Programme Groups

ECAC – European Conference on Applied Climatology (ECAC)


MC – Monitoring for a reference climate and monitoring change
UC – Understanding processes and climate change
SE – Services translating science to users
COM – Plenary

MC –  Monitoring for a reference climate and monitoring change
MC1
Monitoring of the climate system
Convener: S. Rösner 
Oral Programme  / Thu, 16 Sep, 08:30–10:30 / Room E1.1
Poster Programme  / Attendance Thu, 16 Sep, 16:00–17:00 / Poster Area P4
AW6
Atmospheric measurements from local to regional scale: A data source for climate studies and model validation (co-listed)
Convener: F. Beyrich  | Co-Conveners: F. C. Bosveld , H.A.R. de Bruin 
Oral Programme  / Thu, 16 Sep, 11:00–19:00 / Room E1.1
Poster Programme  / Attendance Thu, 16 Sep, 16:00–17:00 / Poster Area P2
MC2
Data rescue, management, quality and homogenization
Convener: M. Brunet-India  | Co-Conveners: A. Mestre Barcelo , Allan 
Oral Programme  / Thu, 16 Sep, 14:00–19:00 / Room E3
 / Fri, 17 Sep, 08:30–10:30 / Room E3
Poster Programme  / Attendance Thu, 16 Sep, 16:00–17:00 / Poster Area P4
MC3/AW13
Data mapping, spatial interpolation and GIS modelling, Reference climatologies (co-organized)
Convener: O. E. Tveito  | Co-Conveners: I. Auer , M. Dolinar , C. Frei 
Oral Programme  / Mon, 13 Sep, 16:30–18:30 / Room E3
 / Wed, 15 Sep, 08:30–10:30 / Room E3
 / Thu, 16 Sep, 11:00–13:00 / Room E3
Poster Programme  / Attendance Thu, 16 Sep, 16:00–17:00 / Poster Area P4
UC –  Understanding processes and climate change
UC1
Climate change assessments of trends, variability and extremes
Co-Convener: A. M. G. Klein Tank 
Oral Programme  / Mon, 13 Sep, 14:00–16:00 / Room AudiMax (F30)
 / Thu, 16 Sep, 08:30–10:30 / Room E3
 / Fri, 17 Sep, 08:30–13:00 / Room AudiMax (F30)
Poster Programme  / Attendance Thu, 16 Sep, 16:00–17:00 / Poster Area P1
UC2
Climate modelling, climate prediction and scenarios from seasons to century
Convener: C. Appenzeller  | Co-Conveners: C.M. Goodess , R.E. Benestad 
Oral Programme  / Mon, 13 Sep, 16:30–18:30 / Room AudiMax (F30)
 / Wed, 15 Sep, 08:30–13:00 / Room AudiMax (F30)
 / Thu, 16 Sep, 14:00–19:00 / Room AudiMax (F30)
Poster Programme  / Attendance Tue, 14 Sep, 18:30–19:30 / Poster Area P3
UC3
Synoptic climatology
Conveners: R. Huth , R.E. Benestad 
Oral Programme  / Mon, 13 Sep, 14:00–16:00 / Room E3
 / Wed, 15 Sep, 11:00–13:00 / Room E3
 / Fri, 17 Sep, 11:00–13:00 / Room E3
Poster Programme  / Attendance Thu, 16 Sep, 16:00–17:00 / Poster Area P4
UC4
Climatic reconstructions based on instrumental, documentary and natural proxy data
Convener: R. Brázdil  | Co-Conveners: S. Bronnimann , M. Gagen , F. González-Rouco , D. Wheeler 
Oral Programme  / Thu, 16 Sep, 08:30–13:00 / Room D1.1
Poster Programme  / Attendance Thu, 16 Sep, 16:00–17:00 / Poster Area P3
SE –  Services translating science to users
Opening Plenary Climate Services
Convener: A. Kattenberg 
Oral Programme  / Tue, 14 Sep, 08:30–10:00 / Room AudiMax (F30)
SE1
Climate Services: standardized - ready to use - applications
Co-Conveners: Sluijter , K. Fortuniak , E. Forland , Z. Ustrnul , D. Hollis 
Oral Programme  / Tue, 14 Sep, 10:00–11:45 / Room AudiMax (F30)
Poster Programme  / Attendance Tue, 14 Sep, 19:00–20:00 / Poster Area P1
SE2/CE3
Climate Services: User tailored - custom made applications (co-organized)
Convener: A. Kattenberg  | Co-Conveners: Meinke , C.M. Goodess , J. Bessembinder , A. Spekat 
Oral Programme  / Tue, 14 Sep, 11:45–17:00 / Room AudiMax (F30)
Poster Programme  / Attendance Tue, 14 Sep, 19:00–20:00 / Poster Area P1
Panel Discussion on Climate Services
Convener: A. Kattenberg 
Oral Programme  / Tue, 14 Sep, 17:00–19:00 / Room AudiMax (F30)
COM –  Plenary
COM1/CE6
Plenary on Communication on Climate Change (co-organized)
Conveners: R.E. Benestad , T. Cegnar 
Oral Programme  / Wed, 15 Sep, 14:45–17:45 / Room AudiMax (F30)