Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


SSS – Soil System Sciences

ML28

Philippe Duchaufour Medal Lecture by Johan Six
Convener: Artemi Cerdà 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 19:00–20:00 / Room B9
SSS0 –  General Soil Science

SSS0.1

Milestones in Soil Science: Senior and junior soil scientists share their perspectives on the leading problems of soil science todayPICO Session
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Jerzy Weber , Teodoro Miano , Markus Steffens , Johan Six 
PICOs
 / Fri, 02 May, 08:30–09:16 / 10:30–11:08 / PICO Spot 1

SSS0.2

Innovative and successful research on soil science developed by young scientists
Convener: Jantiene Baartman  | Co-Conveners: Agata Novara , Estela Nadal Romero , Matthias Vanmaercke 
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS0.3

Geosciences and wine: the environmental processes that regulate the terroir effect in space and time
Convener: Edoardo Costantini  | Co-Conveners: Stefano Mocali , Emmanuelle Vaudour 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–17:15 / Room B5
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS0.4/HS8.3.10

Spatial and Temporal Patterns in Soil Systems: Monitoring, Modeling and Characterization of Soil Water Contents and coupled biogeochemical properties (co-organized)
Convener: Gonzalo Martinez  | Co-Conveners: Luca Brocca , Sonia Seneviratne , Harry Vereecken , Karl Vanderlinden , Yakov Pachepsky 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–10:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS0.5

African Soils: challenges and opportunities
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Jan Nyssen , Nikolaus J. Kuhn 
Orals
 / Thu, 01 May, 15:30–17:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP3.1/CL6.12/SSS0.6

Scales, scaling and extremes in the geosciences (co-organized)
Convener: Francois Schmitt  | Co-Conveners: Dionysia Panagoulia , Remko Uijlenhoet , Shaun Lovejoy , Panayiotis Dimitriadis , Cristian Suteanu , Sabine Lennartz-Sassinek , Richard Gloaguen , Christian Franzke , Nathalie Fagel , Costas Varotsos , Thomas Blenkinsop 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:15 / Room B10
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS0.8/BG9.6/ESSI1.10/GI3.10/GM2.5/GMPV60/HS8.3.6/SSP3.1.18/TS9.14

Platforms, Sensors and Applications with Unmanned Aerial Systems in the geosciences (co-organized)
Convener: Niels Anders  | Co-Conveners: Lammert Kooistra , Saskia Keesstra , Manuel Seeger , Harm Bartholomeus , Paolo Paron 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:15 / Room B5
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS2.1/BG5.2/SSS0.13

Air-Land Interactions (General Session) (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized)
Convener: Andreas Ibrom  | Co-Convener: Thomas Foken 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS4.4/BG5.5/CL4.7/SSS.0.14

Pan Eurasian Experiment (PEEX) (co-organized)
Convener: Tuukka Petäjä  | Co-Conveners: Alexander Baklanov , Anatoly Shvidenko 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD14.9 / Mon, 28 Apr, 11:30–12:15 / Room R12 

GM1.9/SSS0.16

Landforms and Geodiversity (co-organized)
Convener: Zbigniew Zwoliński  | Co-Convener: Marco Giardino 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–10:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD5.3 / Tue, 29 Apr, 13:30–14:15 / Room B7 

SSS0.17/SC19

Workshop on methods and techniques to study permafrost in a climate change scenario (co-organized)
Convener: Marc Oliva  | Co-Convener: Alexandre Nieuwendam 
Mon, 28 Apr, 10:30–12:15 / Room B5
SSS1 –  History, Education and Society of Soil Science

SSS1.2/GM1.12

Geoheritage: Integrating geo- and biodiversity research (co-organized)
Convener: Emmanuel Reynard  | Co-Conveners: Grazina Skridlaite , Hanneke van den Ancker 
Orals
 / Thu, 01 May, 15:30–17:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS1.3

Soil mapping, classification, and modelling: history and future directions
Convener: Eric C. Brevik  | Co-Conveners: Andreas Baumgarten , Costanza Calzolari , Bradley Miller , Antonio Jordán , Lorena M. Zavala , Paulo Pereira , Miriam Muñoz-Rojas , Colin Pain , Vanessa Wong , Peter Schad 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–17:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS1.5

Teaching and Communicating Science: Soils and geosciences
Convener: Jess Drake  | Co-Conveners: David L. Lindbo , Willie Towers , Joseph Liddicoat , María Fernández Raga 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–15:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.1 / Fri, 02 May, 10:30–11:15 / Room B4 
SSS2 –  Land Degradation and Soil Conservation

SSS2.1

World land Degradation and Desertification. A human and biophysical approach
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Jan Nyssen , Lindsay Stringer , Majid Mahmoodabadi , David Dunkerley 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:15 / Room B5
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Blue Posters

SSS2.2/BG2.14

Arid Lands Restoration & Combat of Desertification: Theory and Practice in Vegetation Reestablishment and Sustainable Land Management (co-organized)
Co-Conveners: Cristina Branquinho , Janet Hooke , Christoph Külls , María José Marqués Pérez , Gudrun Schwilch 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00 / Room B6
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.2 / Thu, 01 May, 12:15–13:00 / Room B7 

SSS2.3/HS8.3.11

Soil and water conservation for sustainable land management (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: John Quinton , Eli Argaman , Jose Alfonso Gomez 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–15:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS2.5/GM6.10/HS8.3.7/SSP3.1.20

The behaviour of soils, sediments and water within the 3D landscape: The use and mis-use of modelling and other approaches. (co-organized)
Convener: Jeroen M. Schoorl  | Co-Conveners: Victor Jetten , Wolfgang Fister , Belinda Bates , Philippe Frey 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 10:30–12:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS2.6

Data acquisition in soil erosion studies in catchments: what are we measuring and why?
Convener: Encarnación Taguas  | Co-Conveners: Jose Alfonso Gomez , Manuel Seeger , Gema Guzmán , Agustin Millares , John Quinton , Yongping Yuan 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–10:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.3 / Mon, 28 Apr, 10:30–11:15 / Room B7 

SSS2.7

Soil erosion and desertification processes in Mediterranean areas
Convener: Antonio Jordán  | Co-Conveners: Luis Parras-Alcántara , Lorena M. Zavala , Paulo Pereira , María Fernández Raga , Jean Poesen , Emilia Urbanek , Rossano Ciampalini 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 10:30–12:15 / 13:30–17:15 / Room B5
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.4 / Tue, 29 Apr, 17:30–18:15 / Room B7 

SSS2.10/BG9.7/GM4.8/HS8.3.9/NH3.9

How vegetation influences soil erosion and slope stability: monitoring and modeling eco-hydrological and geo-mechanical factors (co-organized)
Convener: Giovanni Battista Chirico  | Co-Conveners: Hans Peter Rauch , Federico Preti , Freddy Rey 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–12:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.5 / Fri, 02 May, 15:30–16:15 / Room B7 

SSS2.11/GM4.6

Dynamic Soil Landscapes: coupling soils, landscape evolution and biogeochemical cycles (co-organized)
Convener: Kristof Van Oost  | Co-Conveners: Tom Vanwalleghem , Sebastian Doetterl , Arnaud Temme , Jeroen Meersmans 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–17:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSS3 –  Soils as a Record of the Past

SSS3.1/GM1.13/SSP3.1.21

Soil and sediments micromorphology: reconstruction of palaeoenvironments, anthropogenic processes, or more recent human impact on ecosystems (co-organized)
Convener: Luca Trombino  | Co-Convener: Martine Gérard 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–15:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.14 / Wed, 30 Apr, 12:15–13:00 / Room B7 

SSS3.3

Use of soil records in geoecology and landscape archaeology
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Conveners: Ian Simpson , Jan van Mourik , Daniela Sauer , Claudio Zaccone 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 15:30–17:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.7 / Wed, 30 Apr, 13:30–14:15 / Room B4 

GMPV6/SSP2.5/SSS3.7

Spatially resolved geochronology, tracer isotopes and trace element geochemistry (co-organized)
Convener: John Hanchar  | Co-Convener: Martin Whitehouse 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–10:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL6.9/GM1.10/SSS3.8

Advances in Quaternary Geochronology (co-organized)
Convener: Irka Hajdas  | Co-Conveners: Frédéric Parrenin , Andreas Lang , Geoff Duller 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–10:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Yellow Posters
SSS4 –  Soil Biology, Microbiology and Biodiversity

SSS4.1

Modification of soils by plants: sustainability by design
Convener: Paul Hallett  | Co-Convener: Philip White 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–15:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS4.5

Soil biota, community analysis and cycles/processes
Convener: Lily Pereg  | Co-Conveners: Fuensanta García-Orenes , Stefano Mocali , Gisela Díaz 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS4.7

Biotic and abiotic drivers of humification and mineralisation under changing climate
Convener: Evgenia Blagodatskaya  | Co-Conveners: Jennifer Dungait , Sharon Billings , Sergey Blagodatsky , Gerd Gleixner , Carlos Sierra , Ford Ballantyne 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS4.9

Soil pore network structure, aggregate dynamics and microbial functioning
Convener: Steven Sleutel  | Co-Conveners: Barry Rawlins , Claire Chenu , Jorge Mataix-Solera , Wilfred Otten 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 15:30–17:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

BG2.6/SSS4.10

Biogeochemistry and ecohydrology of arid and semi-arid ecosystems (co-organized)
Convener: Buhalqem Mamtimin  | Co-Conveners: Franz X. Meixner , Werner Leo Kutsch , Thomas Behrendt , Moawad Badawy 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 10:30–12:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 13:30–15:00 / Green Posters

GM4.4/BG1.10/SSS4.11

Biogeomorphology: Exploring the complexity and diversity of biotic-abiotic interactions in Earth surface systems (co-organized)
Co-Convener: Heather Viles 
Orals
 / Thu, 01 May, 15:30–17:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

BG1.1/AS4.26/CL5.15/ERE5.5/HS10.9/IG10/OS3.4/SSP4.7/SSS4.12

Open session on Biogeosciences (Posters only) (Sponsored by PalAss) (co-organized)
Convener: Alina Stadnitskaia  | Co-Conveners: Jürgen Kesselmeier , Albert Benthien , Andy Ridgwell , Tom J. Battin , Caroline P. Slomp , Tina Treude , Michael E. Böttcher , Emmanuelle J. Javaux , Stephan Glatzel 
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Green Posters
SSS5 –  Soil Chemistry

SSS5.2/GMPV15

Processes at the weathering front and reactivity of soil minerals (co-organized)
Convener: Jean-Thomas Cornelis  | Co-Conveners: Friedhelm von Blanckenburg , Daniela Sauer 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–15:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS5.3

Fire impacts on physical and chemical properties of ash, soils, and thermal analysis in soil science
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Guillermo Rein , Claudio Zaccone , Anna Tsibart , Kajar Köster , César Plaza 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS5.4

Geochemical processes and C sequestration in peatlands and organic soils
Convener: Claudio Zaccone  | Co-Conveners: Luca Bragazza , César Plaza 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–15:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS5.5

Soils in temperate and cold climate regions
Convener: Marc Oliva  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Alexandre Nieuwendam , Sebastian Zubrzycki , Jesús Ruiz Fernández 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 15:30–17:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS5.6

Reflectance and fluorescence spectroscopy in soil science – current and future research and developments
Convener: Markus Steffens  | Co-Conveners: Abdul Mounem Mouazen , Débora Milori 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

BG2.13/SSS5.11

Nitrogen cycling in forest landscapes (co-organized)
Convener: Robert Bradley  | Co-Conveners: Tiina Maileena Nieminen , Cindy Prescott , Kathrin Rousk , Jean-Philippe Bellenger 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.6 / Mon, 28 Apr, 10:30–11:15 / Room R5 
SSS6 –  Soil Organic Matter

SSS6.1/GM4.9/HS8.3.12

Soil carbon sequestration and greenhouse gas emissions: sources, mechanisms, processes and management practices effects (co-organized)
Convener: Raúl Zornoza  | Co-Conveners: Lutz Weihermueller , M. Ángeles Muñoz , Andy Robertson , Roberta Farina 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:15 / Room B5
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS6.3

Functionality, stability and pool sizes of organic carbon in sub- versus topsoils
Convener: Bernd Marschner  | Co-Conveners: Ingrid Kögel-Knabner , Cornelia Rumpel 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–10:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS6.4/BG9.3

Carbon sequestration in agricultural soils: the need for a landscape scale approach (co-organized)
Convener: Bas van Wesemael 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 15:30–17:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS6.5

Biochar and organic waste in soils: global warming mitigation and SOM quality
Convener: Gabriel Gascó Guerrero  | Co-Conveners: Ana Maria Tarquis , Heike Knicker , Agustin Merino , Ana María Méndez Lázaro , Jorge Paz-Ferreiro 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–17:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

BG2.3/SSS6.6

Peatlands and the Carbon Cycle (co-organized)
Convener: Gareth Clay  | Co-Conveners: Fred Worrall , Stephan Glatzel 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

SSS6.7

Land use change and land management impacts on soil organic carbon: From process understanding to regional assessments
Convener: Axel Don  | Co-Conveners: Jens Leifeld , Bas van Wesemael 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 10:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS6.8

Studying soil organic carbon in Mediterranean soils. Different techniques and the effects of land management and use, climatic and topographic conditions, and organic waste addition
Conveners: Beatriz Lozano-García , Luis Parras-Alcántara  | Co-Conveners: Rosa Francaviglia , Luca Montanarella , Agata Novara 
Orals
 / Fri, 02 May, 10:30–12:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS6.14/IG15

Dissolved organic matter – linking soils and aquatic systems (co-organized)
Convener: Karsten Kalbitz  | Co-Conveners: Roland Bol , Lars Tranvik , Boris Jansen 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS6.15

Strategies for effective soil carbon sequestration through synergies in pyrogenic carbon, charcoal and biochar research
Convener: Saran Sohi  | Co-Conveners: Philippa Ascough , Stefan Doerr , Cristina Santin , Carrie Masiello 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–17:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSS7 –  Soil Physics

SSS7.2/GM6.12/HS8.3.8

Dynamic soil properties for understanding flow and transport in the landscape (co-organized)
Convener: Horst H. Gerke  | Co-Convener: Antonio Coppola 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–10:00 / Room B8
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.8 / Tue, 29 Apr, 10:30–11:15 / Room B7 

SSS7.4/HS8.3.14

Soil water repellency in a changing climate: occurrence and interactions with extreme meteorological and hydrological events (co-organized)
Convener: Emilia Urbanek  | Co-Conveners: Stefan Doerr , Stan Kostka 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.9 / Mon, 28 Apr, 10:30–11:15 / Room B4 

SSS7.6

Physical and chemical properties of soils and substrates - invasive and non-invasive methods for it's characterisation
Convener: Thomas Nehls  | Co-Convener: Anna Schneider 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.10 / Tue, 29 Apr, 12:15–13:00 / Room B7 

HS9.7/GM7.7/SSP3.1.17/SSS7.10

Revisiting techniques for quantifying sources and travel times of fine sediment from catchment to coast (co-organized)
Convener: Hugh Smith  | Co-Conveners: Will Blake , Philip Owens , Olivier Evrard 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Red Posters

TS2.3/EMRP4.7/ERE2.6/SSS7.11

Flow and Transformation in Porous Media or Brittle Structures: Models, Experiments and Applications (co-organized)
Convener: Daniel Koehn  | Co-Conveners: Stanislav Parez , Bjørnar Sandnes , Piotr Szymczak , Marco Herwegh , Renaud Toussaint 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS8.3.5/SSS7.12

Estimation of soil-atmosphere and vadose zone water fluxes by use of precision lysimeter measurements (co-organized)
Convener: Wolfgang Durner  | Co-Conveners: Ute Wollschläger , Peter Cepuder , Harry Vereecken 
Orals
 / Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Red Posters

HS8.3.3/SSS7.13

Patterns in Soil-Vegetation-Atmosphere Systems: Monitoring, Modelling, and Data Assimilation (co-organized)
Convener: Clemens Simmer  | Co-Conveners: Karsten H. Jensen , Insa Thiele-Eich 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Red Posters

HS8.3.2/SSS7.14

Monitoring and modelling transfer processes in the soil-plant-atmosphere continuum across scales (co-organized)
Convener: Nunzio Romano  | Co-Conveners: Rafael Angulo-Jaramillo , Martine van der Ploeg , Mathieu Javaux 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–17:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Red Posters

HS8.1.4/SSS7.16

Parameter Estimation, Inverse Modelling and Data Assimilation in Subsurface Hydrology (co-organized)
Convener: Olaf Ippisch  | Co-Conveners: Peter Grathwohl , Harrie-Jan Hendricks Franssen , Thomas Wöhling 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

GD8.1/CL2.4/EMRP4.12/GMPV63/SM4.9/SSS7.17

Integrated Geophysical Observations and Modeling in Geodynamics (co-organized)
Convener: Andrea Förster  | Co-Conveners: Shun-ichiro Karato , Rob Govers , Saskia Goes , Alan Vaughan , Alan G. Jones , Tim Wright 
Orals
 / Fri, 02 May, 10:30–12:15 / 13:30–17:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.12 / Thu, 01 May, 16:30–17:15 / Room B7 

SM2.3/SSS7.18

Earthquake ground-motion - Source, site and path effects (co-organized)
Convener: José Borges  | Co-Conveners: Donat Fäh , P. Martin Mai , Bento Caldeira , Mourad Bezzeghoud , Gheorghe Marmureanu 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–12:15 / Room G3
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

BG2.5/SSS7.19

Earth observation for monitoring and modeling the global energy, water and carbon cycles over land using model-data integration (co-organized)
Convener: Jean-Christophe Calvet  | Co-Conveners: Gianpaolo Balsamo , Nuno Carvalhais , Roselyne Lacaze , Gregor Schürmann , Thomas Wutzler , Yiqi Luo 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–12:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Green Posters

HS9.2/GM7.8/SSS7.20

Modeling the experiment, experimenting the models: experiment and model to connect geophysical flows from grains to landscapes (co-organized)
Conveners: Manuel Seeger , Francois Metivier  | Co-Conveners: Lydie Staron , Thomas Iserloh , Jim McElwaine , Michael Dietze , Stefan Wirtz 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00 / Room Y1
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

SSS7.21/SC20

Short course on soil water measurements (co-organized)
Convener: Nunzio Romano 
Thu, 01 May, 08:30–10:00 / Room B4
SSS8 –  Soil Pollution and Reclamation

SSS8.1

Soil pollution and remediation
Convener: Jaume Bech  | Co-Conveners: Maria Manuela Abreu , Elena Korobova , Claudio Bini , Hyo-Taek Chon , Carmen Pérez-Sirvent 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–12:15 / 13:30–17:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS8.3

Remediation and restoration of contaminated and degraded soils
Convener: Vanessa Wong  | Co-Convener: Miriam Muñoz-Rojas 
Orals
 / Thu, 01 May, 15:30–17:15 / Room B5
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSS9 –  Soil, Environment and Ecosystem Interactions

SSS9.4

Recent advances in the knowledge and methods for assessing fire impact on vegetation, soil and water quality in recent burnt areas
Convener: Juan F. Martinez-Murillo  | Co-Conveners: Javier Cancelo-González , Jan Jacob Keizer , Jonay Neris 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 10:30–12:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.11 / Wed, 30 Apr, 15:30–16:15 / Room B7 

SSS9.8

Novel sorbent materials for environmental remediation
Convener: Ioannis Manariotis  | Co-Conveners: Hrissi K. Karapanagioti , David Werner 
Orals
 / Fri, 02 May, 15:30–17:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS9.9/GM6.3/HS9.14/SSP3.1.23

Connectivity in hydrology and sediment dynamics: how do we move forwards? (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Ronald Pöppl , R.E. Brazier , Laurent Pfister , Tobias Heckmann , Willemijn Appels , Jantiene Baartman , Laura Turnbull , Anne Van Loon , Willem Vervoort 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS9.12/BG2.18/GM4.7/HS8.3.23

Coevolution of soils, landforms and vegetation: ecosystem stability thresholds and critical zone observatories (co-organized)
Convener: Patricia Saco  | Co-Conveners: Mariano Moreno de las Heras , Noemí Lana-Renault , Angeles G. Mayor , Christoph Hinz 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:15 / 13:30–17:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS4.9/CL5.6/GM5.2/SSS9.16

Aeolian dust: Initiator, Player, and Recorder of Environmental Change (co-organized)
Convener: Peter Knippertz  | Co-Convener: Jan-Berend Stuut 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Yellow Posters

IG6/BG9.9/SSS9.17

Applications of non-traditional stable isotopes in the terrestrial and aquatic environment & Past and present climate: the continental isotopic record (co-organized)
Co-Conveners: Ana-Voica Bojar , Zuzana Fekiacova , Thomas Prohaska , Stanislaw Hałas 
Orals
 / Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Red Posters

GM4.1/HS9.12/SSS9.18

Human-Earth interaction from the Pleistocene to the Anthropocene: state of the science and future direction (co-organized) (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Annegret Larsen , Sjoerd Kluiving , Veerle Vanacker , Hans Middelkoop 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:03 / 13:30–15:03 / Room G10
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM4.5/SSS9.19

Global change and geomorphic processes in the Horn of Africa (co-organized)
Convener: Jan Nyssen  | Co-Convener: Paolo Billi 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–15:00 / Room G10
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

BG2.4/SSS9.21

Fire in the Earth System (co-organized)
Convener: Melita Keywood  | Co-Conveners: Johannes Kaiser , Paulo Artaxo , Gitta Lasslop 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–17:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.4 / Tue, 29 Apr, 10:30–11:15 / Room R7 
SSS10 –  Soils, Forestry and Agriculture

SSS10.3

Organic farming and Soil management
Convener: Marta María Moreno Valencia  | Co-Conveners: Ziad Al Chami , Ana Maria Tarquis , Agata Novara , Lily Pereg , Carmen Moreno Valencia 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–15:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

BG2.7/SSS10.6

Climate extremes, ecosystems and biogeochemical cycles (co-organized)
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Michael Bahn , Nuno Carvalhais , Yiqi Luo , Dorothea Frank 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

SSS10.8

How scientific results can improve sustainable agriculture
Convener: Agata Novara  | Co-Conveners: Jess Drake , Martin Potthoff , David L. Lindbo 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 15:30–17:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS10.10/HS8.3.20

Irrigated Agriculture: Natural Resources Management for the Sustainability of the Ecosystem Maintaining Productivity (co-organized)
Convener: Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: Giuseppe Provenzano , José Roldán Cañas , Guy Levy , Ana Maria Tarquis , Ricardo Serralheiro , Marcos Lado 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.12 / Mon, 28 Apr, 15:30–16:15 / Room R5 

SSS10.11/SC21

Short Course on Forest Fire Effects on Soil Properties (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Antonio Jordán , Guillermo Rein , Claudio Zaccone , Lorena M. Zavala 
Thu, 01 May, 10:30–12:00 / Room B7
SSS11 –  Soils Statistics and Informatics

SSS11.1/ESSI3.6

Communication of uncertainty about information in earth sciences (co-organized)
Convener: R M Lark  | Co-Conveners: Alice Milne , Gerard Heuvelink , Joan Masó 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–15:15 / Room B5
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.13 / Fri, 02 May, 10:30–11:15 / Room B7 

SSS11.4

Sampling, Sensing, and Digital Soil Mapping
Convener: Beate Zimmermann  | Co-Conveners: Peter Dietrich , Gilles Grandjean , Andreas Papritz , R M Lark , Alexandra Kravchenko , Ulrike Werban 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 15:30–17:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS11.7/ESSI3.4/GI3.8

GEMAS - Geochemical mapping of agricultural and grazing land soil in Europe (co-organized)
Convener: Anna Ladenberger 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–12:30 / Room B6
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS11.8

Measuring and modelling spatial and temporal variability of soil properties and processes related to human activities
Convener: Giovanna Vessia  | Co-Conveners: Joanna M. Pieczynska-Kozlowska , Ruth E Falconer , Ana Maria Tarquis , Klaudia Oleshko 
Orals
 / Fri, 02 May, 15:30–17:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS9.2/GI3.12/GM2.4/SSP3.2.11/SSS11.9

Digital Field Mapping (Posters only) (co-organized)
Convener: Alan Gibbs 
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD16.31 / Wed, 30 Apr, 14:30–15:15 / Room R5 
SSS12 –  Co-organized sessions

AS4.1/BG5.4/CL5.14

Chemistry-Climate Interactions, and Metrics to Inform Climate and Environmental Policies and Assessments
Conveners: Shiliang Wu , Katsumasa Tanaka  | Co-Convener: Julia Schmale 
Orals
 / Fri, 02 May, 15:30–17:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Yellow Posters

HS8.1.2

Hydrogeophysics: From non-invasive site characterization to improved process understanding
Convener: Johan Alexander Huisman  | Co-Conveners: Peter Dietrich , Sarah Garré 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–10:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.1.6/SM5.3/SSP3.2.5/TS2.5

Fluid processes on different spatiotemporal scales: from colloids to sedimentary basins
Convener: Nina Kukowski  | Co-Convener: Kai Uwe Totsche 
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.8 / Tue, 29 Apr, 13:30–14:15 / Room R5 

HS8.1.8

The role of interfaces in flow and transport in porous media
Convener: Peter Lehmann  | Co-Conveners: Hans-Jörg Vogel , Insa Neuweiler 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–10:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

HS6.7

Remote sensing of soil moisture
Convener: Alexander Loew  | Co-Conveners: Yann Kerr , Patricia de Rosnay , Wolfgang Wagner , Alexander Loew , Susanne Mecklenburg , Matthias Drusch , Niko Verhoest 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.7/BG2.16

Redistribution of rain in vegetation: Patterns, processes, and interactions at the soil-atmosphere interface
Convener: Anke Hildebrandt  | Co-Conveners: Miriam Coenders-Gerrits , Alexander Zimmermann , Jan Friesen , Pilar Llorens 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.1.7

Fate and transport of biocolloids and nanoparticles in soil and groundwater systems
Convener: Constantinos Chrysikopoulos  | Co-Conveners: Thomas Baumann , Markus Flury 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

SSP3.1.6

Geophysical and geochemical tools in sedimentology; reconstruction of redox conditions; ocean acidification
Co-Conveners: Guilhem Amin Douillet , Christian Maerz , Christian März 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Room B2
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM1.7

Non-continuous palaeoenvironmental archives – pros and cons
Convener: Hans von Suchodoletz  | Co-Conveners: Markus Fuchs , Pierre Antoine , Tony Brown 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS5.6

Water and food security: integrating perspectives from geophysics and social sciences
Convener: Stefania Tamea  | Co-Convener: Marta Antonelli 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–17:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

GI1.4

Geoscience processes related to Fukushima nuclear accident
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Andreas Stohl , Gerhard Wotawa , Michio Aoyama 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B2
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD11.1 / Mon, 28 Apr, 15:30–16:15 / Room R12 

HS10.6

Peatland Hydrology
Convener: Michel Bechtold  | Co-Conveners: Bärbel Tiemeyer , Joseph Holden , Björn Klöve 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GMPV7

High-pressure and high-temperature mineral physics: a link between petrology, geophysics and geodynamics (co-sponsored by AGU-VGP)
Convener: Fabrizio Nestola 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:15 / Room G13
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters