bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


SC – Short Courses

    SC1/SSS0.15

    Short course on soil mapping methods (co-organized)
    Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Miriam Muñoz-Rojas , Eric C. Brevik , Lorena M. Zavala 
    Tue, 14 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–15:30  / Room B4

    SC2/SSS0.10

    Short course on soil restoration after wildfires (co-organized)
    Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Antonio Jordán , Jorge Mataix-Solera , Lorena M. Zavala , Xavier Ubeda 
    Wed, 15 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–15:30  / Room B4

    SC3/SSS0.12

    Short course: Computational tools to optimize spatial sampling. (co-organized)
    Tue, 14 Apr, 17:30–19:15  / Room B2

    SC4/SSS0.18

    Short Course: Current and emerging technologies for soil moisture monitoring: II. From local measurements to field averages (co-organized)
    Convener: Nunzio Romano  | Co-Conveners: Rafael Rosolem , Georg von Unold 
    Tue, 14 Apr, 17:30–19:15  / Room B13

    SC5/SSS0.17

    Short course: How to write and publish your research in Soil Science journals and new dynamic reference projects (co-organized)
    Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Erik Cammeraat , Allan Graubard , Eric C. Brevik 
    Mon, 13 Apr, 19:00–20:15  / Room B2

    SC6/SSS0.13

    Short course: Methods and criteria to recongnise the spatial variability structure of soil properties (co-organized)
    Convener: Giovanna Vessia 
    Tue, 14 Apr, 10:30–12:15  / Room B7

    SC7/SSS0.14

    Short course: On the physical basis to understand the dynamics of soil hydraulic properties (co-organized)
    Convener: Antonio Coppola  | Co-Convener: Horst H. Gerke 
    Mon, 13 Apr, 13:30–15:15  / Room B4

    SC8/SSS0.22

    Short course: Reviewing papers in soil system sciences: how and why? (co-organized)
    Convener: Johan Six  | Co-Convener: Matthias Vanmaercke 
    Mon, 13 Apr, 13:30–15:15  / Room B7

    SC9/SSS0.11

    Short course: Statistics applied to Soil Science (co-organized)
    Convener: Nicasio T Jiménez-Morillo  | Co-Conveners: Marco A. Jiménez-González , Paloma Hueso González , Guillermo Rein , S. K. Abd-Elmabod 
    Wed, 15 Apr, 17:30–19:15  / Room B4

    SC10/SSS0.16

    Short course: The future of permafrost in a climate-changing world (co-organized)
    Convener: Marc Oliva  | Co-Conveners: Alexandre Nieuwendam , Elin Högström 
    Wed, 15 Apr, 10:30–12:15  / Room B7

    SC11/NP6.5

    Short Course on: Experimental and Field Turbulence in Geophysical and Environmental Flows (co-organized)
    Co-Convener: Shaun Lovejoy 
    Mon, 13 Apr, 13:30–17:00  / Room R7

    SC12/NH10.1

    Short-Course: Introductory Time-Series Analysis, FFT and correlation. (co-organized)
    Convener: Robin Crockett 
    Tue, 14 Apr, 17:30–20:00  / Room G6

    SC13/GMPV6.9/NH10.2

    Short Course: Advances in monitoring and hazard assessment at active volcanoes (co-sponsored by NEMOH). (co-organized)
    Convener: Gilberto Saccorotti  | Co-Convener: Daniele Carbone 
    Tue, 14 Apr, 17:30–20:00  / Room B4

    SC14/HS11.1

    Meet the expert in hydrology - The mystery of evaporation (Open Discussion) (co-organized)
    Convener: Shaun Harrigan  | Co-Conveners: Claudia Teutschbein , Maarten Smoorenburg , Ina Pohle 
    Thu, 16 Apr, 10:30–13:15  / Room R7

    SC15/HS11.2

    Introduction to teaching hydrology (co-organized)
    Convener: Claudia Teutschbein  | Co-Conveners: Lieke Melsen , Martine Rutten 
    Wed, 15 Apr, 13:30–15:00  / Room R7

    SC16/HS11.3

    How to write (and publish) a scientific paper in hydrology (co-organized)
    Convener: Tim van Emmerik  | Co-Conveners: Ina Pohle , Claudia Teutschbein , Wouter Berghuijs 
    Tue, 14 Apr, 10:30–12:00  / Room R7

    SC17/HS11.4

    Hydroinformatics for hydrology: data-driven and hybrid techniques (co-organized)
    Convener: Nilay Dogulu  | Co-Conveners: Wouter Berghuijs , Marius Floriancic , Hannes Müller-Thomy 
    Tue, 14 Apr, 13:30–15:00  / Room B7

    SC19/TS10.1

    How to write a successful ERC Starting Grant proposal (co-organized)
    Convener: Susanne Buiter  | Co-Convener: Charlotte Fillon 
    Wed, 15 Apr, 15:30–17:00  / Room B4

    SC20/TS10.2

    GPlates - make your own plate-tectonic reconstructions (co-organized)
    Convener: Dietmar Müller  | Co-Conveners: Maria Seton , Grace E. Shephard 
    Mon, 13 Apr, 18:00–20:30  / Room B13

    SC22

    Open Science, Public Engagement and Outreach: why bother?
    Conveners: Bárbara Ferreira , Sam Illingworth , Lena Noack 
    Mon, 13 Apr, 17:30–19:00  / Room B1

    SC23

    Open Science goes Geo - Part I: Research Data
    Conveners: Martin Hammitzsch , Bárbara Ferreira 
    Tue, 14 Apr, 17:30–19:00  / Room B1

    SC24

    Open Science goes Geo – Part II: Scientific Software
    Convener: Martin Hammitzsch 
    Wed, 15 Apr, 17:30–19:00  / Room B1

    SC25

    Open Science goes Geo - Part III: Beyond Data and Software
    Conveners: Martin Hammitzsch , Sam Illingworth 
    Thu, 16 Apr, 17:30–19:00  / Room B5

    SC26

    Open Science goes Geo - Part IV: Winning Horizon 2020 with Open Science
    Conveners: Ivo Grigorov , Martin Hammitzsch 
    Fri, 17 Apr, 08:30–10:00  / Room B4

    SC27

    Public Engagement and Outreach - Science Communication, Case Studies
    Convener: Kathryn Adamson 
    Tue, 14 Apr, 12:15–13:15  / Room B4

    SC28

    Probabilistic Seismic Hazard Assesment
    Mon, 13 Apr, 10:30–12:00  / Room B4

    SC30

    Your Career 1: Adding Value to your Research Experience
    Convener: Helen Goulding  | Co-Convener: Bárbara Ferreira 
    Tue, 14 Apr, 17:30–20:00  / Room R4

    SC31

    Your Career 2: Job Applications and Interviews
    Convener: Helen Goulding  | Co-Convener: Bárbara Ferreira 
    Wed, 15 Apr, 17:30–19:00  / Room R4

    SC32

    Morphology-independent aerosol particle mass classification—the CPMA
    Convener: Martin Irwin 
    Mon, 13 Apr, 10:30–13:15  / Room B7

    SC33

    Oral presentation feedback round
    Convener: Roelof Rietbroek  | Co-Conveners: Michelle Cain , Matthew Agius , Lena Noack , Sam Illingworth 
    Tue, 14 Apr, 08:30–10:00  / Room B4

    SC34

    Statistics applied to Soil Science
    Convener: Nicasio T Jiménez-Morillo 
    Fri, 17 Apr, 10:30–12:00  / Room B4

    SC35

    Big Earth Data: Standards & Technologies
    Convener: Peter Baumann 
    Mon, 13 Apr, 08:30–12:00  / Room R7

    SC36/GMPV7.14/TS10.3

    Thermodynamic modelling in Earth Sciences (co-organized)
    Convener: Tamer Abu-Alam 
    Thu, 16 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room B7

    SC37

    Public Engagement and Outreach – Scientists Must Film! Filmmaker Workshop
    Convener: Laura Roberts Artal 
    Thu, 16 Apr, 17:30–19:00  / Room R4

    SC38/EOS20/NH10.3

    Natural Hazard Teaching Demonstrations (co-organized)
    Convener: Joel Gill  | Co-Conveners: Bruce D. Malamud , Faith Taylor , Solmaz Mohadjer 
    Wed, 15 Apr, 10:30–12:00  / Room R7

    SC39

    Finding Funding: how to apply for a research grant
    Convener: Laura Roberts Artal  | Co-Convener: Grant Allen 
    Wed, 15 Apr, 17:30–19:00  / Room B13

    SC40

    Climate workshop for young scientists: Meet the editors
    Conveners: Nanna Bjørnholt Karlsson , Julie Durcan 
    Tue, 14 Apr, 15:30–17:00  / Room B7

    SC41

    Short course: Use of 3D point clouds in Geosciences: Acquisition, Processing and Applications
    Convener: Antonio Abellan  | Co-Conveners: Dario Carrea , Florian Humair , Antoine Guerin , Marc-Henri Derron , Michel Jaboyedoff 
    Mon, 13 Apr, 17:30–20:00  / Room B7

    SC42

    Seismology for non-seismologists
    Convener: Matthew Agius  | Co-Conveners: Andrew Schaeffer , Andrea Licciardi , Sebastiano D'Amico , Eve Tsang-Hin-Sun , Alexandra Moshou , Stephen Beller 
    Thu, 16 Apr, 12:15–13:15  / Room B4

    SC43

    Climate workshop for young scientists: Introduction to climate modelling
    Conveners: Nanna Bjørnholt Karlsson , Julie Durcan 
    Wed, 15 Apr, 19:00–20:00  / Room B12

    SC44

    Meet the Experts - The Future of Solar-Terrestrial Research
    Convener: Beate Krøvel Humberset  | Co-Convener: Jone Peter Reistad 
    Tue, 14 Apr, 15:30–17:00  / Room B4

    SC45

    GIS and Science - Integration of SciPy with ArcGIS Pro
    Convener: Ionut Cosmin Sandric 
    Mon, 13 Apr, 12:15–13:15  / Room B4

    SC46/GM11.1

    Meet the masters (co-organized)
    Convener: Lucy Clarke  | Co-Convener: Andreas Lang 
    Tue, 14 Apr, 17:30–19:00  / Room G2

    SC47/GM11.2

    How to write a paper in geomorphology (co-organized)
    Convener: Lucy Clarke  | Co-Convener: Andreas Lang 
    Wed, 15 Apr, 17:30–19:00  / Room G2

    GM11.3/SC48

    Quantitative interrogation of high-resolution DTMs (co-organized)
    Convener: Wolfgang Schwanghart  | Co-Conveners: Paolo Tarolli , Tobias Heckmann 
    Mon, 13 Apr, 13:30–15:00  / Room G2

    SC49

    What role for young scientists in the climate change debate?
    Convener: Jasper Bloemen 
    Thu, 16 Apr, 17:30–19:00  / Room B2

    SC50/TS10.4

    Training on the SBAS-DInSAR web tool for surface deformation analysis (co-organized)
    Convener: Riccardo Lanari  | Co-Conveners: Francesco Casu , Claudio De Luca , Michele Manunta 
    Fri, 17 Apr, 10:30–13:15  / Room B7