Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: CL1

CL – Climate: Past, Present, Future

Programme Group Chairs: Julia Hargreaves, Didier Roche, Martin Wild, Jan-Berend Stuut

CL1 – Past climates

CL1.01

Historical Climatology
Convener: Stefan Grab  | Co-Conveners: Rudolf Brazdil , David Nash , Georgina Endfield , Michal Bíl , Olga Petrucci 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

CL1.02

Studying the climate of the last two millennia
Convener: Lucien von Gunten  | Co-Conveners: Helen McGregor , Anne Hormes , Juan José Gómez-Navarro , Elizabeth Thomas , Hugo Beltrami 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

CL1.03 Media

Flood and weather extremes of the past | PICO
Conveners: Stephan Dietrich , Markus Czymzik  | Co-Conveners: Bruno Wilhelm , Ruediger Glaser , Hugues Goosse , Monica Ionita-Scholz , Markus Stoffel , Stefanie Wirth 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00

CL1.06/GM8.12/HS1.19

Tackling past hydrological cycles - from local and regional to global scales (co-organized)
Convener: Elisabeth Dietze  | Co-Conveners: Michał Słowiński , Martin Theuerkauf , Mariusz Lamentowicz , Kira Rehfeld , James Stagge , Francis Ludlow 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

CL1.07 Media

Interdisciplinary tree-ring research
Convener: Kerstin Treydte  | Co-Conveners: Jan Esper , Olga Churakova (Sidorova) , Ulf Buentgen 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

CL1.08

Tropical coral archives – Reconstructions of climate and environment beyond the instrumental record at society-relevant timescales
Convener: Miriam Pfeiffer  | Co-Convener: Caroline Ummenhofer 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

CL1.10/AS3.7

Eurasian Aeolian Deposits: Understanding atmospheric variability and interactions (co-organized)
Convener: Li Li  | Co-Conveners: Youbin Sun , Frank Lehmkuhl , Jef Vandenberghe 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

CL1.11

Novel and quantitative methods for continental palaeoenvironmental reconstruction.
Convener: Jessica Oster  | Co-Conveners: Sebastian F.M. Breitenbach , Bethany Fox , Adam Hartland 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

BG5.2/CL1.12

Linking microbial communities and climatic archives: the influence of the subsurface biosphere on terrestrial and marine sediments (co-organized) | PICO
Convener: Camille Thomas  | Co-Conveners: Daniel Ariztegui , Mark Alexander Lever , Patricia Roeser , Mónica Sánchez-Román 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00

CL1.13

Quaternary climate archives and proxy uncertainty
Convener: Nathalie Fagel  | Co-Conveners: Armand Hernández , Timothy Lane , Laia Comas-Bru , Kathryn Adamson , Jeremiah Marsicek 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

CL1.14

Isotopic and multi-proxy continental, atmospheric and marine records - A tribute to Stanislaw Halas
Convener: Ana-Voica Bojar  | Co-Conveners: Grzegorz Skrzypek , Andrzej Pelc , Stefan Vasile , Aurel Perşoiu , Hans Christian Steen-Larsen , Zoltán Kern , Valérie Masson-Delmotte , Jesper Sjolte , Francoise Vimeux , Polona Vreča , Martin Werner 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

CL1.15

Diagnosing past climate mechanisms through the Integration of Ice core, MArine and TErrestrial records
Convener: Christine Lane  | Co-Conveners: Achim Brauer , W.Z. Hoek , Rebecca Kearney , Ana Moreno , Christof Pearce , Didier Roche 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

CR1.8/CL1.16 Media

The Quest for Oldest Ice (co-organized) | PICO
Convener: Olaf Eisen  | Co-Convener: Didier Roche 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00

CL1.17

The speleothem archive: understanding processes and interpreting Quaternary climate change
Convener: Marc Luetscher  | Co-Conveners: Tobias Kluge , Michael Deininger , Jens Fohlmeister , Anna Nele Meckler , Petra Bajo 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

CL1.18

Proxy system modelling and data assimilation in paleoclimatology
Convener: Hugues Goosse  | Co-Conveners: Michael Evans , Samar Khatiwala 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

CL1.19

Paleoclimates from the Cretaceous to the Holocene: learning from numerical experiments and model-data comparisons, and using paleoclimate modelling and data to learn about the future
Convener: Masa Kageyama  | Co-Conveners: André Paul , Julia Hargreaves , Michal Kucera 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

CL1.20/OS1.6

Past changes in Atlantic Meridional Overturning Circulation (AMOC) structure, variability, and their impact on climate and biogeochemistry (co-organized)
Convener: Jerry Tjiputra  | Co-Conveners: Pepijn Bakker , Jörg Lippold , Laurie Menviel 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

CL1.21

On the dynamics of Dansgaard-Oeschger events; perspectives from paleoclimate data and modeling (including Hans Oeschger Medal Lecture and CL Division Outstanding ECS Lecture)
Conveners: Henrik Sadatzki , Mari F. Jensen  | Co-Conveners: Kerim Nisancioglu , Markus Jochum , Camille Li , Joel B. Pedro 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

SSP2.9/CL1.24

Northern Eurasian Lakes – Quaternary Glaciation and Climate History (co-organized)
Convener: Elodie Lebas  | Co-Conveners: Grigory Fedorov , Martin Melles , Haflidi Haflidason 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

GM9.3/CL1.25

Quaternary ice sheets, sea-level change and geomorphological evolution (co-organized)
Convener: Jeremy Ely  | Co-Conveners: Natasha Barlow , Kim Cohen , Freek Busschers , John K. Hillier 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

CR1.3/CL1.26/GM9.5

Reconstructing paleo ice dynamics: Comparing and combining field-based evidence and numerical modeling (co-organized)
Convener: Irina Rogozhina  | Co-Conveners: Arjen Stroeven , Lev Tarasov , John Jansen , Jorge Bernales , Julien Seguinot , Jesse Johnson 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

GM9.1/CL1.27/CR4.7

Mountain Glaciations and beyond - Glacial landforms and their palaeoclimatic interpretation (co-organized)
Convener: Stefan Winkler  | Co-Conveners: Martin Brook , Tim Davies , Lasafam Iturrizaga , Giovanni Monegato , Jürgen Reitner 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

CL1.29

Quaternary climate transitions and climate-carbon cycle interactions
Convener: Francesco Muschitiello  | Co-Conveners: Willem van der Bilt , Raymond Bradley , Ulysses Ninnemann , Brice Rea , Jeremy Shakun , Luke Skinner , Matteo Spagnolo , David Thornalley 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

GM6.3/CL1.30/SSP2.11/SSS13.29 Media

Deciphering human-environmental interactions during the late Quaternary as lessons for the Anthropocene – prospects and challenges in geoarchaeology (co-organized)
Convener: Hans von Suchodoletz  | Co-Conveners: Kathleen Nicoll , Kathryn Fitzsimmons , Markus Fuchs , Andrea Zerboni , André Kirchner , Gert Verstraeten 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

CL1.31

Climate response to orbital forcing (including Milutin Milankovic Medal Lecture)
Convener: Christian Zeeden  | Co-Conveners: Anne-Christine Da Silva , Stefanie Kaboth-Bahr , Mathieu Martinez , Matthias Sinnesael , Nicolas Thibault 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

CL1.32/SSP2.21

Climate Change in the geological record: what can we learn from data and models? (co-organized)
Convener: Yannick Donnadieu  | Co-Conveners: Gregor Knorr , Caroline H. Lear , Emmanuelle Puceat , Pierre Sepulchre , Bas van de Schootbrugge 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

CL1.33/BG3.11/CR8.11/GM9.8/OS2.15 Media

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Kelly Hogan  | Co-Conveners: Matthias Forwick , Jan Sverre Laberg , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass (deceased), Gerhard Kuhn 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

GMPV4.8/CL1.34 Media

Arctic, Antarctic and other glaciated terranes volcanism - magmatic, tectonic, geomorphic and climatic implications (co-organized) | PICO
Convener: Adelina Geyer  | Co-Conveners: gioachino roberti , Iestyn Barr , John Smellie , Morten Riishuus , Swetha Venugopal , Kristin Vogfjord , Brent Ward 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00