bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


SC – Short Courses

SC1/SSS0.15

Short course on soil mapping methods (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Miriam Muñoz-Rojas , Eric C. Brevik , Lorena M. Zavala 
Tue, 14 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:30 / Room B4

SC2/SSS0.10

Short course on soil restoration after wildfires (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Antonio Jordán , Jorge Mataix-Solera , Lorena M. Zavala , Xavier Ubeda 
Wed, 15 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:30 / Room B4

SC3/SSS0.12

Short course: Computational tools to optimize spatial sampling. (co-organized)
Tue, 14 Apr, 17:30–19:15 / Room B2

SC4/SSS0.18

Short Course: Current and emerging technologies for soil moisture monitoring: II. From local measurements to field averages (co-organized)
Convener: Nunzio Romano  | Co-Conveners: Rafael Rosolem , Georg von Unold 
Tue, 14 Apr, 17:30–19:15 / Room B13

SC5/SSS0.17

Short course: How to write and publish your research in Soil Science journals and new dynamic reference projects (co-organized)
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Erik Cammeraat , Allan Graubard , Eric C. Brevik 
Mon, 13 Apr, 19:00–20:15 / Room B2

SC6/SSS0.13

Short course: Methods and criteria to recongnise the spatial variability structure of soil properties (co-organized)
Convener: Giovanna Vessia 
Tue, 14 Apr, 10:30–12:15 / Room B7

SC7/SSS0.14

Short course: On the physical basis to understand the dynamics of soil hydraulic properties (co-organized)
Convener: Antonio Coppola  | Co-Convener: Horst H. Gerke 
Mon, 13 Apr, 13:30–15:15 / Room B4

SC8/SSS0.22

Short course: Reviewing papers in soil system sciences: how and why? (co-organized)
Convener: Johan Six  | Co-Convener: Matthias Vanmaercke 
Mon, 13 Apr, 13:30–15:15 / Room B7

SC9/SSS0.11

Short course: Statistics applied to Soil Science (co-organized)
Convener: Nicasio T Jiménez-Morillo  | Co-Conveners: Marco A. Jiménez-González , Paloma Hueso González , Guillermo Rein , S. K. Abd-Elmabod 
Wed, 15 Apr, 17:30–19:15 / Room B4

SC10/SSS0.16

Short course: The future of permafrost in a climate-changing world (co-organized)
Convener: Marc Oliva  | Co-Conveners: Alexandre Nieuwendam , Elin Högström 
Wed, 15 Apr, 10:30–12:15 / Room B7

SC11/NP6.5

Short Course on: Experimental and Field Turbulence in Geophysical and Environmental Flows (co-organized)
Co-Convener: Shaun Lovejoy 
Mon, 13 Apr, 13:30–17:00 / Room R7

SC12/NH10.1

Short-Course: Introductory Time-Series Analysis, FFT and correlation. (co-organized)
Convener: Robin Crockett 
Tue, 14 Apr, 17:30–20:00 / Room G6

SC13/GMPV6.9/NH10.2

Short Course: Advances in monitoring and hazard assessment at active volcanoes (co-sponsored by NEMOH). (co-organized)
Convener: Gilberto Saccorotti  | Co-Convener: Daniele Carbone 
Tue, 14 Apr, 17:30–20:00 / Room B4

SC14/HS11.1

Meet the expert in hydrology - The mystery of evaporation (Open Discussion) (co-organized)
Convener: Shaun Harrigan  | Co-Conveners: Claudia Teutschbein , Maarten Smoorenburg , Ina Pohle 
Thu, 16 Apr, 10:30–13:15 / Room R7

SC15/HS11.2

Introduction to teaching hydrology (co-organized)
Convener: Claudia Teutschbein  | Co-Conveners: Lieke Melsen , Martine Rutten 
Wed, 15 Apr, 13:30–15:00 / Room R7

SC16/HS11.3

How to write (and publish) a scientific paper in hydrology (co-organized)
Convener: Tim van Emmerik  | Co-Conveners: Ina Pohle , Claudia Teutschbein , Wouter Berghuijs 
Tue, 14 Apr, 10:30–12:00 / Room R7

SC17/HS11.4

Hydroinformatics for hydrology: data-driven and hybrid techniques (co-organized)
Convener: Nilay Dogulu  | Co-Conveners: Wouter Berghuijs , Marius Floriancic , Hannes Müller 
Tue, 14 Apr, 13:30–15:00 / Room B7

SC19/TS10.1

How to write a successful ERC Starting Grant proposal (co-organized)
Convener: Susanne Buiter  | Co-Convener: Charlotte Fillon 
Wed, 15 Apr, 15:30–17:00 / Room B4

SC20/TS10.2

GPlates - make your own plate-tectonic reconstructions (co-organized)
Convener: Dietmar Müller  | Co-Conveners: Maria Seton , Grace E. Shephard 
Mon, 13 Apr, 18:00–20:30 / Room B13

SC22

Open Science, Public Engagement and Outreach: why bother?
Conveners: Bárbara Ferreira , Samuel Illingworth , Lena Noack 
Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Room B1

SC23

Open Science goes Geo - Part I: Research Data
Conveners: Martin Hammitzsch , Bárbara Ferreira 
Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Room B1

SC24

Open Science goes Geo – Part II: Scientific Software
Convener: Martin Hammitzsch 
Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Room B1

SC25

Open Science goes Geo - Part III: Beyond Data and Software
Conveners: Martin Hammitzsch , Samuel Illingworth 
Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Room B5

SC26

Open Science goes Geo - Part IV: Winning Horizon 2020 with Open Science
Conveners: Ivo Grigorov , Martin Hammitzsch 
Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room B4

SC27

Public Engagement and Outreach - Science Communication, Case Studies
Convener: Kathryn Adamson 
Tue, 14 Apr, 12:15–13:15 / Room B4

SC28

Probabilistic Seismic Hazard Assesment
Convener: Kumar Pallav 
Mon, 13 Apr, 10:30–12:00 / Room B4

SC30

Your Career 1: Adding Value to your Research Experience
Convener: Helen Goulding  | Co-Convener: Bárbara Ferreira 
Tue, 14 Apr, 17:30–20:00 / Room R4

SC31

Your Career 2: Job Applications and Interviews
Convener: Helen Goulding  | Co-Convener: Bárbara Ferreira 
Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Room R4

SC32

Morphology-independent aerosol particle mass classification—the CPMA
Convener: Martin Irwin 
Mon, 13 Apr, 10:30–13:15 / Room B7

SC33

Oral presentation feedback round
Convener: Roelof Rietbroek  | Co-Conveners: Michelle Cain , Matthew Agius , Lena Noack , Samuel Illingworth 
Tue, 14 Apr, 08:30–10:00 / Room B4

SC34

Statistics applied to Soil Science
Convener: Nicasio T Jiménez-Morillo 
Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Room B4

SC35

Big Earth Data: Standards & Technologies
Convener: Peter Baumann 
Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room R7

SC36/GMPV7.14/TS10.3

Thermodynamic modelling in Earth Sciences (co-organized)
Convener: Tamer Abu-Alam 
Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B7

SC37

Public Engagement and Outreach – Scientists Must Film! Filmmaker Workshop
Convener: Laura Roberts Artal 
Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Room R4

SC38/EOS20/NH10.3

Natural Hazard Teaching Demonstrations (co-organized)
Convener: Joel Gill  | Co-Conveners: Bruce D. Malamud , Faith Taylor , Solmaz Mohadjer 
Wed, 15 Apr, 10:30–12:00 / Room R7

SC39

Finding Funding: how to apply for a research grant
Convener: Laura Roberts Artal  | Co-Convener: Grant Allen 
Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Room B13

SC40

Climate workshop for young scientists: Meet the editors
Conveners: Nanna Karlsson , Julie Durcan 
Tue, 14 Apr, 15:30–17:00 / Room B7

SC41

Short course: Use of 3D point clouds in Geosciences: Acquisition, Processing and Applications
Convener: Antonio Abellan  | Co-Conveners: Dario Carrea , Florian Humair , Antoine Guerin , Marc-Henri Derron , Michel Jaboyedoff 
Mon, 13 Apr, 17:30–20:00 / Room B7

SC42

Seismology for non-seismologists
Convener: Matthew Agius  | Co-Conveners: Andrew Schaeffer , Andrea Licciardi , Pierre Arroucau , Sebastiano D'Amico , Eve Tsang-Hin-Sun , Alexandra Moshou , Stephen Beller 
Thu, 16 Apr, 12:15–13:15 / Room B4

SC43

Climate workshop for young scientists: Introduction to climate modelling
Conveners: Nanna Karlsson , Julie Durcan 
Wed, 15 Apr, 19:00–20:00 / Room B12

SC44

Meet the Experts - The Future of Solar-Terrestrial Research
Convener: Beate Krøvel Humberset  | Co-Convener: Jone Peter Reistad 
Tue, 14 Apr, 15:30–17:00 / Room B4

SC45

GIS and Science - Integration of SciPy with ArcGIS Pro
Convener: Ionut Cosmin Sandric  | Co-Convener: Florin Dumitrascu 
Mon, 13 Apr, 12:15–13:15 / Room B4

SC46/GM11.1

Meet the masters (co-organized)
Convener: Lucy Clarke  | Co-Convener: Andreas Lang 
Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Room G2

SC47/GM11.2

How to write a paper in geomorphology (co-organized)
Convener: Lucy Clarke  | Co-Convener: Andreas Lang 
Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Room G2

GM11.3/SC48

Quantitative interrogation of high-resolution DTMs (co-organized)
Convener: Wolfgang Schwanghart  | Co-Conveners: Paolo Tarolli , Tobias Heckmann 
Mon, 13 Apr, 13:30–15:00 / Room G2

SC49

What role for young scientists in the climate change debate?
Convener: Jasper Bloemen 
Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Room B2

SC50/TS10.4

Training on the SBAS-DInSAR web tool for surface deformation analysis (co-organized)
Convener: Riccardo Lanari  | Co-Conveners: Francesco Casu , Claudio De Luca , Michele Manunta 
Fri, 17 Apr, 10:30–13:15 / Room B7