bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: SPM

SPM – Splinter Meetings

SPM1 – Splinter Meetings (public)

SPM1.1

Competition in Science: Is that necessary, is that healthy, is that useful? (public)
Convener: Julien Farlin 
Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

SPM1.2

FRIEND Water (public)
Convener: Henny A.J. Van Lanen 
Tue, 14 Apr, 17:30–20:00

SPM1.3

SPARC SNAP Meeting (public)
Convener: Om Tripathi 
Thu, 16 Apr, 13:30–17:00

SPM1.4

The European Center of Excellence BEYOND for EO based monitoring of Natural Disasters (public)
Convener: C. Kontoes 
Thu, 16 Apr, 15:30–17:00

SPM1.5

The Swiss-Austrian Mountain Mixer (public)
Tue, 14 Apr, 17:30–20:00

SPM1.6

Heritage Stone Task Group (public)
Convener: Dolores Pereira 
Thu, 16 Apr, 13:30–17:00

SPM1.7

MADCAT (public)
Convener: Steffen Beirle 
Wed, 15 Apr, 17:30–20:00

SPM1.8

Elmer/Ice Users splinter meeting (public)
Convener: Olivier Gagliardini 
Tue, 14 Apr, 12:15–15:00

SPM1.9

Starting a ClimateSnack/Scisnack writing group (public)
Convener: Mathew Stiller-Reeve 
Thu, 16 Apr, 12:15–13:15

SPM1.10

Ocean Data Interoperability Platform (public)
Convener: Helen Glaves 
Tue, 14 Apr, 08:30–12:00

SPM1.11

Seismotectonics and Seismic Hazards in Africa (public)
Convener: Mustapha Meghraoui 
Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

SPM1.12

Catchment hydrology sub-division meeting (public)
Convener: Laurent Pfister 
Tue, 14 Apr, 12:15–13:15

SPM1.14

Hydrology - Remote Sensing and Data Assimilation SD business meeting (public)
Convener: Annett Bartsch 
Thu, 16 Apr, 13:30–15:00

SPM1.15

Plans for The Marine Ice Sheet-Ocean Model Intercomparison Project (MISOMIP) (public)
Convener: Xylar Asay-Davis 
Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

SPM1.16

COSC-2: Scientific drilling to 2500 m through the basal detachment of the Scandinavian Caledonides and into the Precambrian basement (public)
Convener: Henning Lorenz 
Wed, 15 Apr, 17:30–20:00

SPM1.17

CGMW Tectonic Map of the Arctic Regions (public)
Convener: Philippe Rossi 
Wed, 15 Apr, 15:30–17:00

SPM1.18

IAU/IAG Joint Working Group on Theory of Earth Rotation (public)
Convener: José M. Ferrándiz 
Tue, 14 Apr, 15:30–17:00

SPM1.19

Solar System Virtual Observatory Hands-on (public)
Convener: Baptiste Cecconi 
Wed, 15 Apr, 13:30–17:00

SPM1.20

Geology and International Development - What is 'Best Practice'? (public)
Convener: Joel Gill 
Thu, 16 Apr, 12:15–13:15

SPM1.21

Using Stable Isotope and Concentration Measurements to Empower Scientific Research (public)
Convener: Kate J. Dennis 
Wed, 15 Apr, 12:15–15:00

SPM1.22

Nitrogen Ion Tracing from planets (public)
Convener: Masatoshi Yamauchi 
Tue, 14 Apr, 15:30–17:00

SPM1.23

Getting in touch with the Young Hydrologic Society (public)
Conveners: Hannes Müller-Thomy , Shaun Harrigan , Wouter Berghuijs , Tim van Emmerik , Marius Floriancic , Ina Pohle , Maarten Smoorenburg , Claudia Teutschbein 
Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

SPM1.24

Ground Penetrating Radar technology and methodology - Working Group Meeting of the COST Action TU1208 (public)
Convener: Lara Pajewski 
Wed, 15 Apr, 13:30–17:00

SPM1.25

CGMW Tectonic Map of the Arctic Regions (public)
Convener: Philippe Rossi 
Wed, 15 Apr, 13:30–15:00

SPM1.26

INTegrating Ice core MArine and TErrestrial records (public)
Convener: Christine Lane 
Wed, 15 Apr, 12:15–13:15

SPM1.27

Elevation-dependent warming: What’s next? (public)
Convener: Erin Gleeson 
Tue, 14 Apr, 10:30–12:00

SPM1.28

Towards a global mountain observing network: Exploring the diversity of mountain observing sites (public)
Convener: Erin Gleeson 
Wed, 15 Apr, 10:30–12:00

SPM1.29

Launching the European Network of Earth Observation Networks (ENEON) (public)
Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

SPM1.30

Satellite and In Situ Salinity (SISS) Working Group (public)
Convener: Jacqueline Boutin 
Mon, 13 Apr, 17:30–20:00

SPM1.31

IMPEx Tools and Capabilities (public)
Convener: Tarek Al-Ubaidi 
Thu, 16 Apr, 17:30–20:00

SPM1.32

EUSTACE: a worldwide daily temperature dataset (public)
Convener: Janette Bessembinder 
Wed, 15 Apr, 12:15–13:15

SPM1.33

ESSD Editors' Experience with data review and publishing (public)
Convener: Hans Pfeiffenberger  | Co-Convener: David Carlson 
Wed, 15 Apr, 12:15–13:15

SPM1.34

CMIP6 HighResMIP proposal (public)
Convener: Malcolm J. Roberts 
Wed, 15 Apr, 12:15–13:15

SPM1.35

Meeting of the HS Sub-Division Vadose Zone Hydrology (public)
Convener: Martine van der Ploeg 
Thu, 16 Apr, 12:15–13:15

SPM1.36

Digital Representation of Physical Samples in Scientific Publications (public)
Convener: Kerstin Lehnert 
Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

SPM1.37

Planetary protection (public)
Convener: Özgür Karatekin 
Wed, 15 Apr, 10:30–12:00  / 15:30–17:00

SPM1.38

IAG Joint Working Group on Gravity Modeling and Inversion (public)
Convener: Carla Braitenberg 
Tue, 14 Apr, 12:15–13:15

SPM1.39

Meeting of the HS9 subdivision on Erosion, Sedimentation and River Processes (ESRP) (public)
Convener: Marcel van der Perk 
Tue, 14 Apr, 10:30–12:00

SPM1.40

INGEMM-ANES (public)
Convener: József Bór 
Thu, 16 Apr, 12:15–13:15

SPM1.41

ISMIP6: Ice Sheet Model Intercomparison Project for CMIP6 (public)
Convener: Heiko Goelzer 
Wed, 15 Apr, 19:00–20:00

SPM1.42

NEESPI/NEFI transition (public)
Convener: Pavel Groisman 
Thu, 16 Apr, 15:30–17:00

SPM1.43

Natural Hazards Education: Pop-Ups and Discussion (public)
Convener: Joel Gill 
Mon, 13 Apr, 15:30–17:00

SPM1.44

Mars Upper Atmosphere Network (MUAN) Meeting (public)
Convener: David Andrews 
Thu, 16 Apr, 19:00–20:00

SPM1.45

Scientific drilling of the Mediterranean Salt Giant (public)
Convener: Judith A. McKenzie  | Co-Conveners: Giovanni Aloisi , Angelo Camerlenghi , Christian Huebscher , Junichiro Kuroda , Johanna Lofi 
Thu, 16 Apr, 10:30–12:00

SPM1.46

Radiation Belt Models (public)
Convener: Yuri Shprits 
Fri, 17 Apr, 10:30–12:00

SPM1.47

Hydroinformatics SubDivision Meeting (public)
Convener: Elena Toth  | Co-Convener: Dimitri Solomatine 
Mon, 13 Apr, 12:15–13:15

SPM1.48

Hydrological Forecasting SubDivision Meeting, h. 15.30 (public)
Convener: Elena Toth 
Wed, 15 Apr, 13:30–17:00

SPM1.49

Meeting of the Panta Rhei "Data-driven Hydrology" Working Group
Convener: Elena Toth 
Mon, 13 Apr, 13:30–17:00

SPM1.50

Soil as a Record of the Past subdivision business meeting (public)
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Conveners: Ian Simpson , Daniela Sauer , Marc Oliva 
Fri, 17 Apr, 10:30–12:00

SPM1.51

Assessing extreme natural events for the safety of nuclear power plants: the ASAMPSA_E project (public)
Convener: Kurt Decker 
Fri, 17 Apr, 08:30–10:00

SPM1.52

ILEWG lunar exploration meeting (public)
Convener: Bernard Foing 
Thu, 16 Apr, 10:30–12:00

SPM1.53

Extreme Geohazards: Reducing Disaster Risk and Increasing Resilience (public)
Convener: Hans-Peter Plag 
Tue, 14 Apr, 13:30–15:00

SPM1.54

Drilling Active Faults in Northern Europe (DAFNE) (public)
Convener: Maria Ask 
Thu, 16 Apr, 13:30–15:00

SPM1.55

Geoheritage, Geodiversity and Landscapes: a key issue for present and future studies (public)
Convener: Erika Vye 
Tue, 14 Apr, 19:00–20:00

SPM2 – Splinter Meetings (by invitation only)

SPM2.1

PAGES Arctic 2k (public)
Convener: Anne Hormes 
Mon, 13 Apr, 17:30–20:00

SPM2.2

GSA Author and Editor Reception (by invitation only)
Convener: Jeanette Hammann 
Mon, 13 Apr, 17:30–20:00

SPM2.3

GeoArchives (by invitation only)
Convener: Marie Eden 
Tue, 14 Apr, 13:30–17:00

SPM2.4

ILP Business Meeting (by invitation only)
Convener: Alexander Rudloff  | Co-Convener: Magdalena Scheck-Wenderoth 
Mon, 13 Apr, 17:30–20:00

SPM2.5

GSL Reception (by invitation only)
Convener: Angharad Hills 
Tue, 14 Apr, 17:30–20:00

SPM2.6

Understanding CO2 and CH4 fluxes from WETLANDS: Reducing the gaps between experimentalists and modellers (by invitation only)
Convener: Donatella Zona 
Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

SPM2.7

Dawn Science Team (by invitation only)
Convener: Christopher Russell 
Tue, 14 Apr, 12:15–13:15

SPM2.8

Ocean Data Interoperability Platform (Partners) (by invitation only)
Convener: Helen Glaves 
Wed, 15 Apr, 10:30–13:15

SPM2.9

HS10 subdivision meeting
Convener: Josie Geris 
Thu, 16 Apr, 12:15–13:15

SPM2.10

ISSI project LAIMC - technical meeting (by invitation only)
Convener: Dimitar Ouzounov 
Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

SPM2.11

Environmental Research Infrastructures providing shared solutions for science and society (by invitation only)
Convener: Werner Leo Kutsch 
Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

SPM2.12

FUTUREVOLC Partner Meeting (by invitation only)
Convener: Michelle Parks 
Tue, 14 Apr, 12:15–15:00

SPM2.13

Towards comparability of global oceanic nutrient data: SCOR WG#147 (by invitation only)
Convener: Michio Aoyama 
Tue, 14 Apr, 13:30–17:00

SPM2.14

Basin Research Meeting (by invitation only)
Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

SPM2.15

Hydrological Processes Editorial Board Meeting (by invitation only)
Tue, 14 Apr, 12:15–13:15

SPM2.17

Carbonyl sulfide (OCS) as a proxy for GPP? (by invitation only)
Convener: Jürgen Kesselmeier 
Thu, 16 Apr, 17:30–20:00

SPM2.18

Implementing thematic services for EPOS (by invitation only)
Convener: Massimo Cocco 
Thu, 16 Apr, 17:30–20:00

SPM2.19

MRI Mountain Mixer
Convener: Erin Gleeson 
Thu, 16 Apr, 17:30–20:00

SPM2.20

Seamless modelling session planning (by invitation only)
Convener: Alexander Baklanov 
Wed, 15 Apr, 19:00–20:00

SPM2.21

IGS MGEX AC technical meeting (by invitation only)
Convener: Lars Prange  | Co-Convener: Estefania Ortiz Geist 
Thu, 16 Apr, 10:30–12:00

SPM2.22

ASTARTE - SSC meeting (by invitation only)
Convener: Inês Moura Martins 
Wed, 15 Apr, 13:30–17:00

SPM2.23

HyperHydro - hyper-resolution global hydrological modelling (by invitation only)
Convener: Edwin Sutanudjaja  | Co-Convener: Marc Bierkens 
Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

SPM2.24

Business meeting Marie Curie ITN iTECC (by invitation only)
Convener: Jan Wijbrans 
Fri, 17 Apr, 10:30–12:00

SPM2.25

Meeting of the proposers of the GEO-Task EQuOS (EarthQuake Observing System)
Convener: Valerio Tramutoli 
Mon, 13 Apr, 15:30–17:00

SPM2.26

Steering Committee meeting of the European Science Foundation Microdynamics of Ice (MicroDice) research network (by invitation only)
Convener: Maria-Gema Llorens 
Mon, 13 Apr, 13:30–17:00

SPM2.27

MicroDICE reception (by invitation only)
Convener: Ilka Weikusat 
Mon, 13 Apr, 12:15–13:15

SPM2.28

JUICE SWT splinter (by invitation only)
Convener: Olivier Witasse 
Wed, 15 Apr, 19:00–20:00

SPM2.29

MED-SUV Meetings (by invitation only)
Convener: Giuseppe Puglisi 
Fri, 17 Apr, 12:15–13:15

SPM2.30

EuroPICS SC meeting (by invitation only)
Convener: Eric Wolff 
Mon, 13 Apr, 13:30–17:00

SPM2.31

HS8 Subsurface Hydrology - Groundwater Meeting (by invitation only)
Convener: Peter Bayer 
Thu, 16 Apr, 12:15–13:15

SPM2.32

ASAC meeting 2015 (by invitation only)
Convener: Sandra Blindheim 
Wed, 15 Apr, 08:30–12:00

SPM2.33

PMIP Past2K: Boundary Conditions for Late Holocene Simulations in CMIP6 (by invitation only)
Convener: Johann Jungclaus 
Wed, 15 Apr, 10:30–12:00

SPM2.34

Water Resources Research Editorial Board Meeting (by invitation only)
Convener: Alberto Montanari 
Thu, 16 Apr, 13:30–15:00

SPM2.35

ARISE2 (by invitation only)
Convener: Läslo G. Evers 
Thu, 16 Apr, 08:30–12:00

SPM2.36

GGOS PLATO Working Group (by invitation only)
Convener: Daniela Thaller 
Mon, 13 Apr, 15:30–17:00

SPM2.37

Switch-On WP3 Meeting (by invitation only)
Convener: Alberto Montanari 
Fri, 17 Apr, 12:15–13:15

SPM2.38

IASC submeeting on Arctic Climate Change and Mid-latitude Weather Extreme (by invitation only)
Convener: Halldór Björnsson 
Thu, 16 Apr, 19:00–20:00

SPM2.39

SEP integration into IRENE (by invitation only)
Convener: Ioannis A. Daglis 
Thu, 16 Apr, 10:30–12:00

SPM2.40

Radio Occultations Group meeting (by invitation only)
Convener: Baptiste Cecconi 
Thu, 16 Apr, 13:30–17:00

SPM2.41

Geohazards Community of Practice: Extreme Geohazards (by invitation only)
Convener: Hans-Peter Plag 
Tue, 14 Apr, 15:30–17:00

SPM2.42

IERS/IAG Working Group on Position Time Series Format (by invitation only)
Convener: Laurent Soudarin 
Wed, 15 Apr, 19:00–20:00

SPM2.43

International GNSS Service Analysis Center Splinter Meeting (by invitation only)
Convener: Kevin Choi 
Thu, 16 Apr, 08:30–10:00

SPM2.44

Panta Rhei Working groop Changes in flood risk (by invitation only)
Convener: Heidi Kreibich 
Tue, 14 Apr, 13:30–15:00

SPM2.45

NitroAustria (by invitation only)
Convener: Barbara Kitzler 
Mon, 13 Apr, 13:30–15:00

SPM2.46

QA4ECV WP4 Atmosphere ECV retrievals (by invitation only)
Convener: Folkert Boersma 
Thu, 16 Apr, 15:30–17:00

SPM2.47

ANR SAMCO meeting (by invitation only)
Convener: Séverine Bernardie 
Tue, 14 Apr, 19:00–20:00
Thu, 16 Apr, 08:30–10:00

SPM2.48

ESA Hera Team Meeting (by invitaton only)
Convener: David H. Atkinson 
Wed, 15 Apr, 10:30–12:00

SPM2.49

ClimateSnack project review meeting (by invitation only)
Convener: Mathew Stiller-Reeve 
Tue, 14 Apr, 10:30–12:00

SPM2.50

GRASP (by invitation only)
Convener: Yoaz Bar-Sever 
Mon, 13 Apr, 10:30–13:15

SPM2.52

avaflow Second Project Meeting (by invitation only)
Convener: Martin Mergili 
Tue, 14 Apr, 10:30–12:00

SPM2.53

Zooming In between subduction plates (by invitation only)
Convener: Philippe Agard 
Tue, 14 Apr, 19:00–20:00

SPM2.54

SUSMIN project meeting (by invitation only)
Convener: Soile Backnäs 
Tue, 14 Apr, 08:30–12:00

SPM2.55

NP Executive (by invitation only)
Convener: Shaun Lovejoy 
Mon, 13 Apr, 12:15–13:15

SPM2.56

DynaM-Ice (by invitation only)
Convener: Markku Poutanen 
Fri, 17 Apr, 12:15–13:15