Search


Days


Programme Groups

TS6 – Convergent settings

Monday, 3 May
TS6.5/GD5.10/GMPV55
Ophiolites, blueschists and mélanges in convergent margin tectonics (co-organized)
Co-Conveners: Manuel Pubellier , Philippe Agard , Gian Andrea Pini 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GD5.3/TS6.11
Dynamic aspects of mountain building and land surface stability: Linking field-based studies to crustal-scale models (co-organized)
Convener: Kurt Stüwe  | Co-Conveners: Deta Gasser , Christine Franke 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
Wednesday, 5 May
TS6.1/G18/GD5.4
The Alpine-Himalayan orogeny: from the Mediterranean to SE Asia (co-organized)
Convener: Alastair Robertson  | Co-Conveners: Laurent Jolivet , Claudio Faccenna , Rob Govers , Paolo Ballato , Angela Landgraf , Taylor Schildgen , Franz Neubauer 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–12:00  /
 / Wed, 05 May, 13:30–16:45  /
 / Thu, 06 May, 08:30–12:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
Thursday, 6 May
TS6.8/GD5.6/NH4.14/SM3.6
Caribbean and South American subduction zones: subduction processes and resulting tectonics, seismogenesis and fore-arc evolution (co-organized)
Convener: Boris Marcaillou  | Co-Conveners: Paola Vannucchi , Ernst Flueh 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GD5.1/GMPV18/TS6.9
Subduction zone dynamics: A slab's journey in the upper and lower mantle (co-organized)
Convener: Susanne Buiter  | Co-Convener: Douwe J. J. van Hinsbergen 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GD5.2/G23/NH4.12/SM3.5/TS6.10
Subduction zone dynamics: seismogenic zone and forearc deformation (co-organized)
Convener: Nina Kukowski  | Co-Conveners: Hans-Peter Bunge , Taras Gerya , John McCloskey , Frederik Tilmann 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
Friday, 7 May
TS6.3
Geodynamic evolution of the Zagros Mountains
Convener: Olivier Lacombe  | Co-Conveners: Bernhard Grasemann , Guy Simpson 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
TS6.4
Cratons and surrounding mobile belts: evolution, interplay and interferences. The West African case study
Convener: Lenka Baratoux  | Co-Conveners: Jean-Paul Liegeois , Mark Jessell 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
TS6.6
Orogenic plateaux
Convener: Mark Allen  | Co-Conveners: Joseph Martinod , Dominique Chardon , Monireh Kheirkhah , Mehmet Keskin , Karel Schulmann , Eric Blanc 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /