Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


AS – Atmospheric Sciences

ML1

Alfred Wegener Medal Lecture by Edouard Bard
Conveners: Donald B. Dingwell , Günter Blöschl 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 12:15–13:15 / Room R1

ML7

Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture by Hang Su
Conveners: Donald B. Dingwell , Günter Blöschl 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 12:00–12:30 / Room B16

ML8

Vilhelm Bjerknes Medal Lecture by John P. Burrows
Convener: Oksana Tarasova 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 14:00–15:00 / Room B10
AS1 –  Meteorology

AS1.1

Numerical weather prediction, data assimilation and ensemble forecasting
Convener: Haraldur Ólafsson  | Co-Convener: Jian-Wen Bao 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B14
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS1.2

Dynamical Meteorology (General Session)
Convener: Gwendal Rivière  | Co-Conveners: Olivia Romppainen-Martius , Vanda Grubišić 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS1.3

Nowcasting and its applications
Convener: Yong Wang  | Co-Conveners: Marc Berenguer , Yuan Wang , Jarmo Koistinen 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters

AS1.4/CL2.11/HS12.1

Precipitation: Measurement, Climatology, Remote Sensing, and Modeling (General Session) (co-organized)
Convener: Silas Michaelides  | Co-Conveners: Vincenzo Levizzani , Yukari Takayabu 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room B14
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B14
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS7.1/AS1.5/NH1.2

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Remko Uijlenhoet , Alin Andrei Carsteanu , Alexis Berne , Giovanna Grossi , Paolo Burlando , Tim Bellerby , Chris Onof 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room R1
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS7.2/AS1.6/CL5.13/NH1.3/NP3.8

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Roberto Deidda  | Co-Conveners: Andreas Langousis , Alin Andrei Carsteanu , Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy , Tim Bellerby 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

AS1.7

Clouds, Aerosols and Radiation (General Session)
Convener: Philip Stier  | Co-Conveners: Nicolas Bellouin , Ulrike Lohmann , Xiaopeng Cui 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B14
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS1.9

Atmospheric Convection: Dynamics, Chemistry, and Vertical Transport
Convener: Jun-Ichi Yano  | Co-Conveners: Leo Donner , Holger Tost , Cathy Hohenegger 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–10:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS1.10

The evolution of convective storms: observation strategies, forecast validation, and climatologies
Convener: Thorwald Stein  | Co-Conveners: Silke Troemel , Kathrin Wapler , Marion Mittermaier 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 10:30–12:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters

AS1.11

The global monsoon system: variability and dynamics
Convener: Jianping Li  | Co-Conveners: Andrew Turner , Pascal Terray 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–11:45 / 13:30–15:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS1.12

African Monsoon Multidisciplinary Analysis (AMMA) - New Challenges
Convener: Christopher Taylor  | Co-Convener: Béatrice Marticorena 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–17:15 / Room B10
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS1.13

Mid-latitude Cyclones and Storms: Diagnostics of Observed and Future Trends, and related Impacts
Convener: Gregor C. Leckebusch  | Co-Conveners: Joaquim G. Pinto , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Yellow Posters

AS1.14

Dynamical coupling between the stratosphere and the troposphere
Convener: Thomas Reichler  | Co-Conveners: Bo Christiansen , Seok-Woo Son 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Yellow Posters

AS1.15

Dynamics and chemistry of the upper troposphere and stratosphere: observations and models
Conveners: Peter Braesicke , Peter Hoor  | Co-Conveners: Harald Boenisch , Thomas Birner , Ulrike Langematz , Johannes Laube 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS1.16/NP6.7/OS5.5

Recent Developments in Geophysical Fluid Dynamics (co-organized)
Convener: Uwe Harlander  | Co-Conveners: Andreas Will , Michael Kurgansky 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

NP2.2/AS1.17/CL5.12/OS5.8

Nonlinear Dynamics of the Atmosphere, Ocean and the Climate System (co-organized)
Conveners: Christian Franzke , Michel Crucifix  | Co-Conveners: Klaus Dethloff , Thierry Huck , Frank Kwasniok , Henk A. Dijkstra , Anna von der Heydt 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:15 / Room Y10
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

OS5.1/AS1.18

Internal Gravity Waves (co-organized)
Convener: Riwal Plougonven  | Co-Conveners: Ulrich Achatz , Erich Becker , Chantal Staquet 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP2.1/AS1.20/CL4.12/OS1.6

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling (co-organized)
Convener: Eric Guilyardi  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room Y5
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS4.1/AS1.21/GM7.6/NH1.7

Flash floods: from observations to risk governance (co-organized)
Convener: Marco Borga  | Co-Conveners: Eric Gaume , Jan Szolgay , Giuseppe Tito Aronica , Jonathan Gourley , Günter Blöschl 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters

HS7.4/AS1.22/CL2.15

Hydrological extremes in a changing climate: Risk and impacts on water infrastructure and insurance costs (co-organized)
Convener: Manfred Mudelsee  | Co-Conveners: João de Lima , Xiaolan Wang , Carmen Maftei 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–15:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

NP8.2/AS1.23/NH11.1/OS5.9

Stochastic Approaches for Multiscale Modelling in Geosciences (co-organized)
Conveners: Christian Franzke , Said GACI  | Co-Conveners: Daniel Schertzer , Balasubramanya Nadiga 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS10.4/SSS2.17

General Ecohydrology
Convener: Keith Smettem  | Co-Conveners: Nicola Montaldo , Murugesu Sivapalan , Vito Iacobellis , Salvatore Manfreda , Félix Francés , Gregory Egger 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:14 / Room R8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

CL2.7

Solar forcing and coupling mechanisms in the terrestrial atmosphere
Convener: Thierry Dudok de Wit  | Co-Conveners: Peter Preusse , Martin Kaufmann , Jean Lilensten , Franz-Josef Lübken 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters

CL4.1

Tropical Climate Variability and Teleconnections: past, present and future
Convener: Teresa Losada  | Co-Conveners: Belen Rodríguez de Fonseca , Fred Kucharski , Irene Polo , Elsa Mohino 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
AS2 –  Boundary Layer Processes

AS2.1

Air-Land Interactions (General Session) (co-sponsored by iLEAPS)
Convener: Thomas Foken  | Co-Convener: Andreas Ibrom 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS2.2

Turbulence in the atmospheric and oceanic boundary layers
Convener: Arakel Petrosyan 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD13.3 / Mon, 08 Apr, 12:15–13:00 / Room R7 

AS2.4

Boundary Layers in High Latitudes: Physical and Chemical Processes Including Atmosphere-Ice Chemical Interactions (AICI)
Convener: William Neff  | Co-Conveners: Günther Heinemann , Anna Jones , V. Faye McNeill , Stefania Argentini , Philip Anderson , Thorsten Bartels-Rausch 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:15 / Room B15
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

OS5.2

Surface Waves and Wave-Coupled Effects in Lower Atmosphere and Upper Ocean
Convener: Alexander Babanin  | Co-Conveners: Miguel Onorato , Fangli Qiao 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
AS3 –  Atmospheric Chemistry and Aerosols

AS3.1

Gas Phase Composition and Reactivity
Convener: Hartwig Harder  | Co-Conveners: Luc Vereecken , Terry Dillon 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Yellow Posters

AS3.2

Halogens in the Troposphere
Convener: Roland von Glasow  | Co-Conveners: Rolf Sander , Rainer Volkamer , John Plane , Alfonso Saiz-Lopez 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS3.3

Aerosol Chemistry and Microphysics (General Session)
Convener: Markus Kalberer  | Co-Conveners: Ulrich Krieger , Francis Pope 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS3.4

Cloud-Aerosol-Precipitation Interactions (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists)
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Wei-Kuo Tao , Susan van den Heever 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:30 / Room B16
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS3.5

Atmospheric Ice Particles
Convener: Hinrich Grothe  | Co-Conveners: Martina Krämer , Peter Spichtinger 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS3.6

Megacities: Air Quality and Climate Impacts from Local to Global Scales
Convener: Luisa Molina  | Co-Conveners: Michael Gauss , Alexander Baklanov 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS3.7

Air Pollution Modelling
Convener: Jørgen Brandt  | Co-Conveners: Jeremy David Silver , Andrea Pozzer , Sophie Szopa , Pedro Jimenez-Guerrero 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B14
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS3.8

Atmospheric composition variability from diurnal to decadal scale
Convener: Oksana Tarasova  | Co-Conveners: Sophie Szopa , Euan Nisbet , Pedro Jimenez-Guerrero , Andrea Pozzer 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B14
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS3.10

Atmospheric transport of trace species and aerosols: Modeling and observations
Convener: Heiko Bozem  | Co-Conveners: Sabine Eckhardt , Daniel Kunkel , Harald Sodemann , Petra Seibert , Ignacio Pisso 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Yellow Posters

AS3.11

Polar Ozone and Polar Stratospheric Clouds
Convener: Geir O. Braathen  | Co-Conveners: Farahnaz Khosrawi , Bjoern-Martin Sinnhuber , Marc von Hobe , Michael Pitts 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room B16
PICOs
 / Mon, 08 Apr, 10:30–12:15 / Room PICO Spot 3

AS3.12

Satellite observations of tropospheric composition and pollution, analyses with models and applications (including Vilhelm Bjerknes Medal Lecture)
Convener: Cathy Clerbaux  | Co-Conveners: Andreas Richter , Pieternel Levelt 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS3.13

Remote-Sensing of Atmospheric Carbon Dioxide and Methane
Convener: Justus Notholt  | Co-Conveners: Michael Buchwitz , Hartmut Boesch , Dietrich G. Feist , Sander Houweling 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room B10
 / Thu, 11 Apr, 08:30–10:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

BG1.6

Towards a full greenhouse gas balance of the biosphere (terrestrial & aquatic ecosystems)
Convener: Lutz Merbold  | Co-Conveners: Christian Brümmer , Bert Gielen , PENELOPE SERRANO ORTIZ , Tonya Del Sontro , Donatella Zona , Martin Wattenbach 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

AS3.14

Mediterranean aerosols: from physico-chemical and optical properties to radiative and climate effects
Convener: Nikos Hatzianastassiou  | Co-Conveners: Nikolaos Mihalopoulos , Alcide di Sarra , Pinhas Alpert , JEAN SCIARE 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Yellow Posters

CL4.2/AS3.15/GM5.2

Aeolian dust: Initiator, Player, and Recorder of Environmental Change (co-organized)
Convener: Jan-Berend Stuut  | Co-Convener: Peter Knippertz 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS3.16

Remote Sensing of Clouds and Aerosols: Techniques and Applications
Convener: Gerrit de Leeuw  | Co-Conveners: Alexander Kokhanovsky , Jan Cermak 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:00 / Room B15
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Yellow Posters

G5.2/AS3.17/CL5.11

Atmospheric Water Vapour Retrieval by Space Geodetic Techniques: Present Status and New Challenges (co-organized)
Convener: Rosa Pacione  | Co-Convener: Henrik Vedel 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters

CL2.7

Solar forcing and coupling mechanisms in the terrestrial atmosphere
Convener: Thierry Dudok de Wit  | Co-Conveners: Peter Preusse , Martin Kaufmann , Jean Lilensten , Franz-Josef Lübken 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters
AS4 –  Interdisciplinary sessions in Atmospheric Sciences

AS4.1/GI2.10

Aircraft-based observation of the atmosphere and atmosphere-surface exchange processes (co-organized)
Conveners: Manfred Lange , Jean-Daniel Paris  | Co-Convener: Joachim Reuder 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

GI2.1/AS4.2

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

AS4.3/GI2.9

Infrasound and atmospheric dynamics (co-organized)
Convener: Alexis Le Pichon  | Co-Conveners: Läslo G. Evers , Elisabeth Blanc 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

BG1.5/AS4.5

Remote Sensing Applications in the Atmospheric and Biogeosciences (co-organized)
Convener: Frank Veroustraete  | Co-Conveners: Simone Lolli , Willem Verstraeten , Davide Dionisi , Paolo Di Girolamo 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

AS4.6

Integrated physical and chemical weather modelling with two-way interactions
Convener: Alexander Baklanov  | Co-Conveners: Johannes Flemming , Georg Grell 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:15 / Room B10
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL2.1

Urban climate, urban heat island and urban biometeorology
Convener: Konstantinos Kourtidis  | Co-Convener: Koen De Ridder 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

NP3.5/AS4.7/CL5.1/HS8.1.10

Geophysical Downscaling Methods (co-organized)
Convener: Tobias Sauter  | Co-Conveners: Douglas Maraun , Victor Venema , Erika Coppola 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS4.8/NH1.5

High Energy Radiation from Thunderstorms and Lightning. (co-organized)
Convener: Thomas Gjesteland  | Co-Conveners: Sebastien Celestin , Martino Marisaldi 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS4.9/NP7.2/OS5.7/SM4.3

Acoustic-gravity waves: From ocean and land to space (co-organized)
Convener: Oleg Godin  | Co-Conveners: Takashi Maruyama , Nikolay Zabotin , Elisabeth Blanc 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–10:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS4.11/BG2.19/NH7.3

Impact of boreal wildfires on tropospheric chemistry (co-organized)
Convener: Stephan Matthiesen  | Co-Conveners: Detlev Helmig , Piero Di Carlo , Maria Val Martin , Debora Griffin 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD13.1 / Wed, 10 Apr, 08:30–09:15 / Room R7 

HS1.4

Patterns in Soil-Vegetation-Atmosphere Systems: Monitoring, Modelling, and Data Assimilation
Convener: Matthieu Masbou  | Co-Conveners: Clemens Simmer , Karsten H. Jensen 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

IG4/AS4.12/BG1.4

Stable isotopes in atmospheric research (co-organized)
Convener: Jan Kaiser  | Co-Conveners: Ralf Koppmann , Thomas Röckmann , Matthew Johnson , Alexander Knohl , Matthias Cuntz , Matthias Zeeman 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

SM1.2/AS4.13

Research and Development in Nuclear Explosion Monitoring (co-organized)
Convener: Andreas Becker  | Co-Conveners: Lars Ceranna , David Brown , Martin Kalinowski , Yan Jia 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:00 / Room B5
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD11.2 / Mon, 08 Apr, 10:30–11:15 / Room B7 

GI1.4/SSS6.11

From Chernobyl to Fukushima: Development of the Geoscientists' Knowledgebase
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Andreas Stohl , Elena Korobova , Gerhard Wotawa , Naohiro Yoshida , Michio Aoyama 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room G1
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
PICOs
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room PICO Spot 1

AS4.14/CL2.13/SSS1.10

Saharan Weather, Climate and Dust (co-organized)
Convener: Claire Ryder  | Co-Conveners: Helen Brindley , Cyrille Flamant 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters

SSS7.2/AS4.15/BG2.20/CL2.8/NH8.4

Soils and Human Health (co-organized)
Convener: Eric C. Brevik  | Co-Conveners: Teodoro Miano , Raúl Zornoza , M. Ángeles Muñoz , Vanessa Wong , Giacomo Pietramellara 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP3.2/AS4.17/GM6.6/HS7.7/SM1.7

Geocomplexity: patterns, processes, scaling and extremes in the geosciences (co-organized)
Conveners: Cristian Suteanu , Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Sabine Lennartz-Sassinek , Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , Jörn H. Kruhl , Manfred Mudelsee , R M Lark 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP4.1

Time Series Analysis in the Geosciences - Concepts, Methods and Applications
Convener: Reik Donner  | Co-Convener: Susana Barbosa 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:15 / Room Y5
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS1.2

Data & Models, Induction & Prediction, Information & Uncertainty: Towards a common framework for model building and predictions in the Geosciences
Convener: Uwe Ehret  | Co-Conveners: Hoshin Gupta , Steven Weijs , Rohini Kumar , Bodo Ahrens , Erwin Zehe 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room R4
PICOs
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room PICO Spot 1

GI2.7/AS4.18/CL5.10/CR1.4/ESSI1.6

Taking the temperature of the Earth: Temperature Variability and Change across all Domains of Earth's Surface (co-organized)
Convener: Stephan Matthiesen  | Co-Conveners: Nick Rayner , Frank Goettsche 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD1.5 / Mon, 08 Apr, 15:30–16:15 / Room R5 

PS1.2/AS4.19

Polarimetry as an invaluable tool to study the Solar System and beyond (co-organized)
Convener: Mathieu Barthelemy  | Co-Convener: Hervé Lamy 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Room Y5
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD23.1 / Tue, 09 Apr, 08:30–09:15 / Room R12 

HS4.3/AS4.20/NH1.13

Ensemble hydro-meteorological forecasting for improved risk management: across scales and applications (co-organized)
Convener: Schalk Jan van Andel  | Co-Conveners: Florian Pappenberger , Yi He , Maria-Helena Ramos 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters