bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


NH – Natural Hazards

DM14

Division Meeting for Natural Hazards (NH)
Convener: Giorgio Boni 
Tue, 14 Apr, 12:15–13:15 / Room G9

ML23

Plinius Medal Lecture by Alfredo M. Lagmay
Convener: Stefano Tinti 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 19:00–20:00 / Room G9

ML25

Sergey Soloviev Medal Lecture by John C. Eichelberger
Convener: Stefano Tinti 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 19:00–20:00 / Room G9

NP1.5

Geocomplexity and Scales (including Lewis Fry Richardson Medal Lecture)
Convener: Shaun Lovejoy  | Co-Conveners: Francois Schmitt , Ana Maria Tarquis , Valerio Lucarini , Cristian Suteanu , Isabel de Lima , Stéphane Vannitsem , Ian Main 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
NH1 –  Hydro-Meteorological Hazards

NH1.1

Extreme meteorological and hydrological events induced by severe weather and climate change
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS4.6/NH1.2

Operational forecasting and warning systems for natural hazards: challenges and innovation (co-organized)PICO Session
Convener: Femke Davids  | Co-Conveners: Jan Verkade , Michael Cranston , Jan Szolgay 
PICO
 / Thu, 16 Apr, 08:30–08:56 / 10:30–10:54 / PICO Spot 2

HS4.3/AS1.3/NH1.3

Ensemble hydro-meteorological forecasting (co-organized)
Conveners: Sara Liguori , Maria-Helena Ramos  | Co-Conveners: Florian Pappenberger , Schalk Jan van Andel , Giovanni Battista Chirico 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

NH1.4/SSS0.29

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Colin Price , Serge Soula , Y. Takahashi 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS7.2/AS1.12/CL2.10/NH1.5/NP3.7

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Roberto Deidda  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy , Andreas Langousis , Tim Bellerby 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters

NH1.6

Flood risk and uncertainty
Convener: Giuseppe Tito Aronica  | Co-Conveners: Heiko Apel , Guy J.-P. Schumann 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS7.1/AS1.11/NH1.7/NP9.4

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Eric Wood , Remko Uijlenhoet , Chris Onof , Alexis Berne , Giovanna Grossi , Hidde Leijnse , Paolo Burlando , Tim Bellerby 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters

NH1.9

Hydro-meteorological hazards: Changing pattern of risk and effective risk mitigation strategies
Convener: Thomas Glade  | Co-Conveners: Cees van Westen , Antonio Parodi , Nicola Rebora 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS4.1/AS1.22/GM7.12/NH1.10

Flash floods, hydro-geomorphic response, forecasting and risk management (co-organized)
Convener: Isabelle BRAUD  | Co-Conveners: Marco Borga , Marcel Hürlimann , Massimiliano Zappa , Francesc Gallart , Jonathan Gourley 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

NH1.11

Hazard Risk Managment in Agriculture and Agroecosystems
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS4.13/HS12.12/NH1.12/OS4.8

Integrated Environmental Prediction: Seamless coupled modelling of the dynamics and chemistry of the atmosphere, ocean and land (co-organized)
Convener: Alexander Baklanov  | Co-Conveners: Johannes Flemming , Georg Grell , Huw Lewis , Thorsten Wagener , Pierre Pellerin 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:15 / Room B16
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS2.4.4

Flood changes: understanding the drivers of hazard and risk
Convener: Luis Mediero  | Co-Conveners: Alberto Viglione , Sergiy Vorogushyn , Heidi Kreibich 
PICO
 / Wed, 15 Apr, 10:30–11:00 / PICO Spot 3
NH2 –  Volcanic Hazards

NH2.1/AS3.19

Atmospheric emissions from volcanoes and their dispersion (co-organized)
Convener: Shona Mackie  | Co-Conveners: Stefano Corradini , Elisa Carboni 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH2.2

Methods for Understanding Volcanic Hazards and Risks
Convener: Sarah Brown  | Co-Conveners: Henry Odbert , Joachim Gottsmann , Simona Scollo , Jacopo Selva , Natalia Deligne , Christina Widiwijayanti , Arnau Folch , Gill Jolly , Danilo Reitano 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH2.6

The European contribution to the GEO Supersite initiative
Convener: Giuseppe Puglisi  | Co-Conveners: Freysteinn Sigmundsson , Nurcan Meral OZel 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters
NH3 –  Landslide Hazards

NH3.1

Landslide hydrology: understanding and quantifying hydrology, effects of climate change on slope deformation and runout
Convener: Thom Bogaard  | Co-Conveners: Jose Cepeda , Hiroshi FUKUOKA , Roberto Greco , Jean-Philippe Malet , Paolo Frattini 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH3.3

Mechanisms and processes of landslides in seismically or volcanically active environments
Convener: Randall W. Jibson  | Co-Conveners: Janusz Wasowski , Vincenzo Del Gaudio , Hiroshi FUKUOKA , Chyi-Tyi Lee 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 15:30–17:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH3.4

Characterizing and monitoring landslide processes using remote sensing and geophysics
Convener: Michel Jaboyedoff  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Marc-Henri Derron , Gilles Grandjean , Denis Jongmans , Janusz Wasowski 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH3.6

Advanced methods in landslides research: modelling
Convener: Giulio G.R. Iovine  | Co-Convener: Denis Cohen 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–15:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH3.7

Large slope instabilities: characterisation, dating, triggering, monitoring and modelling
Convener: Giovanni Crosta  | Co-Conveners: Michel Jaboyedoff , Federico Agliardi 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH3.8

Prediction and forecasting of landslides
Convener: Filippo Catani  | Co-Convener: Fausto Guzzetti 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH3.9

Mechanics of Mass Flows and Landslides
Convener: Roland Kaitna  | Co-Conveners: Brian McArdell , Elisabeth Bowman , Miguel Angel Cabrera , Jim McElwaine , Barbara Maria Switala 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH3.10

Documentation and monitoring of landslides and debris flows for mathematical modelling and design of mitigation measuresPICO Session
Convener: Luca Franzi  | Co-Conveners: Massimo Arattano , Velio Coviello 
PICO
 / Wed, 15 Apr, 15:30–16:00 / PICO Spot 3

NH3.11

Uncertainty and quality evaluation in landslide hazard and risk assessment
Convener: Paola Reichenbach  | Co-Conveners: Andreas Günther , Mihai Micu 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters

NH3.14

Characterization of fractured rock masses for hydro-mechanical and geohazard applications
Convener: Federico Agliardi  | Co-Conveners: Christian Zangerl , Giovanni Crosta 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM6.1/NH3.15

Rockfalls, rockslides and rock avalanches (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Convener: Axel Volkwein 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
NH4 –  Earthquake Hazards

NH4.1

Extreme events, multi-hazard and disaster risk assessment
Convener: Alik Ismail-Zadeh  | Co-Convener: Alexander Garcia-Aristizabal 
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH4.2

Earthquake and Tsunami disaster mitigation
Convener: Yoshiyuki Kaneda  | Co-Convener: Nurcan Meral OZel 
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SM3.1/NH4.3

Earthquakes Short-term Prediction and time-Dependent Assessment of Seismic Hazard (t-DASH) (co-organized) (co-organized)
Convener: Valerio Tramutoli  | Co-Conveners: Pier Francesco Biagi , Gerassimos Papadopoulos , Dimitar Ouzounov , Sergey Pulinets , Masashi Hayakawa , Vladimir Kossobokov , Michel Parrot , Giovanni Martinelli 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room G11
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SM3.2/EMRP4.1/ERE2.5/NH4.4

Induced and Triggered Seismic Activity: Observation, Theory, and Hazard Analysis (co-organized)
Convener: Philippe Jousset  | Co-Conveners: Roland Gritto , Ulrich Wegler 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00 / Room G11
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SM2.1/NH4.5

Large Earthquake and Tsunami Activity (co-organized)
Convener: Mourad Bezzeghoud  | Co-Conveners: Elisa Buforn , Helene Hebert , Maria Ana Baptista , Hermann M. Fritz 
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
NH5 –  Sea & Ocean Hazards

NH5.1

Tsunami
Convener: Helene Hebert  | Co-Conveners: Ira Didenkulova , Alberto Armigliato , Gerassimos Papadopoulos 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–17:15 / Room G9
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH5.2

Extreme seas and non-linear waves
Convener: Alexey Slunyaev  | Co-Conveners: Elzbieta Bitner-Gregersen , Efim Pelinovsky , Alessandro Toffoli 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH5.3

Nonlinear wave dynamics in the coastal zone and coastal change
Convener: Ira Didenkulova  | Co-Conveners: Efim Pelinovsky , Charles Rubin 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
NH7 –  Wildfire Hazards

NH7.1

Spatial and temporal patterns of wildfires: models, theory, and reality
Convener: Mário Pereira  | Co-Conveners: Ricardo Trigo , Kirsten Thonicke 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–10:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
NH8 –  Biological, Environmental & Other Hazards

NH8.1

Environmental contamination: heavy metals, minerals, radionuclides and dusts
Convener: Sezin Czarnecki  | Co-Conveners: Bruce D. Malamud , Loretta Li , Jennifer A. Holden , Robin Crockett , Gavin Gillmore 
Fri, 17 Apr, 15:30–17:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH8.4

Interdisciplinary studies of karst terrains: development, natural hazards and anthropogenic pressures
Convener: Mario Parise  | Co-Conveners: Natasa Ravbar , CharLotte Krawczyk , Damien Closson , Torsten Dahm , Eoghan Holohan , Georg Kaufmann 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–15:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CR4.4/NH8.5

Snow avalanche dynamics, hazard mapping and risk management (co-organized)PICO Session
Convener: florence naaim  | Co-Conveners: Mohamed NAAIM , Emma Surinach , Alexander Prokop 
PICO
 / Thu, 16 Apr, 10:30–10:58 / PICO Spot 1

CR4.5/NH8.6

Risks from a changing cryosphere (co-organized)
Convener: Christian Huggel  | Co-Conveners: Jeffrey Kargel , Katherine Barnhart 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–15:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

ST5.2/NH8.7/PS5.4

Space Weather and its Effects on Terrestrial and Geo-Space Environments: Science and Application (co-organized)
Convener: Hanna Rothkaehl  | Co-Conveners: Jean Lilensten , ANDRZEJ KRANKOWSKI 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:15 / Room Y11
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ST5.1/NH8.8

Predicting solar storms and their effects on short- and long-term (co-organized)
Convener: Christina Plainaki  | Co-Convener: Susanne Vennerstrom 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:15 / Room Y11
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
NH9 –  Natural Hazards & Society

NH9.2

Forensic Disaster Analyses – Learning from Disasters
Convener: Kai Schröter  | Co-Conveners: Michael Kunz , Heidi Kreibich , Daniela Molinari 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–10:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.3

Costs of Natural Hazards
Convener: Heidi Kreibich  | Co-Conveners: Laurens Bouwer , Susan Tapsell , Thomas Glade , Daniela Molinari 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 10:30–12:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.4/EOS19

Natural Hazards Education, Communications and Science-Policy-Practice Interface (co-organized)
Convener: Bruce D. Malamud  | Co-Conveners: Joel Gill , Marie Charrière , Solmaz Mohadjer , Faith Taylor 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–15:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.5

Natural hazard impacts on technological systems and urban areas
Convener: Elena Petrova  | Co-Conveners: Elisabeth Krausmann , Maria Bostenaru Dan 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 10:30–12:15 / Room G6
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.7

Resilience and vulnerability assessments in natural hazards and risk analysis
Convener: Sven Fuchs  | Co-Conveners: Margreth Keiler , Thomas Glade 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.8

Assessing extreme natural events for the safety of nuclear power plants
Convener: Kurt Decker  | Co-Convener: Emmanuel Raimond 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters

NH9.11

Geohazards and Critical Infrastructures: Exposure, Vulnerability, and Damage Costs
Convener: Martin Klose  | Co-Conveners: Faith Taylor , Bruce D. Malamud 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.12

Modelling of dangerous phenomena, and innovative techniques for hazard evaluation and risk mitigation
Convener: Giulio G.R. Iovine  | Co-Conveners: Johannes Huebl , Christoph Aubrecht , Manuel Pastor 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 15:30–17:00 / Room R7
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.13

Global and continental scale risk assessment for natural hazards: methods and practice
Convener: Philip Ward  | Co-Conveners: Hessel Winsemius , James Daniell 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS11.5/ESSI3.6/HS12.7/NH9.17

Communication of uncertain information in earth sciences: data, models and visualization (co-organized)
Convener: R M Lark  | Co-Conveners: Steve Mathers , Niklas Röber , Alice Milne , Ewa Szynkaruk , Torsten Möller 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:15 / Room B2
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.19

The use of Unmanned Aerial Vehicles in monitoring applications and management of natural hazards
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Andrea Manconi , Francesco Nex , Fabio Remondino 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.20

Application of remote sensing and Earth-observation data in natural hazard and risk studies
Convener: Matthew Blackett  | Co-Conveners: Peter Webley , Robert Wright , Charley Hill-Butler , Roberto Rudari , Fifame Koudogbo 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
NH10 –  Short Courses

SC12/NH10.1

Short-Course: Introductory Time-Series Analysis, FFT and correlation. (co-organized)
Convener: Robin Crockett 
Tue, 14 Apr, 17:30–20:00 / Room G6

SC13/GMPV6.9/NH10.2

Short Course: Advances in monitoring and hazard assessment at active volcanoes (co-sponsored by NEMOH). (co-organized)
Convener: Gilberto Saccorotti  | Co-Convener: Daniele Carbone 
Tue, 14 Apr, 17:30–20:00 / Room B4

SC38/EOS20/NH10.3

Natural Hazard Teaching Demonstrations (co-organized)
Convener: Joel Gill  | Co-Conveners: Bruce D. Malamud , Faith Taylor , Solmaz Mohadjer 
Wed, 15 Apr, 10:30–12:00 / Room R7

SC28

Probabilistic Seismic Hazard Assesment
Mon, 13 Apr, 10:30–12:00 / Room B4
NH11 –  Co-listed sessions

GI1.4/SSS0.27

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Andreas Stohl , Yuichi Onda , Michio Aoyama , Elena Korobova 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters

GI2.9

Scientific Exploitation of Copernicus Sentinels – EO Research and Innovation
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Convener: Josef Aschbacher 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GMPV6.1

The 2014 Bárdarbunga rifting event and associated volcanic eruption (co-sponsored by the VGP section of AGU)
Convener: Kristin Vogfjord  | Co-Conveners: Olgeir Sigmarsson , Robert S White , Sara Barsotti , Armann Hoskuldsson 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G11
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GMPV5.4/TS2.8

Volcanic processes: Tectonics, Deformation, Geodesy
Convener: Valerio Acocella  | Co-Conveners: Sigurjon Jonsson , Thomas R. Walter , Agust Gudmundsson , Adelina Geyer 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GMPV5.5/TS2.9

Volcanic Plumbing Systems: Dynamics of magma transport and emplacement in the Earth’s crust
Convener: Olivier Galland  | Co-Conveners: Matthieu Kervyn , Steffi Burchardt , Eoghan Holohan , Benoit Taisne 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters

HS7.7/NP3.8

Hydroclimatic and hydrometeorologic stochastics: Extremes, scales, probabilities
Convener: Alin Andrei Carsteanu  | Co-Conveners: Alberto Viglione , Ladislav Gaál , Sabine Lennartz-Sassinek , Marco Borga , Auguste Gires , Andreas Langousis , Xiaolan Wang , Demetris Koutsoyiannis , Salvatore Grimaldi , Venugopal Vuruputur 
PICO
 / Fri, 17 Apr, 08:30–09:06 / PICO Spot 2

NP7.3

Wave-current interactions
Conveners: Julien Touboul , Konstandinos Belibassakis  | Co-Conveners: Vincent Rey , Christian Kharif , Efim Pelinovsky , Philippe Fraunie 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP8.1/SSS11.9

Chaotic and Stochastic Geosciences
Convener: Christian Franzke  | Co-Conveners: Daniel Schertzer , Petra Friederichs , Paul Williams , Balasubramanya Nadiga , R M Lark 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:15 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters

GM2.1

Frontiers in Geomorphometry and Earth Surface Dynamics: Possibilities, Limitations and Perspectives
Convener: Giulia Sofia  | Co-Conveners: John K. Hillier , Wolfgang Schwanghart , Susan Conway , Tobias Heckmann , Alexander Beer , Jim Chandler 
PICO
 / Wed, 15 Apr, 10:30–11:18 / PICO Spot 1