Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2012
(What is this?)

Programme Groups

SM3 –  Geophysical Imaging of the Earth's Interior
SM3.1/AS4.20
Research and Development in Nuclear Explosion Monitoring (co-organized)
Convener: D. A. Becker  | Co-Conveners: M. Kalinowski , L. Ceranna , D. Brown , Y. Jia 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
 / Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD5.10  / Thu, 01 Jan, 01:00–16:15  /  
SM3.2
In QUEST of seismic models for sources and Earth's structure
Co-Convener: L. Gualtieri 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD5.7  / Thu, 01 Jan, 01:00–13:00  /  
SM3.3
Seismic imaging and tomography: theory and practice
Convener: I. Koulakov  | Co-Convener: E. Kissling 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
 / Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  /
SM3.4/TS9.10
Active seismic investigations of the Earth's crust (co-organized)
Convener: A. Malehmir  | Co-Convener: S. Buske 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD5.5  / Thu, 01 Jan, 01:00–19:45  /  
TS9.5/G3.5/GD8.6/GM3.6/GMPV6.20/SM3.5
Crustal faulting and deformation processes observed by InSAR, GPS and modelling techniques (co-organized)
Convener: T. R. Walter  | Co-Conveners: R. Lanari , R. Malservisi , F. Zucca 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
 / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD2.12  / Thu, 01 Jan, 01:00–13:00  /  
GD2.3/GMPV6.8/SM3.6/TS9.8
Heat flow and thermal regime of the lithosphere: Deep and surface processes (co-organized)
Convener: A. Vaughan  | Co-Conveners: I. Artemieva , I. Rogozhina , N. Kusznir 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  /
GD2.2/GMPV6.5/SM3.7/TS3.8
Crustal Dynamics vs Anisotropy (co-organized)
Convener: I. Bianchi  | Co-Convener: B. Grasemann 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  /
ERE2.6/SM3.8
Geophysical imaging of CO2 geological storage sites (co-organized)
Convener: S. Lüth  | Co-Conveners: S. Buske , C. Juhlin 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  /
SM3.9
Imaging the shallow subsurface with seismic and GPR methods
Convener: L. Nielsen  | Co-Conveners: K. Holliger , M. Yedlin , H. Maurer 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  /
SM3.10/EMRP2.10/ERE5.5
Seismo-electromagnetic conversions: observations, theory and modelling (co-organized)
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD5.8  / Thu, 01 Jan, 01:00–15:15  /