Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


NH – Natural Hazards

ML22

Plinius Medal Lecture by Justin Sheffield
Convener: Stefano Tinti 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 19:00–20:00 / Room G9

ML32

Sergey Soloviev Medal Lecture by Emile A. Okal
Convener: Stefano Tinti 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 19:00–20:00 / Room B9
NH1 –  Hydro-Meteorological Hazards

NH1.1

Extreme meteorological and hydrological events induced by severe weather and climate change
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.1 / Tue, 09 Apr, 10:30–11:15 / Room R12 

HS7.1/AS1.5/NH1.2

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Remko Uijlenhoet , Alin Andrei Carsteanu , Alexis Berne , Giovanna Grossi , Paolo Burlando , Tim Bellerby , Chris Onof 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room R1
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS7.2/AS1.6/CL5.13/NH1.3/NP3.8

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Roberto Deidda  | Co-Conveners: Andreas Langousis , Alin Andrei Carsteanu , Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy , Tim Bellerby 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

NH1.4

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Serge Soula , Yukihiro Takahashi , Hans D. Betz , R.Giles Harrison , Colin Price 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS4.8/NH1.5

High Energy Radiation from Thunderstorms and Lightning. (co-organized)
Convener: Thomas Gjesteland  | Co-Conveners: Sebastien Celestin , Martino Marisaldi 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

NH1.6

Flood risk and uncertainty
Convener: Giuseppe Tito Aronica  | Co-Conveners: Heiko Apel , Guy J.-P. Schumann 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–10:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS4.1/AS1.21/GM7.6/NH1.7

Flash floods: from observations to risk governance (co-organized)
Convener: Marco Borga  | Co-Conveners: Eric Gaume , Jan Szolgay , Giuseppe Tito Aronica , Jonathan Gourley , Günter Blöschl 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters

NH1.8

ICT-based hydrometeorology science and natural disaster societal impact assessment
Convener: Antonio Parodi  | Co-Conveners: Nicola Rebora , Dieter Kranzlmueller , Michael Schiffers 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH1.9

Hydro-meteorological hazards: Changing pattern of risk and effective risk mitigation strategies
Convener: Thomas Glade  | Co-Conveners: Farrokh Nadim , Cees van Westen 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH1.11

Hazard Risk Managment in Agriculture and Agroecosystems
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: NIcolas R. Dalezios , Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , Marijn van der Velde 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters

CL3.2/NH1.12/NP5.3

Decadal, seasonal and monthly climate predictions (co-organized)
Convener: Stéphane Vannitsem  | Co-Conveners: Geert Jan van Oldenborgh , Francisco J. Doblas-Reyes , Mark Liniger , Seth Westra , Bart van den Hurk 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room Y9
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

HS4.3/AS4.20/NH1.13

Ensemble hydro-meteorological forecasting for improved risk management: across scales and applications (co-organized)
Convener: Schalk Jan van Andel  | Co-Conveners: Florian Pappenberger , Yi He , Maria-Helena Ramos 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

NH1.16

Rapid mapping, recovery and damage assessment with earth observation techniques
Convener: Giorgio Boni  | Co-Convener: Roberto Rudari 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters
NH2 –  Volcanic Hazards

NH2.1

Modelling of Volcanic Hazards and Dynamic Quantitative Risk Estimation
Convener: Sylvain Charbonnier  | Co-Conveners: Henry Odbert , Costanza Bonadonna , Stephen Sparks , Antonio Costa 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GMPV30/NH2.2/TS3.5

The mechanics of volcanic and sub-volcanic systems: modelling, experiments and field observations (co-organized)
Convener: Olivier Galland  | Co-Conveners: Steffi Burchardt , Matthieu Kervyn , Eoghan Holohan 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD14.2 / Tue, 09 Apr, 11:30–12:15 / Room B7 

GMPV35/NH2.5

Volcano monitoring with instrument networks: novel techniques, observations and interpretations (co-organized)
Convener: Gilberto Saccorotti  | Co-Conveners: Alessandro Bonaccorso , Mike Burton , Jurgen Neuberg 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS9.4/G5.4/GMPV47/NH2.6

Crustal faulting and deformation processes observed by InSAR, pixel offsets, GPS, and modelling techniques (co-organized)
Convener: Thomas R. Walter  | Co-Conveners: Hannes Vasyura-Bathke , Riccardo Lanari , Pietro Teatini , Rocco Malservisi , Francesco Zucca 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B9
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
NH3 –  Landslide Hazards

NH3.1

Mechanisms and processes of landslides induced by water and earthquakes
Convener: Hiroshi Fukuoka  | Co-Conveners: Randall W. Jibson , Thom Bogaard , Janusz Wasowski , Roberto Greco , Giovanni Crosta , Chyi-Tyi Lee , Paolo Frattini , Jean-Philippe Malet , Vincenzo Del Gaudio 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM6.1/NH3.3

Rockfalls, rockslides and rock avalanches (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Convener: Axel Volkwein 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH3.5

Advanced methods in landslides research I: Characterizing and monitoring landslide processes using remote sensing and geophysics
Convener: Michel Jaboyedoff  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Gilles Grandjean 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Blue Posters

NH3.6

Advanced methods in landslides research II: modelling
Convener: Giulio G.R. Iovine  | Co-Convener: Denis Cohen 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters

NH3.7

Large slope instabilities: characterisation, dating, triggering, monitoring and modelling
Convener: Giovanni Crosta  | Co-Conveners: Michel Jaboyedoff , Federico Agliardi , Lars Harald Blikra 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room G8
PICOs
 / Wed, 10 Apr, 13:30–15:00 / Room PICO Spot 1

NH3.8

Prediction and forecasting of landslides
Convener: Filippo Catani  | Co-Convener: Fausto Guzzetti 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–15:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH3.10

Documentation and monitoring of landslides and debris flows for mathematical modelling and design of mitigation measures
Convener: Luca Franzi  | Co-Conveners: Massimo Arattano , Muneyuki Arai 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH3.11

Landslide hazard and risk assessment, and landslide management
Convener: Paola Reichenbach  | Co-Conveners: Fausto Guzzetti , Andreas Günther 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH3.13

Numerical modeling for the analysis of failure processes in geomaterials and geostructures
Convener: Riccardo Castellanza  | Co-Conveners: Jose Antonio Fernandez Merodo , Piernicola Lollino , Stefano Utili 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM9.2/HS9.8/NH3.15

Geomorphic and hydrological processes in proglacial areas under conditions of (rapid) deglaciation (co-organized)
Convener: Tobias Heckmann  | Co-Conveners: Christian Briese , Reynald Delaloye , Samuel McColl , David Morche , Philip Owens 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD15.5 / Thu, 11 Apr, 15:30–16:15 / Room R12 

SSP3.2/GM7.15/GMPV46/NH3.16/SSS2.20

Morphodynamics of particulate geophysical flows: Erosion, transport, segregation and deposits (co-organized)
Co-Conveners: Guilhem Amin Douillet , Philippe Frey , Christophe Ancey , Guillaume Chambon , Anne Mangeney , Olivier Roche 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD22.1 / Wed, 10 Apr, 16:30–17:15 / Room B7 
NH4 –  Earthquake Hazards

NH4.1/SM3.4

Extreme seismic hazard, disaster risk and societal implications (co-organized)
Convener: Alik Ismail-Zadeh  | Co-Convener: Antonella Peresan 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–17:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SM3.3/NH4.4

Time-dependent earthquake occurrence and seismic hazard: physics and statistics (co-organized)
Convener: Gert Zöller  | Co-Conveners: Massimo Cocco , Mark Naylor 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room B5
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH4.5/SM4.8

Electro-magnetic phenomena and connections with seismo-tectonic activity (co-organized)
Convener: Pier Francesco Biagi  | Co-Conveners: Masashi Hayakawa , Tommaso Maggipinto , Yasuhide Hobara 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Blue Posters

TS8.1/NH4.6/SM2.2

Active Tectonics and the Earthquake Cycle (co-organized)
Convener: Matthieu Ferry  | Co-Convener: Kris Vanneste 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS8.3/G6.5/NH4.7/SM5.7

Seismotectonics and crustal deformation in Africa (co-organized)
Co-Conveners: Atalay Ayele , Mustapha Meghraoui , Damien Delvaux 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD4.12 / Mon, 08 Apr, 12:15–13:00 / Room B4 
NH5 –  Sea & Ocean Hazards

NH5.1

Tsunami
Convener: Stefano Tinti  | Co-Conveners: Helene Hebert , Ira Didenkulova 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.2 / Thu, 11 Apr, 12:15–13:00 / Room R12 

NH5.2

Extreme Sea Waves
Convener: Efim Pelinovsky  | Co-Conveners: Christian Kharif , Alexey Slunyaev 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.3 / Thu, 11 Apr, 08:30–09:15 / Room R5 

NH5.3

Nonlinear Dynamics of the Coastal Zone
Convener: Ira Didenkulova  | Co-Convener: Efim Pelinovsky 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–10:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.10 / Wed, 10 Apr, 08:30–09:15 / Room R5 

NH5.5

Sea hazards and ship operations
Convener: Elzbieta Bitner-Gregersen  | Co-Convener: Alessandro Toffoli 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH5.6

Early warning systems for tsunamis and other natural hazards
Conveners: Gerassimos Papadopoulos , Joachim Wächter  | Co-Convener: Kym Watson 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:15 / Room G8
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.5 / Wed, 10 Apr, 08:30–09:15 / Room B7 

NH5.7/NP4.5/OS2.7

Statistical methods and probability: applications to coastal engineering, ocean sciences, extreme events, damage and risk (co-organized)
Convener: Pietro Bernardara  | Co-Conveners: Jürgen Jensen , Robert J. Nicholls , Barbara Zanuttigh 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.12 / Wed, 10 Apr, 13:30–14:15 / Room R5 

SM2.1/GD2.7/NH5.8/TS8.4

Large Earthquake and Tsunami Activity (co-organized)
Convener: Mourad Bezzeghoud  | Co-Conveners: Elisa Buforn , Hermann M. Fritz , Maria Ana Baptista , Helene Hebert 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL5.9/BG1.8/EMRP4.3/ERE5.6/GD8.7/GI3.8/GM11.1/GMPV39/HS12.2/NH5.9/OS3.4/SSP1.4

Major achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Carlota Escutia  | Co-Conveners: Ursula Röhl , Thomas Wiersberg , Ruediger Stein 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
NH6 –  Snow Avalanches & Glacier Hazards

CR4.1/NH6.1

Snow cover and avalanches (co-organized)
Co-Conveners: Alexander Prokop , Thierry Faug , Jürg Schweizer , David McClung , Alec van Herwijnen 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–15:00 / Room G3
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
NH7 –  Wildfire Hazards

NH7.1

Spatial and temporal patterns of wildfires: models, theory, and reality
Convener: Mário Pereira  | Co-Conveners: Ricardo Trigo , Marloes Penning de Vries , Luigi Boschetti 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS4.11/BG2.19/NH7.3

Impact of boreal wildfires on tropospheric chemistry (co-organized)
Convener: Stephan Matthiesen  | Co-Conveners: Detlev Helmig , Piero Di Carlo , Maria Val Martin , Debora Griffin 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD13.1 / Wed, 10 Apr, 08:30–09:15 / Room R7 
NH8 –  Biological, Environmental & Other Hazards

NH8.1

Environmental Contamination: heavy metals, minerals, radionuclides and dusts
Convener: Jennifer A. Holden  | Co-Conveners: Bruce D. Malamud , Sezin Czarnecki , Robin Crockett , Gavin Gillmore , Brian Marker , Loretta Li 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–09:40 / Room G7
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS7.2/AS4.15/BG2.20/CL2.8/NH8.4

Soils and Human Health (co-organized)
Convener: Eric C. Brevik  | Co-Conveners: Teodoro Miano , Raúl Zornoza , M. Ángeles Muñoz , Vanessa Wong , Giacomo Pietramellara 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
NH9 –  Natural Hazards & Society

NH9.1

Natural Catastrophe Risk Assessment: Society Capacity Building and Public Private Acadamic Partnerships
Co-Convener: Stefano Tinti 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–15:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.3

The Costs of Natural Hazards
Convener: Heidi Kreibich  | Co-Conveners: Reimund Schwarze , Thomas Glade , Jaroslav Mysiak 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.7 / Thu, 11 Apr, 10:30–11:15 / Room R5 

NH9.7

Resilience and vulnerability assessments in natural hazards and risk analysis
Convener: Sven Fuchs  | Co-Conveners: Thomas Glade , Joern Birkmann 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.8

Geoethics and natural hazards: the role and responsibility of the geoscientists
Convener: Silvia Peppoloni  | Co-Conveners: Susan W. Kieffer , Janusz Wasowski 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.9

Multi-hazard natural and technological risks: assessment and impacts
Conveners: Elena Petrova , Kevin Fleming  | Co-Convener: Elisabeth Krausmann 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.11 / Wed, 10 Apr, 08:30–09:15 / Room B4 

NH9.10

Incorporating spatio-temporal variability into risk management
Convener: Christoph Aubrecht  | Co-Conveners: Sven Fuchs , Clemens Neuhold 
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.12

Modelling of dangerous phenomena, and innovative techniques for hazard evaluation and risk mitigation. Applications to sinkholes, landslides, floods, lava flows, fires, tsunamis, lightning, and nuclear accidents
Convener: Giulio G.R. Iovine  | Co-Conveners: Christoph Aubrecht , Johannes Huebl , Manuel Pastor , Mario Parise 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.13

Global risk assessment for natural hazards: methods and practice
Convener: Philip Ward  | Co-Conveners: Hessel Winsemius , Florian Pappenberger , Keiko Saito 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–15:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
NH10 –  Short courses

SC6/NH10.1

Short Course: How to apply and interpret the Fast Fourier Transform (co-organized)
Convener: Robin Crockett 
Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room G10
NH11 –  Co-listed sessions

CR4.2

Risks from a changing cryosphere
Convener: Christian Huggel  | Co-Convener: Jeffrey Kargel 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters

GI1.4/SSS6.11

From Chernobyl to Fukushima: Development of the Geoscientists' Knowledgebase
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Andreas Stohl , Elena Korobova , Gerhard Wotawa , Naohiro Yoshida , Michio Aoyama 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room G1
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
PICOs
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room PICO Spot 1

GI3.5

Electromagnetic sensing techniques and geophysical methods for critical and transport infrastructures monitoring and diagnostics
Convener: Jean Dumoulin  | Co-Conveners: Francesco Soldovieri , Lorenzo Bigagli 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:02 / Room G1
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GM8.2/GD2.10/TS4.5

Seafloor- and Subseafloor Expression of Tectonic and Geomorphic Processes
Convener: Sebastian Krastel  | Co-Conveners: John K. Hillier , Roger Urgeles , Michael Strasser 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–15:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP4.1

Time Series Analysis in the Geosciences - Concepts, Methods and Applications
Convener: Reik Donner  | Co-Convener: Susana Barbosa 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:15 / Room Y5
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

ST5.1

Space Weather and its Effects on Terrestrial and Geo-Space Environments: Science and Applications
Convener: Hanna Rothkaehl  | Co-Conveners: Viviane Pierrard , Jean Lilensten 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room Y11
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD12.17 / Thu, 11 Apr, 13:30–14:15 / Room R7