Search


Days


Programme Groups

GMPV – Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology

GMPV1
Formation, evolution and properties of Melts and Magmas: from lab to Nature
Conveners: Max Wilke , Diego Perugini  | Co-Convener: Cristina De Campos 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GMPV19/GD2.14
Interplay of Magmatism, Metamorphism, and Geodynamics: A symposium in memory of Leonid L. Perchuk (co-organized)
Convener: leonid aranovich  | Co-Conveners: Alexei Perchuk , Taras Gerya 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GMPV2
Magma generation and differentiation: Field, analytical, experimental and numerical investigation of magmatic and volcanic systems
Co-Conveners: Ralf Gertisser , Carmela Freda 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GMPV28
Mineral formation and metasomatic transformation of minerals and rocks - reaction mechanisms and kinetics
Conveners: Timm John , Martin Dietzel  | Co-Conveners: Andrew Putnis , Stephan Köhler 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
MPRG17/GD7.2/GMPV34/PS9.3
Diversity in planetary magnetism and dynamos (co-organized)
Convener: Doris Breuer  | Co-Convener: Johannes Wicht 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GMPV36
Diamond genesis: Insights from natural samples and experiments
Convener: Maya Kopylova  | Co-Conveners: Chris Smith , Galina Bulanova 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
TS8.1/G16/GD2.11/GM1.2/GMPV46/HS13.1/MPRG18/NH4.5/SM7.1
One year after the Abruzzo 2009 earthquake (co-organized)
Convener: Fabrizio Storti  | Co-Conveners: Sergio Vinciguerra , Ramon Carbonell 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
GD4.1/GMPV52
Two-phase dynamics of mid-ocean ridges and other systems: theory and observation (co-organized)
Co-Conveners: Nobukazu Seama , Ondřej Šrámek , Douglas Wiens 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GMPV32
Structures and properties of Earth Materials (co-sponsored by EMU)
Co-Conveners: Ross Angel , Razvan Caracas 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
MPRG13/GMPV54/NH10.6
Rock Physics and Natural Hazards (co-organized)
Convener: Sergio Vinciguerra  | Co-Conveners: Philip Benson , Dan Faulkner , Georg Dresen 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GD1.3/BG8.1/GMPV58/MPRG24/SSP1.8
Early Earth: from deep dynamics to surface life (co-organized)
Convener: Jeroen van Hunen  | Co-Conveners: Emmanuelle J. Javaux , Martin Whitehouse , Nicholas T. Arndt 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GMPV14
Volcanic and non-volcanic degassing of volatiles: Sources, mechanisms, applications and atmospheric impact
Convener: Christoph Kern  | Co-Convener: Marie Edmonds 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GMPV30
Open poster session
Convener: Paolo Papale  | Co-Convener: Herbert Pöllmann 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
TS6.5/GD5.10/GMPV55
Ophiolites, blueschists and mélanges in convergent margin tectonics (co-organized)
Co-Conveners: Manuel Pubellier , Philippe Agard , Gian Andrea Pini 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
MPRG23/GMPV57/SM6.14/TS3.4
Elastic and Inelastic Properties under in situ High P-T Conditions (co-organized)
Co-Convener: Hans J. Mueller 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
ML17
Louis Néel Medal Lecture by Teng-fong Wong
Convener: Mioara Mandea 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 19:00–20:00  /