Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2012
(What is this?)

Programme Groups

GD3 –  Plates and Plate Tectonics
GD3.1/GM3.7/SM4.4/TS1.6
Plate kinematics, mantle convection, paleogeography and sea level (co-organized)
Convener: D. Müller  | Co-Conveners: H.-P. Bunge , M. Seton , S. Brune , G. Helffrich , G. Laske 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  /
GD3.3/TS1.5
Tectonic reconstructions with deforming plates (co-organized)
Convener: C. Heine  | Co-Convener: N. Flament 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  /
GD3.5/SM2.7/TS10.8
The Circum-Arctic region: Interplays between plate motions, mantle dynamics and the evolution of basins, margins and microcontinents (co-organized)
Convener: C. Gaina  | Co-Conveners: D. Müller , J. Knies , K. Sigloch 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
GD3.6/GMPV6.11/SM4.1/TS1.3
The lithosphere-asthenosphere boundary (LAB) depth paradox (co-organized)
Convener: U. Achauer  | Co-Conveners: J. Plomerova , M. Ballmer 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  /
GD3.7/G3.2/TS9.9
Integrating geodetic and geological studies of active crustal deformation (co-organized)
Convener: M. Westerhaus  | Co-Conveners: A. Demoulin , W. Shen 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  /
TS4.4/G6.1/GD3.8/GM3.3
TOPOEUROPE: Coupled deep earth - surface processes, and their role in shaping Europe's topography (co-organized)
Convener: S. Cloetingh  | Co-Convener: S. Willett 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  /
TS4.3/GD3.9/GM3.1
Orogen-scale coupling between tectonics, erosion and climate (co-organized)
Co-Conveners: D. Garcia-Castellanos , P. van der Beek , F. Herman , P. Valla 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
TS10.2/GD3.10/GMPV6.19/SM2.10
Geodynamics of the westernmost Mediterranean and NW Africa (co-organized)
Co-Conveners: G. Booth-Rea , R. Carbonell , A. Levander , C. R. Ranero 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  /
G3.1/CR1.80/GD3.11
Glacial Isostatic Adjustment, Mantle Viscosity and Ice Sheet Fluctuations (co-organized)
Convener: M. Poutanen  | Co-Conveners: W. Fjeldskaar , V. Klemann , H. Steffen , B. Vermeersen 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  /
TS7.1/GD3.12
Structural evolution of continental transform boundaries and transpressional fault systems (co-organized)
Co-Convener: K. Leever 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  /