Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions

NH – Natural Hazards

ML27

Plinius Medal Lecture by Benjamin Horton
Convener: Giorgio Boni 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–11:30 / Room L3

ML30

Sergey Soloviev Medal Lecture by Irasema Alcántara-Ayala
Convener: Giorgio Boni 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–14:30 / Room L3

DM14 ECS

Division meeting for Natural Hazards (NH)
Convener: Giorgio Boni 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room L3
NH1 –  Hydro-Meteorological Hazards

NH1.1 Media

Extreme meteorological and hydrological events induced by severe weather and climate change
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH1.2/AS1.6/SSS2.25 Media

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Colin Price , Y. Takahashi , Serge Soula 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH1.3/HS11.20

Flood risk and uncertainty (co-organized)
Convener: Giuseppe Tito Aronica  | Co-Conveners: Heiko Apel , Guy J.-P. Schumann 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–15:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH1.4/HS11.21

Hydro-meteorological hazards: Changing pattern of risk and effective risk mitigation strategies (co-organized)
Convener: Thomas Glade  | Co-Conveners: Cees van Westen , Nicola Rebora , Antonio Parodi 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.61
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH1.5/SSS10.8

Hazard Risk Managment in Agriculture and Agroecosystems (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Hall D

NH1.6/AS1.4/HS4.9

Coupled atmosphere-hydrological modeling for improved hydro-meteorological predictions (co-organized)
Convener: Harald Kunstmann  | Co-Conveners: Alfonso Senatore , D. gochis , Francesca Viterbo 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.61
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

HS4.1/AS4.30/GM9.12/NH1.7 Media

Flash floods and associated hydro-geomorphic processes: observation, modelling and warning (co-organized)
Convener: Isabelle BRAUD  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Marco Borga , Jonathan Gourley , Jose Agustin Brena Naranjo , Massimiliano Zappa 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

AS4.24/NH1.8/SM8.1

Infrasound, acoustic-gravity waves, and atmospheric dynamics (co-organized)
Convener: Alexis Le Pichon  | Co-Conveners: Elisabeth Blanc , Läslo G. Evers , Oleg Godin , Nikolay Zabotin 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Hall X2

HS4.3/AS4.31/NH1.9

Ensemble hydro-meteorological forecasting (co-organized)
Convener: Fredrik Wetterhall  | Co-Conveners: Schalk Jan van Andel , Maria-Helena Ramos , Kolbjorn Engeland , Rodrigo Paiva , Jan Verkade 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS4.5/NH1.10

Operational forecasting and warning systems for natural hazards: challenges and innovation (co-organized)
Convener: Femke Davids  | Co-Conveners: Jan Szolgay , Michael Cranston , Ilias Pechlivanidis 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 13:30–15:00 / 15:30–17:00 / PICO spot 1

GM6.6/HS11.14/NH1.11

Sustainable management of river deltas under pressure (co-organized)
Conveners: E. Stouthamer , Hans Middelkoop  | Co-Conveners: Oana Ivan , Carles Ibáñez , Vittorio Maselli 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Room L4/5
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS2.8/BG4.15/NH1.14

Role of vegetation in soil conservation and hydrological hazards management (co-organized)
Convener: Giovanni Battista Chirico  | Co-Conveners: Hans Peter Rauch , Freddy Rey , Federico Preti , Frank Graf 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:15 / Room 2.61
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

HS4.2/NH1.18 Media

Predictability and predictive uncertainty estimation in hydrologic forecasting (co-organized)
Convener: Albrecht Weerts  | Co-Conveners: Henrik Madsen , Giovanni Battista Chirico , Rodolfo Alvarado Montero , Oldrich Rakovec , Joshua K. Roundy 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS7.1/AS1.9/NH1.19/NP10.2

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Eric Wood , Alin Andrei Carsteanu , Remko Uijlenhoet , Chris Onof , Alexis Berne , Hidde Leijnse , Paolo Burlando , Tim Bellerby , T. B. J. M. Quarda 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room C
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS7.2/AS1.10/CL2.20/NH1.20/NP10.4

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Alin Andrei Carsteanu  | Co-Conveners: Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy , Andreas Langousis , Tim Bellerby , Roberto Deidda 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00 / Room B
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS7.5/NH1.21 Media

Hydroclimatic extremes under change: advancing the science and implementation in hazard prevention and control (co-organized)
Convener: Simon Michael Papalexiou  | Co-Conveners: Efi Foufoula-Georgiou , Chris Onof 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room C
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

GI2.1/AS4.15/BG1.20/CL5.18/NH1.22/OS1.23/PS9.11/ST4.8

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Guifu Zhang 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

SSS2.5/BG1.16/GM3.7/NH1.23

Connectivity in hydrology and sediment dynamics: concepts, measuring, modelling, indices and societal implications (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Tobias Heckmann , Ronald Pöppl , Anthony Parsons , Laura Turnbull , Damià Vericat , Jantiene Baartman , João Pedro Nunes , Charles Bielders , Tom Coulthard 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–17:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GM9.1/HS11.15/NH1.24

Mountain streams: processes, channel morphology and knickpoint dynamics (co-organized)
Convener: Jens Turowski  | Co-Conveners: Dieter Rickenmann , Francesco Brardinoni , Alain Recking , Joel Scheingross , Dimitri Lague , Edwin Baynes 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / Room K1
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.14/HS11.34/NH1.25

Soils, water, vegetation and landforms in urban and peri-urban areas: global change impacts and management issues (co-organized)
Convener: Carla Ferreira  | Co-Conveners: Zahra Kalantari , Rory Walsh , Tammo Steenhuis , Artemi Cerdà , Helen K. French 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:15 / Room -2.31
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

HS3.2/NH1.26

Spatio-temporal and/or geostatistical analysis of hydrological events, extremes, and related hazards (co-organized)
Convener: Gerald A Corzo P  | Co-Conveners: Dionissios Hristopulos , Andràs Bàrdossy , Mikhail Kanevski , Emmanouil Varouchakis , Sophie Bachmair 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00 / Room 2.20
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS7.9/AS1.30/CL2.21/NH1.12/NP3.8

Precipitation variability: spatio-temporal scales and hydrometeorologic extremes (co-organized)PICO Session
Convener: Auguste Gires  | Co-Conveners: Alberto Viglione , Alexis Berne , Marco Borga , Alin Andrei Carsteanu , Salvatore Grimaldi , Demetris Koutsoyiannis , Andreas Langousis , Hidde Leijnse , Katharina Lengfeld , Sabine Lennartz-Sassinek , Remko Uijlenhoet , Venugopal Vuruputur , Xiaolan Wang 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 2
NH2 –  Volcanic Hazards

IE2.1/NH2.1/AS3.6/GMPV7.2

Atmospheric emissions from volcanoes and their dispersion (co-organized)
Convener: Elisa Carboni  | Co-Conveners: Nicolas Theys , Lieven Clarisse , Guangliang Fu 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH2.3/GMPV7.4/SM7.7

The European contribution to the GEO Supersite initiative (co-organized)
Convener: Giuseppe Puglisi  | Co-Conveners: Freysteinn Sigmundsson , Stefano Salvi , Nurcan Meral Ozel 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH2.5/GMPV7.6

Volcano Records and Quantification of Volcanic Hazards (co-organized)
Convener: Jacopo Selva  | Co-Conveners: Mark Bebbington , Sebastien Biass , Susanna Jenkins , Jan Lindsay , Henry Odbert , L. Sandri , Simona Scollo , Shinji Takarada , Ting Wang 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

IE2.4/GMPV5.1/NH2.6

The life cycle of volcanic ash: field, experimental and numerical investigations (co-sponsored by VERTIGO) (co-organized)
Convener: Valeria Cigala  | Co-Conveners: Pablo Forte , K.L. Chan , Ines Tomašek , Yan Lavallée , Ulrich Kueppers 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV5.2/NH2.7

Magma ascent, degassing and eruptive dynamics: linking experiments, models and observations (with Kuno Medal Lecture) (co-sponsored by AGU) (co-organized)
Convener: Mattia de’ Michieli Vitturi  | Co-Conveners: Andrea Di Muro , Mike Burton 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

IE2.2/GMPV6.2/AS4.26/NH2.9

Volcanic gas emissions (co-organized)
Convener: Christoph Kern  | Co-Conveners: Nicole Bobrowski , Giuseppe G. Salerno , Franco Tassi 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV7.1/NH2.10

Hazard monitoring during effusive eruption: data, modelling and uncertainties (co-organized)
Convener: Gaetana Ganci  | Co-Conveners: Mike James , Klemen Zakšek 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV6.1/G3.9/NH2.11/SM7.4

Volcano monitoring with instrument networks (co-organized)
Convener: Jurgen Neuberg  | Co-Conveners: John Pallister , Daniele Carbone 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
NH3 –  Landslide Hazards

NH3.1/HS2.3.11

Landslide hydrology: from hydrology to pore water pressure and slope deformation (co-organized)
Convener: Thom Bogaard  | Co-Conveners: Roberto Greco , Paolo Frattini , Jean-Philippe Malet 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH3.2/SSS2.26 Media

Mechanisms and processes of landslides in seismically or volcanically active environments (co-organized)
Convener: Randall W. Jibson  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Hiroshi FUKUOKA , Chyi-Tyi Lee 
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH3.3/SSS12.28

Characterizing and monitoring landslide processes using remote sensing and geophysics (co-organized)
Convener: Michel Jaboyedoff  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Marc-Henri Derron , Denis Jongmans , Gilles Grandjean 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH3.5

Large slope instabilities: characterisation, dating, triggering, monitoring and modelling
Convener: Giovanni Crosta  | Co-Conveners: Michel Jaboyedoff , Federico Agliardi , Irene Manzella , Marina Pirulli 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH3.6 Media

Prediction and forecasting of landslides
Convener: Filippo Catani  | Co-Convener: Fausto Guzzetti 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–19:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH3.7/GM8.11/SSS2.27

Mechanics of Mass Flows (co-organized)
Convener: Roland Kaitna  | Co-Conveners: Brian McArdell , Jim McElwaine , Elisabeth Bowman 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH3.8

Documentation and monitoring of landslides and debris flows for mathematical modelling and design of mitigation measuresPICO Session
Convener: Luca Franzi  | Co-Conveners: Massimo Arattano , Velio Coviello , Marcel Hürlimann 
PICO
 / Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 1

NH3.9

Uncertainty and quality evaluation in landslide hazard and risk assessment (including Sergey Soloviev Medal Lecture)
Convener: Paola Reichenbach  | Co-Conveners: Andreas Günther , Mihai Micu 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH3.10/GM8.2

Hydro-geomechanical aspects of fractured bedrock systems: geotechnical, geomorphological and geohazard implications (co-organized)
Convener: Federico Agliardi  | Co-Conveners: Kerry Leith , Christian Zangerl , Tristram Hales , Giovanni Crosta 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH3.14/GM8.12/SSS2.29

Rockfalls, rockslides and rock avalanches (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Conveners: Axel Volkwein , Anja Dufresne , Stuart Dunning 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

GM1.5/NH3.15

Pattern formation and geomorphic flows. Theory, experiments and modelling (co-organized)
Convener: Jorge Macias  | Co-Conveners: Rui M.L. Ferreira , Hansjoerg Seybold , Piotr Szymczak 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00 / Room K1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GM8.3/NH3.16

The contribution of multidisciplinary approaches for supporting slope stability models and enhancing their reliability (co-organized)
Convener: Laura Coco  | Co-Conveners: Giovanna Vessia , Sara Amoroso , Chiara Cappadonia , Mauro Rossi 
PICO
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 2

GM2.1/GI3.7/NH3.17/SSS12.26

Frontiers in Geomorphometry and Earth Surface Dynamics: Possibilities, Limitations and Perspectives (co-organized)PICO Session
Convener: Giulia Sofia  | Co-Conveners: John K. Hillier , Susan Conway 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 2

SSS9.1/BG1.19/GM5.5/NH3.18

Coevolution of soils, landforms and vegetation: patterns, feedbacks and ecosystem stability thresholds (co-organized)
Convener: Patricia Saco  | Co-Conveners: Jantiene Baartman , Jose Rodriguez , Arnaud Temme 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS2.10/GM6.8/HS11.29/NH3.19

Agricultural terraces of the world. Their pedological, geomorphological and hydrological role (co-organized)PICO Session
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Artemi Cerdà , Federico Preti , Tony Brown 
PICO
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 3

GM10.4/CR4.7/HS11.18/NH3.20/SSS9.27

Sediment dynamics and meltwater processes in proglacial environments (co-organized)
Convener: Sabine Kraushaar  | Co-Conveners: Kathryn Adamson , Varyl Thorndycraft , Jacob Bendle , Jan Henrik Blöthe , Tracy Brennand , Miriam Dühnforth , Tobias Heckmann , Philip Marren , David Morche , Ronald Pöppl , Fiona Tweed 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:15 / Room L4/5
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1
NH4 –  Earthquake Hazards

NH4.1/OS4.7/SM3.4 Media

Earthquake and Tsunami disaster mitigation (co-organized)
Convener: Yoshiyuki Kaneda  | Co-Convener: Nurcan Meral OZel 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 15:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Hall D

NH4.3/SM3.6

Statistical analysis of spatio-temporal properties of earthquake occurrence (co-organized)
Convener: Stefania Gentili  | Co-Conveners: Robert Shcherbakov , Gert Zöller , Álvaro González 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH4.4/SM3.7

Seismic Hazard and Disaster Risk: Assessment, Testing, and Implementation (co-organized)
Convener: Antonella Peresan  | Co-Conveners: Alik Ismail-Zadeh , Jens-Uwe Klügel , Vladimir Kossobokov , Mihaela Kouteva , Warner Marzocchi , Renata Rotondi , J.D. Zechar 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Hall D

NH4.5/SM2.7

Fault2SHA: common practices and new hints towards physics-based and testable PSHA (co-organized)
Convener: Oona Scotti  | Co-Conveners: Laura Peruzza , Francesco Visini , Bruno Pace , Fabrice Cotton 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–17:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Hall D

NH4.7/AS4.37/EMRP4.21/SM3.5

Short-term Earthquakes Forecast (StEF) and multi-parametric time-Dependent Assessment of Seismic Hazard (t-DASH) (co-organized)
Convener: Valerio Tramutoli  | Co-Conveners: Pier Francesco Biagi , Katsumi Hattori , Jann-Yenq Liu , Vladimir Kossobokov , Giovanni Martinelli , Dimitar Ouzounov , Gerassimos Papadopoulos 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–19:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / Hall D

NH4.8/SM2.8/SSS2.30

Soil liquefaction; susceptibility, hazard and mitigation measures (co-organized)
Convener: Harun Sonmez  | Co-Convener: George Papathanassiou 
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

GM4.2/HS11.12/NH4.9 Media

Perturbation of Earth's surface systems by earthquakes (co-organized)
Convener: Christoff Andermann  | Co-Conveners: Kristen Cook , Jens Turowski , Maarten Lupker , Sean Gallen 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / Room K1
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SM2.1/NH4.10

Imaging and Modeling of Earthquake Sources (co-organized)
Convener: P. Martin Mai  | Co-Conveners: Henriette Sudhaus , Martin Vallée 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00 / Room K2
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

SM6.1/NH4.12/TS4.6

Seismotectonics and Seismic Hazard along the Western part of the Eurasia–Nubia plate boundary (co-organized)
Convener: Mourad Bezzeghoud  | Co-Conveners: Abdelilah Tahayt , Bento Caldeira , Mustapha Meghraoui , Assia Harbi , Ayadi Abdelhakim , Elisa Buforn , Mohammed ElGabry 
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SM2.2/NH4.13

Earthquake ground-motion - Source, site and path effects (co-organized)
Convener: José Borges  | Co-Conveners: P. Martin Mai , Donat Fäh , Mourad Bezzeghoud , Bento Caldeira 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

TS4.1/GD8.10/NH4.15/SM6.5

The Interplay between Earthquakes, the Seismic Cycle and Long-term Deformation (Co-sponsored by AGU Tectonophysics) (Including the Outstanding Young Scientist Award talk by Åke Fagereng) (co-organized)
Convener: Ylona van Dinther  | Co-Conveners: Alex Copley , Romain Jolivet , Francesca Funiciello , P. Martin Mai , Frédéric Herman 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

TS4.2/NH4.16/SM3.8 Media

Active Faults and the Earthquake Cycle (co-organized)
Convener: Esther Hintersberger  | Co-Conveners: Kris Vanneste , Matthieu Ferry , Angela Landgraf 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1
NH5 –  Sea & Ocean Hazards

NH5.1

Tsunami
Convener: Helene Hebert  | Co-Conveners: Alberto Armigliato , Ira Didenkulova , Gerassimos Papadopoulos 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH5.2 Media

Extreme seas and non-linear waves
Convener: Alexey Slunyaev  | Co-Conveners: Efim Pelinovsky , Alessandro Toffoli , Elzbieta Bitner-Gregersen 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Hall D

NH5.5

Natural Hazards and climate change impacts in coastal areas
Convener: Joern Behrens  | Co-Conveners: Michael Herzog , Renske de Winter , R. Ranasinghe , Goneri Le Cozannet 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH5.6/SM8.4

Complex modeling of earthquake, landslide, and volcano tsunami sources (co-organized)
Convener: Joern Behrens  | Co-Conveners: Ylona van Dinther , Finn Løvholt , Stefano Lorito , Raphael Paris 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH5.7/GM12.6/SSP3.20 Media

Geological records of extreme wave events (co-organized)
Convener: Ed Garrett  | Co-Conveners: Jessica Pilarczyk , Max Engel , Dominik Brill , Simon Matthias May 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH5.8/GM12.5

Submarine landslide hazard and marine paleoseismology: regional and global implications (co-organized)
Convener: Oded Katz  | Co-Conveners: Antonio Cattaneo , Stefano Tinti , Michael Clare , Miquel Canals , Gerassimos Papadopoulos , Carl Harbitz , Alina Polonia , Ira Didenkulova , Michael Strasser 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–18:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

GM12.1/NH5.10/SSP3.19 Media

Seafloor- and Sub-seafloor Expression of Geomorphic and Tectonic Processes (co-organized)
Convener: Aaron Micallef  | Co-Conveners: Sebastian Krastel , Alessandra Savini 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Room K1
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1
NH6 –  Remote Sensing & Hazards

NH6.1

Application of remote sensing and Earth-observation data in natural hazard and risk studies
Convener: Matthew Blackett  | Co-Conveners: Peter Webley , Robert Wright , Charley Hill-Butler , Luca Pulvirenti , Paolo Tarolli , Samuel McColl 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH6.2

Multi-Hazard and Multi-Risk studies supported by EO Data. Natural Hazards and Cultural Heritage: from satellite monitoring to hazard assessment, mitigation measures and management policiesPICO Session
Conveners: Roberto Rudari , Daniele Spizzichino  | Co-Conveners: Fifame Koudogbo , Claudio Margottini 
PICO
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / PICO spot 2

NH6.3/SSS12.27

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Fabio Remondino , Francesco Nex , Yuichi S. Hayakawa , Marc Adams 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

SSS12.18/ESSI2.9/GM2.6/HS11.41/NH6.5 Media

Unmanned Aerial Systems: Platforms, Sensors and Applications in the Geosciences (co-organized)PICO Session
Convener: Michael Smith  | Co-Conveners: Mike James , Damià Vericat , Saskia Keesstra 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot 3

GM2.2/GMPV8.8/HS11.10/NH6.7/SSS12.24

High Resolution Topography in the Geosciences: Methods and Applications (co-organized)
Convener: Anette Eltner  | Co-Conveners: Andreas Kaiser , Damià Vericat , Mark Smith , Fabian Neugirg , Carlos Castillo , Mike James 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00 / Room K1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

G2.1/NH6.8

The Global Geodetic Observing System: Monitoring Geohazards (co-organized)
Convener: Richard Gross  | Co-Conveners: Erricos C. Pavlis , Daniela Thaller , John LaBrecque 
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
NH7 –  Wildfire Hazards

NH7.1

Spatial and temporal patterns of wildfires: models, theory, and reality
Convener: Mário Pereira  | Co-Conveners: Ricardo Trigo , Marj Tonini 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.61
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall D
NH8 –  Biological, Environmental & Other Hazards

NH8.1/SSS8.7

Environmental contamination: heavy metals, minerals, radionuclides and dusts (co-organized)
Convener: Sezin Czarnecki  | Co-Conveners: Jennifer A. Holden , Loretta Li , Gavin Gillmore , Robin Crockett , Bruce D. Malamud 
Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Hall D

NH8.2/GM8.5/HS11.22/SSS9.28

Karst Geomorphology and Hazards in carbonate and evaporite terrains (co-organized)
Convener: Mario Parise  | Co-Conveners: Natasa Ravbar , Jo De Waele , Jiri Bruthans 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

GI1.4/AS3.17/BG5.6/ERE2.4/GMPV8.6/HS11.9/NH8.3/OS2.7/SSS5.14 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Andreas Stohl , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–11:45 / 13:30–15:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

CR3.4/NH8.4 Media

Snow in ski resorts and snow avalanches: measuring and modelling (co-organized)PICO Session
Convener: florence naaim  | Co-Conveners: Emma Surinach , Mohamed NAAIM , Thierry Faug , Ulrich Strasser , Samuel Morin , Marc Pons , Thomas Grünewald , Alexander Prokop 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 1

CR3.7/NH8.5 Media

Risks from a changing cryosphere (co-organized)
Convener: Christian Huggel  | Co-Conveners: Jeffrey Kargel , Katherine Barnhart 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

GI3.2/EMRP4.18/ESSI1.7/NH8.6

Sensing techniques, geophysical methods, sensor network architectures and data analysis methods for critical and transport infrastructures monitoring and diagnostics (co-organized)
Convener: Jean Dumoulin  | Co-Conveners: Francesco Soldovieri , F.C. Ponzo 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.31
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
NH9 –  Natural Hazards & Society

NH9.1

Natural hazard event analyses for risk reduction and adaptation
Convener: Kai Schröter  | Co-Conveners: Michael Kunz , Heidi Kreibich , Daniela Molinari , James Daniell 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH9.2 Media

Costs of Natural Hazards
Convener: Heidi Kreibich  | Co-Conveners: Thomas Glade , Laurens Bouwer , Daniela Molinari , Thomas Thaler , Matthieu Spekkers 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–15:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH9.3

Natural Hazards Education, Communications and Science-Policy-Practice InterfacePICO Session
Convener: Bruce D. Malamud  | Co-Conveners: Faith Taylor , Joel Gill , Marie Charrière , Solmaz Mohadjer 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 1

NH9.4

Natural hazard impacts on technological systems and urban areas
Convener: Elena Petrova  | Co-Conveners: Maria Bostenaru Dan , Elisabeth Krausmann 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / Hall D

NH9.6

Resilience and vulnerability assessments in natural hazards and risk analysis
Convener: Sven Fuchs  | Co-Conveners: Margreth Keiler , Thomas Glade 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–17:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Hall D

NH9.8

Geohazards and Critical InfrastructuresPICO Session
Convener: Martin Klose  | Co-Conveners: Faith Taylor , Bruce D. Malamud 
PICO
 / Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 3

NH9.9

Monitoring and modelling of dangerous phenomena, and innovative techniques for hazard evaluation and risk mitigation
Convener: Giulio G.R. Iovine  | Co-Conveners: Johannes Huebl , Christoph Aubrecht , Manuel Pastor , D. Cohen 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH9.10

Global and continental scale risk assessment for natural hazards: methods and practice
Convener: Philip Ward  | Co-Conveners: Hessel Winsemius , James Daniell 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

SSS11.4/ESSI4.6/HS11.39/NH9.13

Information in earth sciences: visualization techniques and communication of uncertainty (co-organized)
Convener: R M Lark  | Co-Conveners: Jon Blower , Niklas Röber , Alice Milne , Ewa Szynkaruk , Mohan Ramamurthy , Torsten Möller 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GI0.3/EOS13/AS4.33/BG1.13/CL5.01/CR2.5/EMRP4.11/ERE1.11/GMPV8.7/HS11.8/NH9.15

Application of Open-Source Microcontroller-Based Kits in Geosciences and Education (co-organized)
Convener: Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Christian Panton , Hera Guðlaugsdóttir , Max Berkelhammer , Clement Miege , Samuel Monk 
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A