Search


Days


Programme Groups

GD – Geodynamics

TS5.1/GD4.5/GMPV41
Continental rifting: mechanisms of deformation, sedimentation, and magmatism (co-organized)
Convener: Gwenn Peron-Pinvidic  | Co-Conveners: Richard Corfield , Laurent Geoffroy , Prof. Dr. Ulrich Anton Glasmacher , Matthias Hinderer , Graham Leslie , Dieter Mertz , Georg R├╝mpker , Timothy Reston , Alastair Robertson , Cecile Robin 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
GD5.1/GMPV18/TS6.9
Subduction zone dynamics: A slab's journey in the upper and lower mantle (co-organized)
Convener: Susanne Buiter  | Co-Convener: Douwe J. J. van Hinsbergen 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GD1.1
Open session on Geodynamics
Convener: J. Huw Davies  | Co-Convener: Hans-Peter Bunge 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
PS7.0/GD1.10
Experiments, Simulations and Numerical modeling in planetology (co-organized)
Conveners: Luigi Colangeli , Sandra Schumacher  | Co-Conveners: Derek W. G. Sears , Karsten Seiferlin , Ruth Ziethe 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–17:00  /
GMPV13/GD2.13/SSP4.8
Large Igneous Provinces and Extinctions (co-organized)
Convener: Henrik Svensen 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
GD6.5/GMPV47/SM6.11
The mantle from surface to core: integrating seismology, mineral physics, geodynamics and petrology (co-organized)
Convener: Saskia Goes  | Co-Conveners: Joya Tetreault , Carolina Lithgow-Bertelloni , Juan Carlos Afonso , Hans-Peter Bunge , Andrew Frassetto 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
TS10.1/GD3.3
Unresolved problems in plate tectonics: kinematic reconstructions, plate driving forces, and plate boundary interactions (co-organized)
Convener: Carlo Doglioni  | Co-Conveners: Jason Morgan , Claudio Faccenna 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
GD5.2/G23/NH4.12/SM3.5/TS6.10
Subduction zone dynamics: seismogenic zone and forearc deformation (co-organized)
Convener: Nina Kukowski  | Co-Conveners: Hans-Peter Bunge , Taras Gerya , John McCloskey , Frederik Tilmann 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GD6.6/GMPV53/MPRG20/PS9.2/SM6.12
The deep mantle, plumes, and chemical heterogeneity: structure, dynamics, and evolution (co-organized)
Convener: Stephane Labrosse  | Co-Conveners: Daniel Frost , Christine Thomas , Ulrich Hansen , John Tarduno , Paul Tackley 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00  /