Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


IG – Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications

    IG1

    Stable isotopes in geosciences - open session, including blocks of special attention
    Convener: Pier De Groot  | Co-Conveners: Ana-Voica Bojar , Erik Kerstel , Roland Bol , Wolfram Meier-Augenstein 
    Orals
     / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00  / Room Y10
    Posters
     / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

    IG3/HS12.4

    Isotope Techniques for Understanding Elemental Cycling in Catchments: Clues from temporal Dynamics and Spatial Resolution (co-organized)
    Convener: Renato Winkler  | Co-Conveners: Paul Koeniger , Philippe Negrel , Emmanuelle Petelet-Giraud 
    Orals
     / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00  / Room B11
    Posters
     / Attendance Fri, 12 Apr, 15:30–17:00  / Yellow Posters
    Poster Summaries & DiscussionsPSD10.1  / Fri, 12 Apr, 13:30–14:15  /  

    IG4/AS4.12/BG1.4

    Stable isotopes in atmospheric research (co-organized)
    Convener: Jan Kaiser  | Co-Conveners: Ralf Koppmann , Thomas Röckmann , Matthew Johnson , Alexander Knohl , Matthias Cuntz , Matthias Zeeman 
    Orals
     / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room G7
    Posters
     / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
     / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Yellow Posters

    IG5/CL5.15/SSP4.2

    Stable isotopes as a tool in (paleo-)climate studies in different environments and by multi-proxi approaches (co-organized)
    Convener: Attila Demény  | Co-Conveners: Rolf Siegwolf , Ana-Voica Bojar , Olga Churakova (Sidorova) , Aurel Perşoiu , Kerstin Treydte 
    Orals
     / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room G13
    PICOs
     / Wed, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room PICO Spot 4

    IG8/BG1.9/GMPV6/PS9.6

    Traditional and non-traditional isotopes in geochronology, thermochronology, cosmogenicexposure dating and ecogeochemistry (co-organized)
    Convener: Fred Jourdan  | Co-Conveners: Johanna Irrgeher , Urs Schaltegger , Thomas Prohaska 
    Orals
     / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00  / Room Y10
    Posters
     / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

    BG1.2/IG10

    Application of stable isotopes in Biogeosciences (co-sponsored by the European Association of Geochemistry (EAG) (co-organized)
    Convener: Michael E. Böttcher  | Co-Convener: Gerd Gleixner 
    Orals
     / Tue, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room G5
    Posters
     / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Green Posters

    CL2.6/IG11

    Water vapor isotope advances in observations, models, and measurement techniques (co-organized)
    Convener: Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Valérie Masson-Delmotte , Francoise Vimeux , Martin Werner 
    Orals
     / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00  / Room Y8
    Posters
     / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

    GMPV21/IG12

    Fluid-mineral interaction mechanisms and their effect on the major, trace, and isotopic element composition of minerals and rocks. (co-organized)
    Convener: Andrew Putnis  | Co-Conveners: Timm John , Christine V. Putnis 
    Orals
     / Mon, 08 Apr, 08:30–10:00  / Room G6
    Posters
     / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

    HS8.2.2/IG13

    Groundwater Dating: Applications and current problems (co-organized)
    Convener: Martin Kralik  | Co-Conveners: Jürgen Sültenfuß , Roland Purtschert 
    Orals
     / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room R11
    Posters
     / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

    BG2.7/SSS1.1

    Molecular, isotopic and associated modeling techniques focusing on terrestrial ecosystem
    Convener: Boris Jansen  | Co-Conveners: Ian D. Bull , Klaas G.J. Nierop , Roland Bol , Delphine Derrien , Carlos Sierra , Michael W. I. Schmidt , Guido Wiesenberg , Claudio Zaccone 
    Orals
     / Tue, 09 Apr, 13:30–15:00  / Room G5
    Posters
     / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Green Posters

    GI1.4/SSS6.11

    From Chernobyl to Fukushima: Development of the Geoscientists' Knowledgebase
    Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Andreas Stohl , Elena Korobova , Gerhard Wotawa , Naohiro Yoshida , Michio Aoyama 
    Orals
     / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room G1
     / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room G1
    PICOs
     / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00  / Room PICO Spot 1

    HS8.1.7

    Characterizing contaminant fate and engineering the subsurface using physical, chemical, microbial and isotopic techniques
    Convener: Martin Elsner  | Co-Conveners: Christine Stumpp , Jay Jabro , Grainne El Mountassir 
    Orals
     / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00  / Room R4
    Posters
     / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

    HS2.4

    Observational hydrology: Recent development in isotope and other tracer methods
    Convener: Christine Stumpp  | Co-Convener: Markus Weiler 
    Orals
     / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room R8
    Posters
     / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters