Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


CL – Climate: Past, Present, Future

CL0

Open Session on Climate: Past, Present and Future
Convener: Denis-Didier Rousseau  | Co-Conveners: Marie-Alexandrine Sicre , Fabrizio D'Aprile 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD7.1 / Mon, 08 Apr, 17:30–18:15 / Room B4 

ML10

Milutin Milankovic Medal Lecture by Didier Paillard
Conveners: Denis-Didier Rousseau , Thomas Blunier 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–14:30 / Room Y9

ML11

Hans Oeschger Medal Lecture Miryam Bar-Matthews
Conveners: Denis-Didier Rousseau , Thomas Blunier 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 10:30–11:30 / Room Y9
CL1 –  Past climates

CL1.1

Changes in Cenozoic pCO2: Causes, feedbacks and biotic responses
Co-Convener: Gavin Foster 
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD7.5 / Thu, 11 Apr, 15:30–16:15 / Room B4 

CL1.2

Modelling paleoclimates from the Cretaceous to the Holocene: learning from numerical experiments and model-data comparisons
Convener: Masa Kageyama  | Co-Conveners: Dan Lunt , André Paul , Michal Kucera 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL1.3

Polar continental margins and fjords - glacial and climatic evolution in the Cenozoic
Conveners: H. Christian Hass , Matthias Forwick , Kelly Hogan  | Co-Conveners: Fabio Florindo , David Harwood , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , Angelo Camerlenghi , Carlota Escutia , Jan Sverre Laberg 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–15:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL1.4

Climate response to orbital forcing (including Milankovic Medal lecture)
Convener: Erin McClymont  | Co-Conveners: Alan Haywood , Christian Zeeden 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room Y9
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL1.5

Evolution of the Asian Monsoon over millennial and longer timescales
Convener: Peter Clift  | Co-Convener: Christophe Colin 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL1.7

Decadal to millennial scale climate variability of the late Quaternary (including Hans Oeschger Medal Lecture)
Convener: Marit-Solveig Seidenkrantz  | Co-Conveners: Antoon Kuijpers , Marie-Alexandrine Sicre , Guillaume Masse , Kaarina Weckström , Mads Faurschou Knudsen , Camilla S. Andresen 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room Y9
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL1.8

INTIMATE: INTegrating Ice core, MArine, and TErrestrial records 60-8 ka BP
Convener: W.Z. Hoek  | Co-Conveners: Achim Brauer , Anders Svensson , Ana Moreno , Didier Roche , Irka Hajdas , Paul Valdes , Sune O. Rasmussen , Danni Pearce , Brice Rea 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–10:00 / Room Y9
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL1.9

Paleoclimates records in continental archives
Convener: Nathalie Fagel  | Co-Conveners: Marie-France Loutre , Sophie Verheyden 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CR3.3/CL1.11

Ice-sheet and climate interactions (co-organized)
Convener: Philippe Huybrechts  | Co-Convener: Andrey Ganopolski 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room G11
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
CL2 –  Present climate

CL2.1

Urban climate, urban heat island and urban biometeorology
Convener: Konstantinos Kourtidis  | Co-Convener: Koen De Ridder 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL2.2

Climate change impacts on African urban areas: quantification and uncertainties
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL2.3

Arctic climate change: governing mechanisms and global implications
Convener: Richard Bintanja  | Co-Convener: Rune Grand Graversen 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–17:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL2.4

Synoptic climatology – methods and applications
Convener: Christoph Beck  | Co-Conveners: Andreas Philipp , Prof. Dr. Jucundus Jacobeit 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD7.8 / Mon, 08 Apr, 15:30–16:15 / Room B4 

CL2.5

Earth radiation budget, radiative forcing and climate change
Convener: Martin Wild  | Co-Conveners: Rolf Philipona , Paul Stackhouse 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL2.6/IG11

Water vapor isotope advances in observations, models, and measurement techniques (co-organized)
Convener: Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Valérie Masson-Delmotte , Francoise Vimeux , Martin Werner 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL2.7

Solar forcing and coupling mechanisms in the terrestrial atmosphere
Convener: Thierry Dudok de Wit  | Co-Conveners: Peter Preusse , Martin Kaufmann , Jean Lilensten , Franz-Josef Lübken 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters

SSS7.2/AS4.15/BG2.20/CL2.8/NH8.4

Soils and Human Health (co-organized)
Convener: Eric C. Brevik  | Co-Conveners: Teodoro Miano , Raúl Zornoza , M. Ángeles Muñoz , Vanessa Wong , Giacomo Pietramellara 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS8.6/CL2.9

Biochar and organic waste in soils: global warming mitigation and SOM quality (co-organized)
Convener: Gabriel Gascó Guerrero  | Co-Conveners: Jorge Paz-Ferreiro , Ana Maria Tarquis , Ana María Méndez Lázaro , Heike Knicker , Agustin Merino 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS1.4/CL2.11/HS12.1

Precipitation: Measurement, Climatology, Remote Sensing, and Modeling (General Session) (co-organized)
Convener: Silas Michaelides  | Co-Conveners: Vincenzo Levizzani , Yukari Takayabu 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room B14
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B14
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS7.3/CL2.12/NP1.4

Water, climate and health (co-organized)
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Andreas Langousis , Alin Andrei Carsteanu , Antarpreet Jutla , Alexander Kolovos 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

AS4.14/CL2.13/SSS1.10

Saharan Weather, Climate and Dust (co-organized)
Convener: Claire Ryder  | Co-Conveners: Helen Brindley , Cyrille Flamant 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters

HS7.4/AS1.22/CL2.15

Hydrological extremes in a changing climate: Risk and impacts on water infrastructure and insurance costs (co-organized)
Convener: Manfred Mudelsee  | Co-Conveners: João de Lima , Xiaolan Wang , Carmen Maftei 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–15:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
CL3 –  Future climate

CL3.1

Extreme Events and Impacts
Co-Convener: Stéphane Goyette 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL3.2/NH1.12/NP5.3

Decadal, seasonal and monthly climate predictions (co-organized)
Convener: Stéphane Vannitsem  | Co-Conveners: Geert Jan van Oldenborgh , Francisco J. Doblas-Reyes , Mark Liniger , Seth Westra , Bart van den Hurk 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room Y9
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
CL4 –  Past-Present-Future climates

CL4.1

Tropical Climate Variability and Teleconnections: past, present and future
Convener: Teresa Losada  | Co-Conveners: Belen Rodríguez de Fonseca , Fred Kucharski , Irene Polo , Elsa Mohino 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL4.2/AS3.15/GM5.2

Aeolian dust: Initiator, Player, and Recorder of Environmental Change (co-organized)
Convener: Jan-Berend Stuut  | Co-Convener: Peter Knippertz 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL4.3

Interglacial climate change - Learning from paleoclimate archives and models
Co-Conveners: André Paul , Michael Schulz , Barbara Stenni , Hubertus Fischer 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room Y9
PICOs
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room PICO Spot 3

CL4.4

Using paleoclimate modelling and data to learn about the future
Convener: Julia Hargreaves  | Co-Conveners: Michel Crucifix , Gavin A. Schmidt 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00 / Room Y9
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD7.7 / Tue, 09 Apr, 16:30–17:15 / Room B4 

CL4.5/OS1.7

Global and regional sea level rise and variability: from past to future (co-organized)
Convener: Svetlana Jevrejeva  | Co-Conveners: Aslak Grinsted , Guy Woppelmann 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL4.6

The climate of the Mediterranean region: from basic science to impacts
Convener: Piero Lionello  | Co-Conveners: Clare Goodess , Marta Marcos , Andrea Toreti 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL4.9

Land-climate interactions from models and observations: Implications from past to future climate (co-sponsored by iLEAPS)
Conveners: Ryan Teuling , Andrea Alessandri  | Co-Conveners: Edouard Davin , Sonia Seneviratne , Bart van den Hurk , Philippe Ciais , Gianpaolo Balsamo , Antje Weisheimer 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room Y9
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL4.11

Temperature observations in the subsurface: contributions to climate sciences, soil sciences, permafrost, glaciology, hydrology, and heat flow studies
Convener: Volker Rath  | Co-Conveners: Jeannette Noetzli , Fidel González-Rouco , Jan Safanda 
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD7.4 / Wed, 10 Apr, 15:30–16:15 / Room R5 

NP2.1/AS1.20/CL4.12/OS1.6

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling (co-organized)
Convener: Eric Guilyardi  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room Y5
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS1.12

African Monsoon Multidisciplinary Analysis (AMMA) - New Challenges
Convener: Christopher Taylor  | Co-Convener: Béatrice Marticorena 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–17:15 / Room B10
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
CL5 –  Tools for climate studies

NP3.5/AS4.7/CL5.1/HS8.1.10

Geophysical Downscaling Methods (co-organized)
Convener: Tobias Sauter  | Co-Conveners: Douglas Maraun , Victor Venema , Erika Coppola 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL5.2/GM1.3

Advances in Quaternary Geochronology (co-organized)
Convener: Geoff Duller  | Co-Conveners: Irka Hajdas , Frédéric Parrenin , Andreas Lang , Thorsten Kiefer 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL5.3

Regional climate modeling, including CORDEX
Convener: Filippo Giorgi  | Co-Convener: Raymond Arritt 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room Y5
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL5.4

Climate Data Bias-Correction and Homogenization and Climate Trends and Variability Assessment
Convener: Xiaolan Wang  | Co-Conveners: Enric Aguilar , Wouter Dorigo , Rob Roebeling , Petr Stepanek , Manfred Mudelsee , Michael Schulz , Martin H. Trauth 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD7.6 / Fri, 12 Apr, 10:30–11:15 / Room R7 

CL5.6

Ensemble Methods for Combining Alternative Models of Climate Change
Convener: Gregory Duane  | Co-Convener: Frank M. Selten 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL5.7/NP8.1

Stochasticity and Statistical Physics in Climate Dynamics (co-organized)
Convener: Michael Ghil  | Co-Convener: Valerio Lucarini 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 10:30–12:00 / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD7.3 / Mon, 08 Apr, 10:30–11:15 / Room B4 

CL5.8

Climate Services - Underpinning Science
Convener: Alessandro Dell'Aquila  | Co-Convener: Paolo Michele Ruti 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Yellow Posters

CL5.9/BG1.8/EMRP4.3/ERE5.6/GD8.7/GI3.8/GM11.1/GMPV39/HS12.2/NH5.9/OS3.4/SSP1.4

Major achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Carlota Escutia  | Co-Conveners: Ursula Röhl , Thomas Wiersberg , Ruediger Stein 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

GI2.7/AS4.18/CL5.10/CR1.4/ESSI1.6

Taking the temperature of the Earth: Temperature Variability and Change across all Domains of Earth's Surface (co-organized)
Convener: Stephan Matthiesen  | Co-Conveners: Nick Rayner , Frank Goettsche 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD1.5 / Mon, 08 Apr, 15:30–16:15 / Room R5 

G5.2/AS3.17/CL5.11

Atmospheric Water Vapour Retrieval by Space Geodetic Techniques: Present Status and New Challenges (co-organized)
Convener: Rosa Pacione  | Co-Convener: Henrik Vedel 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters

NP2.2/AS1.17/CL5.12/OS5.8

Nonlinear Dynamics of the Atmosphere, Ocean and the Climate System (co-organized)
Conveners: Christian Franzke , Michel Crucifix  | Co-Conveners: Klaus Dethloff , Thierry Huck , Frank Kwasniok , Henk A. Dijkstra , Anna von der Heydt 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:15 / Room Y10
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS7.2/AS1.6/CL5.13/NH1.3/NP3.8

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Roberto Deidda  | Co-Conveners: Andreas Langousis , Alin Andrei Carsteanu , Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy , Tim Bellerby 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

NP2.4/CL5.14/ESSI2.10

Complex networks and data-driven knowledge discovery in geophysical systems (co-organized)
Conveners: Reik Donner , Mike Sips  | Co-Conveners: Jürgen Kurths , Thomas Nocke , Karsten Steinhaeuser , Torsten Möller 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:15 / Room Y10
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

IG5/CL5.15/SSP4.2

Stable isotopes as a tool in (paleo-)climate studies in different environments and by multi-proxi approaches (co-organized)
Convener: Attila Demény  | Co-Conveners: Rolf Siegwolf , Ana-Voica Bojar , Olga Churakova (Sidorova) , Aurel Perşoiu , Kerstin Treydte 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room G13
PICOs
 / Wed, 10 Apr, 13:30–15:00 / Room PICO Spot 4

NP3.1

Scaling in atmospheric, terrestrial, oceanic and biogeophysical processes
Conveners: Francois Schmitt , Dionysia Panagoulia  | Co-Conveners: Shaun Lovejoy , Marco Marani , Witold Krajewski , Remko Uijlenhoet , João de Lima , Panayiotis Dimitriadis 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room Y5
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters