Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


GMPV – Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology

    ML2

    Arthur Holmes Medal Lecture by Kevin C.A. Burke
    Convener: Günter Blöschl 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 12:15–13:15  / Room R1

    ML5

    Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture by Sebastian F. L . Watt
    Convener: Günter Blöschl 
    Orals
     / Wed, 30 Apr, 10:00–10:30  / Room G11

    ML17

    Robert Wilhelm Bunsen Medal Lecture by Chris J. Hawkesworth
    Convener: Nicholas T. Arndt 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 11:30–12:30  / Room G13

    GMPV4

    Kinetically controlled geochemical transport in the crust and the upper mantle
    Convener: Thomas Mueller 
    Orals
     / Thu, 01 May, 15:30–17:00  / Room G12
    Posters
     / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00  / Blue Posters

    GMPV5/GD2.4

    Earth's early crust: geodynamical and geochemical perspectives on its origin, evolution and interplay with the mantle (co-sponsored by AGU-VGP) (including Robert Wilhelm Bunsen Medal Lecture) (co-organized)
    Convener: Bruno Dhuime  | Co-Convener: Pierre Bouilhol 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 10:30–12:30  / Room G13
    Posters
     / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

    GMPV

    Kuno Medal Lecture by Frederic Moynier
    Convener: Nicholas T. Arndt 
    Orals
     / Thu, 01 May, 17:30–19:30  / Room G12

    GMPV6/SSP2.5/SSS3.7

    Spatially resolved geochronology, tracer isotopes and trace element geochemistry (co-organized)
    Co-Convener: Martin Whitehouse 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 08:30–10:00  / Room G13
    Posters
     / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

    GMPV7

    High-pressure and high-temperature mineral physics: a link between petrology, geophysics and geodynamics (co-sponsored by AGU-VGP)
    Convener: Fabrizio Nestola 
    Orals
     / Wed, 30 Apr, 08:30–10:15  / Room G13
    Posters
     / Attendance Wed, 30 Apr, 15:30–17:00  / Blue Posters

    GMPV8/GD3.4/SM6.16

    Plumes and hotspots: paradigms, models, and implications (co-organized)
    Co-Conveners: Nicholas T. Arndt , Fabrizio Nestola , Andreas Stracke 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 08:30–10:00  / Room G12
    Posters
     / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

    GMPV9/GD1.3

    The deep carbon geodynamic cycles (co-sponsored by AGU-VGP) (co-organized)
    Convener: Fabrizio Nestola  | Co-Conveners: Mike Burton , G. Chiodini , Fabrice Gaillard , Bernard Marty 
    Orals
     / Thu, 01 May, 13:30–17:00  / Room G13
    Posters
     / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00  / Blue Posters

    GMPV10

    Deviations from Lithostatic Pressure During Metamorphism: fact or fiction?
    Convener: Lucie Tajcmanova  | Co-Conveners: Holger Stunitz , James Connolly 
    Orals
     / Fri, 02 May, 08:30–12:00  / Room G13
    Posters
     / Attendance Fri, 02 May, 15:30–17:00  / Blue Posters
    Poster Summaries & DiscussionsPSD23.4  / Fri, 02 May, 13:30–14:15  /  

    GMPV11/GD7.3/IG12/SM5.4

    Water-rock interactions: from the mineral interface to the planetary scale (co-organized)
    Convener: Encarnacion Ruiz-Agudo  | Co-Conveners: Christine V. Putnis , Isabelle Daniel 
    Orals
     / Wed, 30 Apr, 13:30–17:15  / Room G13
    Posters
     / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

    ERE3.1/GMPV14/TS9.6

    Structural interpretation and evolution of mineral systems from geological, geochemical and geophysical data (co-organized)
    Convener: Christopher Juhlin  | Co-Conveners: Klaus Gessner , Peter Lelièvre , Peter Sorjonen-Ward 
    Orals
     / Thu, 01 May, 08:30–10:00  / Room R14
    Posters
     / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
     / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Red Posters

    SSS5.2/GMPV15

    Processes at the weathering front and reactivity of soil minerals (co-organized)
    Convener: Jean-Thomas Cornelis  | Co-Conveners: Friedhelm von Blanckenburg , Daniela Sauer 
    Orals
     / Fri, 02 May, 13:30–15:15  / Room B8
    Posters
     / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00  / Blue Posters

    GMPV18/TS7.10

    Frontiers in metamorphic petrology and the evolution of metamorphic belts (co-organized)
    Convener: Pierre Lanari  | Co-Conveners: Eugene Grosch , Philippe Goncalves 
    Orals
     / Thu, 01 May, 08:30–12:00  / Room G13
    Posters
     / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

    GMPV19

    How do magma chambers work? Recent advances in the petrology of plutons and volcanoes | PICO
    Co-Conveners: Christian Tegner , Marian Holness 
    PICOs
     / Mon, 28 Apr, 08:30–12:00  / PICO Spot 2

    GMPV20

    Granites - Archaean to present
    Co-Convener: Michael Brown 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 13:30–17:00  / Room G13
    Posters
     / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

    TS7.3/GMPV22

    Interactions of magmatism and tectonics in collision zone settings (co-organized)
    Convener: Mark Allen  | Co-Conveners: Monireh Kheirkhah , Khachatur Meliksetian , Di-Cheng Zhu , Sun-Lin Chung , Vojtěch Janoušek , Szabolcs Harangi 
    Orals
     / Thu, 01 May, 13:30–17:00  / Room B9
    Posters
     / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00  / Blue Posters

    GD5.4/GMPV23/SM6.9/TS7.11

    The physical and chemical dynamics of subduction zones, from surface to deep mantle (co-organized)
    Convener: Valentina Magni  | Co-Conveners: Oğuz H Göğüş , Heidi Wehrmann , Taras Gerya , Wim Spakman 
    Orals
     / Wed, 30 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room G9
    Posters
     / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

    TS7.2/GD5.6/GMPV24/SM6.8

    On and through the plate interface: zooming into subduction zone processes (co-sponsored by AGU-Tectonophysics) (co-organized)
    Convener: Philippe Agard  | Co-Conveners: Peter E. van Keken , Andreas Rietbrock , Paola Vannucchi 
    Orals
     / Thu, 01 May, 08:30–12:00  / Room B9
    Posters
     / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00  / Blue Posters
    Poster Summaries & DiscussionsPSD16.30  / Fri, 02 May, 08:30–09:15  /  

    GD5.7/GMPV26/SM6.10/TS7.13

    Orogenesis and geodynamics related to the continental collision of macro- and micro-plates (co-organized)
    Convener: Hans-Joachim Massonne  | Co-Conveners: Bernhard Grasemann , Uwe Ring 
    Orals
     / Thu, 01 May, 10:30–12:00  / Room G8
     / Thu, 01 May, 13:30–15:00  / Room G7
    Posters
     / Attendance Fri, 02 May, 08:30–10:00  / Blue Posters

    GD2.2/GMPV49/SM4.3

    Formation and evolution of oceanic plates (co-organized) | PICO
    Convener: L. Ruepke  | Co-Convener: Catherine A. Rychert 
    PICOs
     / Wed, 30 Apr, 08:30–12:00  / PICO Spot 2

    GMPV30

    Evolution of the lithospheric mantle: a petrological and geochemical perspective from the non-cratonic mantle xenoliths and orogenic peridotites
    Convener: Theodoros Ntaflos  | Co-Conveners: Jacek Puziewicz , Michel Grégoire , Costanza Bonadiman 
    Orals
     / Mon, 28 Apr, 08:30–12:00  / Room G11
    Posters
     / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

    GMPV32/NH2.6

    Quantitative and multi-disciplinary volcanology: The next generation (co-sponsored by NEMOH) (co-organized) | PICO
    Convener: Magnus Tumi Gudmundsson  | Co-Conveners: Ivan Lokmer , Ulrich Kueppers 
    PICOs
     / Fri, 02 May, 08:30–12:00  / PICO Spot 2

    GMPV33/TS3.5

    Physics of Volcano Plumbing Systems (co-sponsored by AGU-VGP) (co-organized)
    Convener: Olivier Galland  | Co-Conveners: Steffi Burchardt , Eoghan Holohan , Matthieu Kervyn , Benoit Taisne 
    Orals
     / Wed, 30 Apr, 15:30–17:00  / Room G11
     / Thu, 01 May, 08:30–10:00  / Room G11
    Posters
     / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters
    Poster Summaries & DiscussionsPSD23.2  / Wed, 30 Apr, 14:30–15:15  /  

    GMPV34

    Gas, melt and pyroclasts: from volatile exsolution to multiphase flow in volcanic eruptions
    Conveners: Tomaso Esposti Ongaro , Felix W. von Aulock  | Co-Conveners: Mattia de’ Michieli Vitturi , J. Sesterhenn , Kelly Russell 
    Orals
     / Fri, 02 May, 13:30–17:00  / Room G13
    Posters
     / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00  / Blue Posters

    GMPV35

    From conduit magma ascent to ash generation and dispersal
    Convener: Ulrich Kueppers  | Co-Conveners: Jacopo Taddeucci , Simona Scollo , Yan Lavallée 
    Orals
     / Fri, 02 May, 08:30–10:00  / Room G12
    Posters
     / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00  / Blue Posters

    GMPV37

    Volcano monitoring with instrument networks: novel techniques, observations and interpretations
    Convener: Jurgen Neuberg  | Co-Convener: Giuseppe G. Salerno 
    Orals
     / Thu, 01 May, 10:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room G11
    Posters
     / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00  / Blue Posters

    GMPV39

    Forecasting the evolution of ongoing eruptions, with special emphasis on the 2012-13 Tolbachik eruption, Kamchatka, Russia
    Co-Conveners: Alexander Belousov , Andrea Di Muro , Mike Burton 
    Orals
     / Fri, 02 May, 15:30–17:00  / Room G10
    Posters
     / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00  / Blue Posters

    GMPV40/G6.11/NH2.8/TS3.6

    Volcanic processes: Tectonics, Deformation, Geodesy (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture) (co-organized)
    Convener: Valerio Acocella  | Co-Conveners: Agust Gudmundsson , Sigurjon Jonsson , Thomas R. Walter , Giuseppe Puglisi 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 13:30–17:00  / Room G11
     / Wed, 30 Apr, 08:30–10:30  / Room G11
    Posters
     / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00  / Blue Posters
    Poster Summaries & DiscussionsPSD23.5  / Wed, 30 Apr, 10:30–11:15  /  

    SSP1.2/GMPV41

    Volcanism, Impacts, Mass Extinctions, and Global Environmental Change (co-organized)
    Convener: Thierry Adatte  | Co-Conveners: Eric Font , Sverre Planke , Wolfram Michael Kürschner 
    Orals
     / Thu, 01 May, 13:30–17:00  / Room B2
    Posters
     / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00  / Blue Posters

    NH2.1

    Quantifying Volcanic Hazards
    Convener: Antonio Costa  | Co-Conveners: Costanza Bonadonna , Simona Scollo 
    Orals
     / Mon, 28 Apr, 10:30–12:00  / Room G8
    Posters
     / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

    NH2.3/AS3.17

    Atmospheric Emissions from Volcanoes
    Convener: Shona Mackie  | Co-Conveners: Elisa Carboni , Stefano Corradini 
    Orals
     / Wed, 30 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–16:45  / Room G8
    Posters
     / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters
    Poster Summaries & DiscussionsPSD22.15  / Wed, 30 Apr, 12:15–13:00  /  

    GMPV42/ERE3.2/TS3.7

    Ore deposits: origin, exploration and mining (co-organized)
    Convener: Nicholas T. Arndt 
    Orals
     / Mon, 28 Apr, 08:30–12:00  / Room G13
    Posters
     / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

    SC16/GMPV43.1

    Short Course on New Developments in Ore Deposit Geochemistry (SEG Sponsored) (CANCELLED) (co-organized)
    Convener: Lluis Fontboté  | Co-Convener: Nicholas T. Arndt 
    Mon, 28 Apr, 17:30–19:00  / Room G12
    Tue, 29 Apr, 17:30–19:00  / Room G12

    ERE1.14/GMPV44

    Unconventional hydrocarbon resources: Advances and new technologies (co-organized)
    Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Convener: Leila Aliouane 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00  / Room R14
    Posters
     / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters
    Poster Summaries & DiscussionsPSD13.4  / Wed, 30 Apr, 17:30–18:15  /  

    SM4.1/GD2.6/GMPV45/TS9.10

    Structure of the continental upper mantle (co-organized)
    Convener: Ulrich Achauer  | Co-Convener: Jaroslava Plomerova 
    Orals
     / Fri, 02 May, 08:30–10:00  / Room G10
    Posters
     / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00  / Blue Posters
    Poster Summaries & DiscussionsPSD12.4  / Fri, 02 May, 12:15–13:00  /  

    GD2.1/GMPV46/PS8.3/SM6.15/TS8.6

    Geodynamics of continental crust and upper mantle (co-organized)
    Convener: Irina Artemieva  | Co-Conveners: Hans Thybo , Manel Fernandez , Sonja Aulbach , Catherine A. Rychert , Alan G. Jones , Jörg Ebbing 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room G8
    Posters
     / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters
    Poster Summaries & DiscussionsPSD20.9  / Mon, 28 Apr, 16:30–17:15  /  

    GD7.4/EMRP4.8/GMPV47/TS9.8

    Long-term rheological behavior of the crust and mantle inferred from observations and models at laboratory and geological time and spatial scales (co-organized)
    Convener: Evgueni Burov  | Co-Conveners: David Hindle , Anthony Watts , Yury Podladchikov , Seth Stein , Laurent Jolivet , Simon Kübler 
    Orals
     / Wed, 30 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room G7
    Posters
     / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

    GMPV48

    Mantle roots of deep seated magmas. Origin and evolution of layered mantle lithosphere in different geodynamic settings
    Conveners: Igor Ashchepkov , Evgenii Sharkov  | Co-Convener: Yana Fedortchouk 
    Orals
     / Wed, 30 Apr, 10:30–12:00  / Room G13
    Posters
     / Attendance Wed, 30 Apr, 15:30–17:00  / Blue Posters

    GD7.1/EMRP4.13/GMPV50/SM5.5

    Anisotropy from crust to core: Observations, models and implications (co-organized)
    Convener: Stéphane Rondenay  | Co-Conveners: Sergei Lebedev , Andrea Tommasi 
    Orals
     / Wed, 30 Apr, 15:30–17:00  / Room G7
    Posters
     / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters
    Poster Summaries & DiscussionsPSD20.5  / Wed, 30 Apr, 13:30–14:15  /  

    GD3.1/GMPV53/PS2.8/SM6.17

    Mantle dynamics in the Earth and other planetary bodies (co-sponsored by AGU-SEDI) PICO Session (co-organized) | PICO
    Convener: Paul Tackley  | Co-Convener: Stephanie C. Werner 
    PICOs
     / Thu, 01 May, 08:30–12:00  / PICO Spot 2

    CL6.8/BG0/GMPV55

    EuroForum 2014: Major achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture) (co-organized)
    Convener: Gretchen Früh-Green  | Co-Conveners: Carlota Escutia , Ursula Röhl , Thomas Wiersberg , Ruediger Stein 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 08:30–12:30  / Room Y9
    Posters
     / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

    SM1.3/ESSI2.14/GD8.7/GI1.6/GMPV56/TS1.5

    Integrated Research Infrastructures and Services to users: supporting excellence in a science for society (co-organized)
    Convener: Massimo Cocco  | Co-Conveners: Walter Schmidt , Stefano Nativi 
    Orals
     / Thu, 01 May, 08:30–10:15  / Room G3
    Posters
     / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00  / Blue Posters
    Poster Summaries & DiscussionsPSD12.3  / Fri, 02 May, 12:15–13:00  /  

    SSS0.8/BG9.6/ESSI1.10/GI3.10/GM2.5/GMPV60/HS8.3.6/SSP3.1.18/TS9.14

    Platforms, Sensors and Applications with Unmanned Aerial Systems in the geosciences (co-organized)
    Convener: Niels Anders  | Co-Conveners: Lammert Kooistra , Saskia Keesstra , Manuel Seeger , Harm Bartholomeus , Paolo Paron 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 08:30–12:15  / Room B5
    Posters
     / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

    GD8.1/CL2.4/EMRP4.12/GMPV63/SM4.9/SSS7.17

    Integrated Geophysical Observations and Modeling in Geodynamics (co-organized)
    Convener: Andrea Förster  | Co-Conveners: Shun-ichiro Karato , Rob Govers , Saskia Goes , Alan Vaughan , Alan G. Jones , Tim Wright 
    Orals
     / Fri, 02 May, 10:30–12:15  / 13:30–17:00  / Room G7
    Posters
     / Attendance Fri, 02 May, 08:30–10:00  / Blue Posters
    Poster Summaries & DiscussionsPSD20.12  / Thu, 01 May, 16:30–17:15  /  

    GD5.1/GMPV64/SM6.11/TS6.7

    The first step of the Wilson Cycle: Rifting to post-breakup processes of passive continental margins with special emphasis on the Atlantic Ocean (co-organized)
    Convener: Prof. Dr. Ulrich Anton Glasmacher  | Co-Conveners: Hans-Peter Bunge , Magdalena Scheck-Wenderoth , Francois Guillocheau , Peter Japsen , Peter Hackspacher , Delphine Rouby 
    Orals
     / Mon, 28 Apr, 08:30–12:00  / Room G7
    Posters
     / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

    GD5.2/GMPV65/TS6.5

    Geodynamics of Rift Basins and Passive Margins from Surface to Depth: Observations and Modelling (co-organized)
    Convener: Ritske S. Huismans  | Co-Conveners: Delphine Rouby , Magdalena Scheck-Wenderoth 
    Orals
     / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00  / Room G7
    Posters
     / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

    TS9.3/ESSI1.11/G6.7/GD7.8/GMPV67/NH4.11

    Crustal faulting and deformation processes observed by InSAR, GPS and photogrammetry: From observations and monitoring to numerical and physical modeling (co-organized)
    Convener: Thomas R. Walter  | Co-Conveners: Francesco Zucca , Rocco Malservisi , Riccardo Lanari , Hannes Vasyura-Bathke 
    Orals
     / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00  / Room B1
    Posters
     / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

    TS6.1/GD5.3/GMPV68/SM6.12/SSP3.2.9

    Rifts and rifted margins: The sedimentary, volcanic and crustal architecture (co-organized)
    Convener: Gwenn Peron-Pinvidic  | Co-Conveners: Timothy Reston , Susanne Buiter , Nick Kusznir , Jean Braun , Nicolas Bellahsen 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room B1
    Posters
     / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

    NH2.7/GMPV69/SM1.4/TS1.6

    The European contribution to the GEO Supersite initiative (co-organized)
    Convener: Giuseppe Puglisi  | Co-Conveners: Freysteinn Sigmundsson , Nurcan Meral OZel 
    Orals
     / Mon, 28 Apr, 08:30–12:00  / Room G6
    Posters
     / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters
    Poster Summaries & DiscussionsPSD22.4  / Mon, 28 Apr, 12:15–13:00  /  

    PS2.6

    Volcanism, tectonics, impacts and other geological processes across the Solar System
    Convener: Thomas Platz  | Co-Conveners: Alexander Deutsch , Harald Hiesinger , Fred Jourdan , Matteo Massironi , Stephanie C. Werner , Paul Byrne 
    Orals
     / Fri, 02 May, 15:30–17:00  / Room Y1
    Posters
     / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00  / Blue Posters

    GD6.4/CR1.6/SM6.6

    The Arctic connection - plate tectonics and mantle dynamics in the North Atlantic, North Pacific and the High Arctic
    Convener: Carmen Gaina 
    Orals
     / Thu, 01 May, 08:30–12:00  / Room G7
    Posters
     / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00  / Blue Posters
    Poster Summaries & DiscussionsPSD20.4  / Thu, 01 May, 16:30–17:15  /  

    TS7.4/G6.4/GD6.7/SM6.2

    Dynamics and Structure of the Mediterranean Alpine Collision and Back-arcs (including the Stephan Mueller Medal lecture by Claudio Faccenna)
    Convener: Laetitia Le Pourhiet  | Co-Conveners: György Hetényi , Carlos J. Garrido 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room B14
    Posters
     / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
     / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
     / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Blue Posters

    GI1.4

    Geoscience processes related to Fukushima nuclear accident
    Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Andreas Stohl , Gerhard Wotawa , Michio Aoyama 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room B2
    Posters
     / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
     / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
     / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
     / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
     / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Red Posters
    Poster Summaries & DiscussionsPSD11.1  / Mon, 28 Apr, 15:30–16:15  /  

    US2

    Lithosphere dynamics, intraplate deformation, and sedimentary basins
    Convener: Sierd Cloetingh  | Co-Convener: Hans Thybo 
    Orals
     / Thu, 01 May, 10:30–12:00  / Room R1