Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions

GMPV – Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology

ML29

Robert Wilhelm Bunsen Medal Lecture by Tetsuo Irifune
Convener: Mike Burton 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 11:00–12:00 / Room L7

LRS4

Kuno Award Lecture
Convener: Mike Burton 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 11:30–12:00 / Room L7

DM12 ECS

Division meeting for Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology (GMPV)
Convener: Mike Burton 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room L7
GMPV1 –  General Topics

GMPV1.1

Open Session on Geochemistry, Mineralogy, Petrology and Volcanology (with Bunsen Medal Lecture)
Convener: Mike Burton  | Co-Conveners: Olivier Bachmann , Andrea Di Muro , Albert Galy , Fabrizio Nestola , Andrew Putnis 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–11:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV1.2

The noble gases as geochemical tracers – in celebration of Pete Burnard (co-organised with EAG) (co-sponsored by AGU)
Convener: Fin Stuart  | Co-Conveners: Antonio Caracausi , Bernard Marty 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV1.3

Experimental Mineralogy, Petrology, Geochemistry and Volcanology (co-organised with EAG)
Convener: Jannick Ingrin  | Co-Convener: Gleb Pokrovski 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

TS8.2/EMRP4.12/GM4.3/GMPV1.4

Geochronology and thermochronology: Time and rate of tectonic, metamorphic and geomorphic processes (co-organized)
Convener: Bernard Bingen  | Co-Conveners: Cecile Gautheron , Emilie Janots , Pierre Valla , Raphael Pik 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

TS7.1/GM2.3/GMPV1.5/SSP1.2

Digital mapping in the 21st century: share your experience! (co-organized)PICO Session
Convener: Deta Gasser  | Co-Conveners: Andrea Bistacchi , Stefano Tavani , Katie Whitbread 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 2

BG1.1/AS4.8/CR6.8/ERE1.15/GI2.15/GMPV1.6/HS11.42/OS3.4/SSS4.13 Media

Open session on Biogeosciences (Posters only) (Sponsored by PalAss) (co-organized)
Convener: Alina Stadnitskaia  | Co-Conveners: Albert Benthien , Andy Ridgwell , Tom J. Battin , Caroline P. Slomp , Michael E. Böttcher , Emmanuelle J. Javaux , Stephan Glatzel 
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Foyer M

SSP2.9/GMPV1.7 Media

Mass Extinctions, Volcanism, Impacts, and Catastrophic Environmental Changes: Observations and Processes (sponsored by IAS and SEPM) (co-organized)
Convener: Sverre Planke  | Co-Conveners: Thierry Adatte , Eric Font , Andrea Marzoli 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1
GMPV2 –  Geochemical cycles in the solid earth and solar system

GMPV2.3/GD8.7

Progress in Metamorphic Geology: From Ultrahigh-temperature Terrains to Subduction Zones (co-organized)
Convener: Silvio Ferrero  | Co-Conveners: Eugene Grosch , Philippe Goncalves , Pierre Lanari , José Alberto Padrón-Navarta 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GD5.3/EMRP4.4/GMPV2.4/SM6.10 Media

Subduction dynamics from surface to deep mantle (co-organized)
Convener: Oğuz H Göğüş  | Co-Conveners: Valentina Magni , Taras Gerya 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00 / Room L1
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
GMPV3 –  Core and mantle processes

GMPV3.1/GD2.9

Volatiles and melts in a heterogeneous mantle (co-organized)
Convener: John Maclennan  | Co-Conveners: Julie Prytulak , Eleanor Jennings , Bastian Joachim , Rosie Jones , Alison Pawley , Ray Burgess 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 15:30–17:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV3.2/GD2.7

Evolution of the lithospheric mantle: a petrological and geochemical perspective from the mantle xenoliths and orogenic peridotites (co-organized)
Convener: Theodoros Ntaflos  | Co-Conveners: Costanza Bonadiman , Michel Grégoire , Károly Hidas , Jacek Puziewicz 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–11:45 / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GD3.3/EMRP4.3/GMPV3.3/SM6.11

Understanding The Earth's mantle: interdisciplinary approach (including Augustus Love Medal Lecture) (co-organized)
Convener: Fabio Cammarano  | Co-Conveners: Abigail Bull , Nicolas Coltice , Grace E. Shephard , Paula Koelemeijer , Dan J. Bower 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–19:00 / Room K2
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GD2.2/GMPV3.4

Geodynamics of continental crust and upper mantle, and the nature of mantle discontinuities (co-organized)
Convener: Lev Vinnik  | Co-Conveners: Alexey Shulgin , Hans Thybo 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / Room L1
 / Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / Hall X2
GMPV4 –  Melts, fluids and minerals

GMPV4.1/TS2.5

Chemo-mechanical feedback between mineral reactions, stress generation, deformation and mass transport in the presence of fluids (co-organized)
Convener: Bjørn Jamtveit  | Co-Conveners: Lucie Tajčmanová , Thomas Mueller , Qin Wang 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV4.2

Reactions at the mineral-water interface: environmental and industrial applications from nanoscale to macro scale
Convener: Encarnacion Ruiz-Agudo  | Co-Convener: Christine V. Putnis 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV4.4/ERE1.13

Hydrothermal systems: fluid sources and pathways, flux estimates, and economic potential (co-sponsored by AGU) (co-organized)
Convener: David Dolejs 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–19:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

TS1.3/ERE5.4/GMPV4.7

Stress, Fracturing, Flow and Transformation in Porous Media (co-organized)
Convener: Daniel Koehn  | Co-Conveners: Renaud Toussaint , Olivier Lacombe , Bjørnar Sandnes , Nicolas Beaudoin , Damien Delvaux 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
GMPV5 –  Magmatic and volcanic processes

GMPV5.2/NH2.7

Magma ascent, degassing and eruptive dynamics: linking experiments, models and observations (with Kuno Medal Lecture) (co-sponsored by AGU) (co-organized)
Convener: Mattia de’ Michieli Vitturi  | Co-Conveners: Andrea Di Muro , Mike Burton 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV5.3/G3.8/GD8.8/TS2.6

Volcanic processes: Tectonics, Deformation, Geodesy (co-organized)
Convener: Valerio Acocella  | Co-Conveners: Sigurjon Jonsson , Thomas R. Walter , Adelina Geyer 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV5.4/GM1.8

New methods and concepts in volcanic geomorphology (co-organized)
Convener: Dávid Karátson  | Co-Conveners: Massimiliano Favalli , Pierre Lahitte , Matthieu Kervyn , Simone Tarquini , Balázs Székely 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV5.7

Storage, activation and transport processes in magmatic systems
Convener: Hélène Balcone-Boissard  | Co-Conveners: Chiara P Montagna , Danilo Di Genova , Szabolcs Harangi , Sam Poppe 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV5.8/EMRP4.10/TS1.7

Pores, Cracks, Fluids & Permeability in Crustal, Magmatic and Volcanic Environments (co-organized)
Convener: Kelly Russell  | Co-Conveners: Michael Heap , Mattia Pistone , Caroline Martel , Jackie E. Kendrick , Paolo Madonia 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV5.9/GD2.10/PS9.12/SM6.21

Interdisciplinary perspectives on Mantle Melting and Volcanism (co-organized)
Convener: Maxim Ballmer  | Co-Conveners: Ananya Mallik , John O'Connor , Juliane Dannberg , Catherine A. Rychert 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–19:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

TS5.2/GMPV5.12

Tectonic and magmatic processes in extensional settings. Insights from cutting-edge seismic data, Iceland, East Africa, the South China Sea, and beyond (co-organized)
Convener: Craig Magee  | Co-Conveners: Peter Clift , Rebecca Bell , David Iacopini , Giacomo Corti 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

EMRP3.5/GMPV5.14/TS7.10

Geomagnetism, Paleomagnetism and magnetic fabrics applied to tectonics and volcanic processes (co-organized)
Convener: Juan José Villalaín  | Co-Conveners: Martin Chadima , Matej Machek , Joaquim Luis , Pedro Silva 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–19:00 / Room -2.50
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

SM4.3/GMPV5.16

Geophysical Imaging of Volcanoes (co-organized)
Convener: Ivan Koulakov  | Co-Conveners: Birger-G. Luehr , Luca De Siena 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

IE2.4/GMPV5.1/NH2.6

The life cycle of volcanic ash: field, experimental and numerical investigations (co-sponsored by VERTIGO) (co-organized)
Convener: Valeria Cigala  | Co-Conveners: Pablo Forte , Ka Lok Chan , Ines Tomašek , Yan Lavallée , Ulrich Kueppers 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
GMPV6 –  Volcano monitoring and recent eruptions

GMPV6.1/G3.9/NH2.11/SM7.4

Volcano monitoring with instrument networks (co-organized)
Convener: Jurgen Neuberg  | Co-Conveners: John Pallister , Daniele Carbone 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

IE2.2/GMPV6.2/AS4.26/NH2.9

Volcanic gas emissions (co-organized)
Convener: Christoph Kern  | Co-Conveners: Nicole Bobrowski , Giuseppe G. Salerno , Franco Tassi 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV6.3

Monitoring recent and Ongoing Volcanic Activity
Convener: Thomas Lecocq  | Co-Conveners: Magnus Tumi Gudmundsson , Corentin Caudron , Sara Barsotti , Simona Scollo , Mark Woodhouse 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
GMPV7 –  Natural Hazards Produced by Volcanic Activity

GMPV7.1/NH2.10

Hazard monitoring during effusive eruption: data, modelling and uncertainties (co-organized)
Convener: Gaetana Ganci  | Co-Conveners: Mike James , Klemen Zakšek 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

IE2.1/NH2.1/AS3.6/GMPV7.2

Atmospheric emissions from volcanoes and their dispersion (co-organized)
Convener: Elisa Carboni  | Co-Conveners: Nicolas Theys , Lieven Clarisse , Guangliang Fu 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH2.3/GMPV7.4/SM7.7

The European contribution to the GEO Supersite initiative (co-organized)
Convener: Giuseppe Puglisi  | Co-Conveners: Freysteinn Sigmundsson , Stefano Salvi , Nurcan Meral Ozel 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH2.5/GMPV7.6

Volcano Records and Quantification of Volcanic Hazards (co-organized)
Convener: Jacopo Selva  | Co-Conveners: Mark Bebbington , Sebastien Biass , Susanna Jenkins , Jan Lindsay , Henry Odbert , Laura Sandri , Simona Scollo , Shinji Takarada , Ting Wang 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall D
GMPV8 –  Co-organized sessions

IE3.3/GD2.4/GMPV8.2/SM6.14/SSP3.10/TS3.7

The interplay between geodynamic and sedimentary basins processes (sponsored by ILP, IAS and SEPM) (co-organized)
Convener: Fadi Henri Nader  | Co-Conveners: Liviu Matenco , Catherine Homberg , Judith A. McKenzie 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GD5.5/GMPV8.3/TS6.12

Orogenesis and geodynamics related to the collision of macro- and micro-plates (co-organized)
Convener: Hans-Joachim Massonne  | Co-Conveners: Bernhard Grasemann , Uwe Ring 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / Room L1
 / Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Room L4/5
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Hall X2

GD6.2/GMPV8.4/SM6.7

The Arctic connection - plate tectonics and crustal and mantle dynamics in the North Atlantic, North Pacific and the High Arctic (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture) (co-organized)
Convener: Carmen Gaina  | Co-Conveners: Nina Lebedeva-Ivanova , Sergei Lebedev 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:15 / Room G1
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Hall X2

GD8.2/EMRP4.8/ERE3.10/GMPV8.5/TS7.11

Measurement, processing and interpretation of Earth’s thermal state: new developments and impact on the geo-community (co-organized)
Convener: Andrea Förster  | Co-Conveners: MASSIMO Verdoya , Niels Balling , Irina Artemieva 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.20
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Hall X2

GI1.4/AS3.17/BG5.6/ERE2.4/GMPV8.6/HS11.9/NH8.3/OS2.7/SSS5.14 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Andreas Stohl , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–11:45 / 13:30–15:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

GI0.3/EOS13/AS4.33/BG1.13/CL5.01/CR2.5/EMRP4.11/ERE1.11/GMPV8.7/HS11.8/NH9.15

Application of Open-Source Microcontroller-Based Kits in Geosciences and Education (co-organized)
Convener: Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Christian Panton , Hera Guðlaugsdóttir , Max Berkelhammer , Clément Miège , Samuel Monk 
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

GM2.2/GMPV8.8/HS11.10/NH6.7/SSS12.24

High Resolution Topography in the Geosciences: Methods and Applications (co-organized)
Convener: Anette Eltner  | Co-Conveners: Andreas Kaiser , Damià Vericat , Mark Smith , Fabian Neugirg , Carlos Castillo , Mike James 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00 / Room K1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSP3.16/GMPV8.10

Ten years of Lusi eruption - lessons learned about modern and ancient piercement systems (co-organized)
Convener: Adriano Mazzini  | Co-Conveners: Sverre Planke , Matteo Lupi 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–15:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

TS7.4/GD8.4/GMPV8.13

Analogue and numerical modeling of tectonic processes (co-organized)PICO Session
Convener: Marcel Frehner  | Co-Conveners: Fabio Corbi , Max Peters 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 2