Search


Days


Programme Groups

GD – Geodynamics

GMPV8/GD1
New Views of the Mantle: combining mineral physics, seismology and geodynamics (co-organized)
Co-Conveners: Reichmann , S. Goes 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GD6/MPRG20
Observation and interpretation of the geomagnetic secular variation (co-organized)
Convener: A. Fournier  | Co-Conveners: Olsen , V. Lesur , S. Macmillan 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
SM6.2/GD19/TS3.3
Multidisciplinary Studies of the Continental Lithosphere (co-organized)
Convener: I. Artemieva  | Co-Convener: A. G. Jones 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
 / Tue, 21 Apr, 13:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
TS6.6/G27/GD21/SM3.1
The Alpine-Himalayan orogeny: from the Mediterranean to SE Asia (including Stephan Mueller Medal Lecture) (co-organized)
Convener: C. Faccenna  | Co-Conveners: R. Govers , A. Robertson , ten Veen 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
 / Tue, 21 Apr, 13:30–19:00  /
 / Wed, 22 Apr, 08:30–11:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 10:30–12:00  /
GD13/GMPV9/PS2.11
Composition and mineralogy of terrestrial planets and the Moon: new constraints from experiments, modelling, and space missions (co-sponsored by EAG) (co-organized)
Convener: van Westrenen  | Co-Conveners: M. Koch-Müller , Tronche , R. Ziethe 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GD2
From Craton to Basins, the dynamic evolution of northern Africa
Convener: P. D. U. A. Glasmacher 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GD5
From the tectonic record to mantle flow: linking deep and shallow earth processes
Convener: G. Iaffaldano 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 10:30–12:00  /
 / Wed, 22 Apr, 13:30–14:15  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
G24/CL39/GD12/GMPV21
Glacial Isostatic Adjustment, Upper Mantle and Lithosphere Dynamics, and Quaternary Climate (co-organized)
Convener: M. Poutanen  | Co-Conveners: B. Vermeersen , V. Klemann , S. Gregersen 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
SM1.6/EG11/GD16/TS3.2
Shaping the topography of the continents from the Inside Out (co-organized)
Convener: J. Ebbing  | Co-Convener: R. England 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 14:15–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
ML17
Augustus Love Medal Lecture by Ulrich R. Christensen
Convener: H.-P. Bunge 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 19:00–20:00  /