Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17
Administration

Sessions of special interest for Media

This page lists sessions, selected by the EGU press officer, that could be of interest to journalists taking part in the General Assembly. They were selected because they include one or more abstracts featuring potentially newsworthy research. An additional list of papers of media interest selected by session conveners is also available.

SSE – Special scientific events

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

US3 Media|ECS

Make Facts Great Again: how can scientists stand up for science?
Conveners: Bárbara Ferreira , Jonathan Bamber , Hans Thybo , Gerrit H. de Rooij , Nicholas T. Arndt 
Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / Room E2

STM – Short courses and topical meetings

TM6 Media

Future Missions to the Ice Giant Planets
Convener: Adam Masters  | Co-Conveners: Mark Hofstadter , Diego Turrini , Amy Simon , Chris Arridge , Leigh Fletcher , Romolo Politi , Davide Grassi 
Tue, 25 Apr, 19:00–20:00 / Room L2

TM11 Media

Global environmental observations under pressure - new responsibilities for Europe?
Convener: Ari Asmi  | Co-Convener: Werner Kutsch 
Thu, 27 Apr, 19:00–20:00 / Room L2

IE – Interdisciplinary Events

IE3.2/NP4.3 Media

Big data and machine learning in geosciences (co-organized)
Convener: Mikhail Kanevski  | Co-Conveners: Reik Donner , Rosa Lasaponara , Sandro Fiore , Peter Baumann , Kwo-Sen Kuo , Karsten Steinhaeuser , Nicolas Younan , Morris Riedel , Nicolas Brodu , Philip Brown 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

IE2.1/NH9.19/ESSI3.12 Media

Citizen science and observatories for environmental monitoring, planning, and disaster resilience building (co-organized)
Convener: Wouter Buytaert  | Co-Conveners: Joan Masó , W. Liu , David Hannah , Markus Stoffel , Steffen Fritz , Uta Wehn 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

IE3.4/ESSI2.12 Media

Monitoring the Sustainable Development Goals with the huge Remote Sensing archives (co-organized)PICO session
Convener: Gary Watmough  | Co-Convener: Steffen Fritz 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot A

IE1.1/CR1.14/AS4.21/BG9.66 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction in the Arctic, high latitudes and mountains: Transport and deposition of aerosols, eScience and ensemble methods (co-organized)
Convener: Pavla Dagsson Waldhauserova  | Co-Conveners: Biagio Di Mauro , Marie Dumont , Andreas Stohl , Alberto Carrassi , Helmut Neukirchen , Ignacio Pisso 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS – Atmospheric Sciences

AS1.35 Media

Clouds, Aerosols, Radiation and Precipitation (General Session)
Convener: Philip Stier  | Co-Conveners: Nicolas Bellouin , Annica Ekman , Edward Gryspeerdt , Wei-Kuo Tao , Susan van den Heever , Heike Wex 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS3.22 Media

Urban air quality
Convener: Michiel van der Molen  | Co-Conveners: Dominik Brunner , Ulrike Dusek , Felix Vogel , Roderic Jones 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL3.07/AS4.27 Media

Extreme Events and Impacts (co-organized)
Convener: Stéphane Goyette  | Co-Convener: Erich Fischer 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL4.07/AS1.14/BG9.18/CR1.7/HS11.3 Media

Mountain climates: processes, change and related impacts (co-organized)
Convener: Wolfgang Schöner  | Co-Conveners: Sven Kotlarski , Douglas Maraun , Elisa Palazzi , Walter Immerzeel , Heimo Truhetz , Erin Gleeson , Nick Pepin , Andreas Gobiet 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

NH1.2/AS1.6/SSS9.29 Media

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Serge Soula , Colin Price , Y. Takahashi , R.Giles Harrison 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH1.5/AS4.37/CL4.19/HS11.27/SM10.9/SSS10.16 Media

Hazard Risk Management of Agroecosystems and Induced Human Migration (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios , Avijit Sahay , NIKHIL ROY , SURAJ PRASAD 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15 / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH2.1/AS3.5/GMPV5.6 Media

Atmospheric emissions from volcanoes and their dispersion (co-organized)
Convener: Elisa Carboni  | Co-Conveners: Lieven Clarisse , Stefano Corradini , Guangliang Fu 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH5.4/AS4.30/OS2.7 Media

Natural Hazards and climate change impacts in coastal areas (co-organized)
Convener: Joern Behrens  | Co-Conveners: Goneri Le Cozannet , R. Ranasinghe , Michael Herzog , Renske de Winter 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

IE1.1/CR1.14/AS4.21/BG9.66 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction in the Arctic, high latitudes and mountains: Transport and deposition of aerosols, eScience and ensemble methods (co-organized)
Convener: Pavla Dagsson Waldhauserova  | Co-Conveners: Biagio Di Mauro , Marie Dumont , Andreas Stohl , Alberto Carrassi , Helmut Neukirchen , Ignacio Pisso 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS1.34 Media

Jón Egill Kristjánsson memorial session: clouds, aerosols, geoengineering, Arctic weather
Convener: Helene Muri  | Co-Conveners: Risto Makkonen , Annica Ekman , Gudrun Nina Petersen 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS3.25/BG9.64 Media

Rising methane and climate: Identification, estimation, and reduction of anthropogenic and natural methane sources and sinks from the Arctic to the Tropics. (co-organized)
Convener: Euan Nisbet  | Co-Conveners: Philippe Bousquet , Anita Ganesan , Penelope Pickers , David Lowry , Rebecca Fisher , Felix Vogel , Giulia Zazzeri 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

BG – Biogeosciences

CL1.23/BG9.14/CR6.3/OS2.5 Media

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Kelly Hogan  | Co-Conveners: Matthias Forwick , Jan Sverre Laberg , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL4.07/AS1.14/BG9.18/CR1.7/HS11.3 Media

Mountain climates: processes, change and related impacts (co-organized)
Convener: Wolfgang Schöner  | Co-Conveners: Sven Kotlarski , Douglas Maraun , Elisa Palazzi , Walter Immerzeel , Heimo Truhetz , Erin Gleeson , Nick Pepin , Andreas Gobiet 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

SSS7.8/BG9.10/HS11.53 Media

The impact of pesticides in life, water, sediment, air and soil resources (co-organized)
Convener: Virginia Aparicio  | Co-Conveners: Jose Luis Costa , Nicole Baran , Daniel Gimenez , Anahí Domínguez , Ana María Botero-Coy , Félix Hernandez , Annette E. Rosenbom , Preben Olsen 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:20 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.14/BG9.46/CL3.13 Media

Carbon sequestration in soils for mitigation, adaptation and food security: making the ‘4 per 1000’ goal a reality and studying soils based negative emissions technologies (NETs) (co-organized)
Convener: Suzanne Lutfalla  | Co-Conveners: Pete Smith , Jean-François Soussana , Johannes Lehmann , G Philip Robertson , Keith Paustian , D.S. Reay 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

IE1.1/CR1.14/AS4.21/BG9.66 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction in the Arctic, high latitudes and mountains: Transport and deposition of aerosols, eScience and ensemble methods (co-organized)
Convener: Pavla Dagsson Waldhauserova  | Co-Conveners: Biagio Di Mauro , Marie Dumont , Andreas Stohl , Alberto Carrassi , Helmut Neukirchen , Ignacio Pisso 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS3.25/BG9.64 Media

Rising methane and climate: Identification, estimation, and reduction of anthropogenic and natural methane sources and sinks from the Arctic to the Tropics. (co-organized)
Convener: Euan Nisbet  | Co-Conveners: Philippe Bousquet , Anita Ganesan , Penelope Pickers , David Lowry , Rebecca Fisher , Felix Vogel , Giulia Zazzeri 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

BG2.3/CL2.31/SSS10.17 Media

Forest Management under Climate Change (co-organized)
Convener: Fabrizio D'Aprile 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:15 / Room 2.20
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Hall A

BG1.5/CL2.33/HS6.6 Media

Climate extremes, biosphere and society: impacts, remote sensing, and feedbacks (co-organized)PICO session
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Michael Bahn , Tim van Emmerik , Gabriele Hegerl , Sonia Seneviratne , Jana Sillmann , Dorothea Frank , Julia Green 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 5a

BG1.3 Media

20 years of eddy flux research in EuroFlux and AmeriFlux: History, Highlights, and Future Directions
Convener: Dario Papale  | Co-Conveners: Bert Gielen , Margaret Torn , Dennis Baldocchi 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room L1
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

CL – Climate: Past, Present, Future

CL0.00 Media

Open Session on Climate: Past, Present and Future
Convener: Thomas Blunier  | Co-Conveners: Victor Brovkin , Natalie Kehrwald , Didier Roche 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL1.03 Media

Studying the climate of the last two millennia
Convener: Lucien von Gunten  | Co-Conveners: Jürg Luterbacher , Eduardo Zorita , Fidel González-Rouco , Anne Hormes , Helen McGregor 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL1.23/BG9.14/CR6.3/OS2.5 Media

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Kelly Hogan  | Co-Conveners: Matthias Forwick , Jan Sverre Laberg , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL2.02 Media

Urban climate and urban biometeorology
Convener: Sorin Cheval  | Co-Conveners: Matthias Demuzere , Hendrik Wouters , Matei Georgescu 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL2.05 Media

Arctic climate change: governing mechanisms and global implications
Convener: Richard Bintanja  | Co-Convener: Rune Grand Graversen 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.94
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL3.01 Media

Climate Predictions - from monthly, seasonal to decadal time scales
Convener: Stéphane Vannitsem  | Co-Conveners: Francisco J. Doblas-Reyes , Wolfgang Müller , Mark Liniger 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL3.07/AS4.27 Media

Extreme Events and Impacts (co-organized)
Convener: Stéphane Goyette  | Co-Convener: Erich Fischer 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL4.10/CR1.13/OS1.12 Media

Sea level rise: past, present and future (co-organized)
Convener: Svetlana Jevrejeva  | Co-Conveners: Aslak Grinsted , Guy Woppelmann , Nadya Vinogradova , Detlef Stammer , Marta Marcos 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL4.07/AS1.14/BG9.18/CR1.7/HS11.3 Media

Mountain climates: processes, change and related impacts (co-organized)
Convener: Wolfgang Schöner  | Co-Conveners: Sven Kotlarski , Douglas Maraun , Elisa Palazzi , Walter Immerzeel , Heimo Truhetz , Erin Gleeson , Nick Pepin , Andreas Gobiet 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR1.1/CL2.18 Media

State of the Cryosphere: Observations and Modelling (co-organized)
Convener: Julienne Stroeve  | Co-Conveners: Stephan Gruber , Michiel van den Broeke , Frank Pattyn 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR1.4/CL2.19 Media

Glaciers and ice caps under climate change (co-organized)
Convener: Jon Ove Hagen  | Co-Conveners: Georg Kaser , Matthias Huss , Nicholas Barrand 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

NH1.5/AS4.37/CL4.19/HS11.27/SM10.9/SSS10.16 Media

Hazard Risk Management of Agroecosystems and Induced Human Migration (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios , Avijit Sahay , NIKHIL ROY , SURAJ PRASAD 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15 / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

SSP4.7/CL1.08/NH2.9/SM1.4 Media

Integrating stratigraphy, sedimentology, paleontology and paleoclimate in human evolution and dispersal studies - from early hominins to the Anthropocene (co-organized)
Convener: Verena E. Foerster  | Co-Conveners: Melissa S. Chapot , Guilhem Amin Douillet , Josephine Joordens , A. Junginger , Frank Lehmkuhl , Helmut Weissert , Keith Wilkinson , Christian Zeeden 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Hall X2

SSS9.14/BG9.46/CL3.13 Media

Carbon sequestration in soils for mitigation, adaptation and food security: making the ‘4 per 1000’ goal a reality and studying soils based negative emissions technologies (NETs) (co-organized)
Convener: Suzanne Lutfalla  | Co-Conveners: Pete Smith , Jean-François Soussana , Johannes Lehmann , G Philip Robertson , Keith Paustian , D.S. Reay 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

CL3.04 Media

Impacts at 1.5°C warming and how we get there
Convener: Dann Mitchell  | Co-Conveners: Carl-Friedrich Schleussner , Thorsten Kiefer , Jan Fuglestvedt , Sabine Fuss , Corinne Le Quere , Emily Shuckburgh 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

GM7.3/CL1.09/SSS3.11 Media

Geoarchaeology: Human impact, adaptation and response to climatic and environmental change from the past to the present (co-organized)
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Conveners: Julie Durcan , Wiebke Bebermeier , Robyn Inglis , Vanessa Heyvaert , Andy Howard , Lisa-Marie Shillito 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

BG2.3/CL2.31/SSS10.17 Media

Forest Management under Climate Change (co-organized)
Convener: Fabrizio D'Aprile 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:15 / Room 2.20
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Hall A

BG1.5/CL2.33/HS6.6 Media

Climate extremes, biosphere and society: impacts, remote sensing, and feedbacks (co-organized)PICO session
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Michael Bahn , Tim van Emmerik , Gabriele Hegerl , Sonia Seneviratne , Jana Sillmann , Dorothea Frank , Julia Green 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 5a

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

CR – Cryospheric Sciences

CL1.23/BG9.14/CR6.3/OS2.5 Media

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Kelly Hogan  | Co-Conveners: Matthias Forwick , Jan Sverre Laberg , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL4.10/CR1.13/OS1.12 Media

Sea level rise: past, present and future (co-organized)
Convener: Svetlana Jevrejeva  | Co-Conveners: Aslak Grinsted , Guy Woppelmann , Nadya Vinogradova , Detlef Stammer , Marta Marcos 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL4.07/AS1.14/BG9.18/CR1.7/HS11.3 Media

Mountain climates: processes, change and related impacts (co-organized)
Convener: Wolfgang Schöner  | Co-Conveners: Sven Kotlarski , Douglas Maraun , Elisa Palazzi , Walter Immerzeel , Heimo Truhetz , Erin Gleeson , Nick Pepin , Andreas Gobiet 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR1.1/CL2.18 Media

State of the Cryosphere: Observations and Modelling (co-organized)
Convener: Julienne Stroeve  | Co-Conveners: Stephan Gruber , Michiel van den Broeke , Frank Pattyn 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR1.4/CL2.19 Media

Glaciers and ice caps under climate change (co-organized)
Convener: Jon Ove Hagen  | Co-Conveners: Georg Kaser , Matthias Huss , Nicholas Barrand 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR2.1 Media

Remote sensing of the cryosphere
Convener: Stef Lhermitte  | Co-Conveners: Bert Wouters , Wolfgang Rack 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR3.3/NH8.5 Media

Snow in ski resorts and snow avalanches: measuring and modelling (co-organized)PICO session
Convener: Florence NAAIM  | Co-Conveners: Emma Surinach , Ulrich Strasser , Thierry Faug , Samuel Morin , Alexander Prokop , Thomas Grünewald , Mohamed NAAIM , Marc Pons 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot A

CR3.4/NH8.6 Media

Risks from a changing cryosphere (co-organized)
Convener: Christian Huggel  | Co-Conveners: Katherine Barnhart , Fiona Tweed , Michael Krautblatter 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR5.3/OS2.11 Media

Ice shelves and tidewater glaciers - dynamics, interactions, observations, modelling (co-organized)
Convener: Adrian Jenkins  | Co-Conveners: Andreas Vieli , Angelika Humbert , Inga Monika Koszalka 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR6.1/OS1.18 Media

Rapid changes in sea ice: processes and implications (co-organized)
Convener: Daniel Feltham  | Co-Conveners: Deborah Turner , Andrew Wells 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Hall X5

GM10.2/CR4.4 Media

Cold regions geomorphology (co-organized)
Convener: Sven Lukas  | Co-Conveners: Isabelle Gärtner-Roer , Andreas Kellerer-Pirklbauer 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

IE1.1/CR1.14/AS4.21/BG9.66 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction in the Arctic, high latitudes and mountains: Transport and deposition of aerosols, eScience and ensemble methods (co-organized)
Convener: Pavla Dagsson Waldhauserova  | Co-Conveners: Biagio Di Mauro , Marie Dumont , Andreas Stohl , Alberto Carrassi , Helmut Neukirchen , Ignacio Pisso 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

EMRP – Earth Magnetism & Rock Physics

EMRP3.3 Media

Paleomagnetism and magnetic fabric: Recent advances and links to tectonics and deep Earth dynamics
Convener: Martin Chadima  | Co-Conveners: Vadim Kravchinsky , Pedro Silva , Matej Machek , Juan José Villalaín , Andy Biggin , Mathew Domeier 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 0.31
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GD3.2/EMRP4.24/SM10.1 Media

Understanding Earth’s mantle with links to geological cycles (co-organized)
Convener: Dan J. Bower  | Co-Conveners: Martina Ulvrova , Antoine Rozel , Thomas Bodin , Dietmar Müller 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:30 / Room K1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GI3.3/EMRP4.35/ESSI1.10/NH9.20 Media

From Artefact to Historical Site : Geoscience and Non-Invasive Methods for the Study and Conservation of Cultural Heritage (co-organized)
Convener: Nicola Masini  | Co-Conveners: Lev Eppelbaum , Monica Alvarez de Buergo , Francesco Soldovieri 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

SSP1.3/EMRP4.37/GI3.7 Media

Achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Jan Behrmann  | Co-Conveners: Thomas Wiersberg , Maria Ask , Antje Voelker , Nicolas Waldmann , Mimonitu Opuwari 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

ERE – Energy, Resources and the Environment

ERE1.6 Media

Securing sustainable supplies of mineral resources for the low carbon economy
Convener: Jens Andersen  | Co-Conveners: Liam Hardy , Samuel Rice 
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GM7.2/ERE2.4/HS11.17/OS2.6 Media

Sustainable management of river deltas under pressure (co-organized)
Convener: E. Stouthamer  | Co-Conveners: Hans Middelkoop , Liviu Giosan , Robert J. Nicholls 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

ESSI – Earth & Space Science Informatics

GI2.3/ESSI2.11/G5.4/NH6.7 Media

Scientific Exploitation of Copernicus Sentinels (co-organized)
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Conveners: Simon Jutz , Claus Zehner , Alessandra Tassa 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:15 / Room D2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI3.3/EMRP4.35/ESSI1.10/NH9.20 Media

From Artefact to Historical Site : Geoscience and Non-Invasive Methods for the Study and Conservation of Cultural Heritage (co-organized)
Convener: Nicola Masini  | Co-Conveners: Lev Eppelbaum , Monica Alvarez de Buergo , Francesco Soldovieri 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

IE2.1/NH9.19/ESSI3.12 Media

Citizen science and observatories for environmental monitoring, planning, and disaster resilience building (co-organized)
Convener: Wouter Buytaert  | Co-Conveners: Joan Masó , W. Liu , David Hannah , Markus Stoffel , Steffen Fritz , Uta Wehn 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

IE3.4/ESSI2.12 Media

Monitoring the Sustainable Development Goals with the huge Remote Sensing archives (co-organized)PICO session
Convener: Gary Watmough  | Co-Convener: Steffen Fritz 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot A

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

G – Geodesy

GI2.3/ESSI2.11/G5.4/NH6.7 Media

Scientific Exploitation of Copernicus Sentinels (co-organized)
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Conveners: Simon Jutz , Claus Zehner , Alessandra Tassa 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:15 / Room D2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GMPV5.1/G6.4/GD3.5/GI1.11/NH2.8/SM5.10 Media

Volcano monitoring with instrument networks (co-organized)
Convener: Jurgen Neuberg  | Co-Conveners: Vala Hjörleifsdóttir , Evgenia Ilyinskaya , Thomas R. Walter , Kristín Jónsdóttir , Halldór Geirsson , Ivan Lokmer , A. Ozgun Konca 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room D1
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

GD – Geodynamics

GD3.2/EMRP4.24/SM10.1 Media

Understanding Earth’s mantle with links to geological cycles (co-organized)
Convener: Dan J. Bower  | Co-Conveners: Martina Ulvrova , Antoine Rozel , Thomas Bodin , Dietmar Müller 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:30 / Room K1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV5.1/G6.4/GD3.5/GI1.11/NH2.8/SM5.10 Media

Volcano monitoring with instrument networks (co-organized)
Convener: Jurgen Neuberg  | Co-Conveners: Vala Hjörleifsdóttir , Evgenia Ilyinskaya , Thomas R. Walter , Kristín Jónsdóttir , Halldór Geirsson , Ivan Lokmer , A. Ozgun Konca 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room D1
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

TS7.3/GD5.6/GMPV2.11 Media

Initiation of subduction zones in context of the Wilson cycle. Including the Arne Richter Award lecture by João Duarte. Co-organised with GSA-SGT and AGU-Tectonophysics (co-organized)
Convener: Douwe J. J. van Hinsbergen  | Co-Conveners: Susanne Buiter , Nancy Rigss , Sarah Roeske 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room D3
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

GI – Geosciences Instrumentation & Data Systems

GI2.3/ESSI2.11/G5.4/NH6.7 Media

Scientific Exploitation of Copernicus Sentinels (co-organized)
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Conveners: Simon Jutz , Claus Zehner , Alessandra Tassa 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:15 / Room D2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI3.3/EMRP4.35/ESSI1.10/NH9.20 Media

From Artefact to Historical Site : Geoscience and Non-Invasive Methods for the Study and Conservation of Cultural Heritage (co-organized)
Convener: Nicola Masini  | Co-Conveners: Lev Eppelbaum , Monica Alvarez de Buergo , Francesco Soldovieri 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GMPV5.1/G6.4/GD3.5/GI1.11/NH2.8/SM5.10 Media

Volcano monitoring with instrument networks (co-organized)
Convener: Jurgen Neuberg  | Co-Conveners: Vala Hjörleifsdóttir , Evgenia Ilyinskaya , Thomas R. Walter , Kristín Jónsdóttir , Halldór Geirsson , Ivan Lokmer , A. Ozgun Konca 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room D1
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

SSP1.3/EMRP4.37/GI3.7 Media

Achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Jan Behrmann  | Co-Conveners: Thomas Wiersberg , Maria Ask , Antje Voelker , Nicolas Waldmann , Mimonitu Opuwari 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

GM – Geomorphology

GM7.2/ERE2.4/HS11.17/OS2.6 Media

Sustainable management of river deltas under pressure (co-organized)
Convener: E. Stouthamer  | Co-Conveners: Hans Middelkoop , Liviu Giosan , Robert J. Nicholls 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM10.2/CR4.4 Media

Cold regions geomorphology (co-organized)
Convener: Sven Lukas  | Co-Conveners: Isabelle Gärtner-Roer , Andreas Kellerer-Pirklbauer 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM7.3/CL1.09/SSS3.11 Media

Geoarchaeology: Human impact, adaptation and response to climatic and environmental change from the past to the present (co-organized)
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Conveners: Julie Durcan , Wiebke Bebermeier , Robyn Inglis , Vanessa Heyvaert , Andy Howard , Lisa-Marie Shillito 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

GMPV – Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology

GMPV4.1/SM8.3/TS3.9 Media

Storage, activation and transport processes in magmatic systems - Sponsored by AGU-VGP (with AGP VGP Kuno lecture) (co-organized)
Convener: Hélène Balcone-Boissard  | Co-Conveners: Chiara P Montagna , J.D. Clemens , Mike Cassidy , Danilo Di Genova , Marian Holness , Jannick Ingrin 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–11:45 / 13:30–17:00 / Room E1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV4.8/TS3.7 Media

Volcanic processes: Tectonics, Deformation, Geodesy (co-organized)
Convener: Valerio Acocella  | Co-Conveners: Sigurjon Jonsson , Thomas R. Walter , Adelina Geyer , Agust Gudmundsson 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room K1
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV5.1/G6.4/GD3.5/GI1.11/NH2.8/SM5.10 Media

Volcano monitoring with instrument networks (co-organized)
Convener: Jurgen Neuberg  | Co-Conveners: Vala Hjörleifsdóttir , Evgenia Ilyinskaya , Thomas R. Walter , Kristín Jónsdóttir , Halldór Geirsson , Ivan Lokmer , A. Ozgun Konca 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room D1
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

NH2.1/AS3.5/GMPV5.6 Media

Atmospheric emissions from volcanoes and their dispersion (co-organized)
Convener: Elisa Carboni  | Co-Conveners: Lieven Clarisse , Stefano Corradini , Guangliang Fu 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

SSP2.4/GMPV1.5 Media

Mass Extinctions, Volcanism, Impacts, and Catastrophic Environmental Changes: Observations and Processes (sponsored by IAS and SEPM) (including Arne Richter Award for Outstanding ECSs Lecture by Yadong Sun) (co-organized)
Convener: Sverre Planke  | Co-Conveners: Thierry Adatte , Eric Font , Morgan Jones , David Bond , Yadong Sun , Stephen Grasby 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

TS7.3/GD5.6/GMPV2.11 Media

Initiation of subduction zones in context of the Wilson cycle. Including the Arne Richter Award lecture by João Duarte. Co-organised with GSA-SGT and AGU-Tectonophysics (co-organized)
Convener: Douwe J. J. van Hinsbergen  | Co-Conveners: Susanne Buiter , Nancy Rigss , Sarah Roeske 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room D3
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

HS – Hydrological Sciences

CL4.07/AS1.14/BG9.18/CR1.7/HS11.3 Media

Mountain climates: processes, change and related impacts (co-organized)
Convener: Wolfgang Schöner  | Co-Conveners: Sven Kotlarski , Douglas Maraun , Elisa Palazzi , Walter Immerzeel , Heimo Truhetz , Erin Gleeson , Nick Pepin , Andreas Gobiet 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

HS2.1.1 Media

Hydrological extremes: from droughts to floods
Convener: Anne Van Loon  | Co-Conveners: Jan Szolgay , Lena M. Tallaksen , Gregor Laaha , Alberto Viglione , Luis Mediero , Heidi Kreibich , William Farmer , Xing Yuan , Justin Sheffield 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room C
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS2.1.3 Media

Large scale hydrology
Convener: Shannon Sterling  | Co-Conveners: David Hannah , Hannah Cloke , Chong-Yu Xu , Ruud van der Ent 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room B
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS5.4 Media

Water Resources Management and Policy in a Changing World
Convener: Jan Kwakkel  | Co-Conveners: Andrea Castelletti , Kaveh Madani , Manuel Pulido-Velazquez , Greg Characklis , Amaury Tilmant , Julien Harou , Patrick Reed , Amir AghaKouchak , Wouter Buytaert 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / Room B
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS7.3 Media

Water, climate and healthPICO session
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , George Christakos , Alexander Kolovos , José M. Angulo 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 1

NH1.5/AS4.37/CL4.19/HS11.27/SM10.9/SSS10.16 Media

Hazard Risk Management of Agroecosystems and Induced Human Migration (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios , Avijit Sahay , NIKHIL ROY , SURAJ PRASAD 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15 / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

SSS7.8/BG9.10/HS11.53 Media

The impact of pesticides in life, water, sediment, air and soil resources (co-organized)
Convener: Virginia Aparicio  | Co-Conveners: Jose Luis Costa , Nicole Baran , Daniel Gimenez , Anahí Domínguez , Ana María Botero-Coy , Félix Hernandez , Annette E. Rosenbom , Preben Olsen 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:20 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

HS1.2 Media

Hydrology, society and environmental change
Convener: Hilary McMillan  | Co-Conveners: Heidi Kreibich , Anne Van Loon , Tobias Krueger 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room C
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS1.9/NH1.18 Media

Hydrological risk under a gender and age perspective (co-organized)PICO session
Convener: Enrica Caporali  | Co-Conveners: Elena Toth , Bruce D. Malamud 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot A

GM7.2/ERE2.4/HS11.17/OS2.6 Media

Sustainable management of river deltas under pressure (co-organized)
Convener: E. Stouthamer  | Co-Conveners: Hans Middelkoop , Liviu Giosan , Robert J. Nicholls 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

BG1.5/CL2.33/HS6.6 Media

Climate extremes, biosphere and society: impacts, remote sensing, and feedbacks (co-organized)PICO session
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Michael Bahn , Tim van Emmerik , Gabriele Hegerl , Sonia Seneviratne , Jana Sillmann , Dorothea Frank , Julia Green 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 5a

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

NH – Natural Hazards

CR3.3/NH8.5 Media

Snow in ski resorts and snow avalanches: measuring and modelling (co-organized)PICO session
Convener: Florence NAAIM  | Co-Conveners: Emma Surinach , Ulrich Strasser , Thierry Faug , Samuel Morin , Alexander Prokop , Thomas Grünewald , Mohamed NAAIM , Marc Pons 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot A

CR3.4/NH8.6 Media

Risks from a changing cryosphere (co-organized)
Convener: Christian Huggel  | Co-Conveners: Katherine Barnhart , Fiona Tweed , Michael Krautblatter 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

GI2.3/ESSI2.11/G5.4/NH6.7 Media

Scientific Exploitation of Copernicus Sentinels (co-organized)
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Conveners: Simon Jutz , Claus Zehner , Alessandra Tassa 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:15 / Room D2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI3.3/EMRP4.35/ESSI1.10/NH9.20 Media

From Artefact to Historical Site : Geoscience and Non-Invasive Methods for the Study and Conservation of Cultural Heritage (co-organized)
Convener: Nicola Masini  | Co-Conveners: Lev Eppelbaum , Monica Alvarez de Buergo , Francesco Soldovieri 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GMPV5.1/G6.4/GD3.5/GI1.11/NH2.8/SM5.10 Media

Volcano monitoring with instrument networks (co-organized)
Convener: Jurgen Neuberg  | Co-Conveners: Vala Hjörleifsdóttir , Evgenia Ilyinskaya , Thomas R. Walter , Kristín Jónsdóttir , Halldór Geirsson , Ivan Lokmer , A. Ozgun Konca 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room D1
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

NH1.2/AS1.6/SSS9.29 Media

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Serge Soula , Colin Price , Y. Takahashi , R.Giles Harrison 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH1.5/AS4.37/CL4.19/HS11.27/SM10.9/SSS10.16 Media

Hazard Risk Management of Agroecosystems and Induced Human Migration (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios , Avijit Sahay , NIKHIL ROY , SURAJ PRASAD 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15 / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH2.1/AS3.5/GMPV5.6 Media

Atmospheric emissions from volcanoes and their dispersion (co-organized)
Convener: Elisa Carboni  | Co-Conveners: Lieven Clarisse , Stefano Corradini , Guangliang Fu 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH4.1/OS4.14/SM3.4 Media

Earthquake and Tsunami disaster mitigation (co-organized)
Convener: Yoshiyuki Kaneda  | Co-Convener: Nurcan Meral OZel 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH5.4/AS4.30/OS2.7 Media

Natural Hazards and climate change impacts in coastal areas (co-organized)
Convener: Joern Behrens  | Co-Conveners: Goneri Le Cozannet , R. Ranasinghe , Michael Herzog , Renske de Winter 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH9.2 Media

Costs of Natural Hazards
Convener: Heidi Kreibich  | Co-Conveners: Laurens Bouwer , Daniela Molinari , Thomas Thaler 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.31
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH9.4 Media

Natural hazard impacts on technological systems and infrastructures
Conveners: Martin Klose , Elena Petrova  | Co-Conveners: Benjamin Postance , Michal Bíl , Elisabeth Krausmann , Maria Bostenaru Dan , Bruce D. Malamud , Bodo Damm 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.31
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

SSP4.7/CL1.08/NH2.9/SM1.4 Media

Integrating stratigraphy, sedimentology, paleontology and paleoclimate in human evolution and dispersal studies - from early hominins to the Anthropocene (co-organized)
Convener: Verena E. Foerster  | Co-Conveners: Melissa S. Chapot , Guilhem Amin Douillet , Josephine Joordens , A. Junginger , Frank Lehmkuhl , Helmut Weissert , Keith Wilkinson , Christian Zeeden 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Hall X2

IE2.1/NH9.19/ESSI3.12 Media

Citizen science and observatories for environmental monitoring, planning, and disaster resilience building (co-organized)
Convener: Wouter Buytaert  | Co-Conveners: Joan Masó , W. Liu , David Hannah , Markus Stoffel , Steffen Fritz , Uta Wehn 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

HS1.9/NH1.18 Media

Hydrological risk under a gender and age perspective (co-organized)PICO session
Convener: Enrica Caporali  | Co-Conveners: Elena Toth , Bruce D. Malamud 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot A

SM1.2/NH4.7/TS5.5 Media

The 2016 Central Italy Seismic sequence: Overview of data analyses and source models (co-organized)
Convener: Aldo Zollo  | Co-Conveners: P. Martin Mai , Damiano Pesaresi , Daniela Pantosti , Elisa Tinti 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

NP – Nonlinear Processes in Geosciences

NP2.1 Media

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling (including Lewis Fry Richardson Medal Lecture)
Convener: Dietmar Dommenget  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg , Eric Guilyardi 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room D2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

IE3.2/NP4.3 Media

Big data and machine learning in geosciences (co-organized)
Convener: Mikhail Kanevski  | Co-Conveners: Reik Donner , Rosa Lasaponara , Sandro Fiore , Peter Baumann , Kwo-Sen Kuo , Karsten Steinhaeuser , Nicolas Younan , Morris Riedel , Nicolas Brodu , Philip Brown 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

OS – Ocean Sciences

CL1.23/BG9.14/CR6.3/OS2.5 Media

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Kelly Hogan  | Co-Conveners: Matthias Forwick , Jan Sverre Laberg , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL4.10/CR1.13/OS1.12 Media

Sea level rise: past, present and future (co-organized)
Convener: Svetlana Jevrejeva  | Co-Conveners: Aslak Grinsted , Guy Woppelmann , Nadya Vinogradova , Detlef Stammer , Marta Marcos 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR5.3/OS2.11 Media

Ice shelves and tidewater glaciers - dynamics, interactions, observations, modelling (co-organized)
Convener: Adrian Jenkins  | Co-Conveners: Andreas Vieli , Angelika Humbert , Inga Monika Koszalka 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR6.1/OS1.18 Media

Rapid changes in sea ice: processes and implications (co-organized)
Convener: Daniel Feltham  | Co-Conveners: Deborah Turner , Andrew Wells 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Hall X5

NH4.1/OS4.14/SM3.4 Media

Earthquake and Tsunami disaster mitigation (co-organized)
Convener: Yoshiyuki Kaneda  | Co-Convener: Nurcan Meral OZel 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH5.4/AS4.30/OS2.7 Media

Natural Hazards and climate change impacts in coastal areas (co-organized)
Convener: Joern Behrens  | Co-Conveners: Goneri Le Cozannet , R. Ranasinghe , Michael Herzog , Renske de Winter 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

GM7.2/ERE2.4/HS11.17/OS2.6 Media

Sustainable management of river deltas under pressure (co-organized)
Convener: E. Stouthamer  | Co-Conveners: Hans Middelkoop , Liviu Giosan , Robert J. Nicholls 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

PS – Planetary & Solar System Sciences

PS2.3 Media

Mars Science and Exploration
Convener: Dmitrij Titov  | Co-Conveners: Håkan Svedhem , Damien Loizeau 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

PS3.1 Media

Outer planets, icy satellites and rings
Convener: Athena Coustenis  | Co-Conveners: Glenn Orton , Linda Spilker , Sushil K. Atreya , Christina Plainaki , Jean-Pierre Lebreton , Nicolas Altobelli 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:15 / Room N2
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

PS6.1 Media

Exoplanets: Observations and modeling
Convener: Lena Noack  | Co-Conveners: James Cho , Daniel Winterhalter , Yann Alibert , John Lee Grenfell 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:15 / Room L1
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:15 / Room L1
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

PS7.1 Media

Origin of life and habitability: From Early Earth to the Solar System and Beyond
Convener: Tilman Spohn  | Co-Conveners: Véronique Dehant , Emmanuelle J. Javaux , C. Szopa , Lena Noack , Ozgur Karatekin 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:15 / Room N2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

PS8.1 Media

Experimental and theoretical simulationsPICO session
Conveners: Luigi Colangeli , Javier Martín-Torres  | Co-Conveners: Ruth Ziethe , Erika Kaufmann 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / 15:30–17:00 / PICO spot 3

SM5.5/PS1.5 Media

Extraterrestrial seismology – Advances in instrumentation and methodology (co-organized)PICO session
Convener: Kathrin Spieker  | Co-Conveners: Stefanie Hempel , Savas Ceylan , Martin Knapmeyer , Brigitte Knapmeyer-Endrun 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot A

PS3.2 Media

Initial Results from Juno's Exploration of Jupiter and the Earth-based Collaborative Campaign
Convener: Scott Bolton  | Co-Conveners: Paul Hartogh , Tristan Guillot , Glenn Orton , john connerney , Jean-Claude Gérard 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:15 / Room L3
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:15 / Room L3
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

SM – Seismology

GD3.2/EMRP4.24/SM10.1 Media

Understanding Earth’s mantle with links to geological cycles (co-organized)
Convener: Dan J. Bower  | Co-Conveners: Martina Ulvrova , Antoine Rozel , Thomas Bodin , Dietmar Müller 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:30 / Room K1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV4.1/SM8.3/TS3.9 Media

Storage, activation and transport processes in magmatic systems - Sponsored by AGU-VGP (with AGP VGP Kuno lecture) (co-organized)
Convener: Hélène Balcone-Boissard  | Co-Conveners: Chiara P Montagna , J.D. Clemens , Mike Cassidy , Danilo Di Genova , Marian Holness , Jannick Ingrin 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–11:45 / 13:30–17:00 / Room E1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV5.1/G6.4/GD3.5/GI1.11/NH2.8/SM5.10 Media

Volcano monitoring with instrument networks (co-organized)
Convener: Jurgen Neuberg  | Co-Conveners: Vala Hjörleifsdóttir , Evgenia Ilyinskaya , Thomas R. Walter , Kristín Jónsdóttir , Halldór Geirsson , Ivan Lokmer , A. Ozgun Konca 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room D1
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

NH1.5/AS4.37/CL4.19/HS11.27/SM10.9/SSS10.16 Media

Hazard Risk Management of Agroecosystems and Induced Human Migration (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios , Avijit Sahay , NIKHIL ROY , SURAJ PRASAD 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15 / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH4.1/OS4.14/SM3.4 Media

Earthquake and Tsunami disaster mitigation (co-organized)
Convener: Yoshiyuki Kaneda  | Co-Convener: Nurcan Meral OZel 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

SSP4.7/CL1.08/NH2.9/SM1.4 Media

Integrating stratigraphy, sedimentology, paleontology and paleoclimate in human evolution and dispersal studies - from early hominins to the Anthropocene (co-organized)
Convener: Verena E. Foerster  | Co-Conveners: Melissa S. Chapot , Guilhem Amin Douillet , Josephine Joordens , A. Junginger , Frank Lehmkuhl , Helmut Weissert , Keith Wilkinson , Christian Zeeden 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Hall X2

SM1.2/NH4.7/TS5.5 Media

The 2016 Central Italy Seismic sequence: Overview of data analyses and source models (co-organized)
Convener: Aldo Zollo  | Co-Conveners: P. Martin Mai , Damiano Pesaresi , Daniela Pantosti , Elisa Tinti 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

SM5.5/PS1.5 Media

Extraterrestrial seismology – Advances in instrumentation and methodology (co-organized)PICO session
Convener: Kathrin Spieker  | Co-Conveners: Stefanie Hempel , Savas Ceylan , Martin Knapmeyer , Brigitte Knapmeyer-Endrun 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot A

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

SSP – Stratigraphy, Sedimentology & Palaeontology

SSP2.4/GMPV1.5 Media

Mass Extinctions, Volcanism, Impacts, and Catastrophic Environmental Changes: Observations and Processes (sponsored by IAS and SEPM) (including Arne Richter Award for Outstanding ECSs Lecture by Yadong Sun) (co-organized)
Convener: Sverre Planke  | Co-Conveners: Thierry Adatte , Eric Font , Morgan Jones , David Bond , Yadong Sun , Stephen Grasby 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSP1.3/EMRP4.37/GI3.7 Media

Achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Jan Behrmann  | Co-Conveners: Thomas Wiersberg , Maria Ask , Antje Voelker , Nicolas Waldmann , Mimonitu Opuwari 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

SSP4.7/CL1.08/NH2.9/SM1.4 Media

Integrating stratigraphy, sedimentology, paleontology and paleoclimate in human evolution and dispersal studies - from early hominins to the Anthropocene (co-organized)
Convener: Verena E. Foerster  | Co-Conveners: Melissa S. Chapot , Guilhem Amin Douillet , Josephine Joordens , A. Junginger , Frank Lehmkuhl , Helmut Weissert , Keith Wilkinson , Christian Zeeden 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Hall X2

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

SSS – Soil System Sciences

NH1.2/AS1.6/SSS9.29 Media

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Serge Soula , Colin Price , Y. Takahashi , R.Giles Harrison 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH1.5/AS4.37/CL4.19/HS11.27/SM10.9/SSS10.16 Media

Hazard Risk Management of Agroecosystems and Induced Human Migration (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios , Avijit Sahay , NIKHIL ROY , SURAJ PRASAD 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15 / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

SSS4.9 Media

Soil and human healthPICO session
Convener: Lily Pereg  | Co-Conveners: Johan Six , Eric C. Brevik 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 5a

SSS7.8/BG9.10/HS11.53 Media

The impact of pesticides in life, water, sediment, air and soil resources (co-organized)
Convener: Virginia Aparicio  | Co-Conveners: Jose Luis Costa , Nicole Baran , Daniel Gimenez , Anahí Domínguez , Ana María Botero-Coy , Félix Hernandez , Annette E. Rosenbom , Preben Olsen 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:20 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS3.4 Media

Geomorphological and (palaeo-)pedological records of natural environmental factors and human impact
Convener: Daniela Sauer  | Co-Convener: Florian Hirsch 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:15 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.14/BG9.46/CL3.13 Media

Carbon sequestration in soils for mitigation, adaptation and food security: making the ‘4 per 1000’ goal a reality and studying soils based negative emissions technologies (NETs) (co-organized)
Convener: Suzanne Lutfalla  | Co-Conveners: Pete Smith , Jean-François Soussana , Johannes Lehmann , G Philip Robertson , Keith Paustian , D.S. Reay 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GM7.3/CL1.09/SSS3.11 Media

Geoarchaeology: Human impact, adaptation and response to climatic and environmental change from the past to the present (co-organized)
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Conveners: Julie Durcan , Wiebke Bebermeier , Robyn Inglis , Vanessa Heyvaert , Andy Howard , Lisa-Marie Shillito 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

SSS5.16 Media

Designing biochars to react with N species and mechanisms of nutrient enhancement
Conveners: Claudia Kammann , Kurt Spokas  | Co-Conveners: Nicole Wrage-Mönnig , Jeff Novak , Hans-Peter Schmidt 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

BG2.3/CL2.31/SSS10.17 Media

Forest Management under Climate Change (co-organized)
Convener: Fabrizio D'Aprile 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:15 / Room 2.20
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Hall A

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

ST – Solar-Terrestrial Sciences

ST4.3 Media

Space Weather and its Effects on Terrestrial and Geo-Space Environments: Science and Application
Convener: Hanna Rothkaehl  | Co-Conveners: Viviane Pierrard , Sean Elvidge 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room L1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

TS – Tectonics & Structural Geology

GMPV4.1/SM8.3/TS3.9 Media

Storage, activation and transport processes in magmatic systems - Sponsored by AGU-VGP (with AGP VGP Kuno lecture) (co-organized)
Convener: Hélène Balcone-Boissard  | Co-Conveners: Chiara P Montagna , J.D. Clemens , Mike Cassidy , Danilo Di Genova , Marian Holness , Jannick Ingrin 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–11:45 / 13:30–17:00 / Room E1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV4.8/TS3.7 Media

Volcanic processes: Tectonics, Deformation, Geodesy (co-organized)
Convener: Valerio Acocella  | Co-Conveners: Sigurjon Jonsson , Thomas R. Walter , Adelina Geyer , Agust Gudmundsson 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room K1
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

TS7.3/GD5.6/GMPV2.11 Media

Initiation of subduction zones in context of the Wilson cycle. Including the Arne Richter Award lecture by João Duarte. Co-organised with GSA-SGT and AGU-Tectonophysics (co-organized)
Convener: Douwe J. J. van Hinsbergen  | Co-Conveners: Susanne Buiter , Nancy Rigss , Sarah Roeske 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room D3
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

SM1.2/NH4.7/TS5.5 Media

The 2016 Central Italy Seismic sequence: Overview of data analyses and source models (co-organized)
Convener: Aldo Zollo  | Co-Conveners: P. Martin Mai , Damiano Pesaresi , Daniela Pantosti , Elisa Tinti 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cede Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2