Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred Programme Groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Selected Programme Groups: BG

BG – Biogeosciences

ML9

Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lecture by Albertus J. Dolman
Conveners: Gert-Jan Reichart , Alina Stadnitskaia 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–16:30 / Room G4
BG1 –  General Biogeosciences

BG1.1

Open session on Biogeosciences (Posters only)
Convener: Gert-Jan Reichart  | Co-Conveners: Jürgen Kesselmeier , Albert Benthien , Andy Ridgwell , Tom J. Battin , Michael E. Böttcher , Stephan Glatzel , Emmanuelle J. Javaux , Caroline P. Slomp , Tina Treude 
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG1.2/IG10

Application of stable isotopes in Biogeosciences (co-sponsored by the European Association of Geochemistry (EAG) (co-organized)
Convener: Michael E. Böttcher  | Co-Convener: Gerd Gleixner 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–17:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG1.3

Long-term research infrastructures in biogeochemistry
Convener: Werner Leo Kutsch  | Co-Conveners: Philippe Ciais , Henry W. Loescher 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

IG4/AS4.12/BG1.4

Stable isotopes in atmospheric research (co-organized)
Convener: Jan Kaiser  | Co-Conveners: Ralf Koppmann , Thomas Röckmann , Matthew Johnson , Alexander Knohl , Matthias Cuntz , Matthias J. Zeeman 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

BG1.5/AS4.5

Remote Sensing Applications in the Atmospheric and Biogeosciences (co-organized)
Convener: Frank Veroustraete  | Co-Conveners: Simone Lolli , Willem Verstraeten , Davide Dionisi , Paolo Di Girolamo 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG1.6

Towards a full greenhouse gas balance of the biosphere (terrestrial & aquatic ecosystems)
Convener: Lutz Merbold  | Co-Conveners: Christian Brümmer , Bert Gielen , PENELOPE SERRANO ORTIZ , Tonya Del Sontro , Donatella Zona , Andreas Maeck , Martin Wattenbach 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

CL5.9/BG1.8/EMRP4.3/ERE5.6/GD8.7/GI3.8/GM11.1/GMPV39/HS12.2/NH5.9/OS3.4/SSP1.4

Major achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Carlota Escutia  | Co-Conveners: Ursula Röhl , Thomas Wiersberg , Ruediger Stein 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

IG8/BG1.9/GMPV6/PS9.6

Traditional and non-traditional isotopes in geochronology, thermochronology, cosmogenicexposure dating and ecogeochemistry (co-organized)
Convener: Fred Jourdan  | Co-Conveners: Johanna Irrgeher , Urs Schaltegger , Chen-Feng You , Thomas Prohaska 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

ERE4.1/BG1.10/SSS11.3

Ecosystem Resilience and Adaptation to Energy Technologies (co-organized)
Co-Conveners: Susan Waldron , Somnath Baidya Roy 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Go to top
BG2 –  Terrestrial Biogeosciences

BG2.1

Peatlands and the Carbon Cycle
Convener: Gareth Clay  | Co-Conveners: Fred Worrall , Stephan Glatzel 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room G4
PICOs
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:00 / Room PICO Spot 4

BG2.3

Fire in the Earth System
Convener: Melita Keywood  | Co-Conveners: Claire Granier , Paulo Artaxo , Johannes Kaiser , Liisa Jalkanen , Gitta Lasslop 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD17.1 / Thu, 11 Apr, 13:30–14:15 / Room R12 

BG2.5

Response of terrestrial ecosystems to climate change: Results from experimental manipulations
Convener: Andreas Schindlbacher  | Co-Conveners: Werner Borken , Frank Hagedorn 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG2.6

Earth observation for monitoring the global energy, water and carbon cycles over land
Convener: Jean-Christophe Calvet  | Co-Conveners: Roselyne Lacaze , Gianpaolo Balsamo , Nuno Carvalhais 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG2.7/SSS1.1

Molecular, isotopic and associated modeling techniques focusing on terrestrial ecosystem (co-organized)
Convener: Boris Jansen  | Co-Conveners: Ian D. Bull , Klaas G.J. Nierop , Roland Bol , Delphine Derrien , Carlos Sierra , Michael W. I. Schmidt , Guido Wiesenberg , Claudio Zaccone 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–15:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG2.8

Biogeochemistry and ecohydrology of arid and semi-arid ecosystems
Convener: Buhalqem Mamtimin  | Co-Conveners: Franz X. Meixner , Werner Leo Kutsch 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG2.10

Climate extremes, ecosystems and biogeochemical cycles
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Michael Bahn , Yiqi Luo , Dorothea Frank 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG2.11

Greenhouse gas fluxes in managed ecosystems and regions (including Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lecture)
Co-Conveners: Albertus J. (Han) Dolman , Werner Leo Kutsch , Pete Smith , Lutz Merbold 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–16:30 / Room G4
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG2.13/SSS2.3

Developments in terrestrial biogeochemical models using model-data integration (co-organized)
Convener: Nuno Carvalhais  | Co-Conveners: Gregor Schürmann , Thomas Wutzler , Yiqi Luo , Jean-Christophe Calvet 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG2.14

Denitrification in terrestrial and aquatic ecosystems - advances in quantification, controlling factors and process-based modelling
Convener: Reinhard Well  | Co-Conveners: Christoph Müller , Daniel Weymann , Dominika Lewicka-Szczebak 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–10:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG2.15

Plant traits and biogeochemical cycles
Convener: Jens Kattge  | Co-Conveners: Michael Bahn , Markus Reichstein , Sönke Zaehle , Marjan van de Weg 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG2.16

Greenhouse gases balance of Tropical and Boreal landscapes
Convener: Riccardo Valentini  | Co-Conveners: Albertus J. (Han) Dolman , Ivan Vasenev , David Bastviken , Edward Hornibrook 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG2.17

Snow-shrub interactions: Exploring the hydrology, biochemistry and ecology of changing tundra ecosystems
Convener: Cécile Ménard 
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD17.7 / Tue, 09 Apr, 16:30–17:15 / Room R7 

AS4.11/BG2.19/NH7.3

Impact of boreal wildfires on tropospheric chemistry (co-organized)
Convener: Stephan Matthiesen  | Co-Conveners: Detlev Helmig , Piero Di Carlo , Maria Val Martin , Debora Griffin 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD13.1 / Wed, 10 Apr, 08:30–09:15 / Room R7 

SSS7.2/AS4.15/BG2.20/CL2.8/NH8.4

Soils and Human Health (co-organized)
Convener: Eric C. Brevik  | Co-Conveners: Teodoro Miano , Raúl Zornoza , M. Ángeles Muñoz , Vanessa Wong , Giacomo Pietramellara 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS0.10/EOS10/BG2.20/HS8.3.11

Soil Science education challenge: what and how do we teach them? (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Ruth E Falconer , Encarnación Taguas , Saskia Keesstra , Anne Gobin , Michael Mayer , Leonor Rodriguez-Sinobas 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS8.1/BG2.22

Dissolved organic matter - linking soils and aquatic systems (co-organized)
Convener: Karsten Kalbitz  | Co-Conveners: Lars Tranvik , Boris Jansen 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CR6.2

Assessing the effects of global warming on permafrost degradation - contributions from field studies, remote sensing and modelling
Convener: Annett Bartsch  | Co-Conveners: Hanna Lee , Christina Schädel , Guido Grosse , Reginald Muskett , Jens Strauss , Birgit Heim 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:00 / Room G3
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Go to top
BG3 –  Marine Biogeosciences

BG3.1

Biogeochemistry of coastal seas and continental shelves
Convener: Helmuth Thomas  | Co-Convener: Alberto V. Borges 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG3.2

Coastal ecosystem under anthropogenic pressure: impact on ecosystem structure and services
Convener: Nathalie Gypens  | Co-Conveners: Marilaure Grégoire , Jorn Bruggeman 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

OS3.1/BG3.3

IMBER/SOLAS special session: sensitivity of marine ecosystems and biogeochemical cycles to global change (co-organized)
Convener: Baris Salihoglu  | Co-Conveners: Carol Robinson , Michael Cunliffe , Emilie Breviere , Andreas Oschlies , Sunke Schmidtko 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters
Go to top
BG4 –  Fresh water Biogeosciences

BG4.1

Linking biogeochemistry and environmental stressors to nutrient cycling and ecology in freshwater systems
Convener: Hannu Nykänen  | Co-Convener: Irena Creed 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD17.3 / Wed, 10 Apr, 13:30–14:15 / Room B4 

BG4.2

Freshwater Carbon Cycling: Understanding detail of the source, fate and age of carbon in freshwater systems - Measurement methods including novel sensor applications in sediments and water.
Convener: Philippa Ascough  | Co-Conveners: Leena Vihermaa , NICK CHAPPELL , Roger Müller , Susan Waldron 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–15:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

HS10.10/BG4.5

Environmental and anthropogenic change effects on interlinked ecohydrological systems - physical constraints, ecological adaptation and societal decisions (co-organized)
Conveners: Stan Schymanski , Zhentao Cong , Susana Neto  | Co-Conveners: Salvatore Manfreda , Simone Fatichi , Björn Klöve , Maik Renner , Andrew Allan , Miriam Coenders-Gerrits , Mike Acreman 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Go to top
BG5 –  Earth System Science

BG5.1

Biospheric feedbacks on the Earth system
Convener: Andrew Friend  | Co-Conveners: Meike Vogt , Altug Ekici , Albertus J. (Han) Dolman , Aideen Foley , Gerardo López-Saldaña , Ioannis Bistinas , Catherine Morfopoulos 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG5.2

Environmental, Socio-economic and Climatic Changes in Northern Eurasia and their Feedbacks to the Global Earth System
Convener: Pavel Groisman  | Co-Conveners: Shamil Maksyutov , Maria Shahgedanova , Elena Kukavskaya 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD17.5 / Thu, 11 Apr, 10:30–11:15 / Room B4 
Go to top
BG6 –  Palaeo Biogeosciences

BG6.2

Multiproxy organic geochemical and micropalaeontological appoaches in Earth Sciences
Conveners: Carme Huguet , Finn Viehberg  | Co-Conveners: DAVID HORNE , Jung-Hyun Kim , Jane Reed 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters
Go to top
BG7 –  Geomicrobiology and Extreme Environments

BG7.1

Methane in oceans and continents: from microbial metabolisms to environmental impacts and climate change
Convener: Alina Stadnitskaia  | Co-Conveners: Helge Niemann , Tomas Feseker 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD17.6 / Wed, 10 Apr, 17:30–18:15 / Room B4 
Go to top
BG9 –  Co-listed sessions

GI1.4/SSS6.11

From Chernobyl to Fukushima: Development of the Geoscientists' Knowledgebase
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Andreas Stohl , Elena Korobova , Gerhard Wotawa , Naohiro Yoshida , Michio Aoyama 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room G1
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
PICOs
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room PICO Spot 1

HS1.4

Patterns in Soil-Vegetation-Atmosphere Systems: Monitoring, Modelling, and Data Assimilation
Convener: Matthieu Masbou  | Co-Conveners: Clemens Simmer , Karsten H. Jensen , Stefan Kollet 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.1.3/SSS2.10

Parameter Estimation, Inverse Modelling and Data Assimilation in Subsurface Hydrology
Convener: Olaf Ippisch  | Co-Conveners: Harrie-Jan Hendricks Franssen , Thomas Wöhling , Kai Uwe Totsche , Peter Grathwohl 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.3 / Wed, 10 Apr, 15:30–16:15 / Room R12 

HS8.3.3/SSS2.13

Trace gases emissions from soils: Sources, mechanisms and process rates
Convener: Lutz Weihermueller  | Co-Conveners: Yakov Kuzyakov , Reinhard Well 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 10:30–12:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.2

Lakes and climate change – impacts, vulnerability, risk assessment and adaptation strategies
Convener: Gerhard Soja  | Co-Conveners: Judit Padisak , Nico Salmaso 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.4/SSS2.17

General Ecohydrology
Convener: Keith Smettem  | Co-Conveners: Nicola Montaldo , Murugesu Sivapalan , Vito Iacobellis , Salvatore Manfreda , Félix Francés , Gregory Egger 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:14 / Room R8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.5/SSS2.18

Peatland Hydrology
Convener: Bärbel Tiemeyer  | Co-Conveners: Michel Bechtold , Joseph Holden 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

SSP3.3

Limnogeology - reading the geological record of lakes (sponsored by the IAS)
Convener: Hendrik Vogel  | Co-Conveners: Marc De Batist , Martin Melles , Daniel Ariztegui 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–10:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS9.5/GM4.8

Interactions between soils, organisms and hydrogeomorphological processes - understanding landscapes and ecosystems dynamics in response to disturbances regimes (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists by Simon M. Mudd)
Convener: Noemí Lana-Renault  | Co-Conveners: Rens van Beek , Rossano Ciampalini , Jens Turowski , Markus Stoffel , Stuart Lane , Stephen Rice , David Dunkerley 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:30 / Room B6
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters

SSS6.1

Hydrogeomorphic and Ecological Effects of Roads
Co-Conveners: Murat Demir , Igor Potocnik , Raffaele Cavalli 
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD18.5 / Thu, 11 Apr, 12:15–13:00 / Room B4 

SSS1.2

Element cycling and ecological functions of paddy and wetland soils
Convener: Daniel Said-Pullicino  | Co-Conveners: Karsten Kalbitz , Steven Sleutel , Claudio Zaccone 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSP1.2

Mesozoic stratigraphy, paleoceanography and paleoclimate (sponsored by IAS) (including Jean Baptiste Lamarck Medal Lecture)
Convener: Jochen Erbacher  | Co-Conveners: Thierry Adatte , Michael Wagreich , Ulrich Heimhofer , Helmut Weissert , Malcolm Hart , Elisabetta Erba , Ian Jarvis , Maria Rose Petrizzo , Jens Herrle , Darren R. Gröcke 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 10:30–12:15 / 13:30–17:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters