Search


Days


Programme Groups

PS – Planetary & Solar System Sciences

PS2
Open Session on Terrestrial Planets
Convener: R. Ziethe  | Co-Convener: J. Benkhoff 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GI4/ESSI7
General System Design, Image Processing and Data Infrastructures
Convener: W. Schmidt  | Co-Convener: J.-L. Josset 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
PS2.2/BG7.3
Astrobiology, Mars and robotic exploration (co-organized)
Convener: Westall  | Co-Convener: C. Muller 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 16:15–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 10:30–12:00  /
ML5
Hannes Alfvén Medal Lecture by Lev Zelenyi for Albert A. Galeev
Convener: I. Dandouras 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–14:15  /
PS2.5
Mercury
Convener: J. Benkhoff  | Co-Convener: U. R. Christensen 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–18:30  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
GD13/GMPV9/PS2.11
Composition and mineralogy of terrestrial planets and the Moon: new constraints from experiments, modelling, and space missions (co-sponsored by EAG) (co-organized)
Convener: van Westrenen  | Co-Conveners: M. Koch-Müller , Tronche , R. Ziethe 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GI2
Atmoshere, Ocean, Meteorological Instruments and ocean observatory instrumentation
Convener: J. Vivekanandan  | Co-Conveners: M. Rose , C. Waldmann 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
PS3.2
Satellites and rings
Convener: Ferrari  | Co-Convener: L. Spilker 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
PS1.3
Experimental Planetology - Space simulations in laboratory
Convener: L. Colangeli  | Co-Conveners: K. Seiferlin , Sears 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 17:30–18:55  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GM1.1/PS2.10
Planetary Geomorphology (co-organized)
Convener: M. Balme  | Co-Conveners: Bargery , C. Gallagher , Gupta 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
PS3.0
Outer planets and satellites
Convener: A. Coustenis  | Co-Convener: S. K. Atreya 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–12:00  /
 / Mon, 20 Apr, 13:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
PS9
Studies of rotation and inner dynamics of Solar system bodies
Convener: Barkin  | Co-Conveners: N. Petrova , J. M. Ferrándiz 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /