Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
PC login

ST – Solar-Terrestrial Sciences

DM21/ST ECS

Division meeting for Solar-Terrestrial Sciences (ST) (co-organized)
Convener: Margit Haberreiter 
Thu, 27 Apr, 12:15–13:15 / Room L3

ML4/PS/ST

Jean Dominique Cassini Medal Lecture by Luciano Iess (co-organized)
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 12:15–13:15 / Room E1

ML8/ST ECS

Arne Richter Award for Outstanding ECSs Lecture by Julia K. Thalmann (co-organized)
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 12:00–12:30 / Room L3

ML13/ST

Hannes Alfvén Medal Lecture by Eric R. Priest (co-organized)
Convener: Margit Haberreiter 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 11:00–12:00 / Room L3

ML17/ST

Julius Bartels Medal Lecture by Tuija I. Pulkkinen (co-organized)
Convener: Margit Haberreiter 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 11:00–12:00 / Room L3
ST1 –  Sun and Heliosphere

ST1.1

Open Session on the Sun and Heliosphere (including Hannes Alfvén Medal Lecture)
Convener: Olga Malandraki  | Co-Convener: Manuela Temmer 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST1.2

Multipoint observations/modeling of heliospheric plasma processes and next steps through NASA’s Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP)
Convener: Andrea Opitz  | Co-Conveners: Mihir Desai , Manuela Temmer , Hans-Jörg Fahr , Christian Möstl , Merav Opher , Volker Bothmer , Harald Kucharek , Joachim Saur 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST1.4

Advances in heliospheric science through data exploitation including the HELiospheric Cataloguing, Analysis and Techniques Service (HELCATS).
Convener: Jonathan Eastwood  | Co-Conveners: Vratislav Krupar , Volker Bothmer , Emilia Kilpua 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST1.5

Theory and Simulation of Solar System Plasmas. Suprathermal populations
Convener: Giovanni Lapenta  | Co-Conveners: Marian Lazar , Viviane Pierrard , Philippa Browning , Jörg Büchner 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST1.6

Particle acceleration mechanisms in space plasmas: observations and theory
Convener: Alessandro Retinò  | Co-Conveners: Harald Kucharek , C.-Philippe Escoubet , Drew Turner 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room L1
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST1.8

Turbulence and Heating in Space Plasmas
Convener: Christopher Chen  | Co-Conveners: Olga Alexandrova , Luca Sorriso-Valvo , C.-Philippe Escoubet 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room L1
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST1.9

Solar Magnetic Field, Helicity And Solar Eruptions (including Arne Richter Award for Outstanding ECSs Lecture by Julia K. Thalmann)
Convener: Shangbin Yang  | Co-Convener: Haiqing Xu 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:30 / Room L3
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

PS5.2/ST1.10

Planetary, Solar and Heliospheric Radio Emissions (co-organized)
Convener: Patrick Galopeau  | Co-Convener: Mohammed Y. Boudjada 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

PS1.4/AS4.45/ST1.11

Polarimetry as an invaluable tool to study the Solar System and beyond (co-organized)PICO session
Convener: Loïc Rossi  | Co-Conveners: Mathieu Barthelemy , Hervé Lamy , A.Chantal LEVASSEUR-REGOURD , Daphne Stam 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 1

NP6.4/AS2.9/ST1.12

Turbulence, magnetic reconnection, shocks and particle acceleration: nonlinear processes. (co-organized)
Convener: Giovanni Lapenta  | Co-Conveners: Alex Lazarian , A. Retino , Francesco Valentini , Luca Sorriso-Valvo , Ilias Sibgatullin 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
ST2 –  Magnetosphere

ST2.1

Open Session on the Magnetosphere (including Julius Bartels Medal Lecture)
Convener: Natalia Ganushkina  | Co-Convener: Yulia Bogdanova 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST2.2

Plasma boundaries and transients explored by Magnetospheric Multiscale (MMS)
Convener: Rumi Nakamura  | Co-Conveners: Yuri Khotyaintsev , Michael Hesse , Matthew Argall 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST2.3

Combining physical models and data to assess radiation belt dynamics
Convener: S. Bourdarie  | Co-Conveners: Ioannis A. Daglis , Yuri Shprits 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.16
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room L1
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST2.4

Magnetospheric Response to Transient Solar Wind Phenomena
Convener: Hui Zhang  | Co-Conveners: Qiugang Zong , Gabor Facsko , Arpad Kis 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room L1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST2.5

Planetary magnetosheaths/cusps and their role in solar wind - magnetosphere coupling
Convener: Andrew Dimmock  | Co-Conveners: C.-Philippe Escoubet , Jan Soucek , Lucile Turc 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.31
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

PS5.1/ST2.7

Planetary Plasma Physics and Interactions in the Solar System (co-organized)
Convener: Anna Milillo  | Co-Conveners: Natalia Ganushkina , Aikaterini Radioti , Philippe Garnier 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:15 / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
ST3 –  Ionosphere and Thermosphere

ST3.1

Open Session on the Ionosphere and Thermosphere
Convener: Dalia Buresova  | Co-Conveners: Carlo Scotto , David Altadill 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room L1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST3.2

Advances in ionospheric measurement techniques
Convener: Anna Belehaki  | Co-Conveners: Dalia Buresova , Bodo W. Reinisch 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room L1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

PS9.1/ST3.4

Comparative Magnetosphere-ionosphere coupling in the solar system planets (co-organized)
Convener: Zhonghua Yao  | Co-Conveners: Licia Ray , Quanqi Shi , Aikaterini Radioti , Ali Varsani 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

AS1.26/ST3.5

Joint Session of the MLT and the VarSITI-ROSMIC program (co-organized)
Convener: Martin Kaufmann  | Co-Conveners: Peter Preusse , Franz-Josef Lübken , Jan Laštovička 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

G5.1/ST3.6

Observation-based modeling of the ionosphere - from Sun to Earth (co-organized)
Convener: Angela Aragon-Angel  | Co-Conveners: Volker Bothmer , Mahmut Onur Karslioglu , Eren Erdogan , ANDRZEJ KRANKOWSKI 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Hall X3

GI2.1/AS4.42/BG9.21/CL5.16/NH6.10/PS1.6/ST3.7

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Anders La Cour-Harbo , Guifu Zhang 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
ST4 –  Space Weather and Space Climate

ST4.1

Geomagnetic Physics, Model Validation, and European Commission Funded Projects for Space Sciences
Convener: Giovanni Lapenta  | Co-Conveners: Olga Malandraki , Natalia Ganushkina , Sid-Ali OUADFEUL , Leila Aliouane , Gabor Facsko , Andrey Samsonov , Ilja Honkonen , Katherine Garcia-Sage 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST4.2

The Use of Observations and Models to Improve Space Weather Forecasting Capabilities
Convener: Simon Thomas  | Co-Conveners: Sophie Murray , Miho Janvier , Alexis Rouillard 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST4.3 Media

Space Weather and its Effects on Terrestrial and Geo-Space Environments: Science and Application
Convener: Hanna Rothkaehl  | Co-Conveners: Viviane Pierrard , Sean Elvidge 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room L1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
SSE –  Special scientific events

UMI0 ECS

Plenary
Convener: Hans Thybo 
Mon, 24 Apr, 12:15–13:15 / Room E1

US0 ECS

EGU Award Ceremony
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 17:30–20:00 / Room E1

US1/AS4.52/BG9.67/CL4.20/SSS0.4

Vegetation-climate interactions across time scales
Convener: Gilles Ramstein  | Co-Conveners: Wu-Kuang Soh , Hugo de Boer 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Hall X4

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cedo Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB6 ECS

Should early career scientists be judged by their publication record? A set of group debates
Conveners: Samuel Illingworth , Lena Noack , Laura Roberts Artal , Mathew Stiller-Reeve , Marie Charrière 
Wed, 26 Apr, 19:00–20:30 / Room G1