Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


HS – Hydrological Sciences

ML1

Alfred Wegener Medal Lecture by Eric F. Wood
Convener: Günter Blöschl 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 12:15–13:15 / Room R1

ML4

Alexander von Humboldt Medal Lecture by Pradeep Mujumdar
Convener: Günter Blöschl 
Orals
 / Fri, 02 May, 12:15–13:15 / Room R1

ML18

John Dalton Medal Lecture by Hoshin V. Gupta
Convener: Gerrit H. de Rooij 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 19:00–20:00 / Room R1

ML19

Henry Darcy Medal Lecture by Upmanu Lall
Convener: Gerrit H. de Rooij 
Orals
 / Thu, 01 May, 19:00–20:00 / Room R1
HS1 –  General Hydrology

HS1.1

Panta Rhei: a vision and an agenda for the next 10 years of hydrological research in support of society
Convener: Gerrit H. de Rooij  | Co-Convener: Alberto Montanari 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room R6

HS1.4

Innovative techniques and unintended use of measurement equipment
Convener: Rolf Hut  | Co-Conveners: Theresa Blume , Willem Luxemburg , Steven Weijs 
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS1.5/GI1.9

Data & Models, Induction & Prediction, Information & Uncertainty: Towards a common framework for model building and predictions in the Geosciences (co-organized)PICO Session
Convener: Uwe Ehret  | Co-Conveners: Bodo Ahrens , Erwin Zehe , Hoshin Gupta , Rohini Kumar , Steven Weijs 
PICOs
 / Mon, 28 Apr, 13:30–13:50 / 15:30–15:52 / PICO Spot 1
HS2.1 –  General Catchment Hydrology

HS2.1.2

Advances in Integrated Process-Based Distributed Hydrologic Modeling
Convener: Matteo Camporese  | Co-Conveners: Mauro Sulis , Chaopeng Shen 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Red Posters
HS2.2 –  Catchments in climate regions/regional hydrology

HS2.2.1

Historical hydrology
Convener: Andrea Kiss  | Co-Conveners: Rudolf Brazdil , Günter Blöschl 
Orals
 / Fri, 02 May, 15:30–17:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Red Posters

HS2.2.2

Mountain Hydrology: Monitoring and modeling of snow
Convener: Juraj Parajka  | Co-Conveners: Michael Lehning , Cécile Ménard , Ladislav Holko 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–17:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.2.3

Advances in hydrology using numerical weather models
Co-Conveners: Jimy Dudhia , Rafael Rosolem , Yunqing Xuan , Jia Liu 
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
HS2.3 –  From observations to concepts to predictions

HS2.3.1

Understanding catchment and hillslope responses: from changing states and non-linearities to emergent behaviours
Convener: Daniele Penna  | Co-Conveners: Ilja van Meerveld , Luisa Hopp 
Orals
 / Thu, 01 May, 10:30–12:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.3.2

Multiscale hydrology: using large data sets and combining bottom-up and top-down modelling approaches to improve process understanding
Convener: Hilary McMillan  | Co-Conveners: Ida Westerberg , Markus Hrachowitz , Andrew Western , Jim Freer , Ingo Heidbüchel 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.3.4

Innovative sensing techniques and data analysis approaches to increase hydrological process understanding
Conveners: Heye Bogena , Markus Hrachowitz  | Co-Conveners: Markus Weiler , Laurent Pfister , Hilary McMillan 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–10:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.3.5

Isotope and tracer methods: flow paths characterization, catchment response and transformation processes
Convener: Christine Stumpp  | Co-Convener: Markus Weiler 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–17:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.3.6

Water quality at the catchment scale: measuring and modeling of nutrients, sediment and eutrophication impacts
Convener: Britta Schmalz  | Co-Conveners: Andrew Wade , Ype van der Velde , Michael Rode 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.3.7

Water quality at the catchment scale: monitoring and modeling of micropollutants
Convener: Piet Seuntjens  | Co-Conveners: Christian Stamm , Traugott Scheytt , Stefan Reichenberger , Sylvain Payraudeau , Tobias Licha 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.3.8

Catchment Organisation and Similarity
Convener: Stacey Archfield  | Co-Conveners: Ulrike Scherer , Ida Westerberg , Ross Woods , Ciaran Harman , Martijn Westhoff 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.3.9

GW-SW interactions: concepts, methods and biogeochemical and ecologic implications
Convener: Harald Hofmann  | Co-Conveners: Jan Fleckenstein , Ian Cartwright , Fulvio Boano , Luisa Stellato , Stefan Krause , Benjamin Gilfedder , Jörg Lewandowski , Mark Cuthbert , Gabriel Rau 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
HS2.4 –  Hydrological change: detection and prediction

HS2.4.2

Hydrological extremes: from droughts to floods
Convener: Alberto Viglione  | Co-Conveners: Attilio Castellarin , Jan Szolgay , Lena M. Tallaksen , Gregor Laaha 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–12:00 / 15:30–17:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Red Posters

HS2.4.3

Monitoring Strategies: temporal trends in groundwater and surface water quality and quantity
Convener: Hans Peter Broers  | Co-Conveners: Brian Kronvang , Frans van Geer 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.4.4

Large scale hydrology
Co-Conveners: Dan Rosbjerg , David Hannah , Hannah Cloke , Chong-Yu Xu , Florian Pappenberger , Shannon Sterling 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.4.5

Hydrological change: Regional hydrological behaviour under transient climate and land use conditions
Convener: Stefan Hagemann  | Co-Conveners: Axel Bronstert , Harald Kunstmann 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.4.6

Climate Change and Water Resources in Central Asia and Caucasus
Co-Conveners: Georgia Destouni , Markus Disse 
Orals
 / Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Red Posters

HS2.4.7

Decadal flood risk changes: from detection to attribution
Convener: Luis Mediero  | Co-Conveners: Alberto Viglione , Sergiy Vorogushyn 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 15:30–16:45 / Room R11
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
HS3 –  Hydroinformatics

HS3.1

HydroInformatics: computational intelligence, systems analysis, optimisation and geostatistics
Convener: Elena Toth  | Co-Conveners: Dimitri Solomatine , Gerald A Corzo P 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS3.3

Open Source Computing in HydrologyPICO Session
Convener: Attilio Castellarin  | Co-Conveners: Jan Seibert , Paolo Paron , Martinus van den Berg , Margherita Di Leo , Ann van Griensven 
PICOs
 / Tue, 29 Apr, 13:30–14:16 / PICO Spot 1
HS4 –  Hydrological Forecasting

HS4.1/AS4.18/GM7.14/NH1.7

Flash floods and associated hazards: monitoring, forecasting, preparedness and coping strategies (co-organized)
Convener: Marco Borga  | Co-Conveners: Eric Gaume , Jonathan Gourley , Giuseppe Tito Aronica , Emmanouil Anagnostou , Massimiliano Zappa 
Orals
 / Thu, 01 May, 15:30–17:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.1 / Thu, 01 May, 13:30–14:15 / Room R7 

HS4.2

Hydrological forecasting: Untangling and reducing predictive uncertainty through improved model process description, data assimilation and post-processing
Convener: Robert J Moore  | Co-Conveners: Henrik Madsen , Albrecht Weerts 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 10:30–12:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS4.3/AS1.17/NH1.10

Ensemble hydro-meteorological forecasting (co-organized)
Convener: Schalk Jan van Andel  | Co-Conveners: Maria-Helena Ramos , Sara Liguori , Florian Pappenberger , Yi He , Ronald Hutjes 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

HS4.4

Drought and water scarcity: hydrological monitoring, modelling and forecasting to improve water management
Convener: Jürgen Vogt  | Co-Conveners: Athanasios Loukas , Elena Toth , Micha Werner , Brunella Bonaccorso 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–17:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS4.5

Hydrology for decision-making: the value of forecasts, predictions, scenarios, outlooks and foresights
Convener: Jan Verkade  | Co-Conveners: Hessel Winsemius , Ana Iglesias 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–15:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters
HS5 –  Water Management, Operations and Control

HS5.1

Catchment Science and management: providing evidence for environmental directives
Convener: Mark Wilkinson  | Co-Convener: Marianne Bechmann 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.3 / Thu, 01 May, 16:30–17:15 / Room R7 

HS5.3

Assessment and management of water resources in the Mediterranean and (semi-)arid regions
Conveners: Jan Friesen , Laura Foglia  | Co-Convener: Ralf Ludwig 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Red Posters

HS5.4/CL4.8/ERE1.16

Hydropower and other renewable sources of energy for a sustainable future: modeling and management issues (co-organized)
Convener: Bettina Schaefli  | Co-Conveners: Kolbjorn Engeland , Jean-Philippe Vidal , Marco Borga 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–16:45 / Room R8
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Red Posters

HS5.5

Socio-hydrology and river basin development; scaling and sustainability issues
Conveners: Jochen Froebrich , András Zlinszky  | Co-Conveners: Mj Kirkby , Gábor Timár , Murugesu Sivapalan , Francesc Gallart , Roland Schulze , Christian Leduc , Christian Siderius 
Orals
 / Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 15:30–17:00 / Red Posters

HS5.6

Water and food security: integrating perspectives from geophysics and social sciences
Convener: Stefania Tamea  | Co-Convener: Marta Antonelli 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–17:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

HS5.7

Design and Operation of Water Resource Systems: Computer Based Control and Optimization
Conveners: Ronald van Nooijen , Niels Schuetze  | Co-Conveners: Andrea Castelletti , Francesca Pianosi 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–15:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS5.8

Stakeholders, public involvement and collaborative processes in hydrology research and water management
Convener: Tobias Krueger  | Co-Convener: Gemma Carr 
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.4 / Thu, 01 May, 10:30–11:15 / Room R7 

HS5.11

Advances in Modeling of Coupled Hydrologic-Socioeconomic Systems
Convener: Julien Harou  | Co-Conveners: Greg Characklis , Patrick Reed , Saket Pande , Amaury Tilmant , Manuel Pulido-Velazquez 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 15:30–17:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
HS6 –  Remote Sensing and Data Assimilation

HS6.1

Open session on remote sensing applications in hydrology and climate studies
Convener: Annett Bartsch  | Co-Conveners: Ralf Ludwig , Joris Timmermans , Giuseppe Mascaro 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–17:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.5 / Tue, 29 Apr, 10:30–11:15 / Room R12 

HS6.2

ESA's SMOS and NASA's SMAP missions: providing global observations of soil moisture and ocean salinity and beyond
Convener: Susanne Mecklenburg  | Co-Conveners: Yann Kerr , Roberto Sabia , Barron Orr , Guy J.-P. Schumann , Patricia de Rosnay 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS6.5

The Third Pole Environment - Observation and modelling of hydrometeorological processes in high elevation areas
Convener: Yaoming Ma  | Co-Conveners: Hans-Werner Jacobi , Antonello Provenzale , Bob Su , Fan Zhang 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS6.6

Flood inundation modelling and mapping from local to global scales and the future SWOT mission
Convener: Jeffrey Neal  | Co-Conveners: Giuliano Di Baldassarre , Guy J.-P. Schumann , Konstantinos Andreadis , Sylvain Biancamaria , Renaud Hostache 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS6.7

Remote sensing of soil moisture
Convener: Alexander Loew  | Co-Conveners: Yann Kerr , Patricia de Rosnay , Wolfgang Wagner , Alexander Loew , Susanne Mecklenburg , Matthias Drusch , Niko Verhoest 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS6.8

Assimilation of hydrological remote sensing data
Convener: Carsten Montzka  | Co-Conveners: Eric Wood , Rogier Van der Velde , Chiara Corbari , Wade Crow 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 10:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

BG2.5/SSS7.19

Earth observation for monitoring and modeling the global energy, water and carbon cycles over land using model-data integration
Convener: Jean-Christophe Calvet  | Co-Conveners: Gianpaolo Balsamo , Nuno Carvalhais , Roselyne Lacaze , Gregor Schürmann , Thomas Wutzler , Yiqi Luo 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–12:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Green Posters
HS7 –  Precipitation and Climate

HS7.1/AS1.9/NH1.12/NP3.9

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Remko Uijlenhoet , Chris Onof , Alexis Berne , Giovanna Grossi , Paolo Burlando , Tim Bellerby , Hidde Leijnse , Eric Wood 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room R6
 / Tue, 29 Apr, 08:30–10:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS7.2/AS1.10/CL3.7/NH1.13/NP3.10

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Roberto Deidda  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy , Andreas Langousis , Tim Bellerby 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS7.3/CL3.6/NP1.4

Water, climate and health (co-organized)
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , Antarpreet Jutla , Alexander Kolovos 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–15:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS7.4/AS4.21/CL3.8

Change in climate, hydrology and society (co-organized)
Convener: Demetris Koutsoyiannis  | Co-Conveners: João de Lima , Xiaolan Wang , C. Cudennec , Carmen Maftei 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.6 / Tue, 29 Apr, 08:30–09:15 / Room R12 

HS7.5/NP8.3

Hydroclimatic stochastics (co-organized)
Convener: Xiaolan Wang  | Co-Conveners: Salvatore Grimaldi , Alin Andrei Carsteanu , Demetris Koutsoyiannis , Simon Michael Papalexiou 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS7.8

Precipitation and urban hydrology
Convener: Marie-Claire ten Veldhuis  | Co-Conveners: Remko Uijlenhoet , Patrick Willems , Hidde Leijnse , Daniel Schertzer , Nicola Rebora , Miriam Coenders-Gerrits 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.7 / Mon, 28 Apr, 13:30–14:15 / Room R7 
HS8.1 –  Subsurface Hydrology – General sessions

HS8.1.1

Subsurface flow, solute transport, and energy processes: Concepts, modelling, and observations
Co-Convener: Marnik Vanclooster 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–17:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.1.2

Hydrogeophysics: From non-invasive site characterization to improved process understanding
Convener: Johan Alexander Huisman  | Co-Conveners: Peter Dietrich , Sarah Garré 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–10:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

SM5.2/HS8.1.3

Integrated modelling of densely spaced near-surface geophysical data and geological and hydrogeological information (co-organized)PICO Session
Co-Convener: Jan Gunnink 
PICOs
 / Wed, 30 Apr, 13:30–14:00 / PICO Spot 2

HS8.1.4/SSS7.16

Parameter Estimation, Inverse Modelling and Data Assimilation in Subsurface Hydrology (co-organized)
Convener: Olaf Ippisch  | Co-Conveners: Peter Grathwohl , Harrie-Jan Hendricks Franssen , Thomas Wöhling 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.1.5

Pore Scale Characterization and Upscaling of Flow and Transport in Porous Media
Co-Conveners: Martin Thullner , Dani Or , S. Majid Hassanizadeh 
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.1.6/SM5.3/SSP3.2.5/TS2.5

Fluid processes on different spatiotemporal scales: from colloids to sedimentary basins (co-organized)
Convener: Nina Kukowski  | Co-Convener: Kai Uwe Totsche 
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.8 / Tue, 29 Apr, 13:30–14:15 / Room R5 

HS8.1.7

Fate and transport of biocolloids and nanoparticles in soil and groundwater systems
Convener: Constantinos Chrysikopoulos  | Co-Conveners: Thomas Baumann , Markus Flury 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.1.8

The role of interfaces in flow and transport in porous media
Convener: Peter Lehmann  | Co-Conveners: Hans-Jörg Vogel , Insa Neuweiler 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–10:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.1.9

Physical, chemical, microbial and isotopic processes in groundwater; from soil contamination to shale gas impacts (co-sponsored by EuroGeoSurveys)
Conveners: Evgenia Ryabenko , Hans Peter Broers  | Co-Conveners: Martin Elsner , Jay Jabro , Rob Ward 
Orals
 / Thu, 01 May, 10:30–12:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters
HS8.2 –  Subsurface Hydrology – Groundwater

HS8.2.1

Groundwater resources in a changing environment
Convener: Okke Batelaan  | Co-Conveners: Martin Sauter , Joseph Guttman 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.2.2/IG13

Residence times of groundwater, surface water and atmospheric water across hydrological scales (co-organized)
Convener: Martin Kralik  | Co-Conveners: Jose Agustin Brena Naranjo , Andreas Hartmann , Takuya Matsumoto , Roland Purtschert , Tobias Schuetz 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 15:30–17:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.2.3

Stochastic groundwater hydrology
Convener: Monica Riva  | Co-Conveners: Alberto Guadagnini , Daniel Fernandez-Garcia , Xavier Sanchez-Vila 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.2.4

Fissured and karstified aquifers
Convener: Georg Kaufmann  | Co-Conveners: Eric Zechner , Steffen Birk , Franci Gabrovsek 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–15:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.2.5

Thermal and mechanical processes and energy storage in porous and fractured aquifers
Convener: Peter Bayer  | Co-Conveners: Philipp Blum , Olivier Bour 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 15:30–17:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.2.7

Mountainous Catchment Hydrogeology
Convener: Diana Allen  | Co-Convener: Gerfried Winkler 
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.9 / Mon, 28 Apr, 16:30–17:15 / Room R12 
HS8.3 –  Subsurface Hydrology – Vadose zone hydrology

HS8.3.2/SSS7.14

Monitoring and modelling transfer processes in the soil-plant-atmosphere continuum across scales (co-organized)
Convener: Nunzio Romano  | Co-Conveners: Rafael Angulo-Jaramillo , Martine van der Ploeg , Mathieu Javaux 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–17:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Red Posters

HS8.3.3/SSS7.13

Patterns in Soil-Vegetation-Atmosphere Systems: Monitoring, Modelling, and Data Assimilation (co-organized)
Convener: Clemens Simmer  | Co-Conveners: Karsten H. Jensen , Insa Thiele-Eich 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Red Posters

HS8.3.5/SSS7.12

Estimation of soil-atmosphere and vadose zone water fluxes by use of precision lysimeter measurements (co-organized)
Convener: Wolfgang Durner  | Co-Conveners: Ute Wollschläger , Peter Cepuder , Harry Vereecken 
Orals
 / Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Red Posters

SSS2.5/GM6.10/HS8.3.7/SSP3.1.20

The behaviour of soils, sediments and water within the 3D landscape: The use and mis-use of modelling and other approaches. (co-organized)
Convener: Jeroen M. Schoorl  | Co-Conveners: Victor Jetten , Wolfgang Fister , Belinda Bates , Philippe Frey 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 10:30–12:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS7.2/GM6.12/HS8.3.8

Dynamic soil properties for understanding flow and transport in the landscape (co-organized)
Convener: Horst H. Gerke  | Co-Convener: Antonio Coppola 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–10:00 / Room B8
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.8 / Tue, 29 Apr, 10:30–11:15 / Room B7 

SSS2.10/BG9.7/GM4.8/HS8.3.9/NH3.9

How vegetation influences soil erosion and slope stability: monitoring and modeling eco-hydrological and geo-mechanical factors (co-organized)
Convener: Giovanni Battista Chirico  | Co-Conveners: Hans Peter Rauch , Federico Preti , Freddy Rey 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–12:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.5 / Fri, 02 May, 15:30–16:15 / Room B7 

SSS0.4/HS8.3.10

Spatial and Temporal Patterns in Soil Systems: Monitoring, Modeling and Characterization of Soil Water Contents and coupled biogeochemical properties (co-organized)
Convener: Gonzalo Martinez  | Co-Conveners: Luca Brocca , Sonia Seneviratne , Harry Vereecken , Karl Vanderlinden , Yakov Pachepsky 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–10:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS2.3/HS8.3.11

Soil and water conservation for sustainable land management (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: John Quinton , Eli Argaman , Jose Alfonso Gomez 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–15:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS6.1/GM4.9/HS8.3.12

Soil carbon sequestration and greenhouse gas emissions: sources, mechanisms, processes and management practices effects (co-organized)
Convener: Raúl Zornoza  | Co-Conveners: Lutz Weihermueller , M. Ángeles Muñoz , Andy Robertson , Roberta Farina 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:15 / Room B5
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS7.4/HS8.3.14

Soil water repellency in a changing climate: occurrence and interactions with extreme meteorological and hydrological events (co-organized)
Convener: Emilia Urbanek  | Co-Conveners: Stefan Doerr , Stan Kostka 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.9 / Mon, 28 Apr, 10:30–11:15 / Room B4 

SSS10.10/HS8.3.20

Irrigated Agriculture: Natural Resources Management for the Sustainability of the Ecosystem Maintaining Productivity (co-organized)
Convener: Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: Giuseppe Provenzano , José Roldán Cañas , Guy Levy , Ana Maria Tarquis , Ricardo Serralheiro , Marcos Lado 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.12 / Mon, 28 Apr, 15:30–16:15 / Room R5 

SSS9.12/BG2.18/GM4.7/HS8.3.23

Coevolution of soils, landforms and vegetation: ecosystem stability thresholds and critical zone observatories (co-organized)
Convener: Patricia Saco  | Co-Conveners: Mariano Moreno de las Heras , Noemí Lana-Renault , Angeles G. Mayor , Christoph Hinz 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:15 / 13:30–17:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
HS9 –  Erosion, sedimentation and river processes

HS9.2/GM7.8/SSS7.20

Modeling the experiment, experimenting the models: experiment and model to connect geophysical flows from grains to landscapes (co-organized)
Conveners: Manuel Seeger , Francois Metivier  | Co-Conveners: Lydie Staron , Thomas Iserloh , Jim McElwaine , Michael Dietze , Stefan Wirtz 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00 / Room Y1
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

HS9.3/GM7.9

Climatic and geodynamic record from the sediments and suspended load of large rivers (co-organized)
Convener: Franck Poitrasson  | Co-Convener: Poliana Dutra Maia 
Orals
 / Thu, 01 May, 15:30–17:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.10 / Thu, 01 May, 13:30–14:15 / Room R5 

HS9.4/GM7.10

Measurement and monitoring techniques for evaluating sediment transport and dynamic processes in open-water environments (co-organized)
Convener: Stefan Haun  | Co-Conveners: Axel Winterscheid , Gabriele Harb , Stephan Dietrich 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–15:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

HS9.5/GM7.11

Numerical modelling and experiments in river morphodynamics (co-organized)
Convener: Annunziato Siviglia  | Co-Conveners: David Vetsch , Richard Hardy , Luis Cea , Valerio Caleffi , Kamal El kadi Abderrezzak , Paolo Perona , Stuart McLelland , Benoît Crouzy 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–12:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Red Posters

HS9.7/GM7.7/SSP3.1.17/SSS7.10

Revisiting techniques for quantifying sources and travel times of fine sediment from catchment to coast (co-organized)
Convener: Hugh Smith  | Co-Conveners: Will Blake , Philip Owens , Olivier Evrard 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Red Posters

HS9.8/GM7.6

Transfer of sediments and associated substances in catchment and river systems (co-organized)
Convener: Ulrike Scherer  | Co-Conveners: Will Blake , Marcel van der Perk , Ellen Petticrew , Saskia Keesstra , Axel Winterscheid 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Red Posters

GM7.3/HS9.9/SSP3.2.2

Sedimentary source-to-sink fluxes and sediment budgets (co-organized)
Convener: Achim A. Beylich  | Co-Conveners: Armelle Decaulne , David Morche , Katja Laute 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–15:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM9.2/HS9.11/NH3.12

Geomorphic and hydrological processes in proglacial areas under conditions of (rapid) deglaciation (co-organized)
Convener: Tobias Heckmann  | Co-Conveners: David Morche , Martin Geilhausen 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD5.1 / Thu, 01 May, 15:30–16:15 / Room B7 

GM4.1/HS9.12/SSS9.18

Human-Earth interaction from the Pleistocene to the Anthropocene: state of the science and future direction (co-organized) (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Annegret Larsen , Sjoerd Kluiving , Veerle Vanacker , Hans Middelkoop 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:03 / 13:30–15:03 / Room G10
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS9.9/GM6.3/HS9.14/SSP3.1.23

Connectivity in hydrology and sediment dynamics: how do we move forwards? (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Ronald Pöppl , R.E. Brazier , Laurent Pfister , Tobias Heckmann , Willemijn Appels , Jantiene Baartman , Laura Turnbull , Anne Van Loon , Willem Vervoort 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
HS10 –  Ecohydrology, Limnology, and Estuaries

HS10.1/GM8.4

Estuarine processes (co-organized)
Convener: Andrea D'Alpaos  | Co-Conveners: Hubert H.G. Savenije , Marco Toffolon , Simon Mudd 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.2

Lakes and inland seas in a changing environment
Convener: Peter Zavialov  | Co-Conveners: Jana Friedrich , Elena Roget , Gerhard Soja 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.11 / Mon, 28 Apr, 16:30–17:15 / Room R7 

HS10.3

General Ecohydrology
Convener: Keith Smettem  | Co-Conveners: Andrea Gioia , Christoph Hinz 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–15:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.4/GM7.13

Linking river ecology, hydrology, and geomorphology for integrated river management (co-organized)
Convener: Josie Geris  | Co-Conveners: Matthew Johnson , Paolo Perona , Megan Klaar 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 15:30–17:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.12 / Tue, 29 Apr, 13:30–14:15 / Room R7 

HS10.6

Peatland Hydrology
Convener: Michel Bechtold  | Co-Conveners: Bärbel Tiemeyer , Joseph Holden , Björn Klöve 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.7/BG2.16

Redistribution of rain in vegetation: Patterns, processes, and interactions at the soil-atmosphere interface (co-organized)
Convener: Anke Hildebrandt  | Co-Conveners: Miriam Coenders-Gerrits , Alexander Zimmermann , Jan Friesen , Pilar Llorens 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.8

Environmental and anthropogenic change: adaptation and co-evolution in ecohydrological systems
Convener: Salvatore Manfreda  | Co-Conveners: Maurits Ertsen , Stan Schymanski , Miriam Coenders-Gerrits , Simone Fatichi , Giulia Vico , Sjoerd Kluiving , Saket Pande , Gemma Carr 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.13 / Wed, 30 Apr, 10:30–11:15 / Room R7 

BG1.1/AS4.26/CL5.15/ERE5.5/HS10.9/IG10/OS3.4/SSP4.7/SSS4.12

Open session on Biogeosciences (Posters only) (Sponsored by PalAss) (co-organized)
Convener: Alina Stadnitskaia  | Co-Conveners: Jürgen Kesselmeier , Albert Benthien , Andy Ridgwell , Tom J. Battin , Caroline P. Slomp , Tina Treude , Michael E. Böttcher , Emmanuelle J. Javaux , Stephan Glatzel 
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Green Posters
HS11 –  Short Courses

SC2/HS11.1

Meet the expert in hydrology - How young scientists can contribute to ‘Hydrology in a changing world’ (Open Discussion) (co-organized)
Convener: Miriam Coenders-Gerrits  | Co-Conveners: Laurent Pfister , Wouter Berghuijs , Tim van Emmerik , Shaun Harrigan , Maarten Smoorenburg , Hannes Müller 
Tue, 29 Apr, 08:30–10:00 / Room Y7

SC3/HS11.2

How to write (and publish) a scientific paper in hydrology (co-organized)
Convener: Miriam Coenders-Gerrits  | Co-Conveners: Laurent Pfister , Tim van Emmerik 
Wed, 30 Apr, 08:30–10:00 / Room R3
HS12 –  Co-organized and co-listed sessions

AS4.14/BG7.4/CL3.10

Methane and other greenhouse gases in the Arctic
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Oksana Tarasova , Garry Hayman 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL2.14

Paleoflood dynamics throughout the Holocene
Convener: Markus Czymzik  | Co-Conveners: Flavio Anselmetti , Fabien Arnaud , Lucas Kämpf , Achim Brauer 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 10:30–12:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CL6.6/HS7.9

Improving the representation of climate using high resolution climate and NWP models. (co-organized)
Convener: Stephen Blenkinsop  | Co-Conveners: Erik Kjellström , Steven C. Chan 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

CR2.2

Glacier Monitoring from In-situ and Remotely Sensed Observations
Convener: Michael Zemp  | Co-Conveners: Tobias Bolch , Richard Armstrong 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00 / Room Y11
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

ESSI2.7

Free and Open Source Software (FOSS) for Geoinformatics and Geosciences
Convener: Jens Klump  | Co-Conveners: Dominik E. Reusser , Yann Chemin , Peter Löwe 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–10:15 / Room G1
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD6.2 / Tue, 29 Apr, 08:30–09:15 / Room R7 

GI1.4

Geoscience processes related to Fukushima nuclear accident
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Andreas Stohl , Gerhard Wotawa , Michio Aoyama 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B2
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD11.1 / Mon, 28 Apr, 15:30–16:15 / Room R12 

GI2.5

Scientific Exploitation of Copernicus – EO Research and Innovation supporting Societal Challenges
Convener: Michael Berger  | Co-Convener: Josef Aschbacher 
Orals
 / Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Room B2
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

GM7.2

The Quaternary History of the River Nile
Convener: Jamie Woodward  | Co-Convener: Eduardo Garzanti 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

IG8/HS2.1.3

Isotopes in the global water cycle: natural and anthropogneic fingerprinting in surface and groundwater at the catchment scale (co-organized)
Convener: Philippe Negrel  | Co-Convener: Emmanuelle Petelet-Giraud 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 15:30–17:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

NP2.4

Complex networks and data-driven knowledge discovery in climate and geosciences
Convener: Reik Donner  | Co-Conveners: Karsten Steinhaeuser , Jonathan Donges 
Orals
 / Fri, 02 May, 15:30–17:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

SM4.5/HS12.2

Imaging the shallow subsurface with seismic and other geophysical methods (co-organized)
Convener: Lars Nielsen  | Co-Conveners: Matthew Yedlin , Klaus Holliger , Hansruedi Maurer , Julien Moreau , Mikkel Ulfeldt Hede 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 08:30–12:00 / Blue Posters

SSS0.8/BG9.6/ESSI1.10/GI3.10/GM2.5/GMPV60/HS8.3.6/SSP3.1.18/TS9.14

Platforms, Sensors and Applications with Unmanned Aerial Systems in the geosciences (co-organized)
Convener: Niels Anders  | Co-Conveners: Lammert Kooistra , Saskia Keesstra , Manuel Seeger , Harm Bartholomeus , Paolo Paron 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:15 / Room B5
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH9.13

Global and continental scale risk assessment for natural hazards: methods and practice
Convener: Philip Ward  | Co-Conveners: Hessel Winsemius , James Daniell 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–17:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters