Search


Days


Programme Groups

G – Geodesy

G10
European cartographic heritage - historical topographic maps and their application in environmental geosciences
Convener: G. Timár  | Co-Conveners: V. Craciunescu , Cajthaml 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
G16
Geodetic and Geodynamic Programmes of the CEI (Central European Initiative)
Convener: J. Sledzinski  | Co-Convener: J. Kostelecky 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
OS15/G20
Physical Oceanographic Applications of Combined Sea Level and Ocean Gravity measurements (co-organized)
Convener: J. Schröter  | Co-Convener: V. Zlotnicki 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
TS6.6/G27/GD21/SM3.1
The Alpine-Himalayan orogeny: from the Mediterranean to SE Asia (including Stephan Mueller Medal Lecture) (co-organized)
Convener: C. Faccenna  | Co-Conveners: R. Govers , A. Robertson , ten Veen 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
 / Tue, 21 Apr, 13:30–19:00  /
 / Wed, 22 Apr, 08:30–11:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 10:30–12:00  /
G1
Plans for the next ITRF realization and integration of regional frames
Convener: J. R. Ray  | Co-Convener: Z. Altamimi 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
GI1/MPRG22
Open Session on Geoscience Instrumentation
Convener: H. Svedhem  | Co-Conveners: V. Korepanov , A.-M. Harri 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
G8
The Global Geodetic Observing System: Ground and Space-based Infrastructure for Earth Science
Convener: R. Gross  | Co-Convener: H.-P. Plag 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /