Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred Programme Groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Selected Programme Groups: SSS

SSS – Soil System Sciences

ML27
Philippe Duchaufour Medal Lecture by William Shotyk (co-listed)
Convener: Artemi Cerdà 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 18:00–20:00 / Room B9

SSS0 –  Soil System Sciences
SSS0.0
Milestones in Soil Science: Senior and junior soil scientists share their perspectives on the leading problems of soil science today
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Raúl Zornoza , Teodoro Miano , Jerzy Weber 
PICOs
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:07 / Room PICO Spot 3

SSS0.2
Teaching Geosciences: new challenges and opportunities
Convener: Nikolaus J. Kuhn  | Co-Conveners: Ana Maria Tarquis , Joseph Liddicoat , María Fernández Raga , Karen Pearson , Estela Nadal Romero 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:15 / 13:30–17:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Blue Posters

SSS0.3
Soils in Africa: challenges and opportunities
Convener: Nikolaus J. Kuhn  | Co-Conveners: Johannes B. Ries , Manuel Seeger , John Boardman , Saskia Keesstra 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Blue Posters

SSS0.7
Digital soil mapping: novel approaches and sensing techniques to the prediction of key soil properties
Convener: Ulrike Werban  | Co-Conveners: Gilles Grandjean , Peter Dietrich , Thorsten Behrens , Andreas Papritz 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS0.8
Spatial and Temporal Patterns in Soil Systems: Monitoring, Modeling and Characterization of soil water contents and soil properties
Convener: Gonzalo Martinez  | Co-Conveners: Luca Brocca , Harry Vereecken , Karl Vanderlinden , Sonia Seneviratne 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS0.9
Organic Soils, Peatlands, Mires: physics, chemistry, biology and global environmental significance
Convener: William Shotyk 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:30 / 13:30–15:00 / Room B8
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS0.10/EOS10/BG2.20/HS8.3.11
Soil Science education challenge: what and how do we teach them? (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Ruth E Falconer , Encarnación Taguas , Saskia Keesstra , Anne Gobin , Michael Mayer , Leonor Rodriguez-Sinobas 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

Go to top
SSS1 –  Soil Chemistry
BG2.7/SSS1.1
Molecular, isotopic and associated modeling techniques focusing on terrestrial ecosystem (co-organized)
Convener: Boris Jansen  | Co-Conveners: Ian D. Bull , Klaas Nierop , Roland Bol , Delphine Derrien , Carlos Sierra , Michael W. I. Schmidt , Guido Wiesenberg , Claudio Zaccone 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–15:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

SSS1.2
Element cycling and ecological functions of paddy and wetland soils
Convener: Daniel Said-Pullicino  | Co-Conveners: Karsten Kalbitz , Steven Sleutel , Claudio Zaccone 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS1.6
Clay minerals and iron oxides
Conveners: Karin Eusterhues , Christopher Reid  | Co-Convener: Robert Mikutta 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS1.7/GM6.5/SSP4.3
Soil formation and weathering in time and space (co-organized)
Convener: Markus Egli  | Co-Conveners: Fabio Scarciglia , Elvira Roquero 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS4.14/CL2.13/SSS1.10
Saharan Weather, Climate and Dust (co-organized)
Convener: Claire Ryder  | Co-Conveners: Helen Brindley , Cyrille Flamant , Richard Washington 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters

Go to top
SSS2 –  Soil Physics
SSS2.1/HS8.3.7
Soil infiltration: Methods, measurements, models and factors (co-organized)
Convener: Jonay Neris  | Co-Conveners: John Moody , Jay Jabro 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–15:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD18.7 / Tue, 09 Apr, 12:15–13:00 / Room R12 

SSS2.2
Advances in understanding the role of soil aggregate stability for soil functions
Convener: Barry Rawlins  | Co-Conveners: Jorge Mataix-Solera , Oihane Fernandez-Ugalde , Jay Jabro 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–15:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS2.4
Novel sorbent materials for environmental remediation
Convener: Ioannis Manariotis  | Co-Conveners: David Werner , Hrissi K. Karapanagioti 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–17:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS2.5/HS8.3.9
Progress and Challenges in Understanding Vadose Zone Processes: Commuting between soil science and hydrology (co-organized)
Convener: Elena Okada  | Co-Conveners: Daniel Gimenez , Virginia Aparicio , Preben Olsen , Annette Elisabeth Rosenbom , Marnik Vanclooster , Artemi Cerdà , Jonay Neris 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–17:00 / Room B6
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS2.8
Modeling the experiment, experimenting the models - from experiment to complex processes model
Convener: Manuel Seeger  | Co-Conveners: Thomas Iserloh , Saskia Keesstra , Wolfgang Fister , Nikolaus J. Kuhn , Jay Jabro , João de Lima , Marcus Schindewolf 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room B6
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD18.11 / Thu, 11 Apr, 13:30–14:15 / Room B7 

SSS2.9
Innovative techniques for data acquisition in soil erosion studies in catchments
Convener: Encarnación Taguas  | Co-Conveners: Jose Alfonso Gomez , Rafael Giménez , Manuel Seeger , M. James , Cristina Aguilar , J.B. Laronne 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS8.1.3/SSS2.10
Parameter Estimation, Inverse Modelling and Data Assimilation in Subsurface Hydrology (co-organized)
Convener: Olaf Ippisch  | Co-Conveners: Harrie-Jan Hendricks Franssen , Thomas Wöhling , Kai Uwe Totsche , Peter Grathwohl 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.3 / Wed, 10 Apr, 15:30–16:15 / Room R12 

HS8.1.4/SSS2.11
Pore Scale Characterization and Upscaling of Flow and Transport in Porous Media (co-organized)
Convener: Amir Raoof  | Co-Conveners: Dani Or , s. m. Hassanizadeh , Hamid M. Nick , Martin Thullner 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.3.2/SSS2.12
Monitoring and modelling transfer processes in the soil-plant-atmosphere continuum across scales (co-organized)
Convener: Nunzio Romano  | Co-Conveners: Rafael Angulo-Jaramillo , Martine van der Ploeg , Mathieu Javaux 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.3.3/SSS2.13
Trace gases emissions from soils: Sources, mechanisms and process rates (co-organized)
Convener: Lutz Weihermueller  | Co-Conveners: Yakov Kuzyakov , Marc Lamers , Reinhard Well 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 10:30–12:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.3.5/SSS2.15
The role of interfaces in flow and transport in porous media (co-organized)
Convener: Peter Lehmann  | Co-Conveners: Hans-Jörg Vogel , Dani Or , Insa Neuweiler 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.3.6/SSS2.16
Hydrophobicity and temporal dynamics of soil physical properties (co-organized)
Convener: Wolfgang Durner  | Co-Conveners: Joerg Bachmann , Stefan Doerr , Jay Jabro 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–14:45 / Room R4
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.4/SSS2.17
General Ecohydrology (co-organized)
Convener: Keith Smettem  | Co-Conveners: Nicola Montaldo , Murugesu Sivapalan , Vito Iacobellis , Salvatore Manfreda , Félix Francés , Gregory Egger 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:14 / Room R8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.5/SSS2.18
Peatland Hydrology (co-organized)
Convener: Bärbel Tiemeyer  | Co-Conveners: Michel Bechtold , Joseph Holden , Rob Hendriks , Jos Von Asmuth 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

BG2.13/SSS2.3
Developments in terrestrial biogeochemical models using model-data integration (co-organized)
Convener: Nuno Carvalhais  | Co-Conveners: Gregor Schürmann , Thomas Wutzler , Yiqi Luo , Jean-Christophe Calvet 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

SSP3.2/GM7.15/GMPV46/NH3.16/SSS2.20
Morphodynamics of particulate geophysical flows: Erosion, transport, segregation and deposits (co-organized)
Convener: Matthieu J.B. Cartigny  | Co-Conveners: Domenico Maria Doronzo , Guilhem Amin Douillet , Chirstopher J. Stevenson , Philippe Frey , Christophe Ancey , Chris Johnson , Guillaume Chambon , Anne Mangeney , Olivier Roche , Alexandre Valance , Patrick Richard , Renaud Delannay 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD22.1 / Wed, 10 Apr, 16:30–17:15 / Room B7 

Go to top
SSS3 –  Soil biology, microbiology and biodiversity
SSS3.2
Microorganisms and Soil restoration
Convener: Antonio Roldan  | Co-Conveners: Fuensanta García-Orenes , Alicia Morugán-Coronado , Stefano Mocali , Kornelia Smalla , Eiko Kuramae 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS3.4
Eco engineering mitigations against natural hazards: Biological contribution to sustainable soil bioengineering in a changing world (co-organized)
Convener: Hans Peter Rauch  | Co-Conveners: Freddy Rey , Federico Preti , Frank Graf 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 10:30–12:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD18.6 / Mon, 08 Apr, 12:15–13:00 / Room B7 

Go to top
SSS4 –  Soil Pollution and Reclamation
SSS4.1
Soil quality evaluation in contamination and remediation processes.
Convener: Gianniantonio Petruzzelli  | Co-Conveners: Teodoro Miano , Peter Burauel 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–15:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS4.3
Soil Pollution and Reclamation: Advances in Data, Experiments and Application
Convener: Jaume Bech  | Co-Conveners: Manuela Abreu , Claudio Bini , Hyo-Taek Chon , Jadwiga Gzyl , Elena Korobova , Carmen Pérez-Sirvent 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–17:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

Go to top
SSS5 –  Soil as a record of the past
SSS5.3
Soil as a Record of the Past: Soil science in cultural and natural landscapes
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Conveners: Ian Simpson , Jan van Mourik , Claudio Zaccone 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–10:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS5.4
Soils in cold-climate regions
Convener: Marc Oliva  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Ana Navas , Guillermo Rein , James Bockheim 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters

Go to top
SSS6 –  Soil, environment and ecosystem interactions
SSS6.1
Hydrogeomorphic and Ecological Effects of Roads
Convener: Lee MacDonald  | Co-Conveners: Murat Demir , Igor Potocnik , Raffaele Cavalli 
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD18.5 / Thu, 11 Apr, 12:15–13:00 / Room B4 

SSS6.2/GM4.5
Coevolution of soils, landforms and vegetation: patterns, feedbacks and ecosystem stability thresholds (co-organized)
Convener: Mariano Moreno de las Heras  | Co-Conveners: Esther Bochet , Patricia Saco , John Wainwright , Miguel A Gabarron-Galeote , Leticia Gaspar 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–15:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS6.3/GM1.5
Geodiversity and geoheritage in geoscience research (co-organized)
Convener: Emmanuel Reynard  | Co-Conveners: Hanneke van den Ancker , José Brilha , Erik Cammeraat 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GI1.4/SSS6.11
From Chernobyl to Fukushima: Development of the Geoscientists' Knowledgebase (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Andreas Stohl , Elena Korobova , Gerhard Wotawa , Oleg Voitsekhovych , Naohiro Yoshida , Kazuyuki Kita , Michio Aoyama 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room G1
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
PICOs
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room PICO Spot 1

GM4.2/SSS6.12
Landscape in the Anthropocene: state of the art and future directions (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Veerle Vanacker , Hans Middelkoop , Mark Macklin , Tony Brown 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room G3
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

Go to top
SSS7 –  History and Society of Soil Science
SSS7.1
History and Achievements of National Soil Science Societies
Convener: Eric C. Brevik  | Co-Conveners: Andreas Baumgarten , CRISTINE CAROLE MUGGLER , Costanza Calzolari , nicolas bellinfante 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS7.2/AS4.15/BG2.20/CL2.8/NH8.4
Soils and Human Health (co-organized)
Convener: Eric C. Brevik  | Co-Conveners: Teodoro Miano , Raúl Zornoza , M. Ángeles Muñoz , Paula Alvarenga , Vanessa Wong , Giacomo Pietramellara 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

Go to top
SSS8 –  Soil Organic Matter
SSS8.1/BG2.22
Dissolved organic matter - linking soils and aquatic systems (co-organized)
Convener: Karsten Kalbitz  | Co-Conveners: Lars Tranvik , Boris Jansen , Rob Comans 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS8.2
Land use change and land management impacts on soil organic carbon: From process understanding to regional assessments
Convener: Axel Don  | Co-Conveners: Bas van Wesemael , Jens Leifeld , Robert Jandl 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS8.3
Cost effective tools for monitoring soil organic carbon
Convener: Bas van Wesemael  | Co-Conveners: Luca Montanarella , Christian Walter 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–17:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS8.6/CL2.9
Biochar and organic waste in soils: global warming mitigation and SOM quality (co-organized)
Convener: Gabriel Gascó  | Co-Conveners: Ana Maria Tarquis , Ana María Méndez Lázaro , Jorge Paz-Ferreiro , Dimitrios Kalderis , Heike Knicker , Agustin Merino , Bruno Glaser 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

Go to top
SSS9 –  Land Degradation and Soil Conservation
SSS9.2
Studying soils and/or land: Approaches for sustainable management of the environment
Convener: María José Marqués Pérez  | Co-Conveners: Richard Escadafal , Mariam Akhtar-Schuster , Luca Montanarella , Maria Anaya-Romero , D. De la Rosa , Ademola Braimoh , JL Weber 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–10:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS9.5/GM4.8
Interactions between soils, organisms and hydrogeomorphological processes - understanding landscapes and ecosystems dynamics in response to disturbances regimes (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists by Simon M. Mudd) (co-organized)
Convener: Noemí Lana-Renault  | Co-Conveners: Rossano Ciampalini , Rens van Beek , Dov Corenblit , Jens Turowski , Markus Stoffel , Stuart Lane , Stephen Rice , David Dunkerley 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:30 / Room B6
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters

SSS9.6/GM6.7/HS12.6
The impact of fire on soil properties, runoff generation and sediment transport (co-organized)
Convener: Lee MacDonald  | Co-Conveners: Jonay Neris , Stefan Doerr , Artemi Cerdà , J.J. Keizer 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD18.4 / Wed, 10 Apr, 12:15–13:00 / Room B7 

SSS9.7
Validation and uncertainty in soil erosion modelling: achievements and challenges
Convener: Dr. Manuel López-Vicente  | Co-Conveners: Mike Kirkby , Jean Poesen , Mark Nearing , Lorenzo Borselli 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS9.11
Soil erosion and desertification processes in Mediterranean areas
Convener: Antonio Jordán  | Co-Conveners: Paulo Pereira , António Ferreira , Lorena M. Zavala , María Fernández Raga , Marta Angulo-Martínez 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD18.10 / Mon, 08 Apr, 12:15–13:00 / Room R12 

Go to top
SSS10 –  Soil and Agriculture
SSS10.2
Soil and irrigation sustainability practices
Convener: Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: Giuseppe Provenzano , José Roldán Cañas , Ricardo Serralheiro , Ruben Moratiel , Ana Maria Tarquis , João Carlos Cury Saad 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room B8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters

SSS10.3
Organic farming and Sustainable productivity of soils: a question of balance
Convener: Marta María Moreno Valencia  | Co-Conveners: Raúl Sánchez , Ana Maria Tarquis , Carmen Moreno Valencia , Alberto Garrido , Agata Novara , Lily Pereg , Marta Angulo-Martínez 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–15:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters

SSS10.6
Fate of pesticides in the environment
Convener: María Sonia Rodríguez Cruz  | Co-Conveners: Michele Arienzo , Anna Barra Caracciolo , Laure Mamy , Esmeralda Morillo González 
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD18.1 / Fri, 12 Apr, 12:15–13:00 / Room B7 

SSS10.8
Effects of changes in land use on soil properties and processes
Convener: Antonio Paz-González  | Co-Conveners: Ana Maria Tarquis , Jose Alfonso Gomez , A. Gobin 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD18.2 / Thu, 11 Apr, 12:15–13:00 / Room B7 

Go to top
SSS11 –  Co-organized and co-listed sessions
GM6.2/HS12.3/SSS11.1
Connectivity in landscape dynamics (co-organized)
Convener: Anthony Parsons  | Co-Conveners: David Dunkerley , John Wainwright , Ronald Pöppl , Saskia Keesstra , Thomas Hoffmann , Nikolaus J. Kuhn , Martin Evans 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM4.6/SSS11.2
Where earth scientists meet Cleopatra: Geoarchaeology of rocks, sediments, soils and climate (co-organized)
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Conveners: Max Engel , Andy Howard , Matthieu Ghilardi , Vanessa Heyvaert , Kosmas Pavlopoulos 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00 / Room G3
 / Wed, 10 Apr, 13:30–15:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

ERE4.1/BG1.10/SSS11.3
Ecosystem Resilience and Adaptation to Energy Technologies (co-organized)
Convener: Alona Armstrong  | Co-Conveners: Susan Waldron , Somnath Baidya Roy 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters