Menu









Programme Groups

IG – Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications


IG1/BG1.12/SSP2.3
Stable Isotopes in Geosciences - Open Session, Including Blocks of Special Attention (co-organized)
Convener: Pier De Groot  | Co-Conveners: Jan Smit , Ana-Voica Bojar , Erik Kerstel , Mihaela Melinte-Dobrinescu 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 13:30–15:00 / Room 41
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
IG2
Non-mass dependent isotope fractionation and related isotope anomalies
Convener: Jan Kaiser  | Co-Conveners: Matthew Johnson , Joel Savarino 
Oral Programme  / Tue, 05 Apr, 10:30–12:00 / Room 41
Poster Programme  / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
IG3/AS4.15
Stable Isotopes in Atmospheric Research (co-organized)
Convener: Ralf Koppmann  | Co-Conveners: Astrid Kiendler-Scharr , Thomas Röckmann 
Oral Programme  / Tue, 05 Apr, 08:30–10:00 / Room 41
Poster Programme  / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
IG4/GMPV37
Isotopic analytical methods, experimental approach, and 40Ar/39Ar dating in geosciences (co-organized)
Co-Conveners: Emmanuel Ponzevera , Fred Jourdan , Sylvain Gallet 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 15:30–17:00 / Room 41
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
IG5/BG1.11/CL4.13/GMPV40/SSP4.5
Stable isotopes as tool in (paleo-)climate studies (co-organized)
Convener: Rolf Siegwolf  | Co-Conveners: Martin Werner , Attila Demény , Mathieu Daëron , Erik Kerstel , Alain Veron , Claude Hillaire-Marcel , Martin Frank 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 08:30–12:00 / Room 41
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
IG6/GMPV38
Forensic and Archaeological Provenancing with Light and Heavy Isoscapes (co-organized)
Co-Convener: Wolfram Meier-Augenstein 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 08:30–10:00 / Room 41
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 10:30–12:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall A
Poster Summaries & DiscussionsPSD113 / Thu, 07 Apr, 10:30–11:15 / Room 40 
IG13/BG2.15/SSS6.2
Isotope techniques for understanding wetlands and agricultural catchments (co-organized)
Convener: Philippe Negrel  | Co-Conveners: Thomas Hein , Mari Ito , Randall Hunt , Marisol Manzano , Guido Wiesenberg , Delphine Derrien 
Oral Programme  / Tue, 05 Apr, 13:30–17:00 / Room 41
Poster Programme  / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
SC1/IG15
[Short Course] Interactive workshop on stable isotope analytical systematics (co-organized)
Convener: Pier De Groot 
Fri, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room 2
SC2/IG16
[Short Course] Laser-based Isotope Ratio Analyzers: From the User Perspective (co-organized)
Convener: Erik Kerstel 
Thu, 07 Apr, 14:30–19:00 / Room 25
BG1.2/IG17
Application of stable isotopes in biogeosciences (co-sponsored by EAG) (co-organized)
Convener: Michael E. Böttcher  | Co-Conveners: Steven Bouillon , Enno Schefuß , Gerd Gleixner , Albert Benthien , Martin Werner 
Oral Programme  / Tue, 05 Apr, 08:30–12:00 / Room 23
Poster Programme  / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Poster Area BG
BG1.3/IG18
Application of non-traditional stable isotopes in biogeosciences (co-sponsored by THERMO) (co-organized)
Convener: Thomas Prohaska  | Co-Conveners: Jane Evans , Dr Frank Vanhaecke 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 13:30–15:00 / Room 23
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 15:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Poster Area BG
GMPV2/IG20
Magmas, Melts, and Magma Mixing: from lab to nature (including 2010 Robert Wilhelm Bunsen Medal Lecture) (co-organized)
Co-Conveners: Cristina De Campos , Max Wilke , Diego Perugini 
Oral Programme  / Tue, 05 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 20
Poster Programme  / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
HS8.2.4/IG21
Groundwater Dating: Applications and current problems (co-organized)
Convener: Martin Kralik  | Co-Conveners: Uwe Morgenstern , Jürgen Sültenfuß 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 13:30–15:00 / Room 39
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 15:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall A
SSP1.4/IG22
Can carbon isotopes solve global carbon cycle conundrums? (including Jean Baptiste Lamarck Medal Lecture) (sponsored by IAS) (co-organized)
Co-Conveners: Jonathan Payne , Katja Meyer , Aviv Bachan-Dovrat , Darren R. Gröcke 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 15:30–17:30 / Room 41
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
BG6.1
Marine and Terrestrial proxies: development and reconstructions.
Convener: Lennart de Nooijer  | Co-Conveners: Kai G. Schulz , Daniela Schmidt , Darren R. Gröcke , André F. Lotter , Stuart Robinson , Jung-Hyun Kim 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 08:30–12:00 / Room 24
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Poster Area BG
HS2.3
Observational hydrology: Recent development in isotope and other tracer methods
Convener: Christine Stumpp  | Co-Convener: Markus Weiler 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 10:30–12:00 / Room 38
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
HS8.2.3
Characterizing contaminant fate in the subsurface using physical, chemical, microbial and isotopic tools
Convener: Martin Elsner  | Co-Conveners: Esther Bloem , Christine Stumpp 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room 34
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 13:30–15:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall A
SSP1.3
Palaeoclimate records from speleothems: analytical techniques, proxies, and application
Convener: Dirk Hoffmann  | Co-Convener: Denis Scholz 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 10:30–12:00 / Room 41
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
SSP2.1
Progress towards the next geological timescale: Earthtime-EU and GTSnext (sponsored by IAS)
Convener: Klaudia Kuiper  | Co-Conveners: Heiko Pälike , Leah Morgan , Joe Hiess 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 13:30–15:00 / Room 41
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
CL1.6
Polar continental margins and fjords - glacial and climatic evolution in the Cenozoic
Convener: Fabio Florindo  | Co-Conveners: Michele Rebesco , Matthias Forwick , Jan Sverre Laberg , David Harwood , Angelo Camerlenghi , Berit Oline Hjelstuen 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room 16
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 08:30–10:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall XL
Poster Summaries & DiscussionsPSD28 / Fri, 08 Apr, 13:30–14:15 / Room 37