Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


IG – Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications

IG1

Stable isotopes in geosciences - open session, including blocks of special attention
Convener: Pier De Groot  | Co-Conveners: Ana-Voica Bojar , Erik Kerstel , Roland Bol , Wolfram Meier-Augenstein 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

IG3/HS12.4

Isotope Techniques for Understanding Elemental Cycling in Catchments: Clues from temporal Dynamics and Spatial Resolution (co-organized)
Convener: Renato Winkler  | Co-Conveners: Paul Koeniger , Philippe Negrel , Emmanuelle Petelet-Giraud 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD10.1 / Fri, 12 Apr, 13:30–14:15 / Room B7 

IG4/AS4.12/BG1.4

Stable isotopes in atmospheric research (co-organized)
Convener: Jan Kaiser  | Co-Conveners: Ralf Koppmann , Thomas Röckmann , Matthew Johnson , Alexander Knohl , Matthias Cuntz , Matthias J. Zeeman 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

IG5/CL5.15/SSP4.2

Stable isotopes as a tool in (paleo-)climate studies in different environments and by multi-proxi approaches (co-organized)
Convener: Attila Demény  | Co-Conveners: Rolf Siegwolf , Ana-Voica Bojar , Olga Churakova (Sidorova) , Aurel Perşoiu , Kerstin Treydte 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room G13
PICOs
 / Wed, 10 Apr, 13:30–15:00 / Room PICO Spot 4

IG8/BG1.9/GMPV6/PS9.6

Traditional and non-traditional isotopes in geochronology, thermochronology, cosmogenicexposure dating and ecogeochemistry (co-organized)
Convener: Fred Jourdan  | Co-Conveners: Johanna Irrgeher , Urs Schaltegger , Thomas Prohaska 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

BG1.2/IG10

Application of stable isotopes in Biogeosciences (co-sponsored by the European Association of Geochemistry (EAG) (co-organized)
Convener: Michael E. Böttcher  | Co-Convener: Gerd Gleixner 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–17:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

CL2.6/IG11

Water vapor isotope advances in observations, models, and measurement techniques (co-organized)
Convener: Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Valérie Masson-Delmotte , Francoise Vimeux , Martin Werner 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

GMPV21/IG12

Fluid-mineral interaction mechanisms and their effect on the major, trace, and isotopic element composition of minerals and rocks. (co-organized)
Convener: Andrew Putnis  | Co-Conveners: Timm John , Christine V. Putnis 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS8.2.2/IG13

Groundwater Dating: Applications and current problems (co-organized)
Convener: Martin Kralik  | Co-Conveners: Jürgen Sültenfuß , Roland Purtschert 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

BG2.7/SSS1.1

Molecular, isotopic and associated modeling techniques focusing on terrestrial ecosystem
Convener: Boris Jansen  | Co-Conveners: Ian D. Bull , Klaas G.J. Nierop , Roland Bol , Delphine Derrien , Carlos Sierra , Michael W. I. Schmidt , Guido Wiesenberg , Claudio Zaccone 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–15:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

GI1.4/SSS6.11

From Chernobyl to Fukushima: Development of the Geoscientists' Knowledgebase
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Andreas Stohl , Elena Korobova , Gerhard Wotawa , Naohiro Yoshida , Michio Aoyama 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room G1
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
PICOs
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room PICO Spot 1

HS8.1.7

Characterizing contaminant fate and engineering the subsurface using physical, chemical, microbial and isotopic techniques
Convener: Martin Elsner  | Co-Conveners: Christine Stumpp , Jay Jabro , Grainne El Mountassir 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.4

Observational hydrology: Recent development in isotope and other tracer methods
Convener: Christine Stumpp  | Co-Convener: Markus Weiler 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters