Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions

BG – Biogeosciences

ML34

Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lecture by Carlos M. Duarte
Convener: Alina Stadnitskaia 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–14:30 / Room 1.61

DM2 ECS

Division meeting for Biogeosciences (BG)
Convener: Alina Stadnitskaia 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room 1.61
BG1 –  General Biogeosciences

BG1.1/AS4.8/CR6.8/ERE1.15/GI2.15/GMPV1.6/HS11.42/OS3.4/SSS4.13 Media

Open session on Biogeosciences (Posters only) (Sponsored by PalAss) (co-organized)
Convener: Alina Stadnitskaia  | Co-Conveners: Albert Benthien , Andy Ridgwell , Tom J. Battin , Caroline P. Slomp , Michael E. Böttcher , Emmanuelle J. Javaux , Stephan Glatzel 
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Foyer M

BG1.2

Application of stable isotopes in Biogeosciences (co-organized by the European Association of Geochemistry (EAG)
Convener: Michael E. Böttcher  | Co-Conveners: Kirstin Dähnke , Gerd Gleixner 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 13:30–15:00 / Foyer M

BG1.4/SSS9.23

Molecular proxies to trace biogeochemical processes in terrestrial ecosystems (co-organized)PICO Session
Convener: Sandra Spielvogel 
PICO
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 4

BG1.5/AS4.7

Terrestrial ecosystem responses to global change: integrating carbon, nutrient and water cycles in experiments and models (co-organized)
Conveners: Teresa Gimeno , Maarten Braakhekke  | Co-Conveners: Jean-Christophe Domec , John E Drake , Karin Rebel 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.83
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 13:30–15:00 / Foyer M

BG1.6

Climate extremes, ecosystems and dynamic landscapes controlling biogeochemical cycles
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Sebastian Doetterl , Michael Bahn , Yiqi Luo , Dorothea Frank , Nuno Carvalhais , V.L. (Titia) Mulder , Michael Kaiser 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Foyer M

BG1.7/SSS5.16

Interdisciplinary session on the global Phosphorus cycle (co-organized)
Convener: Tom Jilbert  | Co-Conveners: Ben Surridge , Federica Tamburini , Phil Haygarth , Tobias Goldhammer , Christian Maerz , Caroline P. Slomp , Daniel Blackburn , Friederike Lang , Klaus Kaiser , Jaane Krüger 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:15 / Room M1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 15:30–17:00 / Foyer M

BG1.8/SSS12.19

The next generation of land ecosystem models: optimality principles in theory and practice (co-organized)PICO Session
Convener: Han Wang  | Co-Conveners: Changhui Peng , Oskar FRANKLIN 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 2

BG1.9

New advances in model development of biospheric processes
Convener: Carlos Sierra  | Co-Conveners: Sandra Arndt , Victor Brovkin 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / Foyer M

BG1.10

Nitrogen-transformation processes in terrestrial and aquatic ecosystems: advances in pathways-tracing, quantification and process-based modelling
Conveners: Tuula Larmola , Reinhard Well  | Co-Conveners: Sari Juutinen , Julie Talbot , Christoph Müller , Dominika Lewicka-Szczebak 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 1.61
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Foyer M

BG1.11

Towards integrating GHG budgets from terrestrial and aquatic ecosystems
Convener: Ana Meijide  | Co-Conveners: Lutz Merbold , Bert Gielen , Tonya Del Sontro 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.83
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Foyer M
BG2 –  Terrestrial Biogeosciences

BG2.1/SSS6.13

Roots and rhizosphere processes in soil carbon dynamics in forested ecosystems (co-organized)PICO Session
Conveners: Mizue Ohashi , Leena Finér  | Co-Conveners: Jukka Pumpanen , Tomonori Kume 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 2

BG2.2

Carbon allocation in plants and ecosystems: mechanisms, responses and biogeochemical implications
Convener: Michael Bahn  | Co-Conveners: Andrew Richardson , Mariah Carbone , Daniel Epron , Henrik Hartmann 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Foyer M

BG2.6

Remote Sensing and data assimilation in the Biogeosciences (co-sponsored by iLEAPS)
Convener: Frank Veroustraete  | Co-Conveners: Willem Verstraeten , Jochem Verrelst , Manuela Balzarolo 
Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / Foyer M

BG2.7

Greenhouse gases balance of Tropical and Boreal landscapes
Convener: Riccardo Valentini  | Co-Conveners: Albertus J. (Han) Dolman , David Bastviken , Ivan Vasenev , M. Saunders , Michael Jones , Lutz Merbold , Werner Kutsch 
Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / Room 1.61
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / Foyer M

BG2.8

Developments in terrestrial biogeochemical models using model-data integration
Convener: Nuno Carvalhais  | Co-Conveners: Gregor Schürmann , Matthias Cuntz , Jean-Christophe Calvet , Jean-François Exbrayat 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Foyer N

BG2.9

Functional responses of trees and forests to environmental stress: ecophysiological and dendroecological approachesPICO Session
Convener: Rafael Poyatos López  | Co-Conveners: Ute Sass-Klaassen , Georg von Arx 
PICO
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 2

BG2.10 Media

Forests and the methane cycle
Convener: Vincent Gauci  | Co-Conveners: Mari Pihlatie , Sunitha Pangala , Katerina Machacova , Karen Olsson-Francis 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Foyer N

BG2.11

Biogeochemistry, ecohydrology, and land-use in the tropics
Convener: Alexander Knohl  | Co-Conveners: Edzo Veldkamp , Hans Verbeeck , Yit Arn Teh 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–15:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Foyer M

BG2.12

Biosphere-atmosphere exchange of reactive trace gases and aerosols
Convener: Christof Ammann  | Co-Conveners: Eiko Nemitz , Christian Brümmer , Matthias Sörgel 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / Room 1.61
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Foyer M

BG2.15/SSS6.14

Peatlands and the Carbon Cycle (co-organized)
Convener: Gareth Clay  | Co-Conveners: Fred Worrall , Stephan Glatzel 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:15 / Room M1
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Foyer N

BG2.16

Plant traits and biogeochemical cycles
Convener: Jens Kattge  | Co-Conveners: Markus Reichstein , Michael Bahn , Sönke Zaehle , Marjan van de Weg 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Foyer M

BG2.19/SSS3.7

Land use and land cover change over Holocene timescales (co-organized)
Convener: Jessie Woodbridge  | Co-Conveners: Simon Brewer , Ralph Fyfe 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Foyer N
BG3 –  Marine Biogeosciences

BG3.1

Biogeochemistry of coastal seas and continental shelves, with a special focus on Sedimentary Carbon in the Coastal Ocean (including Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lecture)
Convener: Helmuth Thomas  | Co-Conveners: Alberto V. Borges , Craig Smeaton , William Austin , Hilary Kennedy , Evina Gontikaki 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 1.61
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Foyer N

BG3.2

Understanding the Indian Ocean System: Past, Present and FuturePICO Session
Convener: Tim Rixen  | Co-Conveners: Hermann Bange , Raleigh Hood , Birgit Gaye , Greg Cowie 
PICO
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 1
BG4 –  Earth System Biogeosciences

BG4.2/SSS9.24

Peatlands under pressure (co-organized)
Convener: Annalea Lohila  | Co-Conveners: Eeva-Stiina Tuittila , Mats Nilsson , Leif Klemedtsson , Juul Limpens 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–19:00 / Room 1.61
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / Foyer M

BG4.5/AS4.38

Stable isotopes and novel tracers in biogeochemical and atmospheric research (co-organized)
Conveners: Thomas Röckmann , Lydia Gentsch  | Co-Conveners: Jan Kaiser , Matthias Cuntz , Alexander Knohl 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.83
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Foyer N

BG4.7 Media

Long-term observations and experiments on climate change impact on ecosystem health and services
Convener: Abad Chabbi  | Co-Conveners: Fabrizio D'Aprile , Henry W. Loescher , Werner Kutsch , Pete Smith , Margaret Torn , Michael Mirtl , Prof. Mercedes Bustamante 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Foyer N

BG4.9

Mapping, Monitoring & Modelling of Vegetation Characteristics using Earth Observation
Convener: Elias Symeonakis  | Co-Conveners: Hanna Meyer , Martin Wegmann , Jean-Christophe Calvet , Nuno Carvalhais 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–19:00 / Room 1.61
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Foyer M

BG4.10

Environmental, Socio-economic and Climatic Changes in Northern Eurasia and their Feedbacks to the Global Earth SystemPICO Session
Convener: Pavel Groisman  | Co-Conveners: Shamil Maksyutov , Evgeny Gordov , Elena Kukavskaya 
PICO
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 3
BG5 –  Geomicrobiology and Extreme Environments

BG5.1

Biogeochemistry and ecohydrology of arid, semi-arid and drought subjected ecosystemsPICO Session
Convener: Buhalqem Mamtimin  | Co-Conveners: Werner Leo Kutsch , Nurit Agam 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 2

BG5.2 Media

Methane and fluid flow in the marine and terrestrial realm: geo(physical) aspects, biogeochemical cycling, microbial metabolisms, environmental impacts and climate change
Convener: Helge Niemann  | Co-Conveners: Tomas Feseker , Alina Stadnitskaia , Adriano Mazzini , Matteo Lupi 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–14:45 / Room 1.61
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Foyer N

BG5.5

Ocean mesoscale extremes: Governing Processes and Implications for the Marine Ecosystem and BiogeochemistryPICO Session
Convener: Carolin Löscher  | Co-Conveners: Johannes Karstensen , Annette Samuelsen , Marcela Cornejo 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 4
BG6 –  Palaeo Biogeosciences

BG6.2

Multiproxy organic geochemical and micropalaeontological approaches in Earth Sciences
Conveners: Jung-Hyun Kim , Carme Huguet  | Co-Convener: Carys Bennett 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:00 / Room 1.61
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Foyer N

BG6.3 Media

Carbon cycle and climate: Past, present and futurePICO Session
Convener: Ilona Riipinen  | Co-Conveners: Volker Brüchert , Jerker Jarsjö , Margret Steinthorsdottir 
PICO
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 4

BG6.4/SSS3.8

Peatland palaeo-ecology through time (co-organized)
Convener: Angela Gallego-Sala  | Co-Conveners: Michelle Garneau , Minna Väliranta 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.83
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
BG7 –  Freshwater Biogeosciences

BG7.1

Biogeochemistry of lakes, wetlands, and rivers
Co-Conveners: Klaus-Holger Knorr , Dolly Kothawala , Dominik Zak , Leon P.M. Lamers , Janine Halder 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Foyer L

BG7.3

Natural organic matter in aquatic systems: methods, fractions and interactions in natural and engineered systems
Convener: Magdalena Bieroza  | Co-Conveners: Andrea Butturini , Elfrida Carstea 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Foyer L
BG9 –  Industrial Biogeosciences and Technology

BG9.1 Media

Climate impact of land management and competition between food and energy crops
Convener: Alexander Knohl  | Co-Conveners: Mathias Herbst , Ulrike Hagemann , Matthias Kuhnert , E. Haas , Nuala Fitton , Ute Skiba 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.83
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / Hall A

BG9.4

Impacts of land-use/land-cover change and disturbances on carbon cycling: assessing management and policy effects and implications across countriesPICO Session
Convener: Todd Hawbaker  | Co-Conveners: Xiaoping Xin , Zhiliang Zhu , Peng Gong 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 2
BG+ –  Biogeosciences Plus (co-organized sessions, where BG is not the leading division)

PS7.1/BG8.2 Media

Origin of life and habitability: From Early Earth to the Solar System and Beyond (including David Bates Medal Lecture) (co-organized)
Convener: Tilman Spohn  | Co-Conveners: Doris Breuer , Véronique Dehant , Helmut Lammer , Emmanuelle J. Javaux , Lena Noack , Harald Steininger , Zita Martins , Cedric Gillmann , C. Szopa , Jean-Yves STORME , Camille François , Özgür Karatekin , Torrence Johnson 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room F1
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

SSS6.1/BG2.22

Biogeochemical processes in terrestrial ecosystems: New methodological perspectives to trace organic matter cycling and transformation in soils, sediments and the liquid phase (co-organized)PICO Session
Convener: Boris Jansen  | Co-Conveners: Ingrid Kögel-Knabner , Cornelia Rumpel , Guido Wiesenberg , Luis Parras-Alcántara , Nicasio T Jiménez-Morillo , Marco A. Jiménez-González 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 4

CL1.08/BG4.12/CR6.7/OS2.9 Media

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Kelly Hogan  | Co-Conveners: Jan Sverre Laberg , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass , Matthias Forwick 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.31
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

AS4.14/BG1.11/CL2.12/HS11.1

Stable isotopes in the atmosphere - from vapor to precipitation (co-organized)
Conveners: Aurel Perşoiu , Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Francoise Vimeux , Martin Werner , Valérie Masson-Delmotte , Didier Roche , Jesper Sjolte 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.91
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

SC19/BG1.15/GI3.8/SSS0.7

Short course: Analytical techniques for revealing the nature and chemical properties of natural organic matter (co-organized)
Convener: Heike Knicker  | Co-Conveners: Agustin Merino , José María De la Rosa , José González-Pérez 
Fri, 22 Apr, 12:15–13:15 / Room -2.61

GM9.4/BG7.6/HS11.17

Measuring, monitoring and modeling the link between Large Wood and riverine environments (co-organized)
Convener: Lorenzo Picco  | Co-Conveners: Luca Mao , Bruno Mazzorana , Andrés Iroumé , Virginia Ruiz-Villanueva , Bartłomiej Wyżga , Maxime Boivin 
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GI0.3/EOS13/AS4.33/BG1.13/CL5.01/CR2.5/EMRP4.11/ERE1.11/GMPV8.7/HS11.8/NH9.15

Application of Open-Source Microcontroller-Based Kits in Geosciences and Education (co-organized)
Convener: Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Christian Panton , Hera Guðlaugsdóttir , Max Berkelhammer , Clement Miege , Samuel Monk 
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

CL5.03/BG2.23/SSP4.3

Tree-rings as indicators for the eco-physiological response to climate and environmental change (co-organized)
Convener: Olga Churakova (Sidorova)  | Co-Conveners: Kerstin Treydte , Marina Bryukhanova 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.31
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

CL4.08/AS1.13/BG4.14/CR1.12/HS11.5

Mountain climates: processes, change and related impacts (co-organized)
Convener: Andreas Gobiet  | Co-Conveners: Wolfgang Schöner , Douglas Maraun , Sven Kotlarski , Heimo Truhetz , Nick Pepin , Walter Immerzeel , Elisa Palazzi , Michael Stoelzle , Erin Gleeson 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

SSS2.8/BG4.15/NH1.14

Role of vegetation in soil conservation and hydrological hazards management (co-organized)
Convener: Giovanni Battista Chirico  | Co-Conveners: Hans Peter Rauch , Freddy Rey , Federico Preti , Frank Graf 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:15 / Room 2.61
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSP4.4/BG3.5

Smaller and Larger Benthic foraminifera: tools to understand modern and ancient environments (co-organized)
Convener: Flavia Fiorini  | Co-Conveners: Patrick Grunert , Antonino Briguglio , Michael Kaminski 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Hall X1

SSS2.5/BG1.16/GM3.7/NH1.23

Connectivity in hydrology and sediment dynamics: concepts, measuring, modelling, indices and societal implications (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Tobias Heckmann , Ronald Pöppl , Anthony Parsons , Laura Turnbull , Damià Vericat , Jantiene Baartman , João Pedro Nunes , Charles Bielders , Tom Coulthard 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–17:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

HS6.6/BG1.17

Remote sensing of interactions between vegetation and hydrology (co-organized)PICO Session
Convener: Tim van Emmerik  | Co-Conveners: Diego G. Miralles , Matthew McCabe , Eric Wood 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 1

AS3.25/BG3.6/CL2.13/GI2.14/OS1.13

Quantifying greenhouse gas fluxes on local, regional and global scales using atmosphere, ocean and biosphere measurements (co-organized)
Convener: Stephan Matthiesen  | Co-Conveners: Paul Palmer , Mathew Williams , Andrew J. Watson , Sylvia Toet , Simon O'Doherty , Phil DeCola , James Butler 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

SSS9.1/BG1.19/GM5.5/NH3.18

Coevolution of soils, landforms and vegetation: patterns, feedbacks and ecosystem stability thresholds (co-organized)
Convener: Patricia Saco  | Co-Conveners: Jantiene Baartman , Jose Rodriguez , Arnaud Temme 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

OS3.1/BG3.8

Ocean biogeochemistry: novel approaches and synthesis (co-organized)
Conveners: Daniela Turk , Arthur Capet  | Co-Conveners: Siv K Lauvset , Eric Achterberg , Marcello Vichi , Tim Kalvelage , Jošt Valentin Lavrič , Judith Hauck , Fiz Perez , Nicholas Bates , Olaf Duteil , Karline Soetaert , Andy Dale , Gennadi Lessin 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

SSS4.8/BG2.25 Media

The role of soil fauna in soil functioning (co-organized)
Convener: Jan Frouz 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GI1.4/AS3.17/BG5.6/ERE2.4/GMPV8.6/HS11.9/NH8.3/OS2.7/SSS5.14 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Andreas Stohl , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–11:45 / 13:30–15:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

CL1.21/BG6.6

Climate of the Younger Dryas (co-organized)
Convener: Brice Rea  | Co-Conveners: Ramon Pellitero , Matteo Spagnolo , Jostein Bakke , Philip Hughes , Susan Ivy-Ochs , Sven Lukas , Hans Renssen , Adriano Ribolini 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI2.1/AS4.15/BG1.20/CL5.18/NH1.22/OS1.23/PS9.11/ST4.8

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Guifu Zhang 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

SSS10.3/BG9.6

Biogeosciences and wine: Management-related and environmental processes that influence the vineyard ecosystem (co-organized)
Convener: Edoardo Costantini  | Co-Conveners: Emmanuelle Vaudour , Silvia Winter , Johann Zaller 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:15 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

HS10.9/BG2.26/SSS9.31

Redistribution of water and solutes by vegetation: Patterns, processes, and interactions at the soil-atmosphere interface (co-organized)
Convener: Jan Friesen  | Co-Conveners: Anke Hildebrandt , Miriam Coenders-Gerrits , Alexander Zimmermann , Pilar Llorens 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

CL2.03/AS4.19/BG1.21 Media

Phenology and seasonality in climate change and ecology (co-organized)
Convener: This Rutishauser  | Co-Conveners: Kjell Bolmgren , Elisabeth Koch , Mark D. Schwartz 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

SSS9.5/AS4.40/BG4.3 Media

Fire in the Soil and Earth systems: new insights (co-organized)
Convener: Antonio Jordán  | Co-Conveners: Cathelijne Stoof , Lorena M. Zavala , Nancy Alanís , Nicasio T Jiménez-Morillo , Johannes Kaiser , Melita Keywood , Gitta Lasslop 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GM6.1/BG7.5/HS11.13/SSS2.22

Human-Landscape interaction in the Anthropocene (co-organized)
Convener: Thomas Hoffmann  | Co-Conveners: Hans Middelkoop , Veerle Vanacker , Tony Brown , Paolo Tarolli , Hans von Suchodoletz , Rajiv Sinha 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Room L4/5
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1