Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2012
(What is this?)

Please select your preferred programme group, day, and one or more time blocks

  • PGs: CL
  • Day: Please select
  • TB: whole day







CL – Climate: Past, Present, Future

Monday, 23 Apr

CL1.15

Temperature observations in the subsurface: contributions to climate sciences, soil sciences, permafrost, glaciology, hydrology, and heat flow studies
Convener: V. Rath  | Co-Conveners: J. Noetzli , F. González-Rouco , J.S. Safanda 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 08:30–12:00  / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 15:30–17:00  / Hall Z

CL5.1/GM2.5

Advances in Quaternary Geochronology (co-organized)
Convener: T. Kiefer  | Co-Conveners: G. Duller , I. Hajdas , A. Lang , F. Parrenin , EW Wolff 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room 15
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall Z

CL0

Open Session on Climate: Past, Present and Future
Convener: D.-D. Rousseau  | Co-Convener: M.-A. Sicre 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 08:30–12:00  / Room 16
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 15:30–17:00  / Hall Z
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.1  / Mon, 23 Apr, 17:30–18:15  /  

SSP1.2

Reef and carbonate platform response to sea-level and environmental changes
Convener: G. Camoin  | Co-Convener: I. Jarvis 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 08:30–10:00  / Room 41
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

AS1.14

Mid-latitude Cyclones and Storms: Diagnostics of Observed and Future Trends, and related Impacts
Convener: G.C. Leckebusch  | Co-Conveners: U. Ulbrich , J. G. Pinto 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 10:30–12:00  / Room 7
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

CL1.1

Progress in understanding Neoproterozoic pan-glaciations (potential Snowball Earth episodes) (posters only)
Convener: A. Voigt  | Co-Convener: Y. Donnadieu 
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 13:30–15:00  / Hall Z
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.2  / Mon, 23 Apr, 12:15–13:00  /  

CL1.8

Paleoenvironmental, tectonic and human evolution across the Levant-Anatolia Regions
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 13:30–15:00  / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

CL5.3/HS6.7

Climate Data Bias-Correction and Homogenization and Climate Trends and Variability Assessment (co-organized)
Convener: X. L. Wang  | Co-Conveners: E. Aguilar , W. Dorigo , P. Stepanek , M. Schroeder , R. de Jeu , Dr. Fernández Prieto , R. Roebeling 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 13:30–17:00  / Room 16
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

SSP4.2

Palaeoclimate records from speleothems: analytical techniques, proxies, and application (sponsored by IAS)
Convener: D. Scholz  | Co-Conveners: D.L. Hoffmann , Heather Stoll 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 13:30–17:00  / Room 41
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall A
Poster Summaries & DiscussionsPSD15.3  / Mon, 23 Apr, 11:30–12:15  /  

CL1.2

Modelling paleoclimates from the Cretaceous to the Holocene: learning from numerical experiments and model-data comparisons
Convener: M. Kageyama  | Co-Conveners: D. Lunt , A Paul 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 15:30–17:00  / Room 15
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall Z

CL1.14

Palaeoclimate records in lakes
Convener: N. Fagel  | Co-Convener: M.F. Loutre 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 15:30–17:00  / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

AS1.10

The global monsoon system: variability and dynamics
Convener: J. Li  | Co-Conveners: Dr Turner , P. Terray 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 15:30–17:00  / Room 10
 / Tue, 24 Apr, 08:30–10:00  / Room 10
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD10.2  / Mon, 23 Apr, 10:30–11:15  /  

SC4/CL5.17

Visualization and Data Analysis in Earth and Climate Science (co-organized)
Convener: N. Röber  | Co-Conveners: M. Böttinger , T. Nocke , M. Sips 
Mon, 23 Apr, 15:30–19:00  / Room 25

NP8.1/CL5.2

Stochasticity and Statistical Physics in Climate Dynamics (co-organized)
Convener: Dr. Ghil  | Co-Convener: V. Lucarini 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 08:30–10:15  / Room 28
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

Tuesday, 24 Apr

CL1.13

Decadal to millennial scale climate variability of the late Quaternary
Convener: M.-S. Seidenkrantz  | Co-Conveners: A. Kuijpers , M.-A. Sicre , M. Faurschou Knudsen , S. O. Rasmussen , A. Svensson 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 08:30–12:00  / Room 16
 / Tue, 24 Apr, 15:30–17:00  / Room 15
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall Z

CL1.16/AS4.1/BG2.12/IG15

Biogeochemistry of Atmospheric Methane: Isotopes to Models (co-organized)
Co-Convener: M. Bock 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 08:30–10:00  / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

CL1.17/EG1

Reconstructing the climate of the last two millennia (including Hans Oeschger Medal Lecture) (co-organized)
Convener: J. Luterbacher  | Co-Conveners: F. González-Rouco , E. Zorita , L. von Gunten 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room 15
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

NH1.11/AS4.16/CL2.4

Hazard Risk Managment in Agriculture and Agroecosystems (co-organized)
Convener: A. M. Tarquis  | Co-Conveners: N. R. Dalezios , A. Gobin , M. Ruiz-Ramos 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 08:30–12:00  / Room 1
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.1  / Tue, 24 Apr, 12:15–13:00  /  

CR1.40/CL2.11

State of the cryosphere: observations and modelling (co-organized)
Convener: J. L. Bamber  | Co-Conveners: F. Pattyn , S. Gruber , M. R. van den Broeke , T. Payne , S. Nowicki 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 08:30–12:00  / Room 5
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall XL

AS1.10

The global monsoon system: variability and dynamics
Convener: J. Li  | Co-Conveners: Dr Turner , P. Terray 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 15:30–17:00  / Room 10
 / Tue, 24 Apr, 08:30–10:00  / Room 10
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD10.2  / Mon, 23 Apr, 10:30–11:15  /  

NP8.1/CL5.2

Stochasticity and Statistical Physics in Climate Dynamics (co-organized)
Convener: Dr. Ghil  | Co-Convener: V. Lucarini 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 08:30–10:15  / Room 28
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

CL2.1

Arctic climate change: governing mechanisms and global implications
Convener: R. Bintanja  | Co-Convener: R. G. Graversen 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 13:30–15:00  / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 10:30–12:00  / Hall Z

CL5.4/NP4.5

Climate Time Series Analysis (co-organized)
Convener: M. Mudelsee  | Co-Convener: T. Lenton  
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 10:30–12:00  / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall Z

SSS7.5

Biochar for soil remediation and global warming mitigation
Convener: J. Paz-Ferreiro  | Co-Conveners: A. M. Tarquis , G. Gascó Guerrero , P. Pereira , A. Merino 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

ML7

Hans Oeschger Medal Lecture by Michael Mann
Convener: D.-D. Rousseau 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 10:30–11:30  / Room 15

CL5.11

EuroFORUM 2012: Major achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling
Convener: C. Escutia  | Co-Conveners: U. Röhl , T. Wiersberg , R. Stein 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 13:30–17:00  / Room 16
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

SSP4.1

Walking on sunshine - Was human migration affected by past climate changes?
Convener: F.A. Viehberg  | Co-Conveners: Klaus Reicherter , F. Lehmkuhl 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 13:30–15:00  / Room 41
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

CR10.10

Ice-sheet and climate interactions
Convener: P. Huybrechts  | Co-Conveners: A. Ganopolski , T. Fichefet 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 13:30–17:00  / Room 5
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

GM9.2

Glacial landforms and palaeoclimatic interpretation
Convener: S. Winkler  | Co-Conveners: M.P. Kirkbride , L. Iturrizaga 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 13:30–15:00  / Room 21
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall XL

CL2.5

Climate and infectious disease interactions
Co-Conveners: V. Ermert , A. M. Tompkins 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 15:30–17:00  / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

NP2.4/CL5.5

Climate Sensitivity (co-organized)
Convener: M. Crucifix  | Co-Conveners: H. A. Dijkstra , A. S. von der Heydt , P. L. Langen 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 15:30–17:00  / Room 17
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

Wednesday, 25 Apr

CL3.1

Extreme Events and Impacts
Co-Convener: S. Goyette 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–11:45  / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

CL4.3

Mediterranean Climate: from past to future
Convener: P. Lionello  | Co-Convener: C.M. Goodess 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:15  / Room 16
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

CL4.10

Ice core science and paleo-climate – important for both the past and the future
Co-Convener: J. White 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–10:00  / Room 15
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

NP2.1

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling
Convener: E. Guilyardi  | Co-Conveners: M. J. McPhaden , A. Wittenberg 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–10:15  / Room 17
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

GM4.2

Organic matter export across landscapes: Understanding the rates and controls
Convener: R. G. Hilton 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–10:00  / Room 21
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall XL

CL2.8/AS1.13/ST6.5

Impact of solar and geomagnetic variabilities on the Earth's lower,middle and upper atmospheres (co-organized)
Convener: F.-J. Lübken  | Co-Conveners: J. Lilensten , T. Dudok de Wit , M. Kaufmann , P. Preusse 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room 15
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

GM4.3

Sediment and carbon fluxes under human impact and climate changes
Convener: T. Hoffmann  | Co-Conveners: G. Erkens , G. Verstraeten 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 10:30–12:00  / Room 21

CL3.3/NP5.4

Centennial, decadal, seasonal and monthly climate predictions (co-organized)
Convener: M. A. Liniger  | Co-Conveners: G. J. van Oldenborgh , S. Vannitsem , F. J. Doblas-Reyes , R. Knutti , J. D. Annan , K. Frieler 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 13:30–17:00  / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

HS2.13

Hydrological change: Regional hydrological behaviour under transient climate and land use conditions
Convener: S. Hagemann  | Co-Conveners: H. Kunstmann , A. Bronstert 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 13:30–17:00  / Room 33
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall A

IG5/CL5.8/SSP5.3

Stable isotopes as a tool in (paleo-)climate studies in different environments and by multi-proxi approaches (co-organized)
Convener: Dr. Bojar  | Co-Conveners: M Werner , RTW Siegwolf , A. Demény , D. R. Gröcke , Dr. Melinte-Dobrinescu , A. Perşoiu 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 13:30–15:00  / Room 39
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

CL5.7/AS4.22/BG6.4/GM2.6

Instrumental monitoring of caves: the key to understanding anthropogenic impacts and climate-proxy relationships in speleothems (co-organized)
Co-Convener: C. Spötl 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 15:30–17:00  / Room 16
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

NP2.4/CL5.5

Climate Sensitivity (co-organized)
Convener: M. Crucifix  | Co-Conveners: H. A. Dijkstra , A. S. von der Heydt , P. L. Langen 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 15:30–17:00  / Room 17
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

Thursday, 26 Apr

CL1.10

Interglacial climate change - Learning from paleoclimate archives and models (co-sponsored by the IGBP project Past Global Changes (PAGES) and the FP7 project Past4Future)
Convener: H. Renssen  | Co-Convener: H. Fischer 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–12:00  / Room 16
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

CL2.3

Urban climate, urban heat island and urban biometeorology
Convener: K. Kourtidis  | Co-Convener: K. De Ridder 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–10:00  / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

CL2.7

Earth radiation budget, radiative forcing and climate change
Convener: M. Wild  | Co-Conveners: R. Philipona , P. Stackhouse 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–12:00  / Room 15
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

SSP4.4

Late Cretaceous – Early Paleogene climate dynamics and time scales
Convener: S. J. Batenburg  | Co-Conveners: S. Voigt , A. S. Gale , T. Westerhold 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–10:00  / Room 41
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Hall A

AS4.5/BG2.17/CL2.6

Vegetation-Atmosphere Interactions: From Emission to Atmospheric Particles and Climate (co-organized)
Convener: B. Bonn  | Co-Conveners: M. Boy , S. M. Noe 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–10:00  / Room 14
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 10:30–12:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD10.11  / Thu, 26 Apr, 10:30–11:15  /  

OS1.2

The North Atlantic: natural variability and global change
Convener: M. Rhein 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room 12
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD7.16  / Fri, 27 Apr, 08:30–09:15  /  

BG6.2

Calcification in marine organisms: ocean-acidification and proxy-development studies (including Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lecture)
Convener: L.J. de Nooijer  | Co-Conveners: K. G. Schulz , A. Meibom 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room 23
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.5  / Wed, 25 Apr, 17:30–18:15  /  

CL4.9/AS1.4

Synoptic climatology – methods and applications (co-organized)
Convener: C. Beck  | Co-Conveners: A. Philipp , J. Jacobeit 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 10:30–12:00  / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

CL5.10

Regional Climate Modeling, projections and impacts (including CORDEX)
Convener: F. Giorgi  | Co-Convener: R. Arritt 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room 15
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 10:30–12:00  / Hall X/Y

AS4.13/CL4.7

Aeolian dust, initiator, player, and recorder of environmental change (co-organized)
Convener: P. Knippertz  | Co-Convener: J.-B.W. Stuut 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room 11
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall X/Y

CL1.5

Climate response to orbital forcing (including Milutin Milankovic Medal Lecture)
Convener: E.L. McClymont  | Co-Convener: A. M. Haywood 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 13:30–17:00  / Room 15
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

CL4.5/OS1.8

Global and regional sea level rise and variability: from past to future (co-organized)
Convener: S. Jevrejeva  | Co-Conveners: A. Cazenave , A. Grinsted 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 13:30–17:00  / Room 16
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.6  / Thu, 26 Apr, 17:30–18:15  /  

CL5.13

Climate Services - Underpinning Science
Convener: A. Dell'Aquila  | Co-Convener: P. M. Ruti 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 13:30–17:00  / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

HS7.4/AS4.17/CL2.10

Climate, Hydrology and Water Infrastructure (co-organized)
Convener: D. Koutsoyiannis  | Co-Conveners: M. Mudelsee , J. L. M. P. de Lima , X. L. Wang 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 13:30–17:00  / Room 33
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall A

BG6.3/CL5.14/SSP5.4

Micropaleontology: a key to modern and ancient environments (co-organized)
Co-Convener: A. Sluijs 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 15:30–17:00  / Room 23
 / Fri, 27 Apr, 08:30–10:00  / Room 23
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Poster Area BG
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.6  / Fri, 27 Apr, 11:30–12:15  /  

ML6

Milutin Milankovic Medal Lecture by Wolfgang H. Berger
Convener: D.-D. Rousseau 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 15:30–16:30  / Room 15

CR10.10

Ice-sheet and climate interactions
Convener: P. Huybrechts  | Co-Conveners: A. Ganopolski , T. Fichefet 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 13:30–17:00  / Room 5
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

HS7.3/CL2.9/NP1.3

Climate, water and health (co-organized)
Convener: A. Langousis  | Co-Conveners: A. Jutla , A. Kolovos , A. A. Carsteanu 
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

HS7.2/AS1.20/CL5.16/NH1.3/NP3.6

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: R. Deidda  | Co-Conveners: T. Bellerby , G. Grossi , A. Langousis , X. L. Wang , S. Vogl , P. Laux 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room 33
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

Friday, 27 Apr

CL4.2/OS1.3

Inter-Ocean Gateways: Past, Modern and Future Processes and Environments (co-organized)
Convener: K. Husum  | Co-Conveners: R. F. Spielhagen , G. Lohmann , U. Schauer , L. Jonkers , G. Knorr 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00  / Room 16
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Hall Z

CL4.4

Modern and Palaeomonsoon
Co-Conveners: H. Schulz , A. Brauer 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–10:00  / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  /  / Attendance 13:30–15:00
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  /  / Attendance 13:30–15:00  / Hall Z

CL5.10

Regional Climate Modeling, projections and impacts (including CORDEX)
Convener: F. Giorgi  | Co-Convener: R. Arritt 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room 15
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 10:30–12:00  / Hall X/Y

SSP4.3/CL1.4

Cenozoic greenhouse climates and carbon cycle dynamics (co-organized)
Convener: J. L. Toney  | Co-Convener: P. Bijl 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–10:00  / Room 41
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Hall A

BG6.3/CL5.14/SSP5.4

Micropaleontology: a key to modern and ancient environments (co-organized)
Co-Convener: A. Sluijs 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 15:30–17:00  / Room 23
 / Fri, 27 Apr, 08:30–10:00  / Room 23
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Poster Area BG
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.6  / Fri, 27 Apr, 11:30–12:15  /  

HS7.2/AS1.20/CL5.16/NH1.3/NP3.6

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: R. Deidda  | Co-Conveners: T. Bellerby , G. Grossi , A. Langousis , X. L. Wang , S. Vogl , P. Laux 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room 33
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

CL1.3

Polar continental margins and fjords - glacial and climatic evolution in the Cenozoic
Convener: J. S. Laberg  | Co-Conveners: A. Camerlenghi , C. Escutia , F. Florindo , M. Forwick , H. C. Hass , B. O. Hjelstuen , K. Hogan , M. Rebesco 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Hall Z

CL2.2

Seasons and phenology: Evidence from observations, reconstructions, measurements and models (co-sponsored by USA-NPN, PAGES & ILEAPS)
Convener: T. Rutishauser  | Co-Convener: E. Koch 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 13:30–17:00  / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall Z

CL4.6/AS1.15/OS1.7

Tropical Climate Variability and Teleconnections: past, present and future (co-organized)
Convener: B. Rodríguez de Fonseca  | Co-Conveners: E. Mohino , T. Losada , J. Garcia-Serrano , F. Kucharski , I. Polo 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 13:30–17:00  / Room 16
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall Z

CL4.8/BG2.22

Climate Change: Carbon Cycle, Mortality, Growth, and Shift of Forests (co-organized)
Convener: F. D'Aprile  | Co-Convener: D. Dunkerley 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 15:30–17:15  / Room 19
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall Z

HS7.4/AS4.17/CL2.10

Climate, Hydrology and Water Infrastructure (co-organized)
Convener: D. Koutsoyiannis  | Co-Conveners: M. Mudelsee , J. L. M. P. de Lima , X. L. Wang 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 13:30–17:00  / Room 33
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall A

OS2.2/EG3/CL2.12

Advances in understanding of the multi-disciplinary dynamics of the Southern European Seas (Mediterranean and Black Sea) (co-organized)
Convener: S. Somot  | Co-Conveners: M. Grégoire , E. Özsoy , A. Pascual 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 13:30–17:00  / Room 5
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall X/Y

OS1.2

The North Atlantic: natural variability and global change
Convener: M. Rhein 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room 12
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD7.16  / Fri, 27 Apr, 08:30–09:15  /  

HS10.8/BG4.4

Environmental and anthropogenic change affecting catchments and groundwater-dependent ecosystems (co-organized)
Convener: S. J. Schymanski  | Co-Conveners: S. Fatichi , B. Klöve , S. Manfreda , M. Sivapalan , C. Stumpp 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Room 39
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall A

SSP4.6

Phanerozoic marginal and terrestrial palaeoenvironments as archives of biotic and climatic change: records and proxy developments
Convener: S. Robinson  | Co-Conveners: U. Heimhofer , J. McElwain 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Room 41
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Hall A

SSP4.4

Late Cretaceous – Early Paleogene climate dynamics and time scales
Convener: S. J. Batenburg  | Co-Conveners: S. Voigt , A. S. Gale , T. Westerhold 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–10:00  / Room 41
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Hall A