Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: AS1

AS – Atmospheric Sciences

Programme Group Chairs: Hinrich Grothe, Annica Ekman, Rune Grand Graversen, Jordi Vila-Guerau de Arellano

AS1 – Meteorology

Programme Group Scientific Officer: Rune Grand Graversen

AS1.1

Numerical weather prediction, data assimilation and ensemble forecasting
Convener: Haraldur Ólafsson  | Co-Convener: Jian-Wen Bao 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

AS1.2

Forecasting the weather
Convener: Yong Wang  | Co-Conveners: Jing Chen , Estelle de Coning , Ken Mylne , David Richardson , Kathrin Wapler , Yuejian Zhu 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

AS1.3/CL2.20

Aviation Meteorology: Observations, Modeling, and Operations (co-organized)
Convener: Ismail Gultepe  | Co-Conveners: Stan Benjamin , Wayne Feltz , Debra Blondin , Dr. Michael Witiw 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

GI2.2/AS1.4/NH1.20

Weather and environmental observations and short term forecasting to increase safety and airport capacity (co-organized)
Convener: Ari-Matti Harri  | Co-Conveners: Rudolf Kaltenboeck , Martin Hagen , Elena Saltikoff 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

NP5.3/AS1.5/HS4.8

Advances in statistical post-processing for deterministic and ensemble forecasts (co-organized)
Convener: Stéphane Vannitsem  | Co-Conveners: Jakob W. Messner , Daniel S. Wilks 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

AS1.6

Subseasonal-to-Seasonal (S2S) Prediction: meteorology and impacts
Convener: Francesca Di Giuseppe  | Co-Conveners: Adrian Tompkins , Angel Munoz , Daniela Domeisen , Peter Hitchcock , Andrew Charlton-Perez , Fredrik Wetterhall 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

IE2.8/CL4.02/AS1.7/BG1.40/NP2.6/OS1.22 Media

Constraining climate sensitivity from various lines of evidence (co-organized)
Convener: Anna von der Heydt  | Co-Conveners: Michel Crucifix , Julia Hargreaves , Valerio Lucarini , Steven Sherwood , Masahiro Watanabe , Mark Webb 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

IE2.1/NP3.4/AS1.8/CL2.08/CR1.9/OS1.20/ST4.7 Media

Climate Variability Across Scales and Climate States (co-organized)
Convener: Kira Rehfeld  | Co-Conveners: Thomas Laepple , Shaun Lovejoy , Louise Sime , Anna von der Heydt , Michel Crucifix , Anne-Katrine Faber , Katherine Hutchinson , Pragallva Barpanda , Ruth Geen , Mads Bruun Poulsen 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

NP2.2/AS1.9/CL2.11

Dynamical Extremes in Climate Sciences (co-organized)
Convener: Davide Faranda  | Co-Conveners: Carmen Alvarez-Castro , Gabriele Messori , Alexis Tantet 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

HS4.3/AS1.10/NH1.13

Ensemble hydro-meteorological forecasting and predictive uncertainty estimation (co-organized)
Convener: Fredrik Wetterhall  | Co-Conveners: Tomasz Niedzielski , Maria-Helena Ramos , Jan Verkade , Kolbjorn Engeland , Rebecca Emerton , Oldrich Rakovec , Joshua K. Roundy , Albrecht Weerts 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

NH1.2/AS1.14/SSS13.43

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Serge Soula , R.Giles Harrison , Colin Price , Yukihiro Takahashi 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

AS1.16/CL2.04/HS11.6

Precipitation: Measurement, Climatology, Remote Sensing, and Modeling (co-organized)
Convener: Silas Michaelides  | Co-Conveners: Vincenzo Levizzani , Yukari Takayabu , Gail Skofronick-Jackson 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

HS7.2/AS1.17/CL2.06/NH1.17/NP5.4

Precipitation Modelling: uncertainty, variability, assimilation, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Simone Fatichi , Roberto Deidda , Alin Andrei Carsteanu , Jérôme Benveniste , Giovanna Grossi , András Bárdossy 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 13:30–15:00

HS7.1/AS1.18/NP3.3

Precipitation measurement: techniques, processes and hydrological applications at the catchment scale (co-organized)
Convener: Alexis Berne  | Co-Conveners: Eric Wood (deceased), Alin Andrei Carsteanu , Remko Uijlenhoet , Chris Onof , Tim Bellerby , Taha Ouarda , Paolo Burlando , Andreas Langousis , Hidde Leijnse , Marie-Claire ten Veldhuis 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

AS1.19

Infrasound, acoustic-gravity waves, and atmospheric dynamics
Convener: Alexis Le Pichon  | Co-Conveners: Elisabeth Blanc , Oleg Godin , Nikolay Zabotin , Läslo G. Evers 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

OS5.2/AS1.20

Internal Gravity Waves (co-organized)
Convener: Bruno Ribstein  | Co-Conveners: Ulrich Achatz , Alvaro de la Camara , Riwal Plougonven , Chantal Staquet 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

AS1.21

Mountain Meteorology
Convener: Stefano Serafin  | Co-Conveners: Bianca Adler , Gudrun Nina Petersen , Peter Sheridan , Ivana Stiperski , Dino Zardi 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

AS1.22

Multiscale Flow in complex terrain: The Perdigão Experiment | PICO
Convener: Rebecca Barthelmie  | Co-Conveners: Margarida Belo-Pereira , Sara C. Pryor 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00

AS1.23 Media

Tropical Meteorology

Convener: Jean Philippe Duvel  | Co-Conveners: Enrico Scoccimarro , Eric Maloney 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

OS1.9/AS1.24/BG3.5/CL4.07

The Indian Ocean's past, present, and future (co-organized)
Convener: Caroline Ummenhofer  | Co-Conveners: Jérôme Vialard , Raleigh Hood , Birgit Gaye , Ben Webber , Gregory L. Cowie 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 08:30–10:00

NP2.1/AS1.25/CL2.10/OS1.13

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling (co-organized)
Convener: Dietmar Dommenget  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg , Eric Guilyardi 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

OS1.10/AS1.26

Tropical & Subtropical Ocean Circulation, Equatorial to Mid-Latitude Air-Sea Interactions (co-organized)
Convener: Alban Lazar  | Co-Conveners: Marcus Dengler , Noel Keenlyside , Peter Brandt 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 08:30–10:00

AS1.27/CL4.06

The global monsoons in current, future and palaeoclimates and their role in extreme weather and climate events (co-organized)
Convener: Jianping Li  | Co-Conveners: Andrew Turner , Pascal Terray , Rondro Barimalala , Alexis Licht 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

AS1.28/CL3.02

Mid-latitude Cyclones and Storms: Diagnostics of Observed and Future Trends, and related Impacts (co-organized)
Convener: Gregor C. Leckebusch  | Co-Conveners: Joaquim G. Pinto , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

OS1.5/AS1.29/CL2.14 Media

Climate variability of the Atlantic and Europe (co-organized)
Convener: Monika Rhein  | Co-Conveners: Richard Greatbatch , Blanca Ayarzagüena , Adam Scaife , Tim Woollings , Michael Kelleher , Penelope Maher , Stephen Thomson , Joe Osborne 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

AS1.30

Dynamical Meteorology (General Session)
Convener: Helen Dacre  | Co-Conveners: Hanna Joos , Jennifer Catto 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

AS1.31/ST3.7

Joint Session of the MLT and the VarSITI-ROSMIC program (co-organized)
Convener: Martin Kaufmann  | Co-Conveners: Peter Preusse , Jan Laštovička , Franz-Josef Lübken 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

AS1.32

Water vapour in the upper troposphere and middle atmosphere: a WCRP/SPARC satellite data quality assessment
Convener: Gabriele Stiller  | Co-Convener: Karen Rosenlof 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

AS1.33

Dynamics and chemistry of the upper troposphere and stratosphere: observations and models
Conveners: Peter Braesicke , Peter Hoor  | Co-Conveners: Harald Boenisch , Thomas Birner , Ulrike Langematz , Johannes Laube 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

AS1.35

Dynamical coupling between the stratosphere and the troposphere
Convener: Thomas Reichler  | Co-Conveners: Bo Christiansen , Seok-Woo Son 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

AS1.37

Atmospheric Convection
Convener: Cathy Hohenegger  | Co-Conveners: Leo Donner , Holger Tost , Jun-Ichi Yano 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

AS1.39

Clouds, Circulation and Climate Sensitivity: Advances in Observations and Understanding in pursuit of a Grand Challenge
Conveners: Bjorn Stevens , Florent Brient  | Co-Conveners: Hajime Okamoto , Louise Nuijens , Ian Boutle , Sara Dal Gesso , Christine Nam 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

AS1.40

Aerosols, radiation and clouds over the southeast Atlantic
Convener: Paola Formenti  | Co-Conveners: J.M. Haywood , SJ Piketh , Jens Redemann , Paquita Zuidema 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

AS1.41

Clouds, Aerosols, Radiation and Precipitation (General Session)
Convener: Edward Gryspeerdt  | Co-Conveners: Annica Ekman , Heike Wex , Wei-Kuo Tao , Philip Stier 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

CR8.1/AS1.42

Clouds and precipitation in the Polar Regions: sources, processes and impacts (co-organized)
Convener: Irina V. Gorodetskaya  | Co-Conveners: Tom Lachlan-Cope , Nicole van Lipzig , Manfred Wendisch , Susanne Crewell 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

CL4.11/AS1.34

Tropical-Extratropical Variability and Teleconnections: past, present and future (co-organized)
Convener: Fred Kucharski  | Co-Conveners: Cheng Sun , Joke Lübbecke , Feng Shi , Belen Rodríguez de Fonseca , Teresa Losada , Irene Polo , Elsa Mohino 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00