Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
PC login Convener login

CR – Cryospheric Sciences

ML6/CR ECS

Arne Richter Award for Outstanding ECS Lecture by Mathieu Morlighem (co-organized)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 11:30–12:00 / Room L3

ML21/CR

Louis Agassiz Medal Lecture Frank Pattyn (co-organized)
Convener: Olaf Eisen 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 19:00–20:00 / Room K2

DM4/CR ECS

Division meeting for Cryospheric Sciences (CR) (co-organized)
Convener: Olaf Eisen 
Thu, 12 Apr, 12:15–13:15 / Room N1
CR1 –  The state of the Cryosphere: Past, Present and Future

CR1.1

State of the Cryosphere: Observations and Modelling
Convener: Julienne Stroeve  | Co-Conveners: Frank Pattyn , Stephan Gruber , Michiel van den Broeke 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR1.2/CL4.19

Modelling ice sheets and glaciers and ice-climate interactions (co-organized)
Convener: Heiko Goelzer  | Co-Conveners: Gael Durand , Frank Pattyn , Stephen Cornford , Philippe Huybrechts , Alexander Robinson 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR1.3/CL1.26/GM9.5

Reconstructing paleo ice dynamics: Comparing and combining field-based evidence and numerical modeling (co-organized)
Convener: Irina Rogozhina  | Co-Conveners: Arjen Stroeven , Lev Tarasov , John Jansen , Jorge Bernales , Julien Seguinot , Jesse Johnson 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR1.4

Glaciers and ice caps under climate change
Convener: Jon Ove Hagen  | Co-Conveners: Georg Kaser , Matthias Huss , Nicholas Barrand 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR1.5/AS4.6 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction (co-organized)
Convener: Willem Jan van de Berg  | Co-Convener: Thomas Mölg 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR1.6 Media

The Antarctic Ice Sheet: past, present and future contributions towards global sea levelPICO session
Convener: Steven Phipps  | Co-Conveners: Christopher Fogwill , Felicity Graham , Zoe Thomas 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 4

CR1.7/OS1.15 Media

Ice-ocean interactions: past, present and future (co-organized)
Convener: Tom Cowton  | Co-Conveners: Robert Bingham , Brice Rea , Finlo Cottier 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR1.8/CL1.16 Media

The Quest for Oldest Ice (co-organized)PICO session
Convener: Olaf Eisen  | Co-Convener: Didier Roche 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 3

IE2.1/NP3.4/AS1.8/CL2.08/CR1.9/OS1.20/ST4.7 Media

Climate Variability Across Scales and Climate States (co-organized)
Convener: Kira Rehfeld  | Co-Conveners: Thomas Laepple , Shaun Lovejoy , Louise Sime , Anna von der Heydt , Michel Crucifix , Anne-Katrine Faber , Katherine Hutchinson , Pragallva Barpanda , Ruth Geen , Mads Bruun Poulsen 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
CR2 –  Instrumental observation of the cryosphere

CR2.1 Media

Remote sensing of the cryosphere
Convener: Bert Wouters  | Co-Conveners: Wolfgang Rack , Sophie Berger , Stef Lhermitte , Alexander Kokhanovsky , Knut Stamnes , Jason Box 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 13:30–15:00 / Hall X4

CR2.3

Glacier Monitoring from In-situ and Remotely Sensed Observations
Convener: Michael Zemp  | Co-Conveners: Adina Racoviteanu , Richard Armstrong , Lindsey Nicholson 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR2.4

Applied geophysics and in-situ methods in cryospheric sciencesPICO session
Convener: Nanna Bjørnholt Karlsson  | Co-Conveners: Reinhard Drews , Franziska Koch 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 4

IE3.3/GM2.2/CR2.5/GI3.13/GMPV10.4/HS6.9/NH6.10/SSS13.21 ECS

High Resolution Topography in the Geosciences: Methods and Applications (co-sponsored by JpGU) (co-organized)
Convener: Anette Eltner  | Co-Conveners: Mike James , Mark Smith , Andreas Kaiser 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM2.3/CR2.6/GI3.15/GMPV10.3/HS11.18/NH4.6/SM1.04/SSS13.22 Media|ECS

Environmental Seismology: Deciphering Earth’s surface processes with seismic methods (co-organized)
Convener: Anne Schöpa  | Co-Conveners: Wei-An Chao , Velio Coviello , Florent Gimbert , Andrea Manconi 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.31
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

IE3.1/GI0.3/BG1.35/CR2.8/ESSI4.4/GM2.12/NH6.5

Close and Long Range Sensing of Environment (co-sponsored by ISPRS) (co-organized)PICO session
Convener: Martin Rutzinger  | Co-Conveners: Roderik Lindenbergh , Francesco Pirotti , Marco Scaioni , Bernhard Höfle , Balázs Székely , Norbert Pfeifer , Christian Briese 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 4

G3.2/CR2.9/GD10.8/HS11.9/OS4.13

Geophysical Signal Separation in Global Geodesy (including G Division Outstanding ECS Lecture) (co-organized)
Convener: Henryk Dobslaw  | Co-Conveners: Rory Bingham , Bert Wouters , Krzysztof Sośnica , Carmen Boening 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room G1
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

IE3.2/NH6.3/CR2.10/EMRP4.34/GI2.10/GM2.15/GMPV5.5/HS11.54/SSS13.75 Media

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)PICO session
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 4
CR3 –  Snow and ice: properties, processes, hazards

CR3.2

Snow cover processes and avalanche formationPICO session
Convener: Alec van Herwijnen  | Co-Conveners: Marie Dumont , Charles Fierz , Johan Gaume , Pascal Hagenmuller , Henning Loewe , Ghislain Picard 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 4

CR3.4

Snow avalanche dynamics, hazard mapping and risk managementPICO session
Convener: Florence Naaim  | Co-Conveners: REF-10003853 Betty Sovilla , Thierry Faug , Emma Surinach , Mohamed NAAIM , Alexander Prokop 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 3

CR3.5/HS2.2.5

Advances in measuring and modelling of snow and ice-covered mountainous terrain and in ski resorts (co-organized)PICO session
Convener: Nora Helbig  | Co-Conveners: Samuel Morin , Richard L.H. Essery , Marc Pons , Michael Schirmer , Ulrich Strasser , Vincent Vionnet 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 4

HS2.2.1/CR3.7

Snow hydrology: Monitoring and modeling of snow (co-organized)
Convener: Guillaume Thirel  | Co-Conveners: Juraj Parajka , Ladislav Holko , Francesco Avanzi , Doris Duethmann 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
CR4 –  Permafrost, rock glaciers, debris-covered glaciers and geomorphology

GM9.1/CL1.27/CR4.7

Mountain Glaciations and beyond - Glacial landforms and their palaeoclimatic interpretation (co-organized)
Convener: Stefan Winkler  | Co-Conveners: Martin Brook , Tim Davies , Lasafam Iturrizaga , Giovanni Monegato , Jürgen Reitner 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.31
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM9.2/CR4.8 Media

Cold regions geomorphology (co-organized)
Convener: Matteo Spagnolo  | Co-Conveners: Isabelle Gärtner-Roer , Andreas Kellerer-Pirklbauer , Sven Lukas 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.31
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
CR5 –  Ice sheets, ice shelves and glaciers

CR5.3 Media

Subglacial Environments of Ice Sheets and Glaciers
Convener: Harold Lovell  | Co-Conveners: Bryn Hubbard , Christine Dow , Robert Bingham 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR5.4/OS1.16 Media

Ice shelves and tidewater glaciers - dynamics, interactions, observations, modelling (co-organized)
Convener: Adrian Jenkins  | Co-Conveners: Andreas Vieli , Angelika Humbert , Inga Monika Koszalka 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR5.6/TS3.8

Deformation and flow of ice (co-organized)
Convener: Daniela Jansen  | Co-Conveners: Thomas Kleiner , Sina Marti 
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR5.7

Proglacial Lakes
Convener: Cathy Delaney  | Co-Conveners: Kathryn Adamson , Stephen Livingstone , Timothy Lane 
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

HS2.2.2/CR5.8

Water flow paths, supply and quality in a changing cryosphere (co-organized)PICO session
Convener: Giulia Zuecco  | Co-Conveners: Michael Engel , Stephan Gruber , Anna Liljedahl , Andrew Frampton 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot A
CR6 –  Sea Ice

CR6.1

Rapid changes in sea ice: processes and implications
Convener: Daniel Feltham  | Co-Conveners: Daniela Flocco , Andrew Wells 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

OS1.7/CR6.2 Media

Changes in the Arctic Ocean, sea ice and subarctic seas systems: Observations, Models and Perspectives (co-organized)
Convener: Yevgeny Aksenov  | Co-Conveners: Agnieszka Beszczynska-Möller , Craig Lee , Benjamin Rabe , Markus Janout , Julienne Stroeve , Paul A. Dodd 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GD8.1/CR6.4/SM4.12/SSP2.18/TS1.6 Media

The Arctic connection - geodynamic, geologic and oceanographic development of the Arctic (co-organized)
Convener: Grace E. Shephard  | Co-Conveners: Carmen Gaina , Kerim Nisancioglu , Cornelia Spiegel , Andrew Schaeffer 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
CR7 –  Natural hazards in the cryosphere

CR7.1

Glacial and Permafrost Systems under climate change: State, Risks and Mitigation Measures
Convener: Christian Huggel  | Co-Conveners: Michael Krautblatter , Josefine Lenz , Reginald Muskett , Annett Bartsch , Sebastian Westermann 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

NH6.1/AS5.21/CR7.3/GI2.17/HS11.33/SM3.12/SSS13.54

Application of remote sensing and Earth-observation data in natural hazard and risk studies (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Peter Webley , Robert Wright , Bailly Jean-Stéphane , Jianping Chen 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

NH6.2/CR7.4/G3.8/GI2.24/SM3.11/SSS13.55

Imaging Geodesy with InSAR for geohazard and infrastructure monitoring (co-organized)
Convener: Mahdi Motagh  | Co-Conveners: Ziyadin Cakir , Zhenhong Li , Roberto Tomás Jover , Caijun XU 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

CL5.11/CR7.5/HS11.55

Linking climate and impact models: Challenges, approaches, solutions (co-organized)
Convener: Ole Rössler  | Co-Conveners: Nans Addor , Andreas Fischer , Sven Kotlarski , Christian Pagé , Renate Wilcke 
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5
CR8 –  Open and cross-disciplinary topics in cryospheric sciences

CR8.1/AS1.42

Clouds and precipitation in the Polar Regions: sources, processes and impacts (co-organized)
Convener: Irina V. Gorodetskaya  | Co-Conveners: Tom Lachlan-Cope , N.P.M. van Lipzig , Manfred Wendisch , Susanne Crewell 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS2.3/CR8.2/OS1.17/SSS13.1

Boundary Layers in High Latitudes (co-organized)
Convener: Günther Heinemann  | Co-Conveners: Thorsten Bartels-Rausch , Christopher Cox , Anna Jones , William Neff , Thomas Spengler , Argentini Stefania , Jennie L. Thomas , Michael Tjernström 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

GD8.2/CL4.21/CR8.4/EMRP4.20/SM4.11/TS1.7 Media

Unveiling the structure, evolution and influence of the Antarctic Lithosphere (co-organized)
Convener: Fausto Ferraccioli  | Co-Conveners: Douglas Wiens , Joachim Jacobs 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

G3.1/CL4.20/CR8.6/GD11.6/GM11.10/NH11.17

Glacial isostatic adjustment and its role in the global earth system (co-organized)
Convener: Wouter van der Wal  | Co-Conveners: Maaria Nordman , Pietro Sternai , Holger Steffen 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

IE2.7/AS3.6/BG1.10/CL2.24/CR8.7 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction with focus on transport, deposition and effects of dust, black carbon, and other aerosols (co-organized)
Convener: Pavla Dagsson Waldhauserova  | Co-Conveners: Outi Meinander , Biagio Di Mauro , Marie Dumont , Chris Williamson , Krzysztof Zawierucha , Ewa Poniecka 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

SC3.4/CL6.05/CR8.10/OS6.3 ECS

Polar science career panel (EGU Cryosphere and APECS) (co-organized)
Convener: Clara Burgard  | Co-Conveners: Emma C. Smith , Sonika Shahi 
Tue, 10 Apr, 12:15–13:15 / Room -2.85

CL1.33/BG3.11/CR8.11/GM9.8/OS2.15 Media

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Kelly Hogan  | Co-Conveners: Matthias Forwick , Jan Sverre Laberg , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass , Gerhard Kuhn 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

SC2.15/CL6.03/CR8.12 ECS

Communicating geoscience to the media (co-organized)
Convener: Bárbara Ferreira  | Co-Conveners: Arindan Mandal , Laura Helene Rasmussen , Célia Julia Sapart 
Tue, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.31
SE –  Special events

PCN2 ECS

EGU Plenary
Convener: Jonathan Bamber 
Mon, 09 Apr, 12:15–13:15 / Room E1

PCN3 ECS

EGU Award Ceremony
Convener: Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 17:30–20:00 / Room E1

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00 / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00 / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30 / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00 / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00 / Room E1