bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


CL – Climate: Past, Present, Future

DM3

Division Meeting for Climate: Past, Present & Future (CL)
Convener: Thomas Blunier 
Tue, 14 Apr, 12:15–13:15 / Room Y9

ML21

Milutin Milankovic Medal Lecture by Paul Valdes
Convener: Thomas Blunier 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–11:30 / Room Y9

CL0.0

Open Session on Climate: Past, Present and Future
Convener: Thomas Blunier  | Co-Conveners: Victor Brovkin , Natalie Kehrwald 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
CL1 –  Past climates

CL1.1

The state-of-the-art in ice coring sciences
Convener: Paul Vallelonga  | Co-Conveners: Theo Jenk , Eric Steig , James White 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL1.2

Understanding the speleothem archive
Convener: Sophie Verheyden  | Co-Convener: Heather Stoll 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Yellow Posters

CL1.3

Paleoclimate and environmental records in Quaternary continental archivesPICO Session
Convener: Nathalie Fagel  | Co-Conveners: Marie-France Loutre , Sophie Verheyden 
PICO
 / Thu, 16 Apr, 13:30–14:18 / PICO Spot 2

CL1.4/OS1.12

Annually resolved archives of marine climate change (ARAMACC) (co-organized)
Convener: Paul Butler  | Co-Conveners: Bernd R. Schöne , Eduardo Zorita , Stella Alexandroff , Juan Estrella-Martínez , Amy Featherstone , Tamara Trofimova 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL1.5/OS1.10

Twenty years of paleoceanographic research within the International Marine Global Changes (IMAGES) program on board the R V. Marion Dufresne (co-organized)
Convener: Catherine Kissel  | Co-Conveners: Franck Bassinot , Markus Kienast , Jose-Abel Flores 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:00 / Room Y4
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL1.6

INTIMATE: INTegrating Ice core, MArine, and TErrestrial records 60-8 ka BP
Convener: W.Z. Hoek  | Co-Conveners: Christine Lane , Irka Hajdas , Achim Brauer , Didier Roche , Danni Pearce 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL1.7/TS5.6

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Matthias Forwick  | Co-Conveners: Jan Sverre Laberg , Kelly Hogan , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–15:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL1.8

Paleoclimates from the Cretaceous to the Holocene: learning from numerical experiments and model-data comparisons, and using paleoclimate modelling and data to learn about the future (including Milutin Milankovic Medal Lecture)
Convener: Masa Kageyama  | Co-Conveners: André Paul , Dan Lunt , Michal Kucera , Julia Hargreaves , Michel Crucifix , Gavin A. Schmidt 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room Y9
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

TS3.3/CL1.9/GM3.6

Investigating Tectonism-Erosion-Climate-Couplings (iTECC): Himalayan orogenic development and climatic feedbacks from micro- to macro-scale (co-organized)
Convener: Guangsheng Zhuang  | Co-Conveners: Jan Wijbrans , Michael Kelly 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL1.12

Decadal to millennial scale climate variability of the late Quaternary
Convener: Marit-Solveig Seidenkrantz  | Co-Conveners: Antoon Kuijpers , Marie-Alexandrine Sicre , Mads Faurschou Knudsen , Camilla S. Andresen , Kaarina Weckström 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00 / Room Y9
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL1.13/CR3.6/OS1.11

Antarctic palaeoclimates, sea level change and ice dynamics in past warm episodes: marrying models and data (co-organized)
Convener: Aisling Dolan  | Co-Conveners: Peter Bijl , Carlota Escutia 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–15:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL1.14/HS2.4.7

Flood and weather extremes of the past (co-organized)
Conveners: Bruno Wilhelm , Stephan Dietrich  | Co-Conveners: Adrian Gilli , Markus Czymzik , Gerrit Lohmann , Ruediger Glaser 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–15:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL1.15

Studying the climate of the last two millennia
Convener: Lucien von Gunten  | Co-Conveners: Sebastian Wagner , Jürg Luterbacher , Anne Hormes , Johannes Werner , Elena García-Bustamante 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room Y9
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL1.18/SSP2.2.1

Past climate - isotopic and multi-proxy continental records (Sponsors: Thermo Fisher Scientific, OEA Labs Ltd., Picarro Inc.) (co-organized)
Convener: Ana-Voica Bojar  | Co-Conveners: Grzegorz Skrzypek , Stanislaw Hałas , Octavian G. Duliu 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Yellow Posters

G3.1/CL1.19/CR6.6/GD7.7/GM1.12/TS8.12

Recent advances in the modelling and observation of glacial isostatic adjustment (co-organized)
Convener: Holger Steffen  | Co-Conveners: Markku Poutanen , Wouter van der Wal , Willy Fjeldskaar 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters

CR3.1/GM9.4

Reconstructing paleo ice dynamics: Comparing and combining field-based evidence and numerical modeling
Convener: Irina Rogozhina  | Co-Conveners: John Jansen , Arjen Stroeven , Lev Tarasov 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Yellow Posters
CL2 –  Present climate

CL2.1/AS1.21

Urban climate, urban heat island and urban biometeorology (co-organized)
Convener: Konstantinos Kourtidis  | Co-Conveners: Koen De Ridder , Sorin Cheval , Matei Georgescu , Hendrik Wouters 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters

CL2.2

Earth radiation budget, radiative forcing and climate change
Convener: Martin Wild  | Co-Conveners: Rolf Philipona , Paul Stackhouse , Arturo Sanchez-Lorenzo 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room Y9
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:00 / Room Y9
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL2.4/AS3.11

Intercontinental transport of mineral dust across the Atlantic Ocean (co-organized)
Convener: Bernadett Weinzierl  | Co-Conveners: Ina Tegen , Olga Mayol , Paola Formenti 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL2.5/AS1.5

Atmospheric Circulation, Arctic Climate Change and Mid-latitude Weather Extremes (co-organized)
Convener: Halldór Björnsson  | Co-Conveners: Gudrun Nina Petersen , Judah Cohen , Nedjeljka Zagar 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room Y1
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL2.6

Arctic climate change: governing mechanisms and global implications
Convener: Richard Bintanja  | Co-Convener: Rune Grand Graversen 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

HS7.4/AS4.23/CL2.8

Change in climate, hydrology and society (co-organized)
Convener: Demetris Koutsoyiannis  | Co-Conveners: João de Lima , Xiaolan Wang , C. Cudennec 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS7.3/CL2.9/NP9.3

Water, climate and health (co-organized)
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , Alexander Kolovos 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters

HS7.2/AS1.12/CL2.10/NH1.5/NP3.7

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Roberto Deidda  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy , Andreas Langousis , Tim Bellerby 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters

G5.2/AS4.6/CL2.11

Atmospheric Remote Sensing with Space Geodetic Techniques (co-organized)
Convener: Rosa Pacione  | Co-Convener: Henrik Vedel 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–15:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS1.17/CL2.13

Joint Session of the MLT and the VarSITI-ROSMIC program (co-organized)PICO Session
Convener: Martin Kaufmann  | Co-Conveners: Peter Preusse , Franz-Josef Lübken 
PICO
 / Tue, 14 Apr, 08:30–09:18 / 10:30–10:52 / PICO Spot 1

AS3.18/CL2.14

Radiative effects of atmospheric aerosols (co-organized)
Convener: David Fahey  | Co-Conveners: Andreas Petzold , Bernadett Weinzierl 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Blue Posters

ERE2.1/HS1.3

Social-ecological interactions in the Earth System: land, water and ecosystem use, planetary boundaries and sustainability transitions
Convener: Dominik E. Reusser  | Co-Conveners: Sarah Cornell , Alice Bows-Larkin , James Dyke , Jonathan Donges , Christopher Reyer 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
CL3 –  Future climate

CL3.2

Climate impacts at different levels of warming. Dealing with uncertainty in multi-model intercomparisons
Convener: Carl-Friedrich Schleussner  | Co-Conveners: Erich Fischer , Christopher Reyer , Dai Yamazaki 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Yellow Posters

CL3.3

Decadal, seasonal and monthly climate predictions
Convener: Wolfgang Müller  | Co-Conveners: Stéphane Vannitsem , Mark Liniger , Francisco J. Doblas-Reyes 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL3.4/AS1.4/CR6.5/OS1.9

Polar Climate Predictability and Prediction (co-organized)
Convener: Neven-Stjepan Fuckar  | Co-Conveners: Cecilia Bitz , Virginie Guemas , Ed Hawkins , Matthieu Chevallier , Torben Koenigk , Edward Blanchard-Wrigglesworth 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL3.6/AS1.25

Extreme Events and Impacts (co-organized)
Convener: Stéphane Goyette  | Co-Convener: Erich Fischer 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS4.16/CL3.8

Climate engineering: new insights from (Solar) Radiation Management studies (co-organized)
Convener: Helene Muri  | Co-Conveners: Simon Driscoll , Peter Irvine 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GMPV5.8/AS4.18/CL3.9

Volcanic Gas Emissions (co-organized)
Convener: Nicole Bobrowski  | Co-Conveners: Tobias Fischer , Ulrich Platt , Hiroshi Shinohara , Alessandro AIUPPA 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS1.18

Mid-latitude Cyclones and Storms: Diagnostics of Observed and Future Trends, and related Impacts
Convener: Gregor C. Leckebusch  | Co-Conveners: Joaquim G. Pinto , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
CL4 –  Past-Present-Future climates

CL4.1

The climate of the Mediterranean region: from basic science to impacts
Convener: Piero Lionello  | Co-Conveners: Andrea Toreti , Marta Marcos 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL4.2

Tropical Climate Variability and Teleconnections: past, present and future
Convener: Irene Polo  | Co-Conveners: Fred Kucharski , Teresa Losada , Elsa Mohino , Belen Rodríguez de Fonseca 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL4.3/CR3.8/OS1.14

Sea level rise: past, present and future (co-organized)
Convener: Guy Woppelmann  | Co-Conveners: Svetlana Jevrejeva , Aslak Grinsted , Fiona Hibbert 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room Y9
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL4.6

Land-climate interactions from models and observations: Implications from past to future climate (co-sponsored by iLEAPS)
Convener: Ryan Teuling  | Co-Conveners: Andrea Alessandri , Edouard Davin , Bart van den Hurk , Sonia Seneviratne , Philippe Ciais , Gianpaolo Balsamo , Antje Weisheimer 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / Room Y1
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL4.8/AS4.10

Aeolian dust: Initiator, Player, and Recorder of Environmental Change (co-organized)
Convener: Jan-Berend Stuut  | Co-Convener: Peter Knippertz 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Yellow Posters

CL4.12/HS7.9

The hydrological cycle under past, present and future climate change (co-organized)
Convener: Michael Byrne  | Co-Conveners: Robin Chadwick , Florent Brient , Charline Marzin 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL4.13

Climate change assessments for the Baltic and North Sea regions: Observations, model projections and impacts
Convener: Marcus Reckermann  | Co-Conveners: Markus Quante , Corinna Schrum , Anders Omstedt 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CR4.2/CL4.14/OS1.16

Mass and energy balance of snow and ice and drivers of Greenland ice sheet mass loss (co-organized)
Convener: Willem Jan van de Berg  | Co-Conveners: Thomas Mölg , Bradley Markle , Winnie Chu 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS1.15

Tropical Meteorology

Convener: Jean Philippe Duvel  | Co-Conveners: Eric Maloney , Enrico Scoccimarro 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Blue Posters

CR3.4

Ice-sheet and climate interactions
Convener: Philippe Huybrechts  | Co-Convener: Andrey Ganopolski 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

NP2.1

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling
Convener: Dietmar Dommenget  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg , Eric Guilyardi 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
CL5 –  Tools for climate studies

BG2.9/CL5.1

Earth observation for monitoring and modeling the global energy, water and carbon cycles over land using model-data integration (co-organized)
Convener: Jean-Christophe Calvet  | Co-Conveners: Nuno Carvalhais , Gabriela Schaepman-Strub , Gianpaolo Balsamo , Matthias Cuntz , Mathias Disney , Roselyne Lacaze , Yiqi Luo , Jan-Peter Muller , Gregor Schürmann 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:15 / 13:30–17:15 / Room G5
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Green Posters

CL5.2

Downscaling: Methods and Application
Convener: Tobias Sauter  | Co-Conveners: Douglas Maraun , Erika Coppola , Victor Venema 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL5.3

Synoptic climatology – methods and applications
Convener: Christoph Beck  | Co-Conveners: Andreas Philipp , Prof. Dr. Jucundus Jacobeit 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL5.5/CR3.7/HS4.8/SSS12.14

Linkages between climate and impact models: methodological challenges to serve contextual demands (co-organized)
Convener: Ole Rössler  | Co-Conveners: Andreas Fischer , Sven Kotlarski , Renate Wilcke , Annelie Holzkämper , Nadine Salzmann 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL5.6

Integrated climate and landscape evolution analyses: bridging long proxy data time series and instrumental observation
Convener: Achim Brauer  | Co-Conveners: Theresa Blume , Thomas Raab , Martin Wilmking , Markus Schwab , Michał Słowiński , Rik Tjallingii 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL5.7

Climate Data Homogenization and Climate Trend and Variability Assessment
Convener: Xiaolan Wang  | Co-Conveners: Rob Roebeling , Petr Stepanek , Enric Aguilar , Wouter Dorigo 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters

CL5.8

Regional climate modeling, including CORDEX
Convener: Filippo Giorgi  | Co-Convener: Raymond Arritt 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room Y9
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL5.9

Climate Services - Underpinning Science
Convener: Alessandro Dell'Aquila  | Co-Conveners: Carlo Buontempo , Melanie Davis , Paolo Michele Ruti 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL5.10/GM1.10

Advances in Quaternary Geochronology (co-organized)
Convener: Irka Hajdas  | Co-Conveners: Andreas Lang , Susan Ivy-Ochs , Dr. Sebastien Nomade 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00 / Room Y9
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS4.8/BG1.11/CL5.11/HS7.10

Stable isotopes in the atmosphere - from vapor to precipitation (co-organized)
Conveners: Aurel Perşoiu , Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Didier Roche , Francoise Vimeux , Jesper Sjolte , Martin Werner , Valérie Masson-Delmotte 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL5.12/SSP2.2.2

Plants' response to short- and long-term climatic and environmental changes (co-organized)
Convener: Olga Churakova (Sidorova)  | Co-Conveners: Rolf Siegwolf , Elisabeth Koch , Kerstin Treydte , This Rutishauser 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Yellow Posters

SSP3.3.1/BG6.4/CL5.13/GMPV7.3

Achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Gretchen Früh-Green  | Co-Conveners: Thomas Wiersberg , Martin Ziegler 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:15 / Room B1
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP3.3/CL5.14

Scale, scaling and uncertainty in the climate, climate and
 climate models, in the ocean, atmosphere and hydrosphere (co-organized)
Convener: Shaun Lovejoy  | Co-Conveners: Costas Varotsos , Nathalie Fagel , Anne de Vernal , Isabel de Lima , Christian Franzke , Sabine Lennartz-Sassinek , Francois Schmitt 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

GI1.3/SSS12.15

Applications of Data, Methods and Models in Geosciences
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Convener: Leila Aliouane 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

NP4.1

Time Series Analysis in the Geosciences - Concepts, Methods and Applications
Convener: Reik Donner  | Co-Conveners: Susana Barbosa , Andrea Toreti 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

NP3.2

Subgrid modeling and parameterization in nonlinear geosystems
Convener: Isabel de Lima  | Co-Convener: Fernando Porté-Agel 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Yellow Posters

ESSI1.8

Earth system and space science applications on current and emerging high performance computing architectures
Convener: Xavier Lapillonne  | Co-Conveners: Ebru Bozdag , Valentine Anantharaj , Oliver Fuhrer , R. S. Nanjundiah , Peter Düben , Mike Ashworth 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:30 / Room G1
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

NP8.1/SSS11.9

Chaotic and Stochastic Geosciences
Convener: Christian Franzke  | Co-Conveners: Daniel Schertzer , Petra Friederichs , Paul Williams , Balasubramanya Nadiga , R M Lark 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:15 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters

NP2.2

Nonlinear Dynamics of the Atmosphere, Ocean and the Climate System
Convener: Christian Franzke  | Co-Conveners: Henk A. Dijkstra , Frank Kwasniok , Thierry Huck , Klaus Dethloff , Anna von der Heydt , Michel Crucifix 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters

SC40

Climate workshop for young scientists: Meet the editors
Conveners: Nanna Karlsson , Julie Durcan 
Tue, 14 Apr, 15:30–17:00 / Room B7

SC43

Climate workshop for young scientists: Introduction to climate modelling
Conveners: Nanna Karlsson , Julie Durcan 
Wed, 15 Apr, 19:00–20:00 / Room B12