Search


Days


Programme Groups

SSS – Soil System Sciences

SSS2
Vegetation and erosion
Co-Conveners: De alba , A. Cerdà , M. Kirkby , G. Govers 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
SSS26
Organic soils: impact of land-use change on peatlands degradation
Convener: L. W. Szajdak  | Co-Convener: T. Miano 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
SSS34
Initial soil formation (including Philippe Duchaufour Medal Lecture)
Convener: W. Schaaf 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GMPV19/GM3.1/SSS43
Chemical and physical monitoring of the critical zone (co-sponsored by EAG) (co-organized)
Convener: Gaillardet  | Co-Convener: N. Hovius 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
ML14
Philippe Duchaufour Medal Lecture by Fiorenzo Cesare Ugolini
Convener: T. Miano 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 11:15–12:00  /
SSS9
Preferential flow as a scale problem: From pore scale up to the catchment scale
Convener: H. H. Gerke  | Co-Convener: A. Coppola 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
SSS24
Synchrotron radiation in soil and geosciences
Convener: Terzano  | Co-Conveners: Denecke , Medici 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
SSS21/GM3.2
Soil erosion, sedimentation and the carbon cycle (co-organized)
Convener: N. J. Kuhn  | Co-Conveners: Martínez-Mena , T. Hoffmann , S. Glatzel , E. Cammeraat , Jacinthe 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
HS4.7
The role of interfaces in flow and transport in porous media
Convener: P. Lehmann  | Co-Convener: I. Neuweiler 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
NH8.2/AS4.5/CL23
Wildfires, Weather and Climate
Convener: M. Pereira  | Co-Conveners: R. Trigo , Wotton 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GI1/MPRG22
Open Session on Geoscience Instrumentation
Convener: H. Svedhem  | Co-Conveners: V. Korepanov , A.-M. Harri 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GM6.1
Soil erosion and geomorphology (including Ralph Alger Bagnold Medal Lecture)
Convener: M. Kirkby 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–18:30  /