Search


Days


Programme Groups

NP – Nonlinear Processes in Geosciences

NP2.1/CL2.19
ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling (co-organized)
Convener: Eric Guilyardi  | Co-Convener: Andrew Wittenberg 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
HS5.1/AS1.20/NH1.11/NP3.6
Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Remko Uijlenhoet  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Chris Onof , Alexis Berne , Paolo Burlando , Tim Bellerby 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00  /
 / Tue, 04 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
NP4.1
Open Session on Geoscientific Time Series Analysis
Convener: Reik Donner  | Co-Convener: Susana Barbosa 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:15  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
ST2.4
Nonlinear waves and transport processes in solar-terrestrial plasmas
Convener: Christian Mazelle  | Co-Conveners: Bruce Tsurutani , Olga Verkhoglyadova 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
NP2.3/AS4.15/CL4.5/OS13
Nonlinear Dynamics of the Atmosphere, Ocean and the Climate System (co-organized)
Convener: Stefano Pierini  | Co-Conveners: Klaus Dethloff , Christoph C. Raible 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GM2.3
Complex systems research in Geomorphology – Concepts, methods and application
Convener: Margreth Keiler  | Co-Convener: stephan harrison 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
NP4.2
Satellite time series analysis
Convener: Rosa Lasaponara  | Co-Convener: Antonio Lanorte 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 10:30–12:15  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
NP4.3
Patterns in the Geosciences
Convener: Nadia Ursino  | Co-Convener: Jost von Hardenberg 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
CL4.4
Climate time series analysis: novel tools and applications to centennial-to-millennial scale variations
Convener: Manfred Mudelsee  | Co-Convener: Martin H. Trauth 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
NP1.1
Advances and Challenges in Nonlinear Geosciences (including Lewis Fry Richardson Medal Lecture & Outstanding Young Scientist Lecture)
Convener: Henk A. Dijkstra  | Co-Conveners: Jose M. Redondo , Vincent Rey , Jinqiao Duan , Shaun Lovejoy , Jost von Hardenberg , Zoltan Toth 
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:15  /
ML32
Outstanding Young Scientist Lecture by Valerio Lucarini
Convener: Henk A. Dijkstra 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:55–14:25  /
ML21
Lewis Fry Richardson Medal Lecture by Klaus Fraedrich
Convener: Henk A. Dijkstra 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 16:30–17:15  /