bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


OS – Ocean Sciences

DM16

Division Meeting for Ocean Sciences (OS)
Convener: Peter Brandt 
Thu, 16 Apr, 12:15–13:15 / Room Y4

ML6

Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture by Katrin Schroeder
Convener: Hans Thybo 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 12:00–12:30 / Room Y4

ML12

Fridtjof Nansen Medal Lecture by Peter Janssen
Convener: Peter Brandt  | Co-Conveners: Johan van der Molen , Sergey Gulev 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 16:00–17:00 / Room Y4

KL5

Georg-Wüst Lecture by Carsten Eden (University of Hamburg) & Reception
Convener: Jörg-Olaf Wolff 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 17:30–20:00 / Room Y4
OS1 –  Ocean General Circulation and Climate

OS1.1

Open Session on Ocean Circulation (including Fridtjof Nansen Medal Lecture)
Convener: Boris Dewitte  | Co-Conveners: Aurelie Duchez , Joke Lübbecke , Kun Wang 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room Y4
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

OS1.2

Changes in Arctic sea ice and ocean: observations, models and perspectives
Convener: Yevgeny Aksenov  | Co-Conveners: Markus Janout , Takashi Kikuchi , Torge Martin 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 10:30–12:00 / Room Y4
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

OS1.3

The Southern Ocean and its Role in the Global Climate System
Convener: Young Hyang Park  | Co-Convener: Ralph Timmermann 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–10:00 / Room Y4
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

OS1.5

Air-Sea Energy and Mass Exchanges and their Impacts on the Ocean and Atmosphere
Convener: Sergey Gulev  | Co-Convener: Bernard Barnier 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–15:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

OS1.6

Sea Surface Salinity Variability: In Situ and Satellite Observations
Convener: Gilles Reverdin  | Co-Conveners: Arnold L. Gordon , Jacqueline Boutin , Gilles Reverdin 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

OS1.7

Tropical & Subtropical Ocean Circulation, Equatorial to Mid-Latitude Air-Sea Interactions
Convener: Alban Lazar  | Co-Conveners: Marcus Dengler , Noel Keenlyside 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / Room Y4
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

OS1.8

The North Atlantic: natural variability and global change
Convener: Monika Rhein  | Co-Conveners: Richard Greatbatch , Neil Wells 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room Y4
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL3.4/AS1.4/CR6.5/OS1.9

Polar Climate Predictability and Prediction (co-organized)
Convener: Neven-Stjepan Fuckar  | Co-Conveners: Cecilia Bitz , Virginie Guemas , Ed Hawkins , Matthieu Chevallier , Torben Koenigk , Edward Blanchard-Wrigglesworth 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL1.5/OS1.10

Twenty years of paleoceanographic research within the International Marine Global Changes (IMAGES) program on board the R V. Marion Dufresne (co-organized)
Convener: Catherine Kissel  | Co-Conveners: Franck Bassinot , Markus Kienast , Jose-Abel Flores 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:00 / Room Y4
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL1.13/CR3.6/OS1.11

Antarctic palaeoclimates, sea level change and ice dynamics in past warm episodes: marrying models and data (co-organized)
Convener: Aisling Dolan  | Co-Conveners: Peter Bijl , Carlota Escutia 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–15:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL1.4/OS1.12

Annually resolved archives of marine climate change (ARAMACC) (co-organized)
Convener: Paul Butler  | Co-Conveners: Bernd R. Schöne , Eduardo Zorita , Stella Alexandroff , Juan Estrella-Martínez , Amy Featherstone , Tamara Trofimova 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL4.3/CR3.8/OS1.14

Sea level rise: past, present and future (co-organized)
Convener: Guy Woppelmann  | Co-Conveners: Svetlana Jevrejeva , Aslak Grinsted , Fiona Hibbert 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room Y9
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

G3.2/CR2.4/HS6.9/OS1.15

Exploiting spaceborne geodetic sensors for hydro-geodesy, oceanography, and cryospheric applications (co-organized)
Convener: Roelof Rietbroek  | Co-Conveners: Mohammad J. Tourian , Bob Su , Ernst Schrama , Frédérique Seyler , Carmen Boening , Andreas Güntner 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CR4.2/CL4.14/OS1.16

Mass and energy balance of snow and ice and drivers of Greenland ice sheet mass loss (co-organized)
Convener: Willem Jan van de Berg  | Co-Conveners: Thomas Mölg , Bradley Markle , Winnie Chu 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS2.2

Turbulence in Atmospheric and Oceanic Boundary Layers
Convener: Arakel Petrosyan 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–15:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP2.1

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling
Convener: Dietmar Dommenget  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg , Eric Guilyardi 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
OS2 –  Coastal Oceans, Semi-enclosed and Marginal Seas

OS2.1

Open Session on Coastal and Shelf Seas
Convener: Johan van der Molen  | Co-Conveners: Huib E. de Swart , Georgy Shapiro , Andreas Lehmann , Louise Kregting , Dan Wilhelmsson , Hermann Lenhart 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room Y4
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 15:30–17:00 / Yellow Posters

OS2.2

Advances in Understanding of the Multi-Disciplinary Dynamics of the Southern European Seas (Mediterranean and Black Sea) (including Arne Richter Award Lecture for OYS)
Convener: Marilaure Grégoire  | Co-Conveners: Emin Özsoy , Ananda Pascual , Gianmaria Sannino , Emil Stanev , Samuel Somot 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:30 / Room Y4
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

OS2.3

Eastern Mediterranean and arid climate oceanography (e.g. Dead Sea, Red Sea…): a tribute to A. Hecht
Convener: Nadia Pinardi  | Co-Conveners: Isaac Gertman , Emin Özsoy , Miroslav Gacic 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

OS2.4

Oceanography at coastal scales. Modelling, coupling and observations
Convener: Sandro Carniel  | Co-Conveners: Judith Wolf , Emil Stanev , Georg Umgiesser , Agustín Sánchez-Arcilla , Julien Mader , Patrick Gorringe , A. Novellino 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room Y1
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00 / Room Y1
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 15:30–17:00 / Yellow Posters

HS10.1/GM8.3/OS2.5

Estuarine processes (co-organized)
Convener: Simon Mudd  | Co-Conveners: Hubert H.G. Savenije , Marco Toffolon , Andrea D'Alpaos , David Todd , Andrew Manning , Kate Spencer 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

OS2.6

Impacts of Ocean Shelf Exchange
Convener: Mark Inall  | Co-Conveners: Jo Hopkins , Mattias Green , Thomas W.N. Haine , John Siddorn , Pierre Dutrieux 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

HS10.1/GM8.3/OS2.5

Estuarine processes
Convener: Simon Mudd  | Co-Conveners: Hubert H.G. Savenije , Marco Toffolon , Andrea D'Alpaos , David Todd , Andrew Manning , Kate Spencer 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.2

Lakes and inland seas in a changing environment
Convener: Jana Friedrich  | Co-Conveners: Peter Zavialov , Elena Roget 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

CL1.7/TS5.6

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards
Convener: Matthias Forwick  | Co-Conveners: Jan Sverre Laberg , Kelly Hogan , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–15:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
OS3 –  Ocean Biogeochemistry, Biology, Biodiversity and Physical Coupling

OS3.1

Sensitivity of marine ecosystems and biogeochemical cycles to global change
Convener: Baris Salihoglu  | Co-Conveners: Carol Robinson , Alberto V. Borges , Haimanti Biswas , Claire Hughes 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters

AS4.21/BG3.4/OS3.2

Air-sea exchanges: Impacts on Biogeochemistry and Climate (co-organized)
Convener: Maria Kanakidou  | Co-Conveners: Parvadha Suntharalingam , Frank Dentener , Robert Duce , Peter S. Liss , Manmohan Sarin , Lauren Zamora 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters

BG3.3

Ocean Interfaces
Convener: Hermann Bange  | Co-Conveners: Gernot Friedrichs , Michael Cunliffe , Anke Schneider 
PICO
 / Fri, 17 Apr, 13:30–13:52 / PICO Spot 1
OS4 –  Ocean Modelling, Observing, Forecasting and Societal Applications

OS4.1

Open Session on Operational Oceanography
Convener: Richard Allard  | Co-Conveners: Jacopo Chiggiato , Paolo Oddo 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

OS4.2

Ocean Remote Sensing
Convener: Aida Alvera-Azcárate  | Co-Conveners: Christine Gommenginger , Guoqi Han , Tong Lee , Craig Donlon , Ad Stoffelen , Emmanuel Devred , Christopher Ruf 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00 / Room Y4
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

OS4.3

Ocean biogeochemical models: evaluation and intercomparison
Convener: Olaf Duteil  | Co-Conveners: Wolfgang Koeve , Tatiana Ilyina , Fanny Monteiro 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

OS4.4

Recent algorithmic developments in oceanic models : numerical schemes and test-cases for model assessmentPICO Session
Convener: Florian LEMARIE  | Co-Conveners: Sergey Danilov , Mehmet Ilicak , Thierry Penduff , Laurent Debreu 
PICO
 / Wed, 15 Apr, 08:30–09:00 / PICO Spot 1

OS4.5

The New Frontiers of altimetry: The SARAL/AltiKasatellite mission for Oceanography, Glaciology and Hydrology
Convener: Frederique Rémy  | Co-Conveners: J. Verron , Stephane Calmant 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Yellow Posters

OS4.6

Advances in open ocean water column observations at fixed locations
Convener: Richard Lampitt  | Co-Conveners: Luisa Cristini , Nicholas Bates , Susanne Neuer , Eric Delory , Vanessa Cardin 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Yellow Posters

OS4.7

Seafloor Observatories: Design, Results, and Integration
Convener: Mairi Best  | Co-Conveners: Jean-Francois Rolin , Martin Scherwath 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Yellow Posters

AS4.13/HS12.12/NH1.12/OS4.8

Integrated Environmental Prediction: Seamless coupled modelling of the dynamics and chemistry of the atmosphere, ocean and land (co-organized)
Convener: Alexander Baklanov  | Co-Conveners: Johannes Flemming , Georg Grell , Huw Lewis , Thorsten Wagener , Pierre Pellerin 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:15 / Room B16
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP3.3/CL5.14

Scale, scaling and uncertainty in the climate, climate and
 climate models, in the ocean, atmosphere and hydrosphere
Convener: Shaun Lovejoy  | Co-Conveners: Costas Varotsos , Nathalie Fagel , Anne de Vernal , Isabel de Lima , Christian Franzke , Sabine Lennartz-Sassinek , Francois Schmitt 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

GI2.9

Scientific Exploitation of Copernicus Sentinels – EO Research and Innovation
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Convener: Josef Aschbacher 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ESSI1.8

Earth system and space science applications on current and emerging high performance computing architectures
Convener: Xavier Lapillonne  | Co-Conveners: Ebru Bozdag , Valentine Anantharaj , Oliver Fuhrer , R. S. Nanjundiah , Peter Düben , Mike Ashworth 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:30 / Room G1
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
OS5 –  Theory and Dynamical Processes

OS5.1/AS4.3

Internal Gravity Waves (co-organized)
Convener: Riwal Plougonven  | Co-Conveners: Ulrich Achatz , Erich Becker , Chantal Staquet 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

OS5.2

Surface Waves and Wave-Coupled Effects in Lower Atmosphere and Upper Ocean
Convener: Fangli Qiao  | Co-Conveners: Miguel Onorato , Alexander Babanin , Francisco J. OCAMPO-TORRES 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

NP6.7/AS1.6/OS5.3

Recent developments in geophysical fluid dynamics: Waves, Turbulence and Transport in the Atmosphere and Ocean (co-organized)
Convener: Uwe Harlander  | Co-Conveners: Joe LaCasce , Michael Kurgansky , Andreas Will , Wolf-Gerrit Fruh , Francois Schmitt , Pilar López González-Nieto , Luca Sorriso-Valvo , Claudia Cherubini 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room B14
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

NP7.3

Wave-current interactions
Conveners: Julien Touboul , Konstandinos Belibassakis  | Co-Conveners: Vincent Rey , Christian Kharif , Efim Pelinovsky , Philippe Fraunie 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP2.2

Nonlinear Dynamics of the Atmosphere, Ocean and the Climate System
Convener: Christian Franzke  | Co-Conveners: Henk A. Dijkstra , Frank Kwasniok , Thierry Huck , Klaus Dethloff , Anna von der Heydt , Michel Crucifix 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters

NP1.5

Geocomplexity and Scales (including Lewis Fry Richardson Medal Lecture)
Convener: Shaun Lovejoy  | Co-Conveners: Francois Schmitt , Ana Maria Tarquis , Valerio Lucarini , Cristian Suteanu , Isabel de Lima , Stéphane Vannitsem , Ian Main 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters