Menu









Programme Groups

NP – Nonlinear Processes in Geosciences


NP1 – Nonlinear Processes in Geosciences (General)
NP2 – Dynamical Systems Approaches to Problems in Geosciences
NP3 – Scales, Scaling and Nonlinear Variability
NP4 – Time Series and Patterns
NP5 – Predictability
NP6 – Turbulence, Transport and Diffusion
NP7 – Nonlinear Waves
NP8 – Nonlinear Stochastics

ML21
Lewis Fry Richardson Medal Lecture by Catherine Nicolis
Convener: Henk A. Dijkstra 
Oral Programme  / Tue, 05 Apr, 16:30–17:30 / Room 18
NP1 –  Nonlinear Processes in Geosciences (General)
NP1.1
Advances and Challenges in Nonlinear Geosciences (including Lewis Fry Richardson Medal Lecture & Outstanding Young Scientist Lecture)
Convener: Henk A. Dijkstra  | Co-Conveners: Jose M. Redondo , Vincent Rey , Jost von Hardenberg , Jinqiao Duan , Shaun Lovejoy , Stefano Pierini , Olivier Talagrand 
Oral Programme  / Tue, 05 Apr, 13:30–16:30 / Room 18
NP1.2
Open session on Nonlinear Inversion in Geophysics
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Convener: Leila Aliouane 
Poster Programme  / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD11 / Tue, 05 Apr, 08:30–09:15 / Room 35 
HS7.3/CL3.7/NP1.4
Climate, water and health (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Alexander Kolovos , Alin Andrei Carsteanu 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 13:30–15:00 / Room 33
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
SM3.7
Multi-dimensional electromagnetic modelling and inversion
Co-Convener: Pilar Queralt 
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
GMPV12/NH2.4
Measuring and modelling of volcano eruption dynamics (including 2011 Robert Wilhelm Bunsen Medal Lecture)
Co-Conveners: Donald B. Dingwell , Augusto Neri , Ulrich Kueppers 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 20
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
EOS04
Contemporary Education in a Changing World
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Edith Perrier , Encarnación Taguas , Anne Gobin , Rosa María González-Tirados , EVA VIDAL VÁZQUEZ , Mauro Messerotti , Jose Carlos Gonzalez-Hidalgo 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 13:30–17:00 / Room 29
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Hall XL
Poster Summaries & DiscussionsPSD114 / Wed, 06 Apr, 11:30–12:15 / Room 35 
NP2 –  Dynamical Systems Approaches to Problems in Geosciences
NP2.1
ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling
Convener: Eric Guilyardi  | Co-Convener: Andrew Wittenberg 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 08:30–10:15 / Room 18
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 13:30–15:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
NP2.3/AS4.20/CL4.6/GM2.7/HS12.9
Modelling and Understanding Geophysical Systems as Complex Networks (co-organized)
Convener: Reik Donner  | Co-Conveners: Jürgen Kurths , Wolfgang Schwanghart , Tobias Heckmann 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 13:30–15:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
OS1.2/CL2.2
The North Atlantic and climate
Convener: Monika Rhein 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 08:30–12:00 / 15:30–17:00 / Room D
 / Tue, 05 Apr, 08:30–10:00 / Room D
Poster Programme  / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD71 / Mon, 04 Apr, 13:30–15:00 / Room 2 
NP3 –  Scales, Scaling and Nonlinear Variability
NP3.1
Nonlinearity, scaling and complexity in the atmosphere, ocean and the climate system
Convener: Valerio Lucarini  | Co-Conveners: Shaun Lovejoy , Juan Manuel Lopez , Stefano Pierini , Christoph C. Raible , Klaus Dethloff , Francois Schmitt , Andreas Langousis , Armin Bunde , Alin Andrei Carsteanu , Demetris Koutsoyiannis 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:15 / Room 18
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
NP3.2
Geocomplexity: Patterns and Processes in the Geosciences
Convener: Cristian Suteanu  | Co-Conveners: Jörn H. Kruhl , Richard Gloaguen , Olga Hachay , Jost von Hardenberg , Ulrike Feudel , Nadia Ursino 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 15:30–17:15 / Room 18
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
NP3.3
Fractal and multifractal analysis and their applications in solid earth geoscience
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Convener: Leila Aliouane 
Poster Programme  / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD12 / Mon, 04 Apr, 13:30–14:15 / Room 37 
NP3.7
Geophysical Downscaling Methods
Convener: Tobias Sauter  | Co-Conveners: Victor Venema , Douglas Maraun , Erika Coppola 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 13:30–15:15 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 13:30–15:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
NP3.8/SSS5.7
Scaling, Nonlinearity, and Complexity in soils and surface hydrology (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Edith Perrier , R M Lark , Ruth E Falconer , Marco Marani , João de Lima , Witold Krajewski , Remko Uijlenhoet 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 08:30–12:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 15:30–17:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD13 / Thu, 07 Apr, 13:30–14:15 / Room 37 
HS7.1/AS4.8/NH1.10/NP3.9
Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Remko Uijlenhoet  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Chris Onof , Alexis Berne , Paolo Burlando , Tim Bellerby , Roberto Deidda , Giovanna Grossi , Andreas Langousis 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 08:30–12:00 / Room 33
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
SSS1.2/HS12.13/NP3.11
Wind-driven rain and aeolian sediment transport in environmental studies (co-organized)
Convener: Charles Bielders  | Co-Conveners: João de Lima , Donald Gabriels 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room 9
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 08:30–10:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall Z
SSS2.6/HS12.12/NP3.12
Sediment dynamics, models and scaling (co-organized)
Convener: Mj Kirkby  | Co-Conveners: Ana Maria Tarquis , Yves Le Bissonnais , Nikolaus J. Kuhn , Anthony Parsons , Jose A. Gómez , Saskia Keesstra , Manuel Seeger , Marcel van der Perk 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 13:30–17:00 / Room 9
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
Poster Summaries & DiscussionsPSD122 / Wed, 06 Apr, 12:15–13:00 / Room 37 
HS2.21/NP3.13
Scaling, subgrid models, downscaling and parameterization (co-organized)
Co-Convener: Isabel de Lima 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 13:30–15:00 / Room 36
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 15:30–17:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
GM2.5
Simplicity and complexity in evolution of coupled geomorphologic systems: concepts, models and applications
Convener: Margreth Keiler  | Co-Conveners: Johnny Douvinet , Derek Karssenberg , Arnaud Temme 
Oral Programme  / Tue, 05 Apr, 13:30–17:00 / Room 21
Poster Programme  / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
AS1.5/NP3.10/OS2.6
Recent Developments in Geophysical Fluid Dynamics (co-organized)
Convener: Uwe Harlander  | Co-Conveners: Andreas Will , Michael Kurgansky , Wolf-Gerrit Fruh , Jose M. Redondo , Allen Bateman , Luis Cana , Vanda Grubišić , Alexandre Stegner 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 13:30–17:00 / Room 14
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD89 / Tue, 05 Apr, 09:30–10:15 / Room 7 
NP4 –  Time Series and Patterns
NP4.1
Time Series Analysis in the Geosciences - Concepts, Methods & Applications
Convener: Reik Donner  | Co-Convener: Susana Barbosa 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 08:30–12:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD14 / Tue, 05 Apr, 10:30–11:15 / Room 35 
NP4.2
Satellite time series analysis
Convener: Rosa Lasaponara  | Co-Convener: Antonio Lanorte 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 13:30–17:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD16 / Wed, 06 Apr, 08:30–09:15 / Room 35 
SM3.1
Seismic Imaging of the Earth's Interior: Theoretical and Methodological Achievements in Seismic imaging
Convener: Edi Kissling  | Co-Conveners: Jean-Xavier Dessa , Ivan Koulakov , Stefan Buske 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 08:30–10:00 / Room 27
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD146 / Mon, 04 Apr, 17:30–18:15 / Room 7 
NP5 –  Predictability
NP5.1
Nonlinear instabilities and predictability
Convener: Zoltan Toth  | Co-Conveners: Stéphane Vannitsem , Wansuo Duan , Ayrton Zadra , Juan Manuel Lopez , Diego Pazó , Sarah Hallerberg 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 08:30–12:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 15:30–17:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
NP5.2
Inverse Problems and Data Assimilation in Geosciences
Convener: Olivier Talagrand  | Co-Convener: Peter Jan van Leeuwen 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 18
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 10:30–12:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD17 / Tue, 05 Apr, 08:30–09:15 / Room 37 
CL3.1/NP5.5
Decadal, seasonal and monthly forecasts (co-organized)
Convener: Francisco J. Doblas-Reyes  | Co-Conveners: Geert Jan van Oldenborgh , Mark Liniger , Stéphane Vannitsem 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 08:30–10:00 / Room 17
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 13:30–15:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Hall XL
Poster Summaries & DiscussionsPSD22 / Mon, 04 Apr, 12:15–13:00 / Room 40 
NP6 –  Turbulence, Transport and Diffusion
NP6.1
Mixing, Diffusion and Lagrangian transport in Geophysical Flows.
Convener: Pilar López González-Nieto  | Co-Conveners: Jose M. Redondo , Joe LaCasce , Kristofer Döös , Gyorgy Karolyi 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 08:30–10:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 13:30–15:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Halls X/Y
NP6.3/AS4.11
Turbulence in the Atmosphere (co-organized)
Convener: Carlos Yagüe  | Co-Conveners: Francesco Tampieri , Joan Cuxart 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 15:30–17:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 13:30–15:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
NP6.4/ST6.4
Astrophysical Turbulence, Shocks and Plasmas (co-organized)
Convener: Luca Sorriso-Valvo  | Co-Convener: Jose M. Redondo 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 10:30–12:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 13:30–15:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Halls X/Y
NP6.5
Turbulence, Vortices and Waves in Stratified and Rotating Fluids
Convener: Yuli D. Chashechkin  | Co-Convener: Konrad Bajer 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 13:30–15:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
NP6.6/ST6.5
Magnetic reconnection and turbulence in Space, Laboratory and Astrophysical Systems (co-organized)
Convener: Giovanni Lapenta 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 13:30–15:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD15 / Thu, 07 Apr, 10:30–11:15 / Room 35 
HS7.5/NP6.7
Hydroclimatic stochastics (co-organized)
Convener: Demetris Koutsoyiannis  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Salvatore Grimaldi 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 15:30–17:15 / Room 33
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
OS4.4
Physical and biogeochemical ocean modelling: development, assessment, and applications
Convener: David Ham  | Co-Conveners: Thierry Penduff , Sergey Danilov , Stephen M. Griffies 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 6
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 10:30–12:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD78 / Fri, 08 Apr, 09:30–10:15 / Room 35 
NP7 –  Nonlinear Waves
NP7.1/OS5.3
Non linear waves, wind-wave-current interactions, internal waves in stratified media and ocean mixing and coastal hydromorphology (co-organized)
Convener: Vincent Rey  | Co-Conveners: M. Stive , Philippe Fraunie , Vincent Rey 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 15:30–17:00 / Room 17
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 10:30–12:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
NH5.3/NP7.3/OS2.5
Nonlinear Dynamics of the Coastal Zone (co-organized)
Convener: Ira Didenkulova  | Co-Convener: Efim Pelinovsky 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 13:30–17:00 / Room 4
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD116 / Wed, 06 Apr, 10:30–11:15 / Room 37 
NH5.2/NP7.4/OS5.5
Extreme Sea Waves (co-organized)
Convener: Efim Pelinovsky  | Co-Conveners: Christian Kharif , Alexey Slunyaev 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 4
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 15:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD91 / Thu, 07 Apr, 15:30–16:15 / Room 7 
OS5.2
Surface Waves and Wave-Coupled Effects in Lower Atmosphere and Upper Ocean
Convener: Alexander Babanin  | Co-Conveners: Miguel Onorato , Fangli Qiao 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 11
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 13:30–15:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD81 / Fri, 08 Apr, 12:15–13:00 / Room 25 
SM3.3
The QUEST project: progress on inverting seismic waveforms for sources and Earth's structure using 3-D wave propagation
Convener: Heiner Igel  | Co-Convener: Jean-Paul Montagner 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 15:30–17:00 / Room 27
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
NP8 –  Nonlinear Stochastics
NP8.1
Stochastic Approaches for Multiscale Modelling in Geosciences
Convener: Balasubramanya Nadiga  | Co-Conveners: Daniel Schertzer , Jinqiao Duan , Christian Franzke 
Oral Programme  / Tue, 05 Apr, 10:30–12:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
CL4.1/NP8.2
Stochasticity and Statistical Physics in Climate Dynamics (co-organized)
Convener: Michael Ghil  | Co-Convener: Valerio Lucarini 
Oral Programme  / Tue, 05 Apr, 08:30–10:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y