Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


OS – Ocean Sciences

ML1

Alfred Wegener Medal Lecture by Edouard Bard
Conveners: Donald B. Dingwell , Günter Blöschl 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 12:15–13:15 / Room R1

ML24

Fridtjof Nansen Medal Lecture by Harry Bryden
Conveners: Bernard Barnier , Peter Brandt  | Co-Convener: Sergey Gulev 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–16:30 / Room Y4

KL4

Georg-Wüst Lecture by Gregory Johnson and Ceremony
Convener: Young Hyang Park  | Co-Convener: Ralph Timmermann 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 17:30–18:30 / Room Y5
OS1 –  Ocean General Circulation and Climate

OS1.1

Open Session on Ocean Circulation (including Fridjof Nansen Medal Lecture)
Co-Convener: Torsten Kanzow 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room Y4
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / 15:30–16:30 / Room Y4
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

OS1.2/CR3.6

Changes in Arctic and Antarctic sea ice and ocean: processes, observations, models and perspectives (co-organized)
Convener: Ursula Schauer  | Co-Conveners: Daniel Feltham , Yevgeny Aksenov , Daniela Flocco 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–15:00 / Room Y4
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room Y4
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

OS1.3

The Southern Ocean and its Role in the Global Climate System
Convener: Young Hyang Park  | Co-Convener: Ralph Timmermann 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room Y5
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD6.5 / Tue, 09 Apr, 12:15–13:00 / Room B4 

OS1.4

Variability and predictability of climate in the Indo-Pacific Ocean
Co-Conveners: David Stevens , Tomoki Tozuka 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 10:30–12:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

OS1.5

Ocean dynamics and Air-sea interactions within the tropics
Convener: Alban Lazar  | Co-Convener: Marcus Dengler 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:13 / Room B4

NP2.1/AS1.20/CL4.12/OS1.6

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling (co-organized)
Convener: Eric Guilyardi  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room Y5
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL4.5/OS1.7

Global and regional sea level rise and variability: from past to future (co-organized)
Convener: Svetlana Jevrejeva  | Co-Conveners: Aslak Grinsted , Guy Woppelmann 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

GD2.2

Geothermal Heat Flow: Linking Earth's Deep Interior and Surface Processes
Convener: Alan Vaughan  | Co-Conveners: Irina Rogozhina , Christophe Pascal 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Room G10
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters
OS2 –  Coastal Oceans, Semi-enclosed and Marginal Seas

OS2.1

Open Session on Coastal and Shelf Seas
Convener: Johan van der Molen  | Co-Conveners: Jo Hopkins , Huib E. de Swart , Georgy Shapiro , Andreas Lehmann 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room Y4
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

OS2.2

Advances in understanding of the multi-disciplinary dynamics of the Southern European Seas (Mediterranean and Black Sea)
Convener: Samuel Somot  | Co-Conveners: Emin Özsoy , Marilaure Grégoire , Ananda Pascual 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room Y4
 / Thu, 11 Apr, 08:30–10:00 / Room Y4
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

OS2.3

Oceanography at coastal scales. Modelling, coupling and observations
Convener: Agustín Sánchez-Arcilla  | Co-Conveners: Emil Stanev , Judith Wolf , Sandro Carniel 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room Y4
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

OS2.5

Red-Sea Research (former OS2.5), Geophysical Turbulence (former OS5.4) and Outreach (former OS4.8)
Conveners: Balasubramanya Nadiga , Vinca Rosmorduc  | Co-Conveners: Danielle De Staerke , Margaret Srinivasan 
PICOs
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:00 / Room PICO Spot 3

NH5.7/NP4.5/OS2.7

Statistical methods and probability: applications to coastal engineering, ocean sciences, extreme events, damage and risk (co-organized)
Convener: Pietro Bernardara  | Co-Conveners: Jürgen Jensen , Robert J. Nicholls , Barbara Zanuttigh 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.12 / Wed, 10 Apr, 13:30–14:15 / Room R5 

HS10.1

Lakes and inland seas
Convener: Peter Zavialov  | Co-Conveners: Jana Friedrich , Elena Roget 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.8 / Wed, 10 Apr, 13:30–14:15 / Room R7 

HS10.3

Estuarine processes
Convener: Andrea D'Alpaos  | Co-Conveners: Hubert H.G. Savenije , Simon Mudd , Marco Toffolon 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

BG3.2

Coastal ecosystem under anthropogenic pressure: impact on ecosystem structure and services
Convener: Nathalie Gypens  | Co-Convener: Marilaure Grégoire 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters
OS3 –  Ocean biogeochemistry, biology, biodiversity and physical coupling

OS3.1/BG3.3

IMBER/SOLAS special session: sensitivity of marine ecosystems and biogeochemical cycles to global change (co-organized)
Convener: Baris Salihoglu  | Co-Conveners: Michael Cunliffe , Andreas Oschlies , Sunke Schmidtko 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters

OS3.2

From physical to biogeochemical processes: ocean mesoscale and sub-mesoscale impact on marine ecosystem and climate variability
Convener: Ananda Pascual  | Co-Convener: Bruno Buongiorno Nardelli 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room Y4
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Room Y4
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters

CL5.9/BG1.8/EMRP4.3/ERE5.6/GD8.7/GI3.8/GM11.1/GMPV39/HS12.2/NH5.9/OS3.4/SSP1.4

Major achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Carlota Escutia  | Co-Conveners: Ursula Röhl , Thomas Wiersberg , Ruediger Stein 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

BG7.1

Methane in oceans and continents: from microbial metabolisms to environmental impacts and climate change
Convener: Alina Stadnitskaia  | Co-Conveners: Helge Niemann , Tomas Feseker 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD17.6 / Wed, 10 Apr, 17:30–18:15 / Room B4 

NP3.1

Scaling in atmospheric, terrestrial, oceanic and biogeophysical processes
Conveners: Francois Schmitt , Dionysia Panagoulia  | Co-Conveners: Shaun Lovejoy , Marco Marani , Witold Krajewski , Remko Uijlenhoet , João de Lima , Panayiotis Dimitriadis 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room Y5
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
OS4 –  Ocean Modelling, Observing, Forecasting and Societal Applications

OS4.1

Open session on Operational Oceanography
Convener: Richard Allard  | Co-Conveners: Paolo Oddo , Isabelle Herlin 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

OS4.3

Ocean Remote Sensing
Convener: Aida Alvera-Azcárate  | Co-Conveners: Guoqi Han , Emmanuel Devred , Christopher Ruf , Ad Stoffelen , Craig Donlon 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room Y4
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD6.6 / Thu, 11 Apr, 10:30–11:15 / Room B7 

OS4.4

Physical and biogeochemical ocean modelling: development, applications, assessment
Convener: Thierry Penduff  | Co-Conveners: Sergey Danilov , Stephen M. Griffies , David Ham , Laurent Debreu , Olaf Duteil , Wolfgang Koeve , Jacqueline Boutin , Iris Kriest 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

OS4.5

Recent advances in ocean physics and biogeochemistry from autonomous underwater vehicles
Convener: Pierre Testor  | Co-Conveners: Simon Ruiz , Agnieszka Beszczynska-Möller 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters

HS6.1/OS4.9

SMOS: successfully completing 3-years nominal life time (co-organized)
Convener: Susanne Mecklenburg  | Co-Convener: Matthias Drusch 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–10:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GI1.4/SSS6.11

From Chernobyl to Fukushima: Development of the Geoscientists' Knowledgebase
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Andreas Stohl , Elena Korobova , Gerhard Wotawa , Naohiro Yoshida , Michio Aoyama 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room G1
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
PICOs
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room PICO Spot 1
OS5 –  Theory and Dynamical Processes

OS5.1/AS1.18

Internal Gravity Waves (co-organized)
Convener: Riwal Plougonven  | Co-Conveners: Ulrich Achatz , Erich Becker , Chantal Staquet 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

OS5.2

Surface Waves and Wave-Coupled Effects in Lower Atmosphere and Upper Ocean
Convener: Alexander Babanin  | Co-Conveners: Miguel Onorato , Fangli Qiao 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP7.1/OS5.3

Surface and internal waves, wind-wave-current interactions (co-organized)
Convener: Vincent Rey  | Co-Convener: Margarita Diez 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS1.16/NP6.7/OS5.5

Recent Developments in Geophysical Fluid Dynamics (co-organized)
Convener: Uwe Harlander  | Co-Conveners: Andreas Will , Michael Kurgansky 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

NP6.1/OS5.6

Mixing, Diffusion and Lagrangian transport in Geophysical Flows (co-organized)
Convener: Joe LaCasce  | Co-Convener: Pilar López González-Nieto 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Room Y5
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters

AS4.9/NP7.2/OS5.7/SM4.3

Acoustic-gravity waves: From ocean and land to space (co-organized)
Convener: Oleg Godin  | Co-Conveners: Takashi Maruyama , Nikolay Zabotin , Elisabeth Blanc 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–10:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

NP2.2/AS1.17/CL5.12/OS5.8

Nonlinear Dynamics of the Atmosphere, Ocean and the Climate System (co-organized)
Conveners: Christian Franzke , Michel Crucifix  | Co-Conveners: Klaus Dethloff , Thierry Huck , Frank Kwasniok , Henk A. Dijkstra , Anna von der Heydt 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:15 / Room Y10
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP8.2/AS1.23/NH11.1/OS5.9

Stochastic Approaches for Multiscale Modelling in Geosciences (co-organized)
Conveners: Christian Franzke , Said GACI  | Co-Conveners: Daniel Schertzer , Balasubramanya Nadiga 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS2.2

Turbulence in the atmospheric and oceanic boundary layers
Convener: Arakel Petrosyan 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD13.3 / Mon, 08 Apr, 12:15–13:00 / Room R7