bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


SSS – Soil System Sciences

DM20

Division Meeting for Soil System Sciences (SSS)
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Artemi Cerdà , Antonio Jordán 
Tue, 14 Apr, 12:15–13:15 / Room B10

ML22

Philippe Duchaufour Medal Lecture by Ingrid Kögel-Knabner
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Johan Six , Saskia Keesstra 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 19:00–20:00 / Room B14
SSS0 –  General Soil Science and Short Courses

SSS0.1

Teaching on Earth Sciences
Convener: Xavier Ubeda  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Taru Sandén , Eric C. Brevik , Artemi Cerdà 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS0.3

Deciphering time-dependent processes in soil and weathering profile evolution
Convener: Claude Hillaire-Marcel  | Co-Conveners: F. Chabaux , Bruno Hamelin 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS0.5

Soils in Mountain, Boreal and Polar Environments
Convener: Marc Oliva  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Alexandre Nieuwendam , Jesús Ruiz Fernández , Filip Hrbáček , Ramon Pellitero , Florence Magnin 152200 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room B2
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS0.7

Soils in fragile environments: challenges and opportunities for soil and water conservation for sustainable land and water management
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Nikolaus J. Kuhn , Jose Alfonso Gomez , Óscar González-Pelayo , Richard Cruse , Joe Wagenbrenner , Estela Nadal Romero 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:15 / Room B13
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS0.9

Soils of the world: from natural to urban soils
Convener: Sarah Pariente  | Co-Conveners: António Ferreira , Paulo Pereira , Edoardo Costantini , Artemi Cerdà 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room B13
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SC2/SSS0.10

Short course on soil restoration after wildfires (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Antonio Jordán , Jorge Mataix-Solera , Lorena M. Zavala , Xavier Ubeda 
Wed, 15 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:30 / Room B4

SC9/SSS0.11

Short course: Statistics applied to Soil Science (co-organized)
Convener: Nicasio T Jiménez-Morillo  | Co-Conveners: Marco A. Jiménez-González , Paloma Hueso González , Guillermo Rein , S. K. Abd-Elmabod 
Wed, 15 Apr, 17:30–19:15 / Room B4

SC3/SSS0.12

Short course: Computational tools to optimize spatial sampling. (co-organized)
Tue, 14 Apr, 17:30–19:15 / Room B2

SC6/SSS0.13

Short course: Methods and criteria to recongnise the spatial variability structure of soil properties (co-organized)
Convener: Giovanna Vessia 
Tue, 14 Apr, 10:30–12:15 / Room B7

SC7/SSS0.14

Short course: On the physical basis to understand the dynamics of soil hydraulic properties (co-organized)
Convener: Antonio Coppola  | Co-Convener: Horst H. Gerke 
Mon, 13 Apr, 13:30–15:15 / Room B4

SC1/SSS0.15

Short course on soil mapping methods (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Miriam Muñoz-Rojas , Eric C. Brevik , Lorena M. Zavala 
Tue, 14 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:30 / Room B4

SC10/SSS0.16

Short course: The future of permafrost in a climate-changing world (co-organized)
Convener: Marc Oliva  | Co-Conveners: Alexandre Nieuwendam , Elin Högström 
Wed, 15 Apr, 10:30–12:15 / Room B7

SC5/SSS0.17

Short course: How to write and publish your research in Soil Science journals and new dynamic reference projects (co-organized)
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Erik Cammeraat , Allan Graubard , Eric C. Brevik 
Mon, 13 Apr, 19:00–20:15 / Room B2

SC4/SSS0.18

Short Course: Current and emerging technologies for soil moisture monitoring: II. From local measurements to field averages (co-organized)
Convener: Nunzio Romano  | Co-Conveners: Rafael Rosolem , Georg von Unold 
Tue, 14 Apr, 17:30–19:15 / Room B13

CR1.1/SSS0.20

Permafrost Open Session (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Conveners: Jeannette Noetzli , Julia Boike , Hugues Lantuit , Christina Schädel , Reginald Muskett , Birgit Heim , Annett Bartsch 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

SC8/SSS0.22

Short course: Reviewing papers in soil system sciences: how and why? (co-organized)
Convener: Johan Six  | Co-Convener: Matthias Vanmaercke 
Mon, 13 Apr, 13:30–15:15 / Room B7

ESSI1.10/SSS0.26

Citizen-empowered science and crowdsourcing in the geosciences (co-organized)
Convener: Rémy Bossu  | Co-Conveners: Bernhard Höfle , Pierre-Philippe MATHIEU , Norman Kerle , Georg Gartner , Martin Rutzinger 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GI1.4/SSS0.27

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Andreas Stohl , Yuichi Onda , Michio Aoyama , Elena Korobova 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters

NH1.4/SSS0.29

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Colin Price , Serge Soula , Y. Takahashi 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS0.30

Spatial and Temporal Patterns in Soil Systems: Monitoring, Modeling and Characterization of Soil Water Contents and coupled biogeochemical properties
Convener: Gonzalo Martinez  | Co-Conveners: Luca Brocca , Yakov Pachepsky , Karl Vanderlinden , Harry Vereecken , Sonia Seneviratne 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:15 / Room B5
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSS1 –  History, Education and Society of Soil Science

SSS1.1

Bringing Soil Science to the Field
Convener: David L. Lindbo  | Co-Conveners: Eric C. Brevik , Cristine Carole Muggler 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:15 / Room B13
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS1.3

Get immersed in the Soil Sciences: the first community of avatars in the EGU Assembly 2015!
Convener: Encarnación Taguas  | Co-Conveners: Leovigilda Ortiz , Artemi Cerdà , Antonio Jordán , Saskia Keesstra , Manuel Seeger , Ana Maria Tarquis 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 17:30–20:15 / Room B4

ESSI2.13/SSS1.8

Free and Open Source Software (FOSS) for Geoinformatics and Geosciences (co-organized)
Convener: Jens Klump  | Co-Conveners: Dominik E. Reusser , Peter Löwe , Yann Chemin , Markus Neteler 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:15 / Room R14
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ESSI2.12/SSS1.9

Open Access to Research Data and Public Sector Information: perspective, drivers, and barriers (co-organized)
Convener: Lorenzo Bigagli  | Co-Conveners: José Miguel Rubio Iglesias , Berit Arheimer , Stefano Nativi 
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
SSS2 –  Land Degradation and Soil Conservation

SSS2.1

Soil science and environmental issues today
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Petter Nyman , Claudio Zucca 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–16:45 / Room B11
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS2.5/GM6.6/HS12.3

Agricultural terraces of the world. Their pedological, geomorphological and hydrological role (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Artemi Cerdà , Tony Brown , Federico Preti 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:15 / Room B13
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS2.8/BG4.3/GM1.15/HS2.1.7

Connectivity in hydrology and sediment dynamics: concepts, models, experiments and societal implications (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Tobias Heckmann , Ronald Pöppl , Anthony Parsons , Laura Turnbull , Manuel Seeger , Anne Van Loon 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room B10
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS2.9/GM6.11

Seeking a better understanding of gully erosion (co-organized)
Convener: Carlos Castillo  | Co-Conveners: Javier Casalí , Rafael Giménez , Robert Wells , Erkan Istanbulluoglu , Antonina Capra , Johannes B. Ries 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:15 / Room B13
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS2.12/BG4.2/GM4.5/HS12.5

Role of vegetation in soil conservation and hydrological hazards management (co-organized)
Convener: Giovanni Battista Chirico  | Co-Conveners: Hans Peter Rauch , Frank Graf , Federico Preti , Freddy Rey 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 15:30–17:15 / Room B5
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS2.15

Optimizing the impact of science: Translational research and stakeholder engagement to identify sustainable land management based adaptation for challenges posed by environmental change
Convener: Barron Orr  | Co-Conveners: Joan Llovet Lopez , Susana Bautista , Maite Sánchez Reparaz , Ola Dolinska , Joris de Vente , Graciela Metternicht , Mariam Akhtar-Schuster 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–17:15 / Room B5
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM7.3/HS12.15/SSS2.16

Sediment Dynamics of Tropical River Systems (co-organized)
Convener: Christopher Hackney  | Co-Conveners: Simon Dixon , Edgardo Latrubesse 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room G11
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSS3 –  Soils as a Record of the Past

SSS3.3

Soil as a Record of the Past (SRP): Landscape evolution by natural and cultural processes
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Conveners: Daniela Sauer , Marc Oliva , Ian Simpson 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:15 / Room B10
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM7.2/SSP3.2.2/SSS3.7

Sedimentary source-to-sink fluxes and sediment budgets (co-organized)
Convener: Achim A. Beylich  | Co-Conveners: Katja Laute , David Morche , Armelle Decaulne 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–10:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL5.6

Integrated climate and landscape evolution analyses: bridging long proxy data time series and instrumental observation
Convener: Achim Brauer  | Co-Conveners: Theresa Blume , Thomas Raab , Martin Wilmking , Markus Schwab , Michał Słowiński , Rik Tjallingii 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
SSS4 –  Soil Biology, Microbiology and Biodiversity

SSS4.1/HS8.3.4

Imaging, visualization and quantitative analysis of heterogeneity, water flow and life in soil and the rhizosphere (co-organized)
Convener: Steffen Schlüter  | Co-Conveners: Paul Hallett , Evgenia Blagodatskaya , John Koestel , Simona Hapca , Hannes Schmidt , Andrea Carminati , Martine van der Ploeg 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B5
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS4.2

Biological Soil Crusts in the soil system: can they represent a rehabilitation tool?
Convener: Federico Rossi  | Co-Conveners: Vincent Felde , Laura Concostrina-Zubiri 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:15 / Room B13
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS4.4

The role of soil fauna in key ecosystem processes.
Convener: Jan Frouz 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:15 / Room B13
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS4.8

Soil function, diversity and hotspots of microbial activity
Convener: Lily Pereg  | Co-Conveners: Roberto De Philippis , Paul Hallett , Stefano Mocali , Martin Potthoff , Thilo Eickhorst , Johann Zaller , Carsten W. Mueller , Jean-Thomas Cornelis , Gema Bárcenas-Moreno 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:42 / Room B5
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS4.14

Microbial community composition, growth and activity in soil: environmental controls and functional contributions
Convener: Johannes Rousk  | Co-Conveners: Paul Dijkstra , Eric Paterson , Kristin Rath , Andreas Richter 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room B13
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS4.16

Soil priming effects: abiotic control on biotic cycles under climate change
Convener: Yakov Kuzyakov  | Co-Conveners: Sergey Blagodatsky , Evgenia Blagodatskaya 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00 / Room B13
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS4.20/BG1.8

Insights into phosphorus biogeochemistry from soils and aquatic systems (co-organized)
Convener: Ben Surridge  | Co-Conveners: Tom Jilbert , Federica Tamburini , Daniel Blackburn , Caroline P. Slomp , Christian März 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 15:30–17:15 / Room B12
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSS5 –  Soil Chemistry

SSS5.2

Mechanisms and models of soil organic matter stabilization, mineralization and greenhouse gas emissions
Convener: Raúl Zornoza  | Co-Conveners: Claudio Zaccone , Claudio Ciavatta , David Fernández-Calviño , Roberta Farina , Adelheid Spiegel , Taru Sandén , Barbara Kitzler , Kerstin Michel , César Plaza , M. Ángeles Muñoz 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 10:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room B15
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS5.5

Soil organic matter amendments: impacts, benefits, and risks
Convener: Claudio Zaccone  | Co-Conveners: Claudio Ciavatta , Ruben Sakrabani , César Plaza 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:15 / Room B15
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GMPV1.3/SSS5.6

Phosphorus as a geochemical tracer of petrogenetic processes (co-organized)
Convener: Ioannis Baziotis  | Co-Conveners: Guil Mallmann , M.J. Toplis , Fabrice Brunet 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–16:30 / Room R8

GMPV4.3/SSS5.7

The nature of the mineral-fluid interface: relevance to dissolution and growth processes (co-organized)
Convener: Encarnacion Ruiz-Agudo  | Co-Convener: Christine V. Putnis 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM6.3/BG2.14/SSS5.8

Linking evolution of landscapes, soils and biogeochemical cycles through models, novel approaches and soil records (co-organized)
Convener: Arnaud Temme  | Co-Conveners: Tony Reimann , Peter Fiener , Tom Vanwalleghem , Kristof Van Oost 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS5.10

Future challenges in biochar research
Convener: Jorge Paz-Ferreiro  | Co-Conveners: Gabriel Gascó Guerrero , Saran Sohi , Bruno Glaser 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:15 / Room B13
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSS6 –  Soil Organic Matter

SSS6.2

The soil system under global change: impacts on the biogeochemical cycles
Convener: Bas van Wesemael  | Co-Conveners: Carolina Boix-Fayos , Jan Vanderborght , Kristof Van Oost 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 15:30–17:15 / Room B15
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS6.3

Biogeochemical processes in terrestrial ecosystems: New methodological perspectives to trace organic matter cycling and transformation in soils, sediments and the liquid phase
Convener: Boris Jansen  | Co-Conveners: Nicasio T Jiménez-Morillo , Guido Wiesenberg , Ingrid Kögel-Knabner , Cornelia Rumpel , Luis Parras-Alcántara , Marco A. Jiménez-González 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS6.4

Land use and land management impacts on soil organic carbon: From process understanding to soil management
Convener: Axel Don  | Co-Conveners: Bas van Wesemael , Jens Leifeld , Erik Cammeraat 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:15 / Room B15
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS6.5

Biogeochemical cycles in hydromorphic and agro-forestal soils
Conveners: Beatriz Lozano-García , Claudio Zaccone  | Co-Conveners: Vanessa Wong , Miriam Muñoz-Rojas , Luis Parras-Alcántara , Thomas Prohaska 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:15 / Room B14
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSS7 –  Soil Physics

SSS7.2

Soil water relationships and water repellency: current knowledge and future insights
Convener: Tammo Steenhuis  | Co-Conveners: Cathelijne Stoof , Lorena M. Zavala , Nancy Alanís 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:15 / Room B2
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS7.3

Soil moisture monitoring and observational data management for modeling soil ecohydrologic processes across different scales of predictions.
Convener: Nunzio Romano  | Co-Conveners: Sarah Garré , Anna Brook 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:30 / Room B2
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS7.4/GM6.8/HS12.10

Dynamic soil properties for understanding flow and transport in the landscape (co-organized)
Convener: Antonio Coppola 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:15 / Room B2
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS7.5

Understanding biological and geological sources of soil CO2 and the principles of gas transport through the soil matrix to understand soil CO2 effluxes
Convener: Jorge Curiel Yuste  | Co-Conveners: Enrique Perez Sanchez-Canete , Martin Maier , Michael Bahn 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:15 / Room B2
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS7.6/HS12.6

Soil water Infiltration. Measurements, assessment and modeling (co-organized)
Convener: Rafael Angulo-Jaramillo  | Co-Conveners: Vincenzo Bagarello , Massimo Iovino , Laurent Lassabatere , Jay Jabro 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:15 / Room B2
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM1.5/EMRP4.2/SSS7.8/TS9.3

Geomechanics in natural environments: quantifying environmental stresses and physical soil or rock behaviour (co-organized)
Convener: Kerry Leith  | Co-Conveners: Andrea Wolter , Michael Krautblatter , Jens Turowski , Jeffrey Moore 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–15:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SM2.4/SSS7.9

Earthquake ground-motion - Source, site and path effects (co-organized)
Convener: José Borges  | Co-Conveners: Donat Fäh , Mourad Bezzeghoud , P. Martin Mai , Bento Caldeira 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:15 / Room G3
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSS8 –  Soil Pollution and Reclamation

SSS8.1

Novel sorbent materials for environmental remediation
Convener: Ioannis Manariotis  | Co-Conveners: Hrissi K. Karapanagioti , David Werner 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS8.3

Remediation of polluted soils
Convener: Jaume Bech  | Co-Conveners: Elena Korobova , Maria Manuela Abreu , Claudio Bini , Hyo-Taek Chon , Carmen Pérez-Sirvent , Núria Roca 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–14:45 / Room B13
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS8.4

Understanding rhizosphere processes and efficacy controls to enhance phytomining and reduce pollution of agricultural lands
Convener: Oliver Wiche  | Co-Conveners: Thanh Dao , Balázs Székely , E. Marie Muehe , Rosa Mosquera-Losada 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:15 / Room B13
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSS9 –  Soil, Environment and Ecosystem Interactions

SSS9.2/BG5.2/GM4.8/HS12.8

Past and Present post-fire environments. The complex interaction among ash, soils, vegetation recovery and Human intervention. (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Jorge Mataix-Solera , Antonio Jordán , Guillermo Rein , Florian Hirsch , Anna Schneider , Tim Brücher 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room B2
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS9.3/BG2.15/GM4.6/HS10.13

The impact of grazing on soil, landforms, water and biota resources (co-organized)
Convener: Manuel Pulido  | Co-Conveners: Claudio Zucca , Michael Vrahnakis , Francisco Javier Solorio Sánchez 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:15 / Room B13
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS9.4

Soil threats & Ecosystem Services
Convener: Jannes Stolte  | Co-Convener: Jan Jacob Keizer 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:15 / Room B2
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS9.7

Achieving a sustainable outcome of mining and reclamation through a combination of process understanding and novel approaches of utilisation of mineral resources
Conveners: Thomas Baumgartl , Soile Backnäs  | Co-Conveners: José F. Martín Duque , Eduardo Arellano , Calin Baciu , Raluca-Mihaela Maftei 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS9.9

Instrumented Catchments and Demonstration Areas: the scientific and social impact of research throught experiments and modelling about water and soil
Convener: Yongping Yuan  | Co-Conveners: Mary Nichols , Simona Consoli , Emmanouil Varouchakis , Giorgio Cassiani , Jose Alfonso Gomez , Feliciana Licciardello , Encarnación Taguas 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–10:15 / Room B2
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS9.10/GM6.5/HS9.8

Coevolution of soils, landforms and vegetation: patterns, feedbacks and ecosystem stability thresholds. (co-organized)
Convener: Patricia Saco  | Co-Conveners: Mariano Moreno de las Heras , Jose Rodriguez 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–10:15 / Room B15
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS9.11/EOS10/GM4.4

Geoheritage, Geodiversity and Landscapes: a key issue for present and future studies (co-organized)
Conveners: Paola Coratza , Zbigniew Zwoliński , Benjamin van Wyk de Vries  | Co-Conveners: Marco Giardino , Alicja Najwer , Hanneke van den Ancker , Sjoerd Kluiving , Emmanuel Reynard , Erika Vye , Thomas Kisser , Stefanie Zecha 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B5
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS9.12

Geosciences and wine: the environmental processes that regulate the terroir effect in space and time
Convener: Edoardo Costantini  | Co-Conveners: Maria Concepción Ramos , Emmanuelle Vaudour 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–15:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS9.18/HS12.9

Geosciences in industrially affected environments – challenges and multidisciplinary approaches (co-organized)PICO Session
Convener: Magdalena Sut  | Co-Conveners: Ina Pohle , Veiko Karu 
PICO
 / Tue, 14 Apr, 13:30–14:02 / PICO Spot 3

SSS9.21/GM4.7

Soil Erosion, Land Use and Climate Change: mapping, measuring, modelling, and societal challenges (co-organized)
Convener: Anna Smetanova  | Co-Conveners: Rossano Ciampalini , Marcus Schindewolf , Jose Constantine , João Pedro Nunes 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B5
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM9.2/CR1.6/SSS9.22

Geomorphic and hydrological processes in proglacial areas under conditions of (rapid) deglaciation (co-organized)
Convener: Tobias Heckmann  | Co-Conveners: Martin Geilhausen , David Morche 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS9.2/GM7.11/SSS9.24

Quantifying fine sediment redistribution in river catchments: linking monitoring, modelling and tracing (co-organized)
Convener: Hugh Smith  | Co-Conveners: Will Blake , Philip Owens , Olivier Evrard 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 10:30–12:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS9.3/GM7.7/SSS9.25

Transfer of sediments and contaminants in catchments, rivers and lakes (co-organized)
Convener: Ulrike Scherer  | Co-Conveners: Marcel van der Perk , Ellen Petticrew , Jose Andres Lopez-Tarazon , John Rowan , Patrick Byrne 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
SSS10 –  Soils, Forestry and Agriculture

SSS10.1

Organic farming and Soil management
Convener: Marta María Moreno Valencia  | Co-Conveners: Ziad Al Chami , Carmen Moreno Valencia 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–15:15 / Room B2
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS10.2

Soil environmental functions and land quality evaluation for land-use optimization
Convener: Ivan Vasenev  | Co-Convener: Joulia Meshalkina 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Room B14
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS10.4/HS8.1.4

Fluxes through the unsaturated zone: Irrigation efficiency, groundwater recharge and groundwater contribution to the water balance (co-organized)
Convener: Stefano Barontini  | Co-Conveners: Jay Jabro , MJ Kirkby , Paul White , Amro Negm , Fatma Wassar 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:15 / Room B2
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS10.8/HS10.12

Irrigated Agriculture: Natural Resources Management for the Sustainability of the Ecosystem Maintaining Productivity (co-organized)
Convener: Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: Giuseppe Provenzano , José Roldán Cañas , Guy Levy , Ricardo Serralheiro , Ana Maria Tarquis 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:15 / Room B7
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS5.5/SSS10.9

Water Footprint Assessments and Strategies for Food & Water Security (co-organized)
Convener: Stefania Tamea  | Co-Conveners: Saket Pande , Arjen Y. Hoekstra , Marta Antonelli , Jimmy O'Keeffe 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
SSS11 –  Soils Statistics and Informatics

SSS11.3

Statistical, computational and visualization tools for assessing and communicating soil complexity and variability
Convener: Ruth E Falconer  | Co-Conveners: Giovanna Vessia , Simona Hapca , Ana Maria Tarquis , Behzad Ghanbarian , Beate Zimmermann 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:15 / Room B2
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS11.5/ESSI3.6/HS12.7/NH9.17

Communication of uncertain information in earth sciences: data, models and visualization (co-organized)
Convener: R M Lark  | Co-Conveners: Steve Mathers , Niklas Röber , Alice Milne , Ewa Szynkaruk , Torsten Möller 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:15 / Room B2
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

ERE3.7/SSS11.7

Sustainable biomass for raw materials, energy and GHG mitigation (co-organized)
Convener: Viktor Bruckman  | Co-Conveners: Chris Rella , Vanessa Parravicini 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ESSI2.11/SSS11.8

Metadata, Data Models, and Semantics (co-organized)PICO Session
Convener: Andrew Woolf  | Co-Conveners: Paolo Diviacco , Simon Cox , Lorenzo Bigagli , Jon Blower , Alaitz Zabala 
PICO
 / Tue, 14 Apr, 08:30–08:46 / PICO Spot 2

NP8.1/SSS11.9

Chaotic and Stochastic Geosciences (co-organized)
Convener: Christian Franzke  | Co-Conveners: Daniel Schertzer , Petra Friederichs , Paul Williams , Balasubramanya Nadiga , R M Lark 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:15 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters

ESSI2.5/SSS11.10

Big Data for Earth Science - Challenges, Practices, and Opportunities (co-organized)
Convener: Kwo-Sen Kuo  | Co-Conveners: Peter Baumann , Morris Riedel 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:15 / Room G1
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 15:30–17:00 / Red Posters
SSS12 –  Material and Methods in Soil Science

SSS12.2/GM6.9

Rainfall simulators as a tool in Soil Science, Geomorphology and Hydrology research and teaching (co-organized)
Convener: Thomas Iserloh  | Co-Conveners: Wolfgang Fister , Artemi Cerdà 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 10:30–12:15 / Room B2
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS12.3

Soil mapping and modelling for sustainable land use management
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Eric C. Brevik , Lorena M. Zavala , Antonio Jordán , Miriam Muñoz-Rojas 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS12.6

Large-extent digital soil mapping: challenges and opportunities in delivering high-resolution soil information
Convener: V.L. (Titia) Mulder  | Co-Conveners: Bas Kempen , Luca Montanarella , Dominique Arrouays 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS12.9

Visible and infrared spectroscopy in soil science – current status and future challengesPICO Session
Convener: Markus Steffens  | Co-Convener: Thilo Rennert 
PICO
 / Thu, 16 Apr, 08:30–09:02 / PICO Spot 3

SSS12.10

Soil and sediment tracing techniques for understanding environmental processesPICO Session
Convener: Gema Guzmán  | Co-Conveners: John Quinton , Mark Nearing , Peter Strauss 
PICO
 / Thu, 16 Apr, 13:30–13:52 / PICO Spot 3

SSS12.11/ESSI2.14/GMPV7.2

Platforms, Sensors and Applications with Unmanned Aerial Systems in the geosciences (co-organized)PICO Session
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Christian Briese , Damià Vericat , Paolo Paron , Norbert Pfeifer 
PICO
 / Thu, 16 Apr, 15:30–16:02 / PICO Spot 3

CL5.5/CR3.7/HS4.8/SSS12.14

Linkages between climate and impact models: methodological challenges to serve contextual demands (co-organized)
Convener: Ole Rössler  | Co-Conveners: Andreas Fischer , Sven Kotlarski , Renate Wilcke , Annelie Holzkämper , Nadine Salzmann 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

GI1.3/SSS12.15

Applications of Data, Methods and Models in Geosciences (co-organized)
Convener: Sid-Ali OUADFEUL  | Co-Convener: Leila Aliouane 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

TS8.2/EMRP4.4/GD1.2/GM1.7/GMPV7.12/PS9.10/SSS12.17

200 years of modelling of geological processes (including the Stephan Mueller medal lecture by Evgueni Burov) (co-organized)
Convener: Vincent Strak  | Co-Conveners: Louis Moresi , João C. Duarte , Wouter P. Schellart , Dietmar Müller , Jason Phipps Morgan , Fabien Graveleau 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room B9
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSS13 –  Co-listed sessions

HS10.7

Quantifying the resilience in coupled ecohydrological, biogeochemical and social systems under environmental and anthropogenic change
Convener: Giulia Vico  | Co-Conveners: Jay Jabro , Michael Kennedy 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–10:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.6

Redistribution of water and solutes by vegetation: Patterns, processes, and interactions at the soil-atmosphere interface
Convener: Pilar Llorens  | Co-Conveners: Anke Hildebrandt , Jan Friesen , Miriam Coenders-Gerrits , Alexander Zimmermann 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters

HS10.9

New developments in understanding ecohydrological systems and their interfaces
Convener: Josie Geris  | Co-Conveners: Keith Smettem , Stefan Krause , Jörg Lewandowski , Giulia Vico 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters