bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


GMPV – Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology

DM12

Division Meeting for Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology (GMPV)
Convener: Mike Burton 
Wed, 15 Apr, 12:15–13:15 / Room G11

ML3

Arthur Holmes Medal Lecture by Carlo Laj
Convener: Hans Thybo 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 12:15–13:15 / Room Y1
GMPV1 –  General Topics

GMPV1.1

Open Session on Geochemistry, Mineralogy, Petrology and Volcanology
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Conveners: Mike Burton , Fabrizio Nestola , Alexandra T. Gourlan , Andrew Putnis 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GMPV1.3/SSS5.6

Phosphorus as a geochemical tracer of petrogenetic processes (co-organized)
Convener: Ioannis Baziotis  | Co-Conveners: Guil Mallmann , M.J. Toplis , Fabrice Brunet 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–16:30 / Room R8

GMPV1.4/ERE6.4/TS2.7

Ore deposits: origin, exploration and exploitation (co-organized)PICO Session
Convener: Laurence Robb  | Co-Convener: Sophie Decree 
PICO
 / Tue, 14 Apr, 08:30–09:10 / 10:30–11:00 / PICO Spot 3

ERE6.1/GMPV1.5/TS2.6

Structural interpretation and evolution of ore-forming systems from geological, geochemical and geophysical data (co-organized)
Convener: Thomas Blenkinsop  | Co-Conveners: Peter Sorjonen-Ward , Peter Lelièvre , Klaus Gessner 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Red Posters

ERE4.4/GMPV1.6

Unconventional hydrocarbon resources: Advances and new technologies (co-organized)
Convener: Sid-Ali OUADFEUL  | Co-Conveners: Leila Aliouane , Mike Lovell , Brian Horsfield 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Red Posters
GMPV2 –  Formation and evolution of the continental crust and mantle

GMPV2.1

Earth's early crust: petrological and geochemical perspectives (co-sponsored by the VGP section of AGU)
Convener: Bruno Dhuime  | Co-Conveners: Martin Whitehouse , Nick Roberts 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GMPV2.4

Contributions to Metamorphic Geology
Convener: Eugene Grosch  | Co-Conveners: Philippe Goncalves , Pierre Lanari , Silvio Ferrero 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS2.2/GMPV2.5

Deformation and metamorphism: implications for rheology and non-lithostatic pressure (co-organized)
Convener: Petr Jerabek  | Co-Conveners: Lucie Tajcmanova , Holger Stunitz , Johannes C. Vrijmoed 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00 / Room B6
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS6.6/GMPV2.6

Collision Zone Magmatism (Posters only) (co-organized)
Convener: Mark Allen  | Co-Conveners: Monireh Kheirkhah , Khachatur Meliksetian 
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
GMPV3 –  Mantle processes

GMPV3.1

Magmas from the mantle (co-sponsored by the VGP section of AGU)
Convener: Sally Gibson  | Co-Convener: Nicholas T. Arndt 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 10:30–12:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GMPV3.2

High-pressure and high-temperature mineral physics: a link between petrology, geophysics and geodynamics
Convener: Fabrizio Nestola  | Co-Conveners: Matteo Alvaro , Razvan Caracas , Nadia Malaspina 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–10:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GMPV3.3

Evolution of the lithospheric mantle: a petrological and geochemical perspective from the non-cratonic mantle xenoliths and orogenic peridotites
Convener: Theodoros Ntaflos  | Co-Conveners: Costanza Bonadiman , Jacek Puziewicz , Michel Grégoire 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GD2.2/GM3.5/GMPV3.4/SM6.12/TS3.9

Geodynamics of continental crust and upper mantle, and the nature of mantle discontinuities (including Augustus Love Medal Lecture and TopoEurope contributions) (co-organized)
Convener: Lev Vinnik  | Co-Conveners: Hans Thybo , Alexey Shulgin , Sierd Cloetingh 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GD3.1/EMRP4.16/GMPV3.5/PS9.4/SM6.13

Mantle dynamics in the Earth and other planetary bodies (co-organized)PICO Session
Convener: Paul Tackley  | Co-Conveners: Christine Thomas , Stephanie C. Werner , Andreas Stracke 
PICO
 / Fri, 17 Apr, 13:30–13:48 / 15:30–16:02 / PICO Spot 2

GD2.3/GMPV3.6

Mantle roots of deep seated magmas: origin and evolution of layered mantle lithosphere in different geodynamic setting (co-organized)
Convener: Igor Ashchepkov  | Co-Conveners: Evgenii Sharkov , Yana Fedortchouk 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters
GMPV4 –  Melts, fluids and minerals

GMPV4.3/SSS5.7

The nature of the mineral-fluid interface: relevance to dissolution and growth processes (co-organized)
Convener: Encarnacion Ruiz-Agudo  | Co-Convener: Christine V. Putnis 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GMPV4.4

Environmental and industrial applications of water-rock interactions, from the atomic scale to the field studies
Convener: Damien Daval  | Co-Convener: Roland Hellmann 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters

TS1.5/GD7.5/GMPV4.6

Fluids in crustal deformation: fluid flow, fluid-rock interactions, rheology, melting and resources (co-organized)
Convener: Olivier Lacombe  | Co-Convener: Neil Mancktelow 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / Room B6
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS6.5/GMPV4.7

Crustal construction processes from the Backarc-Arc to the Forearc and the origin of ophiolites of belts and subduction arcs (co-organized)
Convener: César R. Ranero  | Co-Conveners: Carlos J. Garrido , Claudio Faccenna , Philippe Agard 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:00 / Room B8
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters
GMPV5 –  Magmatic and volcanic processes

GMPV5.3

Quantitative and multi-disciplinary approaches to magma mixing and volcanic processes - Sponsored by NEMOH
Conveners: Magnus Tumi Gudmundsson , Mickael LAUMONIER  | Co-Conveners: Ulrich Kueppers , Ivan Lokmer , Diego Perugini , Mattia Pistone 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GMPV5.4/TS2.8

Volcanic processes: Tectonics, Deformation, Geodesy (co-organized)
Convener: Valerio Acocella  | Co-Conveners: Sigurjon Jonsson , Thomas R. Walter , Agust Gudmundsson , Adelina Geyer 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GMPV5.5/TS2.9

Volcanic Plumbing Systems: Dynamics of magma transport and emplacement in the Earth’s crust (co-organized)
Convener: Olivier Galland  | Co-Conveners: Matthieu Kervyn , Steffi Burchardt , Eoghan Holohan , Benoit Taisne 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters

TS8.4/ESSI1.7/G3.6/GD7.8/GMPV5.6

Crustal deformation processes observed by InSAR, GPS and photogrammetry (co-organized)
Convener: Thomas R. Walter  | Co-Conveners: Rocco Malservisi , Riccardo Lanari , Pietro Teatini , Francesco Zucca 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room B6
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GMPV5.7

Magma ascent, degassing and eruptive dynamics (co-sponsored by the VGP section of AGU)
Convener: Andrea Di Muro  | Co-Conveners: Mike Burton , Hélène Balcone-Boissard , Antonio Capponi , Mattia de’ Michieli Vitturi , Cristian Montanaro , Roberto Moretti 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GMPV5.8/AS4.18/CL3.9

Volcanic Gas Emissions (co-organized)
Convener: Nicole Bobrowski  | Co-Conveners: Tobias Fischer , Ulrich Platt , Hiroshi Shinohara , Alessandro AIUPPA 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

EMRP1.1/GMPV5.11

The permeability of rocks and magmas (co-organized)
Convener: Michael Heap  | Co-Conveners: Kelly Russell , Marie Violay , Caroline Martel 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 10:30–12:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
GMPV6 –  Volcanic Eruptions and volcano monitoring

GMPV6.1

The 2014 Bárdarbunga rifting event and associated volcanic eruption (co-sponsored by the VGP section of AGU)
Convener: Kristin Vogfjord  | Co-Conveners: Olgeir Sigmarsson , Robert S White , Sara Barsotti , Armann Hoskuldsson 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G11
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GMPV6.2

Volcano monitoring with instrument networks:linking novel techniques, interpretations and volcanological field observations
Convener: Jurgen Neuberg  | Co-Conveners: Alessandro Bonaccorso , Giuseppe G. Salerno , Arthur Jolly , Joachim Gottsmann , Micol Todesco , Federico Di Traglia , Michael Heap 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room G11
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:00 / Room G11
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SM4.4/GMPV6.5

Geophysical imaging of volcanoes (co-organized)
Convener: Ivan Koulakov  | Co-Convener: Birger-G. Luehr 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–15:00 / Room G3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Blue Posters

SSP1.4/GMPV6.6

Mass Extinctions,Volcanism, Impacts, and Catastrophic Environmental Changes : where do we stand ? (co-organized)
Convener: Thierry Adatte  | Co-Conveners: Sverre Planke , Gerta Keller , Bas van de Schootbrugge , Henrik Svensen , Eric Font 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SC13/GMPV6.9/NH10.2

Short Course: Advances in monitoring and hazard assessment at active volcanoes (co-sponsored by NEMOH). (co-organized)
Convener: Gilberto Saccorotti  | Co-Convener: Daniele Carbone 
Tue, 14 Apr, 17:30–20:00 / Room B4

GMPV6.10

Volcanic ash: local to global
Convener: Ulrich Kueppers  | Co-Conveners: Jacopo Taddeucci , Yan Lavallée , Pierre Delmelle , Richard Wall , Katherine Dobson 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
GMPV7 –  Co-listed and co-organised sessions

SM1.3/ESSI2.2/GD1.2/GI1.1/GMPV7.1/TS9.2

Integrated Research Infrastructures and Services to users: supporting excellence in a science for society (co-organized)
Convener: Massimo Cocco  | Co-Conveners: Walter Schmidt , John Ludden 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room G3
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS12.11/ESSI2.14/GMPV7.2

Platforms, Sensors and Applications with Unmanned Aerial Systems in the geosciences (co-organized)PICO Session
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Christian Briese , Damià Vericat , Paolo Paron , Norbert Pfeifer 
PICO
 / Thu, 16 Apr, 15:30–16:02 / PICO Spot 3

SSP3.3.1/BG6.4/CL5.13/GMPV7.3

Achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Gretchen Früh-Green  | Co-Conveners: Thomas Wiersberg , Martin Ziegler 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:15 / Room B1
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS8.1/EMRP4.3/GD8.6/GM3.10/GMPV7.5

Analogue and numerical modeling of tectonic processes (co-organized)PICO Session
Convener: Marcel Frehner  | Co-Conveners: Frank Strozyk , Matthias Rosenau , Janos Urai , Marta Adamuszek 
PICO
 / Wed, 15 Apr, 08:30–08:54 / 10:30–10:54 / PICO Spot 2

TS1.4/ERE1.5/GMPV7.6

Flow in Transforming Porous Media (co-organized)
Convener: Renaud Toussaint  | Co-Conveners: Daniel Koehn , Bjørnar Sandnes , Francois Renard , Paul D. Bons , Piotr Szymczak , Stanislav Parez 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:00 / Room B6
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS1.6/EMRP4.8/GD7.4

The brittle-ductile transition in nature, experiment and theory
Convener: Renée Heilbronner  | Co-Conveners: Francois Renard , Alexandre Schubnel 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room B6
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GD5.1/EMRP4.17/GMPV7.7

Subduction dynamics from surface to deep mantle (co-organized)
Convener: Valentina Magni  | Co-Conveners: Oğuz H Göğüş , Taras Gerya , Wim Spakman 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters

GD2.1/GMPV7.8/SM6.10/TS9.4

Formation and evolution of the ocean plates (co-organized)PICO Session
Convener: L. Ruepke  | Co-Convener: Catherine A. Rychert 
PICO
 / Mon, 13 Apr, 08:30–08:44 / PICO Spot 2

TS4.4/GMPV7.9/SM6.3

Geodynamics, neotectonics, seismotectonics, volcanism and crustal deformation in Africa (co-organized)
Convener: Damien Delvaux  | Co-Conveners: Vunganai Midzi , Mohammed ElGabry 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room B8
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Attendance 17:30–19:00 / Blue Posters

GD5.2/EMRP4.18/SM6.6/TS6.11

Observations and modeling of subduction-driven deformation in the overlying plate and related feedbacks on the subduction process
Convener: David Okaya  | Co-Conveners: Hiroshi Sato , Thorsten Becker 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters

GD5.3/GMPV7.10/SM6.11/TS6.10

Orogenesis and geodynamics related to the collision of large- and micro-plates (co-organized)
Convener: Hans-Joachim Massonne  | Co-Conveners: Bernhard Grasemann , Uwe Ring 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:15 / Room G8
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

PS9.1/GD3.6/GM10.2/GMPV7.11/TS9.6

Processes in the Solar and Other Planetary Systems - Comparative Planetology (co-organized)PICO Session
Conveners: Stephanie C. Werner , Lena Noack  | Co-Conveners: Alexander Deutsch , Harald Hiesinger , Fred Jourdan , Ana-Catalina Plesa 
PICO
 / Tue, 14 Apr, 15:30–16:06 / PICO Spot 2

TS8.2/EMRP4.4/GD1.2/GM1.7/GMPV7.12/PS9.10/SSS12.17

200 years of modelling of geological processes (including the Stephan Mueller medal lecture by Evgueni Burov) (co-organized)
Convener: Vincent Strak  | Co-Conveners: Louis Moresi , João C. Duarte , Wouter P. Schellart , Dietmar Müller , Jason Phipps Morgan , Fabien Graveleau 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room B9
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS5.1/GD5.5/GMPV7.13

The evolution and architecture of rifts and rifted passive margins: observations and modelling (co-organized)
Convener: Ritske S. Huismans  | Co-Conveners: Delphine Rouby , Magdalena Scheck-Wenderoth , Jan Inge Faleide , Julia Autin , Judith Sippel , Gwenn Peron-Pinvidic , Louise Watremez 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B8
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Blue Posters

NH2.6

The European contribution to the GEO Supersite initiative
Convener: Giuseppe Puglisi  | Co-Conveners: Freysteinn Sigmundsson , Nurcan Meral OZel 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters

NH2.1/AS3.19

Atmospheric emissions from volcanoes and their dispersion
Convener: Shona Mackie  | Co-Conveners: Stefano Corradini , Elisa Carboni 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SC36/GMPV7.14/TS10.3

Thermodynamic modelling in Earth Sciences (co-organized)
Convener: Tamer Abu-Alam 
Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B7