Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: GD2

GD – Geodynamics

Programme Group Chairs: Hans-Peter Bunge, Paul Tackley, Shun-ichiro Karato, Irina M. Artemieva, Andy Biggin

GD2 – Crust, Lithosphere, and Asthenosphere: Observations and models

Programme Group Scientific Officer: Irina M. Artemieva

GD2.1/GMPV8.1/SM4.07

Geodynamics of continental crust and upper mantle, and the nature of mantle discontinuities (co-organized)
Convener: Lev Vinnik  | Co-Conveners: Hans Thybo , Alexey Shulgin 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

GD2.2/SM4.14

Crust-Lithosphere-Asthenosphere Interplay, Deformation and Dynamics (co-sponsored by JpGU) (co-organized)
Convener: Ehsan Qorbani  | Co-Conveners: Ernst Willingshofer , Irene Bianchi , Boris Kaus , Sarah Brownlee 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

GD2.3/EMRP4.16/GMPV2.5/SM4.10

Integrated geophysical-petrological modelling of the crust and upper mantle at multiple scales (co-organized)
Convener: Nils Holzrichter  | Co-Conveners: Eldar Baykiev , Mattia Guerri , Alexandra Guy , Bart Root 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

GD2.4

Geochemical and geodynamic perspectives on the origin and evolution of deep-seated mantle melts and their interaction with the continental lithosphere | PICO
Convener: Igor Ashchepkov  | Co-Conveners: Evgenii Sharkov , Sonja Aulbach 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00

GMPV3.2/GD2.5/TS2.7

Shaping the lithosphere: fluid-rock interaction, deformation and volatiles cycle (co-organized)
Convener: Francesco Giuntoli  | Co-Conveners: Nadia Malaspina , Oliver Plümper , Carmen Sanchez-Valle , Timm John , Simone Tumiati 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

TS7.3/GD2.6/GM4.6/SM2.08/SSP2.19

Style of deformation and tectono-sedimentary evolution of fold-and-thrust belts and foreland basins : from nature to models (co-organized)
Convener: Olivier Lacombe  | Co-Conveners: Matthias Rosenau , Christoph von Hagke , Charlotte Fillon , Stefano Mazzoli , Pablo Granado 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

G3.5/GD2.7/SM2.18

Monitoring and modelling of geodynamics and crustal deformation: progress during 37 years of the WEGENER initiative (co-organized)
Convener: Haluk Ozener  | Co-Conveners: Susanna Zerbini , Matthias Becker , Sara Bruni 
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

TS5.2/G3.9/GD2.8/NH4.9/SM2.07

The Interplay between Earthquakes, the Seismic Cycle and Long-term Deformation: Models and Observations (including TS Division Outstanding ECS Lecture) (co-organized)
Convener: Luca Dal Zilio  | Co-Conveners: Marcel Thielmann , Romain Jolivet , Jean-Philippe Avouac , Ylona van Dinther , Adriano Gualandi 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

EMRP2.6/GD2.9/TS1.3

Advancements in magnetic field and electromagnetic induction exploration of the Earth's interior (co-organized) (co-organized)
Convener: Maurizio Fedi  | Co-Conveners: Michael Becken , Mark Pilkington , Maxim Smirnov 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00