Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


SPM – Splinter Meetings

SPM1 –  Splinter Meetings (public)

SPM1.1

MADCAT (public)
Convener: Steffen Beirle 
Wed, 30 Apr, 17:30–20:00 / Room R10

SPM1.2

Glacial, climatic and geological evolution of South Georgia and the Southern Ocean (public)
Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Room R2

SPM1.3

Elmer/Ice Users Splinter Meeting (public)
Convener: Olivier Gagliardini 
Tue, 29 Apr, 12:15–15:00 / Room Y3

SPM1.4

Ocean Data Interoperability Platform (ODIP): open meeting (public)
Convener: Helen Glaves 
Thu, 01 May, 15:30–17:00 / Room R9

SPM1.6

3D and 4D Geological Modelling – Data Management, Storage, and Delivery (public)
Convener: Holger Kessler  | Co-Conveners: Martin Nayembil , Steve Thorpe 
Wed, 30 Apr, 13:30–17:00 / Room R2

SPM1.7

Unlock the potential of marine knowledge by making easier and less costly the access to real-time and archived data (public)
Convener: Giuseppe M.R. Manzella 
Tue, 29 Apr, 10:30–13:15 / Room R2

SPM1.8

MISMIP Follow-up (public)
Convener: Frank Pattyn 
Mon, 28 Apr, 15:30–19:00 / Room R2

SPM1.9

Vadoze zone hydrology - Business meeting (public)
Convener: Marnik Vanclooster 
Thu, 01 May, 12:15–13:15 / Room R10

SPM1.10

Geoplamas project meeting (public)
Wed, 30 Apr, 12:15–15:00 / Room R3

SPM1.11

FRIEND - Water (public)
Convener: Henny A.J. Van Lanen 
Tue, 29 Apr, 17:30–20:00 / Room Y3

SPM1.12

Visualization Tools - A light hands-on (public)
Convener: Niklas Röber 
Wed, 30 Apr, 08:30–12:00 / Room Y3

SPM1.13

Solar System Virtual Observatory Hands-on Session (public)
Convener: Baptiste Cecconi  | Co-Conveners: Nicolas André , Maria Teresa Capria , Michel Gangloff , Maxim Khodachenko , Ronan Modolo 
Wed, 30 Apr, 13:30–17:00 / Room R9

SPM1.14

ESSD Update - Editors, data centres, data providers (public)
Convener: David Carlson 
Wed, 30 Apr, 10:30–12:00 / Room R9

SPM1.16

Lunar community meeting (public)
Convener: Bernard Foing 
Tue, 29 Apr, 12:15–15:00 / Room Y7

SPM1.17

Catchment hydrology sub-division business meeting (public)
Convener: Laurent Pfister 
Tue, 29 Apr, 12:15–13:15 / Room R10

SPM1.18

Applications of CRDS to Earth Sciences: using stable isotopes and concentration measurements to probe the air, water and land
Convener: David Kim-Hak 
Wed, 30 Apr, 12:15–15:00 / Room Y7

SPM1.19

Extreme Geohazards: Reducing Disaster Risk and Increasing Resilience (public)
Convener: Hans-Peter Plag 
Thu, 01 May, 13:30–17:00 / Room Y7

SPM1.20

ClearfLo project (public)
Convener: Sylvia Bohnenstengel 
Tue, 29 Apr, 15:30–17:00 / Room Y3

SPM1.21

Geohazards Community of Practice (GHCP) of the Group on Earth Observations (GEO) (public)
Convener: Hans-Peter Plag 
Thu, 01 May, 08:30–12:00 / Room Y7

SPM1.22

Opportunity and requirements for ocean in-situ sensors - NeXOS (public)
Conveners: Jay Pearlman , Christoph Waldmann 
Tue, 29 Apr, 15:30–17:00 / Room R9

SPM1.23

Getting in touch with the Young Hydrologic Society (public)
Convener: Wouter Berghuijs  | Co-Conveners: Tim van Emmerik , Shaun Harrigan , Hannes Müller , Maarten Smoorenburg 
Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Room R10

SPM1.24

The Future of Scientific Meetings: What will EGU2024 look like? (public)
Conveners: Tim van Emmerik , Rolf Hut 
Thu, 01 May, 12:15–13:15 / Room R2

SPM1.25

Big Data Analytics for Earth Science: the EarthServer approach (public)
Convener: Paolo Mazzetti  | Co-Conveners: Peter Baumann , Oliver Clements , Angelo Pio Rossi 
Wed, 30 Apr, 15:30–19:00 / Room R3

SPM1.27

More bang for your byte (public)
Wed, 30 Apr, 12:15–13:15 / Room Y3

SPM1.28

Semantic services and systems for Earth Observation products: an ESA/ESRIN initiative (public)
Convener: Mattia Santoro  | Co-Convener: Paolo Mazzetti 
Tue, 29 Apr, 13:30–15:00 / Room R2

SPM1.29

Coastal Zone Community of Practice (CZCP) of the Group on Earth Observations (GEO) (public)
Convener: Hans-Peter Plag 
Wed, 30 Apr, 08:30–12:00 / Room Y7

SPM1.30

Hydrology - Remote Sensing and Data Assimilation SD business meeting (public)
Convener: Annett Bartsch 
Mon, 28 Apr, 12:15–13:15 / Room R10

SPM1.31

Biochar: what do we know, need to know and why? (public)
Convener: Saran Sohi 
Thu, 01 May, 19:00–20:00 / Room Y7

SPM1.32

Space Data Routers: enhancing space-data exploitation (public)
Convener: Ioannis A. Daglis 
Wed, 30 Apr, 10:30–12:00 / Room R3

SPM1.33

MAARBLE: understanding the role of low-frequency waves in radiation belt dynamics (public)
Convener: Ioannis A. Daglis 
Thu, 01 May, 12:15–13:15 / Room R3

SPM1.34

CLIM-AMAZON (public)
Convener: Franck Poitrasson 
Wed, 30 Apr, 13:30–17:00 / Room R10

SPM1.35

iMars Community Consultation (public)
Convener: Jan-Peter Muller  | Co-Conveners: Klaus Gwinner , Marita Wählisch 
Thu, 01 May, 12:15–13:15 / Room Y7

SPM1.37

QA4ECV Community Consultation for Quality Metrics in Satellite-Derived ECV Records
Co-Convener: Jan-Peter Muller 
Fri, 02 May, 12:15–13:15 / Room Y3
Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Room Y7

SPM1.40

AQMEII/COST ES1004 working meeting (public)
Convener: Alexander Baklanov 
Wed, 30 Apr, 19:00–20:00 / Room R2

SPM1.41

ADMAP-2: a new generation international magnetic anomaly compilation project to aid Antarctic geosciences (public)
Convener: Fausto Ferraccioli 
Thu, 01 May, 13:30–15:00 / Room R3

SPM1.42

WIRES Water (public)
Convener: Stuart Lane 
Thu, 01 May, 12:15–13:15 / Room Y3

SPM1.43

HydroInformatics (public)
Convener: Elena Toth 
Tue, 29 Apr, 15:30–17:00 / Room Y7

SPM1.45

HEPEX - the Hydrological Ensemble Prediction Experiment (public)
Convener: Jan Verkade  | Co-Conveners: Maria-Helena Ramos , Schalk Jan van Andel , Florian Pappenberger , Albrecht Weerts 
Fri, 02 May, 12:15–13:15 / Room R2

SPM1.46

Geology for Global Development (public)
Convener: Joel Gill 
Thu, 01 May, 10:30–12:00 / Room R10

SPM1.47

Discussion: Natural Hazards Education, Communications and Science-Policy-Practice Interface (public)
Convener: Bruce D. Malamud 
Mon, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room Y7

SPM1.48

Current Status of the European Radio Network (public)
Convener: Pier Francesco Biagi 
Wed, 30 Apr, 15:30–17:00 / Room Y7

SPM1.49

IAU/IAG Joint Working Group on Theory of Earth Rotation (public)
Convener: Richard Gross  | Co-Convener: José M. Ferrándiz 
Mon, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room Y3

SPM1.50

AGU Journals Reception (public)
Convener: Jill Treby 
Tue, 29 Apr, 19:00–20:00 / Room Y7

SPM1.51

Ecohydrology, Limnology, and Estuaries Subdivision meeting (public)
Convener: Stan Schymanski 
Wed, 30 Apr, 10:30–12:00 / Room R10

SPM1.52

SPURS - Sub-tropical Atlantic surface salinity (public)
Convener: Gilles Reverdin 
Mon, 28 Apr, 10:30–13:15 / Room R2

SPM1.53

SISS Working Group (public)
Convener: Jacqueline Boutin 
Mon, 28 Apr, 19:00–20:00 / Room R2

SPM1.54

Future Earth: What should the future of global environmental change research look like? (public)
Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Room Y7

SPM1.55

EPOS e-Infrastructure WG7 workshop (public)
Convener: Daniele Bailo 
Wed, 30 Apr, 12:15–13:15 / Room R2

SPM1.56

Integrated Environmental Modelling Across Europe (public)
Convener: Helen Glaves 
Thu, 01 May, 08:30–10:00 / Room R2

SPM1.57

ClimateSnack Information Meeting (public)
Convener: Mathew Stiller-Reeve 
Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Room R2

SPM1.58

EPOS WG1 Seismology (public)
Convener: Florian Haslinger 
Thu, 01 May, 13:30–15:00 / Room R9

SPM1.59

Earth Science Editors Roundtable (public)
Convener: Kerstin Lehnert 
Mon, 28 Apr, 12:15–13:15 / Room R3

SPM1.60

Meeting of the HS9 subdivision on Erosion, Sedimentation and River Processes (ESRP) (public)
Convener: Marcel van der Perk 
Thu, 01 May, 10:30–12:00 / Room R9

SPM1.61

PAGES Euro/Med 2k workshop (public)
Convener: Fredrik Charpentier Ljungqvist 
Tue, 29 Apr, 10:30–12:00 / Room R10
SPM2 –  Splinter Meetings (by invitation only)

SPM2.2

Ocean Data Interoperability Platform (ODIP) (by invitation only)
Convener: Helen Glaves 
Mon, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room R9

SPM2.3

MC and WG Meeting of COST Action TU1208 (by invitation only)
Convener: Lara Pajewski 
Thu, 01 May, 08:30–12:00 / Room Y3

SPM2.4

EU FP7 Past4Future General Assembly (by invitation only)
Wed, 30 Apr, 13:30–17:00 / Room Y3

SPM2.5

European Mineralogical Union Council Meeting (by invitation only)
Wed, 30 Apr, 12:15–13:15 / Room R9

SPM2.6

GSA Associated Society Meeting & Reception (by invitation only)
Convener: Wesley Hill 
Mon, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room R10

SPM2.7

GSA Author Reception (by invitation only)
Convener: Jeanette Hammann 
Mon, 28 Apr, 17:30–20:00 / Room R10

SPM2.8

COOPEUS general meeting (by invitation only)
Convener: Ketil Koop-Jakobsen 
Wed, 30 Apr, 08:30–12:00 / Room R2

SPM2.9

Jupiter Icy Moons Explorer (by invitation only)
Convener: Dmitrij Titov 
Mon, 28 Apr, 17:30–20:00 / Room R9

SPM2.10

ILP Business Meeting 2014 (by invitation only)
Convener: Alexander Rudloff  | Co-Convener: Magdalena Scheck-Wenderoth 
Mon, 28 Apr, 17:30–20:00 / Room Y7

SPM2.11

Connecting research infrastructures through brokering services - a joint COOPEUS-ODIP workshop (by invitation only)
Convener: Ketil Koop-Jakobsen  | Co-Convener: Helen Glaves 
Tue, 29 Apr, 08:30–12:00 / Room R3

SPM2.12

COOPEUS-WP6 (by invitation only)
Tue, 29 Apr, 15:30–19:00 / Room R3

SPM2.13

ASTARTE - SSC meeting (by invitation only)
Convener: Inês Moura Martins 
Wed, 30 Apr, 17:30–20:00 / Room Y7

SPM2.14

DFG PP 1372 Meeting - Monsoonal dynamics in High Asia on different spatial and temporal scales
Convener: Frank Lehmkuhl 
Tue, 29 Apr, 17:30–20:00 / Room R9

SPM2.15

ZIP — Zooming In between subduction Plates (by invitation only)
Convener: Philippe Agard 
Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Room Y7

SPM2.16

Modeling environment loading effects for Reference Frame (by invitation only)
Convener: Xavier Collilieux 
Fri, 02 May, 12:15–13:15 / Room R10

SPM2.17

SCOR InterRidge WG135 'Hydrothermal energy transfer and the ocean carbon cycle' (by invitation only)
Convener: Nadine Le Bris 
Tue, 29 Apr, 17:30–20:00 / Room R10

SPM2.18

SMART-1 STWT Lunar meeting (by invitation only)
Convener: Bernard Foing 
Tue, 29 Apr, 12:15–15:00 / Room R9

SPM2.19

Lunar lander collaboration meeting (by invitation only)
Convener: Bernard Foing 
Thu, 01 May, 15:30–19:00 / Room R2

SPM2.20

Dawn Marcia Task Force (by invitation only)
Convener: C. T. Russell 
Wed, 30 Apr, 12:15–13:15 / Room R10

SPM2.21

EU FP7 GLANAM ITN Supervisory Board Meeting (by invitation only)
Mon, 28 Apr, 17:30–20:00 / Room R3

SPM2.22

Novel GPR instrumentation (by invitation only)
Convener: Lara Pajewski 
Thu, 01 May, 13:30–15:00 / Room Y3

SPM2.23

GPR surveying of pavements, bridges, tunnels and buildings; underground utility and void sensing (by invitation only)
Convener: Lara Pajewski 
Thu, 01 May, 15:30–19:00 / Room Y3

SPM2.24

EM methods for near-field scattering problems by buried structures; data processing techniques (by invitation only)
Convener: Lara Pajewski 
Fri, 02 May, 08:30–12:00 / Room Y3

SPM2.25

Application of Ground Penetrating Radar, in association with other NDT technologies, to archaeological prospecting, localization of buried and trapped people, civil engineering/geological/geotechnical tasks, management and protection of water resources (b
Convener: Lara Pajewski 
Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Room Y3

SPM2.26

Preparation of EuroPlaNet-H2020: Planetary Science VO Activities (by invitation only)
Convener: Baptiste Cecconi  | Co-Convener: Stéphane Erard 
Wed, 30 Apr, 17:30–20:00 / Room Y3

SPM2.27

STORM meeting (by invitation only)
Convener: Zoltan Voros 
Wed, 30 Apr, 17:30–20:00 / Room R9

SPM2.28

Space plasma M4 team meeting (by invitation only)
Convener: Alessandro Retinò 
Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Room Y7

SPM2.29

Peatland Lateral Expansion (by invitation only)
Tue, 29 Apr, 13:30–17:00 / Room R10

SPM2.30

GSL Editors Reception (by invitation only)
Convener: Angharad Hills 
Wed, 30 Apr, 19:00–20:00 / Room R3

SPM2.31

DynaQlim (by invitation only)
Convener: Markku Poutanen 
Tue, 29 Apr, 15:30–17:00 / Room R2

SPM2.32

ARISE progress meeting (by invitation only)
Convener: Läslo G. Evers 
Fri, 02 May, 10:30–13:15 / Room Y7

SPM2.33

HyperHydro - hyper-resolution global hydrological modelling: the next step (by invitation only)
Convener: Marc Bierkens 
Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Room R3

SPM2.34

PREFACE (by invitation only)
Thu, 01 May, 15:30–17:00 / Room R3

SPM2.35

Water Resources Research Editorial Board Meeting (by invitation only)
Convener: Alberto Montanari 
Thu, 01 May, 12:15–13:15 / Room R9

SPM2.36

Seismotectonics and Seismic Hazards of Africa (by invitation only)
Convener: Vunganai Midzi 
Thu, 01 May, 10:30–12:00 / Room R2

SPM2.37

Switch-On WP3 Meeting (by invitation only)
Convener: Alberto Montanari 
Fri, 02 May, 12:15–15:00 / Room R3

SPM2.38

GGOS PLATO Working Group (by invitation only)
Convener: Daniela Thaller 
Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Room R9

SPM2.39

MicroDice research network Steering Committee meeting (by invitation only)
Convener: Maria-Gema Llorens 
Wed, 30 Apr, 08:30–10:00 / Room R9
Thu, 01 May, 08:30–10:00 / Room R9

SPM2.40

COOPEUS-W3 (by invitation only)
Convener: Nadine Schneider  | Co-Convener: Jean-Daniel Paris 
Thu, 01 May, 08:30–12:00 / Room R3

SPM2.41

MED-SUV Project General Assembly (by invitation only)
Convener: Giuseppe Puglisi 
Mon, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room R3

SPM2.42

Geological Magazine Editorial Board Meeting (by invitation only)
Tue, 29 Apr, 10:30–12:00 / Room Y7

SPM2.43

FUTUREVOLC meeting (by invitation only)
Convener: Michelle Parks 
Thu, 01 May, 13:30–15:00 / Room R2

SPM2.44

GRACE-FO European Science Team Meeting (by invitation only)
Convener: Frank Flechtner 
Fri, 02 May, 12:15–13:15 / Room R9

SPM2.45

Elsevier Author Workshop (by invitation only)
Convener: Dan Lovegrove 
Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Room Y3

SPM2.46

Future gravity field mission workshop (by invitation only)
Convener: Roland Pail 
Tue, 29 Apr, 19:00–20:00 / Room R3

SPM2.47

GGOS Satellite Mission Working Group (by invitation only)
Convener: Roland Pail 
Wed, 30 Apr, 08:30–10:00 / Room R10

SPM2.48

FOR1806 - The forgotten part of carbon cycling - Internal meeting (by invitation only)
Thu, 01 May, 13:30–17:00 / Room R10

SPM2.50

EuroPICS SC (by invitation only)
Convener: Eric Wolff 
Tue, 29 Apr, 13:30–15:00 / Room R3

SPM2.51

EU FP7 CHANGES project (by invitation only)
Convener: Cees van Westen 
Mon, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room R3

SPM2.53

ISSI project LAICA - technical meeting (by invitation only)
Conveners: Dimitar Ouzounov , Sergey Pulinets 
Thu, 01 May, 08:30–10:00 / Room R10

SPM2.54

Meetings Feedback Session 1 (by invitation only)
Mon, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room R3

SPM2.55

Meeting Young Scientists TS division (by invitation only)
Convener: Charlotte Fillon 
Thu, 01 May, 19:00–20:00 / Room Y3

SPM2.56

Subsurface Hydrology subdivision meeting (by invitation only)
Convener: Peter Bayer 
Tue, 29 Apr, 12:15–13:15 / Room R3

SPM2.57

Meetings Feedback Session 2 (by invitation only)
Tue, 29 Apr, 10:30–12:00 / Room R9

SPM2.58

Panta Rhei Working Group "Changes in Flood Risk" (by invitation only)
Convener: Heidi Kreibich 
Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Room R2

SPM2.59

COOPEUS WP 4 (by invitation only)
Convener: Lindsay Powers 
Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Room R9

SPM2.60

VEGECLIM project meeting (by invitation only)
Convener: Hans Verbeeck 
Mon, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room Y3

SPM2.61

PAGES Euro/Med 2k workshop (by invitation only)
Convener: Fredrik Charpentier Ljungqvist 
Tue, 29 Apr, 08:30–10:00 / Room R10

SPM2.62

WEGENER (World Earthquake GEodesy Network for Environmental Hazard Research) Board Meeting (by invitation only)
Convener: Haluk Ozener 
Mon, 28 Apr, 12:15–13:15 / Room R9

SPM2.63

TopoMod (by invitation only)
Convener: Niels Hovius 
Thu, 01 May, 19:00–20:00 / Room R2

SPM2.64

NP executive meeting (by invitation only)
Convener: Shaun Lovejoy 
Mon, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room R9

SPM2.65

H2020 project preparation meeting (by invitation only)
Convener: Jürg Schweizer 
Mon, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room Y7