Programme Groups

CR – Cryospheric Sciences


CR1 – General Cryosphere
CR3 – Remote Sensing
CR4 – Permafrost
CR5 – Ice Sheets, Ice Shelves and Glaciers
CR6 – Snow and Energy Balance
CR8 – Cryosphere of mountain regions
CR9 – Sea Ice and Oceanography
CR10 – Climate Change
CR11 – Outreach and Education in Cryospheric Sciences
CR12 – Co-listed sessions

ML9
Louis Agassiz Medal Lecture by Hajo Eicken
Convener: G. Hilmar Gudmundsson 
Oral Programme  / Tue, 04 May, 19:00–20:00 / Room 5
CR1 –  General Cryosphere
CR1.1
Open Topics in Cryospheric Research
Oral Programme  / Mon, 03 May, 10:30–12:00 / Room 5
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00 / Halls X/Y
CR1.3
Applied Geophysics in Cryosphere Sciences
Convener: Christian Hauck  | Co-Conveners: Olaf Eisen , Bernd Kulessa 
Oral Programme  / Wed, 05 May, 15:30–17:00 / Room 5
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Halls X/Y
CR1.4
State of the cryosphere: observations and modelling
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Frank Pattyn , Stephan Gruber , Michiel van den Broeke 
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00 / Room 5
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00 / Halls X/Y
CL4.15/CR1.5/HS13.12
Climate, Cryosphere and Hydrosphere in Flux (co-organized)
Convener: Reginald Muskett  | Co-Conveners: Guido Grosse , Annett Bartsch 
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 08:30–12:00 / Halls X/Y
CR3 –  Remote Sensing
CR3.1
Remote sensing of cryosphere
Convener: Marco Tedesco  | Co-Convener: Thomas Painter 
Oral Programme  / Tue, 04 May, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 5
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall Z
CR4 –  Permafrost
CR4.1
Open Session on Permafrost
Convener: Stephan Gruber  | Co-Convener: Jeannette Noetzli 
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–10:00 / Room 5
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Halls X/Y
CR4.2
Modeling the Spatial Dynamics of Permafrost and Seasonally Frozen Ground at Diverse Scales
Convener: Stephan Gruber  | Co-Conveners: Reynald Delaloye , Riccardo Rigon 
Oral Programme  / Wed, 05 May, 10:30–12:00 / Room 5
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Halls X/Y
CR5 –  Ice Sheets, Ice Shelves and Glaciers
CR5.1
Modelling ice-sheets and glaciers
Convener: Frank Pattyn  | Co-Conveners: Richard C.A. Hindmarsh , Felix Ng , Christian Schoof 
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 5
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Halls X/Y
CR5.2
Ice shelves - dynamics, interactions, observations, modelling
Convener: Angelika Humbert  | Co-Conveners: Adrian Jenkins , Andreas Vieli 
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:00 / Room 5
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Halls X/Y
CR5.4
Subglacial Environments of Ice Sheets and Glaciers
Convener: Bryn Hubbard  | Co-Conveners: Robert Bingham , Stefan W. Vogel 
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–10:00 / Room 5
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Halls X/Y
CR5.5
Ice sheet-climate interactions
Convener: Philippe Huybrechts 
Oral Programme  / Fri, 07 May, 10:30–12:00 / Room 5
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Halls X/Y
CR6 –  Snow and Energy Balance
CR6.1
Mass and energy balance of snow and ice
Convener: Xavier Fettweis  | Co-Convener: Michiel van den Broeke 
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00 / Room 5
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall Z
CR8 –  Cryosphere of mountain regions
CR8.1
Himalaya Glaciers - Changing Climate and Changing Hydrology
Co-Convener: Yves Arnaud 
Oral Programme  / Fri, 07 May, 13:30–15:00 / Room 5
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Halls X/Y
CR8.2/NH6.1
Glacial Lake Outburst Floods: Current issues - future concerns (co-organized)
Convener: John Reynolds  | Co-Conveners: Christian Huggel , D.J. Quincey 
Oral Programme  / Fri, 07 May, 15:30–17:00 / Room 5
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Halls X/Y
CR9 –  Sea Ice and Oceanography
CR9.1
Sea Ice and Sea Ice-Climate Interactions
Convener: Daniel Feltham 
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–15:00 / Room 5
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Halls X/Y
CR10 –  Climate Change
CR10.1/CL2.8
Climate change impacts on glaciers, permafrost and related hazards (co-organized)
Convener: Christian Huggel  | Co-Conveners: Andreas Kääb , Christoph Schneider , Bruce Raup 
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:00 / Room 5
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00 / Halls X/Y
CR11 –  Outreach and Education in Cryospheric Sciences
CR12 –  Co-listed sessions
CR12.1/HS13.5
Cold regions hydrology in a changing climate (co-organized)
Convener: daqing yang 
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Halls X/Y
GM7.2
Cold regions geomorphology
Convener: Sven Lukas  | Co-Conveners: Isabelle Gärtner-Roer , Matteo Spagnolo , Julian Murton 
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–17:00 / Room 21
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Hall XL
MPRG7
Climatic and environmental magnetic (paleo-)signatures in waters, ice, soils, and sediments
Convener: Nicolas Thouveny 
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00 / Hall A