Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


NH – Natural Hazards

ML22

Plinius Medal Lecture by Hermann M. Fritz
Convener: Stefano Tinti 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 19:00–20:00 / Room G9

ML32

Sergey Soloviev Medal Lecture by Costas Synolakis
Convener: Stefano Tinti 
Orals
 / Thu, 01 May, 19:00–20:00 / Room G11
NH1 –  Hydro-Meteorological Hazards

NH1.1

Extreme meteorological and hydrological events induced by severe weather and climate change
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD22.16 / Wed, 30 Apr, 09:30–10:15 / Room B7 

CL4.4/NH1.3/NP3.11

Decadal, seasonal and monthly climate predictions (co-organized)
Convener: Francisco J. Doblas-Reyes  | Co-Conveners: Mark Liniger , Stéphane Vannitsem 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–12:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Yellow Posters

NH1.4

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Serge Soula , R.Giles Harrison , Hans D. Betz , Yukihiro Takahashi , Colin Price 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–17:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS4.8/NH1.5

High Energy Radiation from Thunderstorms and Lightning. (co-organized)
Convener: Thomas Gjesteland  | Co-Conveners: Martino Marisaldi , Sebastien Celestin 
Orals
 / Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Yellow Posters

NH1.6

Flood risk and uncertainty
Convener: Giuseppe Tito Aronica  | Co-Conveners: Heiko Apel , Guy J.-P. Schumann 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–12:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Blue Posters

HS4.1/AS4.18/GM7.14/NH1.7

Flash floods and associated hazards: monitoring, forecasting, preparedness and coping strategies (co-organized)
Convener: Marco Borga  | Co-Conveners: Eric Gaume , Jonathan Gourley , Giuseppe Tito Aronica , Emmanouil Anagnostou , Massimiliano Zappa 
Orals
 / Thu, 01 May, 15:30–17:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.1 / Thu, 01 May, 13:30–14:15 / Room R7 

NH1.8

ICT-based hydrometeorology science and natural disaster societal impact assessment (co-organized with EGI and PRACE)
Convener: Antonio Parodi  | Co-Conveners: Nicola Rebora , Dieter Kranzlmueller , Michael Schiffers 
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH1.9

Hydro-meteorological hazards: Changing pattern of risk and effective risk mitigation strategies
Convener: Thomas Glade  | Co-Conveners: Cees van Westen , Farrokh Nadim 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room B5
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD22.14 / Mon, 28 Apr, 12:15–13:00 / Room B4 

HS4.3/AS1.17/NH1.10

Ensemble hydro-meteorological forecasting (co-organized)
Convener: Schalk Jan van Andel  | Co-Conveners: Maria-Helena Ramos , Sara Liguori , Florian Pappenberger , Yi He , Ronald Hutjes 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

NH1.11

Hazard Risk Managment in Agriculture and Agroecosystems
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: NIcolas R. Dalezios , Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS7.1/AS1.9/NH1.12/NP3.9

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Remko Uijlenhoet , Chris Onof , Alexis Berne , Giovanna Grossi , Paolo Burlando , Tim Bellerby , Hidde Leijnse , Eric Wood 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room R6
 / Tue, 29 Apr, 08:30–10:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS7.2/AS1.10/CL3.7/NH1.13/NP3.10

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Roberto Deidda  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy , Andreas Langousis , Tim Bellerby 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
NH2 –  Volcanic Hazards

NH2.1

Quantifying Volcanic Hazards
Convener: Antonio Costa  | Co-Conveners: Costanza Bonadonna , Simona Scollo 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH2.2/AS4.23

Advances in Assessing Short-term Hazard & Risk from Volcanic Unrest or Eruption (co-organized)
Convener: Henry Odbert  | Co-Conveners: Joachim Gottsmann , Jacopo Selva , Laura Sandri , Bettina Scheu 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH2.3/AS3.17

Atmospheric Emissions from Volcanoes (co-organized)
Convener: Shona Mackie  | Co-Conveners: Elisa Carboni , Stefano Corradini 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–16:45 / Room G8
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD22.15 / Wed, 30 Apr, 12:15–13:00 / Room R5 

GMPV32/NH2.6

Quantitative and multi-disciplinary volcanology: The next generation (co-sponsored by NEMOH) (co-organized)PICO Session
Convener: Magnus Tumi Gudmundsson  | Co-Conveners: Ivan Lokmer , Ulrich Kueppers 
PICOs
 / Fri, 02 May, 08:30–09:10 / 10:30–10:50 / PICO Spot 2

NH2.7/GMPV69/SM1.4/TS1.6

The European contribution to the GEO Supersite initiative (co-organized)
Convener: Giuseppe Puglisi  | Co-Conveners: Freysteinn Sigmundsson , Nurcan Meral OZel 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD22.4 / Mon, 28 Apr, 12:15–13:00 / Room R7 

GMPV40/G6.11/NH2.8/TS3.6

Volcanic processes: Tectonics, Deformation, Geodesy (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture) (co-organized)
Convener: Valerio Acocella  | Co-Conveners: Agust Gudmundsson , Sigurjon Jonsson , Thomas R. Walter , Giuseppe Puglisi 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–17:00 / Room G11
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:30 / Room G11
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD23.5 / Wed, 30 Apr, 10:30–11:15 / Room R5 
NH3 –  Landslide Hazards

NH3.1

Mechanisms and processes of landslides induced by water
Convener: Hiroshi Fukuoka  | Co-Conveners: Thom Bogaard , Vincenzo Del Gaudio , Roberto Greco , Randall W. Jibson , Janusz Wasowski , Giovanni Crosta , Paolo Frattini , Jean-Philippe Malet , Chyi-Tyi Lee 
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH3.5

Advanced methods in landslides research I: Characterizing and monitoring landslide processes using remote sensing and geophysics
Convener: Michel Jaboyedoff  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Gilles Grandjean 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD22.5 / Wed, 30 Apr, 12:15–13:00 / Room R7 

NH3.6

Advanced methods in landslides research II: modelling
Convener: Giulio G.R. Iovine  | Co-Convener: Denis Cohen 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH3.7

Large slope instabilities: characterisation, dating, triggering, monitoring and modelling
Convener: Giovanni Crosta  | Co-Conveners: Michel Jaboyedoff , Federico Agliardi , Lars Harald Blikra 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH3.8

Prediction and forecasting of landslides
Convener: Filippo Catani  | Co-Convener: Fausto Guzzetti 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–17:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Blue Posters

SSS2.10/BG9.7/GM4.8/HS8.3.9/NH3.9

How vegetation influences soil erosion and slope stability: monitoring and modeling eco-hydrological and geo-mechanical factors (co-organized)
Convener: Giovanni Battista Chirico  | Co-Conveners: Hans Peter Rauch , Federico Preti , Freddy Rey 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–12:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.5 / Fri, 02 May, 15:30–16:15 / Room B7 

NH3.10

Documentation and monitoring of landslides and debris flows for mathematical modelling and design of mitigation measures
Convener: Luca Franzi  | Co-Conveners: Massimo Arattano , Muneyuki Arai 
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH3.11

Quality and reliability of landslide hazard and risk assessment
Convener: Paola Reichenbach  | Co-Conveners: Mihai Micu , Andreas Günther 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM9.2/HS9.11/NH3.12

Geomorphic and hydrological processes in proglacial areas under conditions of (rapid) deglaciation (co-organized)
Convener: Tobias Heckmann  | Co-Conveners: David Morche , Martin Geilhausen 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD5.1 / Thu, 01 May, 15:30–16:15 / Room B7 

NH3.13

Numerical modeling for the analysis of failure and deformation processes in soil and rock geostructures
Convener: Piernicola Lollino  | Co-Conveners: Jose Antonio Fernandez Merodo , Federico Agliardi , Stefano Utili , Sabatino Cuomo , Riccardo Castellanza 
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Blue Posters

NH3.14

Databases and GIS-based analyses of landslide disasters and related geologic hazards
Convener: Martin Klose  | Co-Convener: Lynn Highland 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Room R12
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 15:30–17:00 / Blue Posters

NH3.15

Mechanisms and processes of landslides in seismically- or volcanically-active environments
Convener: Vincenzo Del Gaudio  | Co-Conveners: Randall W. Jibson , Janusz Wasowski , Hiroshi Fukuoka , Chyi-Tyi Lee 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Blue Posters

GM6.1/NH3.16/SSP3.1.13

Rockfalls, rockslides and rock avalanches (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Convener: Axel Volkwein 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
NH4 –  Earthquake Hazards

NH4.1

Extreme events, multi-hazard and disaster risk assessment
Conveners: Antonella Peresan , Kevin Fleming  | Co-Conveners: Alik Ismail-Zadeh , Alexander Garcia-Aristizabal 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 15:30–17:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SM3.1/NH4.2

Real time earthquake risk reduction (co-organized)
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room G3
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH4.3

Electro-magnetic phenomena and connections with seismo-tectonic activity
Convener: Pier Francesco Biagi  | Co-Conveners: Masashi Hayakawa , Tommaso Maggipinto , Yasuhide Hobara 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SM3.2/NH4.4

Earthquakes Short-term Prediction and time-Dependent Assessment of Seismic Hazard (t-DASH) (co-organized)
Convener: Valerio Tramutoli  | Co-Conveners: Gerassimos Papadopoulos , Pier Francesco Biagi , Gabriele Berberich , Friedemann Freund , J. Y. Liu , Dimitar Ouzounov , Sergey Pulinets , Masashi Hayakawa , Vladimir Kossobokov 
Orals
 / Thu, 01 May, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G3
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS5.2/NH4.5/SM2.4

Earthquake Geology and Seismic Hazard Assessment (Posters only) (co-organized)
Convener: Riccardo Caputo  | Co-Conveners: Alexandros Chatzipetros , Akın Kürçer 
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD16.29 / Wed, 30 Apr, 14:30–15:15 / Room R7 

TS5.4/NH4.6/SM2.5

Earthquakes, historical sources and faults: from raw observations to seismic parameters (co-organized)
Convener: Paola Albini  | Co-Convener: Oona Scotti 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room B13
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SM2.1/NH4.7

Large Earthquake and Tsunami Activity (co-organized)PICO Session
Convener: Mourad Bezzeghoud  | Co-Conveners: Elisa Buforn , Hermann M. Fritz , Maria Ana Baptista , Helene Hebert 
PICOs
 / Tue, 29 Apr, 08:30–09:08 / PICO Spot 2

TS5.5/NH4.8/SM6.4

Seismotectonics, crustal deformation and natural hazards in Africa (co-organized)
Convener: Vunganai Midzi  | Co-Conveners: Damien Delvaux , Mohamed ElGabry 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–15:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters

SM2.2/NH4.9/TS5.6

Earthquake source processes - Imaging methods, physical rupture models and scaling (co-organized)
Convener: P. Martin Mai  | Co-Conveners: Henriette Sudhaus , Grzegorz Kwiatek , Alice Gabriel 
Orals
 / Fri, 02 May, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G3
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS5.1/NH4.10/SM2.7

Active Tectonics and the Earthquake Cycle (co-sponsored by GSA-SGT) (co-organized)
Convener: Matthieu Ferry  | Co-Conveners: Kris Vanneste , Esther Hintersberger 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS9.3/ESSI1.11/G6.7/GD7.8/GMPV67/NH4.11

Crustal faulting and deformation processes observed by InSAR, GPS and photogrammetry: From observations and monitoring to numerical and physical modeling (co-organized)
Convener: Thomas R. Walter  | Co-Conveners: Francesco Zucca , Rocco Malservisi , Riccardo Lanari , Hannes Vasyura-Bathke 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
NH5 –  Sea & Ocean Hazards

NH5.1

Tsunami
Convener: Helene Hebert  | Co-Conveners: Ira Didenkulova , Alberto Armigliato , Gerassimos Papadopoulos , Joachim Wächter 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD22.6 / Thu, 01 May, 12:15–13:00 / Room B4 

NH5.2

Extreme seas and non-linear waves
Convener: Alexey Slunyaev  | Co-Conveners: Efim Pelinovsky , Elzbieta Bitner-Gregersen , Alessandro Toffoli 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room G8
 / Tue, 29 Apr, 08:30–10:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD22.7 / Mon, 28 Apr, 12:15–13:00 / Room R12 

NH5.3

Nonlinear Dynamics of the Coastal Zone
Convener: Ira Didenkulova  | Co-Convener: Efim Pelinovsky 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–17:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD22.8 / Fri, 02 May, 12:15–13:00 / Room R7 

NH5.4/GM8.5

Monitoring and modelling to guide coastal adaptation to extreme storm events in a changing climate (co-organized)
Convener: Jenny Brown  | Co-Conveners: Robert McCall , Paolo Ciavola , Andrew Plater 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–12:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
NH7 –  Wildfire Hazards

NH7.1

Spatial and temporal patterns of wildfires: models, theory, and reality
Convener: Mário Pereira  | Co-Conveners: Ricardo Trigo , Kirsten Thonicke 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
NH8 –  Biological, Environmental & Other Hazards

NH8.1

Heavy-Metal Contamination of the Environment
Convener: Sezin Czarnecki  | Co-Conveners: Bruce D. Malamud , Loretta Li , Jennifer A. Holden 
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD22.9 / Fri, 02 May, 10:30–11:15 / Room R7 

NH8.2

Nanoremediation: current and future trends (jointly sponsored by the Geological Society of London and the Geological Society of America)
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH8.3

Radon and Other Natural Radioactive Hazards
Convener: Robin Crockett  | Co-Convener: Gavin Gillmore 
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

ST5.1/NH8.5/PS5.5

Space Weather and its Effects on Terrestrial and Geo-Space Environments: Science and Application (co-organized)
Convener: Hanna Rothkaehl  | Co-Conveners: Jean Lilensten , Viviane Pierrard , Dalia Buresova 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:00 / 13:30–17:00 / Room Y5
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD4.6 / Wed, 30 Apr, 10:30–11:15 / Room B4 
NH9 –  Natural Hazards & Society

NH9.2

Forensic Disaster Analyses – Learning from Disasters
Convener: Heidi Kreibich  | Co-Convener: Michael Kunz 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 15:30–17:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD22.10 / Wed, 30 Apr, 10:30–11:15 / Room B7 

NH9.3

The Costs of Natural Hazards
Convener: Heidi Kreibich  | Co-Conveners: Thomas Glade , Reimund Schwarze , Jaroslav Mysiak , Lorenzo Carrera 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.4

Natural Hazards Education, Communications and Science-Policy-Practice Interface
Convener: Bruce D. Malamud  | Co-Conveners: Joel Gill , Monika Mihir , Faith Taylor 
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.5

Natural hazard impacts on technological systems and urban areas
Convener: Elena Petrova  | Co-Conveners: Elisabeth Krausmann , Maria Bostenaru Dan 
Orals
 / Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD22.12 / Fri, 02 May, 08:30–09:15 / Room R7 

NH9.7

Resilience and vulnerability assessments in natural hazards and risk analysis
Convener: Sven Fuchs  | Co-Conveners: Thomas Glade , Margreth Keiler 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–10:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.8

Geoethics: Ethical Challenges In Communication, Geoeducation And Management of Natural Hazards
Convener: Silvia Peppoloni  | Co-Conveners: Susan W. Kieffer , Eduardo Marone , Yuriy Kostyuchenko 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD22.13 / Tue, 29 Apr, 08:30–09:15 / Room R5 

NH9.12

Modelling of dangerous phenomena, and innovative techniques for hazard evaluation and risk mitigation
Convener: Giulio G.R. Iovine  | Co-Conveners: Johannes Huebl , Christoph Aubrecht , Manuel Pastor 
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.13

Global and continental scale risk assessment for natural hazards: methods and practice
Convener: Philip Ward  | Co-Conveners: Hessel Winsemius , James Daniell 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–17:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

ST6.1/EOS16/NH9.14/PS5.6

Raising and maintaining awareness of our local space weather: education and public outreach (co-organized)
Convener: Athanasios Papaioannou  | Co-Convener: Jean Lilensten 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
NH10 –  Short courses

SC14/NH10.1

Forecasting Natural Hazards: Methods, Limits and Perspectives (co-sponsored by NEMOH) (co-organized)
Convener: Paolo Papale  | Co-Convener: Warner Marzocchi 
Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Room G6
Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Room G6
Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Room G6

SC15/NH10.2

Introductory Time-Series Analysis: how to apply and interpret the Fast Fourier Transform (co-organized)
Convener: Robin Crockett 
Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Room G8
Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Room G8
NH11 –  Co-listed sessions

CL2.14

Paleoflood dynamics throughout the Holocene
Convener: Markus Czymzik  | Co-Conveners: Flavio Anselmetti , Fabien Arnaud , Lucas Kämpf , Achim Brauer 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 10:30–12:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CR2.3/SM4.6

Applied Geophysics in Cryosphere Sciences
Convener: Reinhard Drews  | Co-Convener: Olaf Eisen 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–15:00 / Room Y1
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CR4.1

Mountain snow cover and avalanchesPICO Session
Convener: Alec van Herwijnen  | Co-Conveners: Jürg Schweizer , Florence Naaim , Emma Surinach , Mohamed NAAIM , Alexander Prokop , Thierry Faug 
PICOs
 / Tue, 29 Apr, 08:30–08:54 / 10:30–10:54 / PICO Spot 1

CR4.3

Risks from a changing cryosphere
Convener: Christian Huggel  | Co-Convener: Jeffrey Kargel 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:00 / Room Y1
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GI1.4

Geoscience processes related to Fukushima nuclear accident
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Andreas Stohl , Gerhard Wotawa , Michio Aoyama 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B2
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD11.1 / Mon, 28 Apr, 15:30–16:15 / Room R12 

GMPV40/G6.11/NH2.8/TS3.6

Volcanic processes: Tectonics, Deformation, Geodesy (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture)
Convener: Valerio Acocella  | Co-Conveners: Agust Gudmundsson , Sigurjon Jonsson , Thomas R. Walter , Giuseppe Puglisi 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–17:00 / Room G11
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:30 / Room G11
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD23.5 / Wed, 30 Apr, 10:30–11:15 / Room R5 

HS7.8

Precipitation and urban hydrology
Convener: Marie-Claire ten Veldhuis  | Co-Conveners: Remko Uijlenhoet , Patrick Willems , Hidde Leijnse , Daniel Schertzer , Nicola Rebora , Miriam Coenders-Gerrits 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.7 / Mon, 28 Apr, 13:30–14:15 / Room R7 

NP2.4

Complex networks and data-driven knowledge discovery in climate and geosciences
Convener: Reik Donner  | Co-Conveners: Karsten Steinhaeuser , Jonathan Donges 
Orals
 / Fri, 02 May, 15:30–17:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

SM1.1

Earthquake rupture, slip, and ground motion forecasting (incl. Beno Gutenberg Medal Lecture)
Convener: CharLotte Krawczyk  | Co-Convener: Massimo Cocco 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 10:30–12:00 / Room G11

SSP3.1.5

Limnogeology - reading the geological record of lakes (Sponsored by IAS)
Convener: Hendrik Vogel  | Co-Conveners: Marc De Batist , Martin Melles , Daniel Ariztegui , Flavio Anselmetti 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00 / Room B13
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters