Search


Days


Programme Groups

GM – Geomorphology

GM2.1
High definition topography - data acquisition and analysis
Convener: Dirk Rieke-Zapp  | Co-Conveners: Alexander Reiterer , Jim Chandler 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GM4.1
Geomorphic response to environmental change
Co-Conveners: Simon Armitage , Ian Candy , Gilles Erkens , Gerard Govers , Thomas Hoffmann , Olav Slaymaker 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00  /
 / Tue, 04 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
TS4.2/GM5.7
Topography Evolution of Europe: Uplift, Subsidence and Sea Level Change (Topo-Europe) (co-organized)
Convener: Sierd Cloetingh  | Co-Conveners: Sean Willett , Paola Campus 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GM2.2
Airborne and Terrestrial Laser Scanning and geomorphology: possibilities, problems, and solutions
Convener: Balázs Székely  | Co-Conveners: Norbert Pfeifer , Bernhard Höfle 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GM2.3
Complex systems research in Geomorphology – Concepts, methods and application
Convener: Margreth Keiler  | Co-Convener: stephan harrison 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
TS8.1/G16/GD2.11/GM1.2/GMPV46/HS13.1/MPRG18/NH4.5/SM7.1
One year after the Abruzzo 2009 earthquake (co-organized)
Convener: Fabrizio Storti  | Co-Conveners: Sergio Vinciguerra , Ramon Carbonell 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
TS4.1/G22/GD2.4/GM5.2/SM1.4
Coupling topography, surface erosion and tectonics (co-organized)
Convener: Sierd Cloetingh 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GM1.1
EGU/AGU Geomorphology Symposium - Quantifying landscape response to climate change
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:00  /
TS4.3/CL1.1/GD2.5/GM5.5/MPRG8/SSP1.5
Eurasian Climate and Tectonics (co-organized)
Convener: Guillaume Dupont-Nivet  | Co-Conveners: Peter van der Beek , Hemmo Abels 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GM1.3
Planetary Geomorphology
Convener: Matthew Balme  | Co-Conveners: Sanjeev Gupta , Alistair Bargery 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
ML13
Ralph Alger Bagnold Medal Lecture by Friedhelm von Blanckenburg
Convener: Niels Hovius 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 19:00–20:00  /