Search


Days


Programme Groups

HS13 – Co-organised and co-listed sessions

SSS1
Rainfall simulation as a tool for soil erosion and soil hydrology studies
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Peter Fiener , Xinping Wang , Rob Loch , Fred Pierson , Jose Carlos Gonzalez-Hidalgo 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–12:00  /
 / Wed, 05 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
NP3.5/HS13.2
Scales and scaling in surface and subsurface hydrology (co-organized)
Convener: João de Lima  | Co-Conveners: Witold Krajewski , Marco Marani 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS13.13/NH3.16
Hydrological processes in landslide research: analysis and quantification (co-organized)
Convener: Thom Bogaard  | Co-Conveners: Jean-Philippe Malet , Erwin Zehe , Falk Lindenmaier 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
GM10.2
Coastal zone geomorphologic interactions: natural versus human-induced driving factors
Convener: Margarita Stancheva  | Co-Conveners: Andreas Baas , Giorgio Anfuso 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
SSS29
Applications of preferential flow
Convener: Antonio Coppola  | Co-Convener: Horst H. Gerke 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
TS8.1/G16/GD2.11/GM1.2/GMPV46/HS13.1/MPRG18/NH4.5/SM7.1
One year after the Abruzzo 2009 earthquake (co-organized)
Convener: Fabrizio Storti  | Co-Conveners: Sergio Vinciguerra , Ramon Carbonell 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
CR12.1/HS13.5
Cold regions hydrology in a changing climate (co-organized)
Convener: daqing yang 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /