Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2012
(What is this?)

Programme Groups

NH – Natural Hazards


NH1 – Hydro-Meteorological Hazards
NH2 – Volcanic Hazards
NH3 – Landslide Hazards
NH4 – Earthquake Hazards
NH5 – Sea & Ocean Hazards
NH6 – Snow Avalanches & Glacier Hazards
NH7 – Wildfire Hazards
NH8 – Biological, Environmental & Other Hazards
NH9 – Natural Hazards & Society
NH10 – Short courses
NH11 – Co-listed sessions

ML18
Plinius Medal Lecture by Timothy Sullivan
Convener: S. Tinti 
Oral Programme  / Tue, 24 Apr, 15:30–16:30 / Room 1
ML30
Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture by Lieven Clarisse
Convener: D. B. Dingwell 
Oral Programme  / Mon, 23 Apr, 10:30–11:30 / Room 4
NH1 –  Hydro-Meteorological Hazards
NH1.1/AS1.16
Extreme meteorological and hydrological events induced by severe weather and climate change (co-organized)
Convener: A. Loukas  | Co-Conveners: U. Ulbrich , M.C. Llasat 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room D
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 15:30–19:00 / Hall X/Y
HS4.3/AS1.18/NH1.2
Ensemble hydro-meteorological forecasting for improved risk management: across scales and applications (co-organized)
Convener: M.-H. Ramos  | Co-Conveners: J. Thielen , F Pappenberger , J.D. Brown , S. J. van Andel , Y. HE , G. Mascaro 
Oral Programme  / Tue, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room 36
Poster Programme  / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
HS7.2/AS1.20/CL5.16/NH1.3/NP3.6
Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: R. Deidda  | Co-Conveners: T. Bellerby , G. Grossi , A. Langousis , X. L. Wang , S. Vogl , P. Laux , H. Kunstmann 
Oral Programme  / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 33
Poster Programme  / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
NH1.4/AS4.14
Lightning: physics, detection and atmospheric effects (co-organized)
Convener: Y. Yair  | Co-Conveners: S. Soula , H. D. Betz , Y. Takahashi , C. Price 
Oral Programme  / Mon, 23 Apr, 08:30–12:00 / Room 1
Poster Programme  / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.2 / Mon, 23 Apr, 15:30–16:15 / Room 40 
NH1.6/HS4.7
Flood risk and uncertainty (co-organized)
Convener: G. T. Aronica  | Co-Conveners: H. Apel , G. J.-P. Schumann 
Oral Programme  / Mon, 23 Apr, 13:30–15:00 / Room 1
Poster Programme  / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
HS4.1/GM7.8/NH1.7
Flash floods: processes, forecasting and risk management (co-organized)
Convener: M. Borga  | Co-Conveners: G. T. Aronica , G. Blöschl , J. Szolgay , J. J. Gourley 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 08:30–12:00 / Room 39
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
Poster Summaries & DiscussionsPSD16.11 / Wed, 25 Apr, 13:30–14:15 / Room 35 
NH1.8/AS4.15/ESSI1.3/HS5.10/HS7.7
ICT-based hydrometeorology science and natural disaster societal impact assessment (co-organized)
Convener: A. Parodi  | Co-Conveners: N. Rebora , G.C. Craig , D. Kranzlmueller , M. Schiffers 
Poster Programme  / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
GM7.3/HS9.7/NH1.9
Morphodynamics of steep mountain channels (co-organized)
Convener: F. Brardinoni  | Co-Conveners: JM Turowski , L. Mao , D. Rickenmann , a. Recking 
Oral Programme  / Fri, 27 Apr, 10:30–12:00 / Room 21
Poster Programme  / Attendance Fri, 27 Apr, 15:30–17:00 / Hall XL
ST5.1/NH1.10/PS5.5
Space Weather and its Effects on Terrestrial and Geo-Space Environments: Science and Applications (co-organized)
Convener: V. Pierrard  | Co-Conveners: H. Rothkaehl , N. Crosby , M. Menvielle 
Oral Programme  / Thu, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room 24
 / Fri, 27 Apr, 13:30–15:30 / Room 26
Poster Programme  / Attendance Fri, 27 Apr, 15:30–17:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.6 / Fri, 27 Apr, 12:15–13:00 / Room 35 
NH1.11/AS4.16/CL2.4
Hazard Risk Managment in Agriculture and Agroecosystems (co-organized)
Convener: A. M. Tarquis  | Co-Conveners: N. R. Dalezios , A. Gobin , van der Velde , M. Ruiz-Ramos , M. Ramos 
Oral Programme  / Tue, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room 1
Poster Programme  / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.1 / Tue, 24 Apr, 12:15–13:00 / Room 35 
NH2 –  Volcanic Hazards
NH2.1
Modeling of Volcanic Hazards (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture)
Convener: S. Charbonnier  | Co-Convener: C. Bonadonna 
Oral Programme  / Mon, 23 Apr, 08:30–12:30 / Room 4
Poster Programme  / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.3 / Mon, 23 Apr, 14:30–15:15 / Room 40 
SM5.7/GMPV6.14/NH2.3
Electromagnetic, seismic and other geophysical methods applied to volcano imaging and monitoring for hazard assessment (co-organized)
Co-Conveners: M. Hensch , A. G. Jones 
Oral Programme  / Thu, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room 2
Poster Programme  / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
NH3 –  Landslide Hazards
NH3.1
Mechanisms and processes of landslides induced by water
Convener: H.F. FUKUOKA  | Co-Conveners: P. Frattini , G. Crosta , N. Huvaj , T.A. Bogaard , J.-P. Malet , R. Greco 
Oral Programme  / Mon, 23 Apr, 13:30–15:00 / Room 4
Poster Programme  / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
NH3.2
Mechanisms and processes of landslides in seismically- or volcanically-active environments
Convener: V. Del Gaudio  | Co-Conveners: J. Wasowski , H.F. FUKUOKA , C.-T. Lee , R. W. Jibson 
Oral Programme  / Mon, 23 Apr, 15:30–17:00 / Room 4
Poster Programme  / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
NH3.3/GM6.3
Rockfalls, rockslides and rock avalanches (co-organized)
Convener: Krautblatter  | Co-Conveners: A. Volkwein , PhD Agliardi , G. Crosta , LKA Dorren 
Oral Programme  / Tue, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room 4
Poster Programme  / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
NH3.5
Advanced methods in landslides research I: remote sensing and geophysics
Convener: M. Jaboyedoff  | Co-Conveners: V. Del Gaudio , G. Grandjean , J. Wasowski 
Oral Programme  / Tue, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room 4
Poster Programme  / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
NH3.6
Advanced methods in landslides research II: modelling
Convener: G. G.R. Iovine  | Co-Convener: D. Cohen-Corticchiato 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room 4
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
NH3.7
Large slope instabilities: characterisation, dating, triggering, monitoring and modelling
Convener: G. Crosta  | Co-Conveners: M. Jaboyedoff , PhD Agliardi , LHB Blikra 
Oral Programme  / Thu, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room 4
Poster Programme  / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
NH3.8
Prediction and forecasting of landslides
Convener: F. Catani  | Co-Conveners: F. Guzzetti , N. Huvaj 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room 4
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
NH3.9
Submarine Landslides: Mechanisms, Processes and their Sedimentary Record
Convener: S. Krastel  | Co-Conveners: M. Strasser , R Urgeles 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room 4
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
NH3.10
Documentation and monitoring of landslides and debris flows for mathematical modelling and design of mitigation measures
Convener: L. Franzi  | Co-Conveners: M. Arattano , M. Arai 
Oral Programme  / Thu, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room 8
Poster Programme  / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
NH3.11
Landslide hazard and risk assessment, and landslide management
Convener: P. Reichenbach  | Co-Conveners: F. Guzzetti , A. Günther 
Oral Programme  / Thu, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room 4
Poster Programme  / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
NH3.12
SafeLand Project and other research on effects of global change on spatial and temporal patterns of landslide risk
Convener: F. Nadim  | Co-Conveners: Cascini , J. Corominas , Picarelli , J. Bayer 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 4
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.30 / Wed, 25 Apr, 14:30–15:15 / Room SM2 
NH4 –  Earthquake Hazards
EMRP2.6/GMPV6.10/NH4.1/SM5.5/TS2.9
Thermo-mechanical coupling and physical properties: implications to natural hazards (co-organized)
Convener: S. Vinciguerra  | Co-Conveners: G. Di Toro , D. Faulkner , M. J. Heap , O. Lengliné 
Oral Programme  / Tue, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room 42
Poster Programme  / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
NH4.2/NP7.4/SM5.3/TS8.7
Fracture and earthquake physics: modeling precursory phenomena and seismic hazard also with nonlinear seismology (including Plinius Medal Lecture) (co-organized)
Convener: F. Vallianatos  | Co-Conveners: P. Sammonds , V. Lapenna , G. Marmureanu , GF Panza 
Oral Programme  / Tue, 24 Apr, 13:30–17:15 / Room 1
Poster Programme  / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
TS8.2/G3.8/NH4.4/SM2.11
Seismotectonics and crustal deformation in Africa (co-organized)
Convener: M. Meghraoui  | Co-Conveners: A. AYELE , V. Midzi 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 27
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
NH4.5
Electro-magnetic phenomena and connections with seismo-tectonic activity
Convener: P.F. Biagi  | Co-Conveners: T. Maggipinto , M. Hayakawa 
Oral Programme  / Fri, 27 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 4
Poster Programme  / Attendance Fri, 27 Apr, 08:30–10:00 / Hall X/Y
SM5.4/NH4.6
Time-dependent earthquake occurrence and seismic hazard: physics and statistics (co-organized)
Convener: G. Zöller  | Co-Conveners: M. Cocco , M. Naylor 
Oral Programme  / Thu, 26 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 26
Poster Programme  / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
SM5.1/NH4.7
Anthropogenic seismicity and seismic hazard: methods, observations and modeling (co-organized)
Convener: S. Cesca  | Co-Conveners: B. Orlecka-Sikora , A. F. do Nascimento , S. Turuntaev 
Oral Programme  / Fri, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room 27
Poster Programme  / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
SM2.4/G3.7/NH4.8/TS8.6
Investigating earthquake physics through source imaging and scaling studies (co-organized)
Convener: G. Kwiatek  | Co-Conveners: H. Sudhaus , P.M. Mai , A. Piatanesi 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 26
 / Thu, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room 26
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall XL
SM2.1/GD1.3/NH4.9/TS8.5
Large Earthquake and Tsunami Activity (co-organized)
Convener: M. Bezzeghoud  | Co-Conveners: E. Buforn , H. Hebert , H. M. Fritz 
Oral Programme  / Tue, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room 26
Poster Programme  / Attendance Tue, 24 Apr, 15:30–17:00 / Hall X/Y
SM2.0/GD2.10/NH4.10/TS8.8
The 23 October 2011 Van Earthquake - Losses and Lessons (co-organized)
Co-Convener: F. Wenzel 
Oral Programme  / Mon, 23 Apr, 15:30–17:00 / Room 26
Poster Programme  / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
NH5 –  Sea & Ocean Hazards
NH5.1
New developments in tsunami science and in mitigation of tsunami risk, including early warning
Convener: S. Tinti  | Co-Conveners: H. Hebert , Ira Didenkulova 
Oral Programme  / Thu, 26 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 1
Poster Programme  / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.5 / Thu, 26 Apr, 08:30–09:15 / Room 37 
NH5.2
Extreme Sea Waves
Convener: E. Pelinovsky  | Co-Conveners: C Kharif , A. Slunyaev 
Oral Programme  / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 1
Poster Programme  / Attendance Fri, 27 Apr, 15:30–17:00 / Hall X/Y
NH5.3/NP 7.3/OS2.6
Nonlinear Dynamics of the Coastal Zone (co-organized)
Convener: Ira Didenkulova  | Co-Convener: E. Pelinovsky 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 1
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.9 / Wed, 25 Apr, 12:15–13:00 / Room 35 
NH5.5
Storm surges, coastal flooding and erosion: extreme events, damage and risk
Co-Conveners: J. Jensen , J. Kropp , D. Rybski , F. J. Mendez , R. J. Nicholls , Zanuttigh 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room 1
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.29 / Wed, 25 Apr, 16:30–17:15 / Room 40 
NH5.6
Sea hazards and ship operations
Convener: E. Bitner-Gregersen  | Co-Convener: A. Toffoli 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 1
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.10 / Wed, 25 Apr, 08:30–09:15 / Room 40 
NH5.7/ESSI1.7
Architecture of Future Tsunami Warning Systems (co-organized)
Convener: J. Wächter  | Co-Conveners: K. Watson , S. Tinti 
Oral Programme  / Thu, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room 1
Poster Programme  / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
NH6 –  Snow Avalanches & Glacier Hazards
NH6.2
Snow avalanche dynamics including interaction with structures, hazard mapping and risk management
Co-Conveners: T. Faug , E. Surinach 
Oral Programme  / Fri, 27 Apr, 10:30–12:00 / Room 9
Poster Programme  / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–17:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.24 / Fri, 27 Apr, 12:15–13:00 / Room SM5 
NH7 –  Wildfire Hazards
NH7.3/AS4.3/BG2.25/ESSI1.8/NP4.6/SSS5.24
Spatial and temporal patterns of wildfires: models, theory, and reality (co-organized)
Convener: M.G. Pereira  | Co-Conveners: R. Trigo , M.J.M. Penning de Vries , Dr Clarisse , Boschetti 
Oral Programme  / Mon, 23 Apr, 08:30–12:00 / 15:30–17:00 / Room D
Poster Programme  / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.13 / Mon, 23 Apr, 14:30–15:15 / Room 37 
NH7.5
Fire information needs for global modelling of fire effects
Poster Programme  / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
NH8 –  Biological, Environmental & Other Hazards
NH8.1
Heavy-metal contamination of the environment
Convener: J. A. Holden  | Co-Conveners: B. D. Malamud , S. Czarnecki 
Oral Programme  / Fri, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room 8
Poster Programme  / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.28 / Fri, 27 Apr, 09:30–10:15 / Room 35 
NH8.3
Medical Geohazards and Geochemistry
Convener: R. Crockett  | Co-Conveners: G. Gillmore , T. Darrah , Randazzo 
Oral Programme  / Fri, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room 8
Poster Programme  / Attendance Fri, 27 Apr, 08:30–10:00 / Hall X/Y
NH8.6
Sinkholes: from susceptibility to risk evaluation and mapping
Convener: M. Parise  | Co-Conveners: G. G.R. Iovine , S. Nisio 
Oral Programme  / Mon, 23 Apr, 15:30–17:00 / Room 1
Poster Programme  / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
NH9 –  Natural Hazards & Society
NH9.1
Natural Catastrophe Risk Assessment: Integrating Public Private Academic Partnerships into Applications and Decision Making
Co-Convener: R. Muir-Wood 
Oral Programme  / Thu, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room 8
Poster Programme  / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
NH9.2
Social capacity building: an emerging field of research and practice for Europe
Co-Convener: A. Steinführer 
Oral Programme  / Fri, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room 1
Poster Programme  / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.25 / Fri, 27 Apr, 11:30–12:15 / Room 37 
NH9.3
The Costs of Natural Hazards
Convener: H. Kreibich  | Co-Conveners: L.M. Bouwer , R. Schwarze 
Oral Programme  / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room 8
Poster Programme  / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–17:00 / Hall X/Y
NH9.4
Early warning systems for natural hazards and risks
Convener: T. Glade  | Co-Convener: G. Papadopoulos 
Poster Programme  / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
NH9.7
Vulnerability assessments in natural hazard and risk analysis
Convener: S. Fuchs  | Co-Conveners: Birkmann , T. Glade 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room 8
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.21 / Wed, 25 Apr, 09:30–10:15 / Room 35 
NH9.8/EOS9
Geoethics and natural hazards: communication, education and the science-policy-practice interface (co-organized)
Convener: S. Peppoloni  | Co-Conveners: J. Wasowski , Reitan , G. Devoli , SW Kieffer , E. Lindquist 
Oral Programme  / Thu, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room 8
Poster Programme  / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.31 / Thu, 26 Apr, 16:30–17:15 / Room 35 
NH9.9
Natural hazard impact on technological systems and urban areas
Convener: E.G. Petrova  | Co-Convener: E. Krausmann 
Oral Programme  / Tue, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room 7
Poster Programme  / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.26 / Tue, 24 Apr, 11:30–12:15 / Room 37 
NH9.10
Incorporating spatio-temporal variability into risk management
Convener: C. Neuhold  | Co-Conveners: S. Fuchs , C. Aubrecht 
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.27 / Wed, 25 Apr, 15:30–16:15 / Room 40 
NH9.11
Multi-type hazard and risk assessment
Co-Conveners: K. Fleming , P. Gasparini 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 8
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
NH9.12
Modelling of dangerous phenomena, and innovative techniques for hazard evaluation and risk mitigation
Convener: G. G.R. Iovine  | Co-Conveners: Dr. Huebl , M. Pastor , C. Aubrecht 
Poster Programme  / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
HS4.6
Why predict? The value of prediction in hydrological sciences and policy
Convener: J.S. Verkade  | Co-Conveners: A. Iglesias , H. Winsemius , S. Dessai 
Oral Programme  / Mon, 23 Apr, 10:30–12:00 / Room 39
Poster Programme  / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
Poster Summaries & DiscussionsPSD16.4 / Mon, 23 Apr, 16:30–17:15 / Room 37 
HS5.9
Hydrological, ecological, geomorphic and economic implications of Mountain Resort Development
Convener: C. de Jong 
Oral Programme  / Tue, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room 39
Poster Programme  / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
NH10 –  Short courses
SC3/NH10.1
Short Course: How to apply and interpret the Fast Fourier Transform (co-organized)
Convener: R. Crockett 
Thu, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room 42
NH11 –  Co-listed sessions
CR8.10
Mountain snow cover and avalanche formation
Convener: J. Schweizer  | Co-Conveners: A. van Herwijnen , D. McClung , Kronholm 
Oral Programme  / Fri, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room 9
Poster Programme  / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00 / Hall Z
Poster Summaries & DiscussionsPSD1.4 / Fri, 27 Apr, 13:30–14:15 / Room 40 
ERE1.12
Sustainability transitions of the socio-ecologic system
Convener: D. E. Reusser  | Co-Conveners: D. Rybski , A. Cerdà , A. Ferreira 
Oral Programme  / Fri, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room 19
Poster Programme  / Attendance Fri, 27 Apr, 15:30–17:00 / Hall XL
GI2.5
Preparatory activities for the scientific utilisation of the GMES Sentinel satellites constellations including Cal/Val activities of their optical instruments.
Convener: M. Berger  | Co-Conveners: J. Aschbacher , H. Mortimer , Dr. Bojkov 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room 42
 / Wed, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room 7
Poster Programme  / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
GM2.1
High definition topography - data acquisition, modelling, interpretation
Convener: D. Rieke-Zapp  | Co-Conveners: A. Reiterer , J. Chandler , D. Vericat , I. Marzolff 
Oral Programme  / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room 22
Poster Programme  / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall XL
GM2.2
Digital Landscapes: Quantitative Interrogation and Use to Examine Geomorphic Processes
Convener: J. K. Hillier  | Co-Conveners: P. Tarolli , P.P. Passalacqua , D.C. Mason , S. Conway 
Oral Programme  / Fri, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room 22
Poster Programme  / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall XL
Poster Summaries & DiscussionsPSD12.11 / Thu, 26 Apr, 14:30–15:15 / Room 40 PSD12.7 / Thu, 26 Apr, 12:15–13:00 / Room 37 
GMPV4.2/TS4.9
Volcanoes: Tectonics, Deformation, Geodesy
Convener: V. Acocella  | Co-Conveners: A. Gudmundsson , T. R. Walter , G. Puglisi , S. Jonsson 
Oral Programme  / Mon, 23 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 27
Poster Programme  / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00 / Hall XL
Poster Summaries & DiscussionsPSD22.6 / Mon, 23 Apr, 08:30–09:15 / Room 35 
GMPV4.4
Recent explosive eruptions: Conduit processes, ash dispersal and effects on aviation
Convener: M.T. Gudmundsson  | Co-Conveners: K. Vogfjord , F. Prata , T. Thordarson , C. Witham 
Oral Programme  / Thu, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room 27
Poster Programme  / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00 / Hall XL
HS2.4
Hydrology and remote sensing for monitoring, modelling and improve the management of urban and rural water systems
Convener: G. Di Baldassarre  | Co-Conveners: J. Neal , M. Maglionico , G. J.-P. Schumann , F Pappenberger , P. Matgen 
Oral Programme  / Tue, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room 34
Poster Programme  / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
HS2.5
Mountain Hydrology: Monitoring and modeling of snow (merged with Sub-arctic hydrology)
Convener: J. Parajka  | Co-Conveners: M. Lehning , C. B. Ménard , H. Dahlke 
Oral Programme  / Mon, 23 Apr, 08:30–12:00 / Room 33
Poster Programme  / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
HS2.6
Hydrological extremes: from droughts to floods
Convener: A. Viglione  | Co-Conveners: L. M. Tallaksen , G. Laaha , A. Castellarin , J. Szolgay 
Oral Programme  / Thu, 26 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 36
Poster Programme  / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00 / Hall A
HS7.1
Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology
Convener: R. Uijlenhoet  | Co-Conveners: A. Langousis , C. Onof , A. Berne , P. Burlando , T. Bellerby , G. Grossi , A. A. Carsteanu 
Oral Programme  / Thu, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room 33
Poster Programme  / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
SSS5.20
Understanding Fire Phenomena in the Earth System Using Interdisciplinary Approaches
Co-Conveners: G. Rein , A. C. Scott 
Oral Programme  / Mon, 23 Apr, 15:30–17:00 / Room 22
Poster Programme  / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
SSS6.2
Eco-engineering mitigations against natural hazards: Biological and Geophysical contributions to sustainable soil bioengineering in a changing world
Convener: H. P. Rauch  | Co-Conveners: F. Preti , F. Graf , F. Ozcep 
Oral Programme  / Mon, 23 Apr, 15:30–17:00 / Room 3
Poster Programme  / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
SSS7.3
Where does all the Pyrogenic Organic Matter go? Its Fate in Soils, Water and Sediments
Convener: C. Santin  | Co-Convener: SH Doerr 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 08:30–12:00 / Room 3
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD4.13 / Wed, 25 Apr, 14:30–15:15 / Room 35 
GM8.4/OS3.6/TS4.10
Seafloor Expression of Tectonic and Geomorphic Processes
Convener: S. Krastel  | Co-Convener: J. K. Hillier 
Oral Programme  / Mon, 23 Apr, 13:30–15:00 / Room 21
Poster Programme  / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00 / Hall XL