Search


Days


Programme Groups

SSS – Soil System Sciences

SSS2
Vegetation and Erosion
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Mike Kirkby , David Dunkerley , Rory Walsh 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
SSS33
Deep soil organic matter derived from rhizodeposition, leaching water and bioturbation - a relevant component in biogeochemical cycles ?
Convener: Cornelia Rumpel  | Co-Conveners: Abad Chabbi , Ingrid Kögel-Knabner , Artemi Cerdà , Marshall Wilkinson 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
GM4.3/SSS37
Erosion, land degradation and terrestrial carbon cycling (co-organized)
Convener: Nikolaus J. Kuhn  | Co-Conveners: Rolf Aalto , Thomas Hoffmann , Andreas Lang , Timothy Quine , Martin Evans , Erik Cammeraat , Maria Martínez-Mena , Artemi Cerdà 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS4.21
Imprints of physical, chemical and biological patterns in the pioneering phase of catchments
Convener: Christoph Hinz  | Co-Conveners: Manfred Stähli , Wolfgang Schaaf , Hartmut Holländer 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
SSS38
Soil organic carbon dynamics at the regional scale
Convener: Bas van Wesemael  | Co-Conveners: Kristof Van Oost , Jens Leifeld , Axel Don 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
SSS6
Urban Soils
Convener: Sarah Pariente  | Co-Convener: Thomas Nehls 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
SSS40
The molecular biogeochemical fate of terrestrial organic carbon
Convener: Klaas G.J. Nierop  | Co-Conveners: Boris Jansen , Ian D. Bull 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
GM6.1
Process geomorphology and ecosystems - disturbance regimes and interactions
Convener: Markus Stoffel  | Co-Conveners: Jens Turowski , Annett Wolf , Stephen Rice 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
SSS4
Management of freshwater scarcity in agriculture and its impact on irrigated soils
Convener: Marcos Lado  | Co-Conveners: Fuensanta García-Orenes , Erik van den Elsen 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
MPRG7
Climatic and environmental magnetic (paleo-)signatures in waters, ice, soils, and sediments
Convener: Nicolas Thouveny 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /