Menu









Programme Groups

PS – Planetary & Solar System Sciences


PS1 – Solar System exploration and techniques
PS2 – Terrestrial Planets
PS3 – Outer planets
PS4 – Small bodies and dust
PS5 – Plasmas and magnetospheres
PS6 – Exoplanets
PS7 – Modelling and experimental work in Planetology
PS8 – Origins and Astrobiology
PS9 – Special Events
PS10 – Joint Sessions

ML3
Jean Dominique Cassini Medal Lecture by Jean-Pierre Lebreton
Convener: Tuija Pulkkinen 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 12:15–13:15 / Room D
ML23
David Bates Medal Lecture by Dmitriy V. Titov
Convener: Athena Coustenis 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 13:30–14:30 / Room 30
PS1 –  Solar System exploration and techniques
PS1.0
Exploring the Solar System : Missions, Techniques and policy
Convener: Christian Muller  | Co-Conveners: Peter Falkner , Bernard Foing , Pascale Ehrenfreund , Nicolas Peter 
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
Poster Summaries & DiscussionsPSD38 / Mon, 04 Apr, 13:30–14:15 / Room 35 
PS2 –  Terrestrial Planets
PS2.1
Atmospheres of Terrestrial Planets
Convener: Wojciech J. Markiewicz  | Co-Conveners: Emmanuel Marcq , Anni Määttänen 
Oral Programme  / Tue, 05 Apr, 08:30–12:00 / Room 32
Poster Programme  / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
PS2.2
Lunar Science and Exploration
Convener: Bernard Foing  | Co-Convener: Harald Hiesinger 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 08:30–12:15 / Room 31
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 13:30–15:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall Z
PS2.3
Mercury
Convener: Johannes Benkhoff  | Co-Convener: Ulrich Christensen 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 10:30–12:00 / Room 29
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
Poster Summaries & DiscussionsPSD40 / Wed, 06 Apr, 14:30–15:15 / Room 25 
PS2.4
Mars Science and Exploration
Co-Convener: Angelo Pio Rossi 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 10:30–12:15 / 13:30–17:15 / Room 31
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
PS2.5
The brines of Mars and their implications for geochemistry and habitability
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 08:30–10:15 / Room 32
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
PS2.7
Terrestrial and Extraterrestrial Impact Cratering
Convener: Fred Jourdan  | Co-Conveners: Martin Schmieder , Alexander Deutsch 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 10:30–12:15 / Room 32
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
PS3 –  Outer planets
PS3.0
Outer Planets
Convener: Jean-Pierre Lebreton  | Co-Conveners: Sushil K. Atreya , Athena Coustenis , Glenn Orton 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 08:30–10:15 / Room 30
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
Poster Summaries & DiscussionsPSD41 / Wed, 06 Apr, 17:30–18:15 / Room 35 
PS3.1
Satellites and rings of the outer planets
Convener: Linda Spilker  | Co-Conveners: Sushil K. Atreya , Jean-Pierre Lebreton , Glenn Orton , Hauke Hussmann , Athena Coustenis 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:15 / Room 30
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
Poster Summaries & DiscussionsPSD42 / Wed, 06 Apr, 18:30–19:15 / Room 37 
PS4 –  Small bodies and dust
PS4.0
Small bodies and Dust
Convener: Nicolas Altobelli 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room 32
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 10:30–12:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall Z
PS5 –  Plasmas and magnetospheres
PS5.0/ST6.1
Planetary Plasma Physics, including electrodynamics of induced magnetospheres (co-organized)
Convener: Esa Kallio  | Co-Conveners: Philippe Garnier , Hermann Opgenoorth , Mark Lester 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 30
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
Poster Summaries & DiscussionsPSD44 / Wed, 06 Apr, 17:30–18:15 / Room 37 
PS5.1
Moon-Magnetosphere Interactions
Convener: Emma Bunce  | Co-Conveners: Wing-Huen Ip , Norbert Krupp 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 13:30–15:15 / Room 29
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
Poster Summaries & DiscussionsPSD43 / Thu, 07 Apr, 17:30–18:15 / Room 37 
ST2.4/PS5.2
Terrestrial and planetary magnetotails and their response to variable upstream conditions (co-organized)
Convener: Eija Tanskanen  | Co-Conveners: Rumi Nakamura , Caitriona Jackman , Nicolas André 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 13:30–17:00 / Room 32
Poster Programme  / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
Poster Summaries & DiscussionsPSD158 / Tue, 05 Apr, 08:30–09:15 / Room 7 
PS5.3/ST6.3
Planetary, Solar and Heliospheric Radio Emissions (co-organized)
Convener: Patrick Galopeau  | Co-Convener: Mohammed Y. Boudjada 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 08:30–10:15 / Room 32
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
PS6 –  Exoplanets
PS6.0
Exoplanets: observation, characterisation and habitability
Convener: Daniel Winterhalter  | Co-Conveners: James Cho , Antigona Segura 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 13:30–15:15 / Room 32
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
Poster Summaries & DiscussionsPSD45 / Thu, 07 Apr, 18:30–19:15 / Room 40 
PS6.1
Origin and formation of planets, dynamics and natural processes of Solar system bodies. In Honor of the 60- year Anniversary of Prof. Yury Barkin.
Convener: Yury Barkin  | Co-Conveners: Natalia Petrova , José M. Ferrándiz , Yann Alibert , Christopher Broeg , Jean Souchay , Jerome Noir 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 08:30–12:15 / Room 32
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 13:30–15:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall Z
PS7 –  Modelling and experimental work in Planetology
SSS2.2/EMRP15/GM10.2/PS7.0
Modeling the Experiment, Experimenting the Models (co-organized)
Convener: Manuel Seeger  | Co-Conveners: Nikolaus J. Kuhn , Karsten Seiferlin , Markus Casper , Derek W. G. Sears , Ulrike Scherer , Ruth Ziethe , Tobias Heckmann 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 9
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 15:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall Z
Poster Summaries & DiscussionsPSD99 / Mon, 04 Apr, 11:30–12:15 / Room 37 
PS7.2/AS4.16
Aurora, Airglow and Transient Luminous Events in Planetary Atmospheres (co-organized)
Convener: Cyril Simon Wedlund  | Co-Convener: Yoav Yair 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 08:30–10:15 / Room 32
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
Poster Summaries & DiscussionsPSD18 / Thu, 07 Apr, 11:30–12:15 / Room 35 
PS8 –  Origins and Astrobiology
PS8.0
Habitability in the Solar System: Mars, early Earth, and the outer Solar System
Convener: Helmut Lammer  | Co-Conveners: Marc Chaussidon , François Raulin , Olga Prieto-Ballesteros 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room 29
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 13:30–15:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall Z
Poster Summaries & DiscussionsPSD46 / Thu, 07 Apr, 12:15–13:00 / Room 37 
PS9 –  Special Events
PS9.1
Solar System Results from Herschel
Convener: Paul Hartogh  | Co-Convener: Emmanuel Lellouch 
Oral Programme  / Tue, 05 Apr, 15:30–17:00 / Room 31
Poster Programme  / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
PS9.2
Results from the Rosetta Flybys of Asteroids Steins and Lutetia
Convener: Horst Uwe Keller  | Co-Convener: Rita Schulz 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 15:30–17:15 / Room 31
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
PS9.3
Venus Express and Akatsuki
Convener: Håkan Svedhem  | Co-Convener: Takeshi Imamura 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:30 / Room 30
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
PS10 –  Joint Sessions
PS10.0/GMPV28
Volcanism and Tectonics in the Solar System (co-organized)
Convener: Thomas Platz  | Co-Conveners: Matteo Massironi , Harald Hiesinger 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 10:30–12:15 / Room 32
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
ST4.1/PS10.1
Theory and simulations of solar system plasmas (co-organized)
Convener: Jörg Büchner  | Co-Convener: Gérard Belmont 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room 31
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 10:30–12:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall Z
GM2.2/NH10.3/PS10.2
Digital Landscapes: From Laser Scanning and High-resolution Measurement Technologies to Quantitative Interrogation of Geomorphic Processes (co-organized)
Convener: John K. Hillier  | Co-Conveners: Sanjeev Gupta , David Mason , Paolo Tarolli , Paola Passalacqua , Dirk Rieke-Zapp , Balázs Székely , Bernhard Höfle , Norbert Pfeifer , Jim Chandler , Alexander Reiterer 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 21
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 08:30–10:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall A
Poster Summaries & DiscussionsPSD35 / Fri, 08 Apr, 08:30–09:15 / Room 40 
EMRP3/PS10.3
Planetary Magnetism, PlanetMag (co-organized)
Co-Conveners: Mioara Mandea , Hermann Lühr , Johannes Wicht , Doris Breuer , Stuart Gilder 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 15:30–17:15 / Room 41
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
GI-5
Space Instrumentation, Planetary landers and Rovers
Convener: Mark Leese  | Co-Conveners: Peter Falkner , Lutz Richter , Günter Kargl 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 13:30–15:00 / Room 42
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
GM10.1
Planetary Geomorphology
Convener: Susan Conway  | Co-Conveners: Matthew Balme , Colman Gallagher 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 08:30–10:00 / Room 21
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
Poster Summaries & DiscussionsPSD37 / Mon, 04 Apr, 10:30–11:15 / Room 37